Okręg wyborczy nr 10 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991)
Okręg wyborczy nr 10 do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (1989–1991) obejmował Bielsk Podlaski oraz gminy Białowieża, Bielsk Podlaski (gmina wiejska), Boćki, Brańsk, Czeremcha, Czyże, Dąbrowa Białostocka, Drohiczyn, Dubicze Cerkiewne, Dziadkowice, Grodzisk, Gródek, Hajnówka, Hajnówka (gmina wiejska), Janów, Jasionówka, Jaświły, Kleszczele, Knyszyn, Korycin, Knyszyn, Krynki, Krypno, Kuźnica, Łapy, Michałowo, Mielnik, Milejczyce, Mońki, Narew, Narewka, Nowy Dwór, Nurzec-Stacja, Orla, Poświętne, Sidra, Siemiatycze, Sokółka, Suchowola, Suraż, Szudziałowo, Turośń Kościelna, Tykocin i Wyszki (województwo białostockie)[1]. W ówczesnym kształcie został utworzony w 1989. Wybieranych było w nim 4 posłów w systemie większościowym.
Instytucja | |
---|---|
Państwo | |
Województwo |
białostockie |
Siedziba |
Bielsk Podlaski |
Liczba mandatów |
4 |
Pokrywające się okręgi | |
Wybory do Senatu PRL |
Siedzibą okręgowej komisji wyborczej był Bielsk Podlaski[1].
Wybory parlamentarne 1989 edytuj
Mandat nr 35 – Polska Zjednoczona Partia Robotnicza edytuj
Kandydat | I tura | II tura | ||
---|---|---|---|---|
Głosów | % | Głosów | % | |
Włodzimierz Cimoszewicz | 23 398 | 18,69 | 34 952 | 52,56 |
Jadwiga Rudzińska-Patejuk | 19 438 | 15,52 | 20 818 | 31,30 |
Arseniusz Artysiewicz | 10 319 | 8,24 | — | |
Stefan Bajko | 7353 | 5,87 | ||
Stanisław Mazurek | 6219 | 4,97 | ||
Liczba głosów ważnych: 125 222 (I tura) • 66 502 (II tura) Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza I tura i II tura |
Mandat nr 36 – Zjednoczone Stronnictwo Ludowe edytuj
Kandydat | I tura | II tura | ||
---|---|---|---|---|
Głosów | % | Głosów | % | |
Aleksy Siemieniuk | 27 155 | 21,50 | 31 588 | 47,44 |
Mirosław Sadowski | 12 327 | 9,76 | 27 849 | 41,82 |
Jan Borzym | 12 151 | 9,62 | — | |
Stanisław Czopik | 7205 | 5,71 | ||
Aleksy Burzyński | 6807 | 5,39 | ||
Liczba głosów ważnych: 126 278 (I tura) • 66 586 (II tura) Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza I tura i II tura |
Mandat nr 33 – Unia Chrześcijańsko-Społeczna edytuj
Kandydat | I tura | II tura | ||
---|---|---|---|---|
Głosów | % | Głosów | % | |
Eugeniusz Czykwin | 38 750 | 28,57 | 30 942 | 46,72 |
Jan Suchodola | 29 977 | 22,10 | 22 924 | 34,62 |
Liczba głosów ważnych: 135 633 (I tura) • 66 222 (II tura) Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza I tura i II tura |
Mandat nr 34 – bezpartyjny edytuj
Kandydat | Głosów | % |
---|---|---|
Jan Beszta-Borowski | 82 991 | 61,73 |
Mirosław Surowiec | 18 862 | 14,03 |
Eugeniusz Mironowicz | 14 352 | 10,68 |
Bogdan Martyniuk | 11 472 | 8,53 |
Liczba głosów ważnych: 134 437 Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza |
Przypisy edytuj
- ↑ a b Uchwała Rady Państwa z dnia 13 kwietnia 1989 r. w sprawie okręgów wyborczych dla wyborów do Sejmu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz liczby, numerów i przeznaczenia mandatów w tych okręgach. (Dz.U. z 1989 r. nr 21, poz. 111 z późn. zm. i Uchwała Rady Państwa z dnia 12 czerwca 1989 r. w sprawie ponownego głosowania do mandatów nie obsadzonych z krajowej listy wyborczej. (Dz.U. z 1989 r. nr 36, poz. 199 z późn. zm.)