Łyżwiarstwo figurowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – solistki

Łyżwiarstwo figurowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – solistki – rywalizacja w jednej z konkurencji łyżwiarstwa figurowegojeździe indywidualnej kobiet rozgrywanej na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 odbyła się 24 i 25 lutego w hali Pacific Coliseum.

Solistki
ZIO 2006 ZIO 2014
Ilustracja
Medalistki, od lewej: Asada (JPN), Kim (KOR), Rochette (CAN)
Data 24–25 lutego 2010
Miejscowość Vancouver
Liczba zawodników 30
Liczba reprezentacji 23
Zwycięzcy
Złoto Korea Południowa Kim Yu-na
Srebro Japonia Mao Asada
Brąz Kanada Joannie Rochette
Łyżwiarstwo figurowe na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010
Jazda indywidualna soliści solistki
Pary sportowe taneczne

Mistrzynią olimpijską została Koreanka Kim Yu-na z przewagą 23,06 pkt nad wicemistrzynią olimpijską Japonką Mao Asadą. Brązowy medal olimpijski zdobyła reprezentantka gospodarzy Joannie Rochette. Rochette zdecydowała się wystąpić pomimo nagłej śmierci jej matki Thérèse, która zmarła 21 lutego 2010 roku na atak serca w wieku lat 55 w szpitalu w Vancouver po przybyciu do miasta, aby obejrzeć olimpijski występ córki[1]. Kanadyjka pobiła swoje wszystkie rekordy życiowe i zadedykowała swój sukces matce[2].

Rekordy świataEdytuj

Tabela prezentuje rekordy świata w konkurencji solistek przed rozpoczęciem zawodów olimpijskich:

Segment Zawodnicy Punkty Data Zawody Źr.
Nota łączna   Kim Yu-na 210,03 17 października 2009 Trophée Éric Bompard 2009 [1]
Program dowolny 133,95 [2]
Program krótki 76,28 14 listopada 2009 Skate America 2009 [3]

W trakcie zawodów olimpijskich ustanowiono następujące rekordy świata:

Segment Zawodnicy Punkty Data
Nota łączna   Kim Yu-na 228,56 25 lutego 2010
Program dowolny 150,06
Program krótki 78,50 23 lutego 2010

TerminarzEdytuj

Data Segment Godzina rozpoczęcia
Czas CET Czas lokalny
24 lutego Program krótki 00:30 16:30
25 lutego Program dowolny 01:00 17:00

WynikiEdytuj

Program krótkiEdytuj

Poz. Zawodniczka Reprezentacja TSS Elementy oceny[3] Nbr.
TES PCS SS TR PE CH IN Ded
1 Kim Yu-na   Korea Południowa 78,50 WR 44,70 33,80 8,60 7,90 8,60 8,40 8,75 0,00 23
2 Mao Asada   Japonia 73,78 41,50 32,28 8,25 7,40 8,40 8,10 8,20 0,00 22
3 Joannie Rochette   Kanada 71,36 39,20 32,16 8,10 7,70 8,15 7,95 8,30 0,00 26
4 Miki Andō   Japonia 64,76 34,80 29,96 7,70 7,00 7,60 7,50 7,65 0,00 30
5 Rachael Flatt   Stany Zjednoczone 64,64 36,80 27,84 7,00 6,60 7,05 6,95 7,20 0,00 28
6 Mirai Nagasu   Stany Zjednoczone 63,76 37,00 26,76 6,85 6,40 6,75 6,70 6,75 0,00 11
7 Carolina Kostner   Włochy 63,02 33,34 29,68 7,70 7,15 7,35 7,50 7,40 0,00 29
8 Alona Leonowa   Rosja 62,14 33,90 28,24 7,15 6,70 7,25 7,00 7,20 0,00 25
9 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 61,92 35,80 26,12 6,60 6,05 6,75 6,55 6,70 0,00 16
10 Laura Lepistö   Finlandia 61,36 32,88 28,48 7,20 6,80 7,25 7,15 7,20 0,00 21
11 Akiko Suzuki   Japonia 61,02 33,10 27,92 7,25 6,70 7,05 6,95 6,95 0,00 24
12 Ksienija Makarowa   Rosja 59,22 35,46 23,76 6,20 5,55 6,10 5,85 6,00 0,00 8
13 Júlia Sebestyén   Węgry 57,46 30,70 26,76 6,90 6,30 6,80 6,70 6,75 0,00 27
14 Cynthia Phaneuf   Kanada 57,16 31,80 26,36 6,75 6,25 6,65 6,50 6,80 1,00 15
15 Sarah Meier   Szwajcaria 56,70 30,70 26,00 6,60 6,10 6,65 6,45 6,70 0,00 17
16 Kwak Min-jung   Korea Południowa 53,16 31,40 21,76 5,65 5,05 5,65 5,40 5,45 0,00 9
17 Kiira Korpi   Finlandia 52,96 27,72 26,24 6,75 6,30 6,50 6,60 6,65 1,00 19
18 Cheltzie Lee   Australia 52,16 30,72 21,44 5,45 5,00 5,65 5,40 5,30 0,00 5
19 Liu Yan   Chińska Republika Ludowa 51,74 29,94 21,80 5,65 5,10 5,45 5,45 5,60 0,00 6
20 Jelena Glebova   Estonia 50,80 27,20 23,60 6,05 5,60 5,90 5,85 6,10 0,00 18
21 Tuğba Karademir   Turcja 50,74 28,74 22,00 5,60 5,20 5,50 5,50 5,70 0,00 7
22 Sonia Lafuente   Hiszpania 49,74 28,94 20,80 5,40 4,90 5,25 5,25 5,20 0,00 1
23 Sarah Hecken   Niemcy 49,04 27,04 22,00 5,80 5,25 5,55 5,45 5,45 0,00 20
24 Anastasiya Gimazetdinova   Uzbekistan 49,02 27,94 21,08 5,50 4,95 5,40 5,20 5,30 0,00 14
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Isabelle Pieman   Belgia 46,10 26,26 19,84 5,10 4,60 5,15 4,90 5,05 0,00 12
26 Miriam Ziegler   Austria 43,84 24,80 20,04 5,25 4,75 4,90 5,15 5,00 1,00 3
27 Teodora Poštič   Słowenia 43,80 23,80 20,00 5,10 4,65 5,15 5,00 5,10 0,00 13
28 Ivana Reitmayerová   Słowacja 41,94 22,66 19,28 5,00 4,60 4,85 4,90 4,75 0,00 2
29 Jenna McCorkell   Wielka Brytania 40,64 20,08 21,56 5,60 5,15 5,25 5,50 5,45 1,00 10
30 Anna Jurkiewicz   Polska 36,10 16,78 19,32 5,05 4,65 4,75 4,85 4,85 0,00 4

Program dowolnyEdytuj

Poz. Zawodniczka Reprezentacja TSS Elementy oceny[4] Nbr.
TES PCS SS TR PE CH IN Ded
1 Kim Yu-na   Korea Południowa 150,06 WR 78,30 71,76 9,05 8,60 9,15 8,95 9,10 0,00 21
2 Mao Asada   Japonia 131,72 64,68 67,04 8,55 7,85 8,50 8,45 8,55 0,00 22
3 Joannie Rochette   Kanada 131,28 62,80 68,48 8,60 8,30 8,55 8,65 8,70 0,00 23
4 Laura Lepistö   Finlandia 126,61 63,89 62,72 7,95 7,50 7,80 7,95 8,00 0,00 16
5 Mirai Nagasu   Stany Zjednoczone 126,39 65,83 60,56 7,75 7,25 7,70 7,55 7,60 0,00 24
6 Miki Andō   Japonia 124,10 62,50 61,60 7,95 7,25 7,75 7,70 7,85 0,00 20
7 Akiko Suzuki   Japonia 120,42 60,98 59,44 7,40 7,05 7,55 7,50 7,65 0,00 14
8 Rachael Flatt   Stany Zjednoczone 117,85 59,37 58,48 7,40 6,95 7,45 7,35 7,40 0,00 19
9 Ksienija Makarowa   Rosja 112,69 58,77 53,92 6,95 6,40 6,85 6,80 6,70 0,00 17
10 Alona Leonowa   Rosja 110,32 55,84 54,48 7,05 6,60 6,80 6,75 6,85 0,00 13
11 Kiira Korpi   Finlandia 108,61 54,93 53,68 6,85 6,45 6,75 6,70 6,80 0,00 8
12 Kwak Min-jung   Korea Południowa 102,37 53,57 48,80 6,25 5,80 6,15 6,15 6,15 0,00 12
13 Cynthia Phaneuf   Kanada 99,46 48,94 51,52 6,65 6,00 6,55 6,45 6,55 1,00 7
14 Sarah Meier   Szwajcaria 96,11 43,87 52,24 6,60 6,30 6,50 6,55 6,70 0,00 10
15 Sarah Hecken   Niemcy 94,90 50,98 43,92 5,75 5,30 5,45 5,50 5,45 0,00 6
16 Júlia Sebestyén   Węgry 93,80 41,32 52,48 6,90 6,30 6,60 6,55 6,45 0,00 11
17 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 93,32 40,64 53,68 6,95 6,50 6,60 6,75 6,75 1,00 18
18 Liu Yan   Chińska Republika Ludowa 91,73 49,33 42,40 5,50 5,00 5,30 5,45 5,25 0,00 3
19 Carolina Kostner   Włochy 88,88 34,84 57,04 7,55 6,95 6,70 7,30 7,15 3,00 15
20 Cheltzie Lee   Australia 86,00 42,44 44,56 5,85 5,30 5,60 5,65 5,45 1,00 9
21 Sonia Lafuente   Hiszpania 83,77 43,97 40,80 5,25 4,75 5,15 5,20 5,15 1,00 2
22 Jelena Glebowa   Estonia 83,39 39,11 45,28 5,85 5,55 5,50 5,65 5,75 1,00 4
23 Anastasiya Gimazetdinova   Uzbekistan 82,63 41,47 42,16 5,55 5,05 5,15 5,30 5,30 1,00 5
24 Tuğba Karademir   Turcja 78,80 37,64 42,16 5,45 4,95 5,30 5,40 5,25 1,00 1

Klasyfikacja końcowaEdytuj

 
Mistrzyni olimpijska Kim Yu-na z medalem
 
Mistrzyni olimpijska Kim Yu-na (KOR) – program krótki
 
Brązowa medalistka olimpijska Joannie Rochette (CAN) – program krótki
Poz. Zawodniczka Reprezentacja Nota łączna[5] SP FS
  Kim Yu-na   Korea Południowa 228,56 WR 78,50 WR 1 150,06 WR 1
  Mao Asada   Japonia 205,50 73,78 2 131,72 2
  Joannie Rochette   Kanada 202,64 71,36 3 131,28 3
4 Mirai Nagasu   Stany Zjednoczone 190,15 63,76 6 126,39 5
5 Miki Andō   Japonia 188,86 64,76 4 124,10 6
6 Laura Lepistö   Finlandia 187,97 61,36 10 126,61 4
7 Rachael Flatt   Stany Zjednoczone 182,49 64,64 5 117,85 8
8 Akiko Suzuki   Japonia 181,44 61,02 11 120,42 7
9 Alona Leonowa   Rosja 172,46 62,14 8 110,32 10
10 Ksienija Makarowa   Rosja 171,91 59,22 12 112,69 9
11 Kiira Korpi   Finlandia 161,57 52,96 17 108,61 11
12 Cynthia Phaneuf   Kanada 156,62 57,16 14 99,46 13
13 Kwak Min-jung   Korea Południowa 155,53 53,16 16 102,37 12
14 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 155,24 61,92 9 93,32 17
15 Sarah Meier   Szwajcaria 152,81 56,70 15 96,11 14
16 Carolina Kostner   Włochy 151,90 63,02 7 88,88 19
17 Júlia Sebestyén   Węgry 151,26 57,46 13 93,80 16
18 Sarah Hecken   Niemcy 143,94 49,04 23 94,90 15
19 Liu Yan   Chińska Republika Ludowa 143,47 51,74 19 91,73 18
20 Cheltzie Lee   Australia 138,16 52,16 18 86,00 20
21 Jelena Glebowa   Estonia 134,19 50,80 20 83,39 22
22 Sonia Lafuente   Hiszpania 133,51 49,74 22 83,77 21
23 Anastasiya Gimazetdinova   Uzbekistan 131,65 49,02 24 82,63 23
24 Tuğba Karademir   Turcja 129,54 50,74 21 78,80 24
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Isabelle Pieman   Belgia 46,10 46,10 25 NQ
26 Miriam Ziegler   Austria 43,84 43,84 26 NQ
27 Teodora Poštič   Słowenia 43,80 43,80 27 NQ
28 Ivana Reitmayerová   Słowacja 41,94 41,94 28 NQ
29 Jenna McCorkell   Wielka Brytania 40,64 40,64 29 NQ
30 Anna Jurkiewicz   Polska 36,10 36,10 30 NQ

PrzypisyEdytuj

  1. Rochette's mother dies in Vancouver (ang.). ESPN, 2010-02-21. [dostęp 2018-05-04].
  2. Jason Hanna: With mom in 'heart and soul,' Rochette goes for medal (ang.). CNN, 2010-02-25. [dostęp 2018-05-04].
  3. XXI Olympic Winter Games 2010 – Ladies – Short Program (ang.). ISU, 2010-02-24. [dostęp 2018-08-25].
  4. XXI Olympic Winter Games 2010 – Ladies – Free Skating (ang.). ISU, 2010-02-25. [dostęp 2018-08-25].
  5. XXI Olympic Winter Games 2010 – Ladies – Result (ang.). ISU, 2010-02-25. [dostęp 2018-08-25].

BibliografiaEdytuj