Otwórz menu główne

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994 odbywały się w dniach 13 lutego – 25 lutego 1994 roku. Zarówno mężczyźni i kobiety walczyli w pięciu konkurencjach: na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m dla mężczyzn oraz 500 m, 1000 m, 1500 m i 3000 m dla kobiet. Łącznie rozdanych zostało zatem dziesięć kompletów medali. Zawody odbywały się na torze lodowym w hali Vikingskipet.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994
Albertville 1992 Nagano 1998
Data 13 - 25.02 1994
Gospodarz Norwegia Lillehammer
Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1994
Speed skating pictogram.svg
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety mężczyźni
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m kobiety mężczyźni
10 000 m mężczyźni

Spis treści

TerminarzEdytuj

MężczyźniEdytuj

500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Rosja Aleksandr Gołubiew 36,33  
    Rosja Siergiej Klewczenia 36,39 +0,06
    Japonia Manabu Horii 36,53 +0,20
4.   Chiny Liu Hongbo 36,54 +0,21
5.   Japonia Hiroyasu Shimizu 36,60 +0,27
6.   Japonia Junichi Inoue 36,63 +0,30
7.   Norwegia Grunde Njøs 36,66 +0,33
8.   Stany Zjednoczone Dan Jansen 36,68 +0,35
9.   Japonia Yasunori Miyabe 36,72 +0,39
10.   Białoruś Ihar Żalazouski 36,73 +0,40

Data: 14 lutego 1994

1000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Dan Jansen 1:12,43  
    Białoruś Ihar Żalazouski 1:12,72 +0,29
    Rosja Siergiej Klewczenia 1:12,85 +0,42
4.   Chiny Liu Hongbo 1:13,47 +1,04
5.   Kanada Sylvain Bouchard 1:13,56 +1,13
6.   Kanada Patrick Kelly 1:13,67 +1,24
7.   Norwegia Roger Strøm 1:13,74 +1,31
8.   Japonia Junichi Inoue 1:13,75 +1,32
9.   Holandia Gerard van Velde 1:13,81 +1,38
10.   Kanada Kevin Scott 1:13,82 +1,39

Data: 18 lutego 1994

1500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Norwegia Johann Olav Koss 1:51,29  
    Holandia Rintje Ritsma 1:51,99 +0,70
    Holandia Falko Zandstra 1:52,38 +1,09
4.   Norwegia Ådne Søndrål 1:53,13 +1,84
5.   Rosja Andriej Anufrienko 1:53,16 +1,87
6.   Niemcy Peter Adeberg 1:53,50 +2,21
7.   Kanada Neal Marshall 1:53,56 +2,27
8.   Holandia Martin Hersman 1:53,59 +2,30
9.   Holandia Jeroen Straathof 1:53,70 +2,41
10.   Ukraina Jurij Szulha 1:54,28 +2,99
11.   Polska Paweł Jaroszek 1:54,49 +3,20
. . .
40.   Polska Paweł Zygmunt 2:05,21 +13,92
DNF   Polska Artur Szafrański - -

Data: 16 lutego 1994

5000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Norwegia Johann Olav Koss 6:34,96  
    Norwegia Kjell Storelid 6:42,68 7,72
    Holandia Rintje Ritsma 6:43,94 +8,98
4.   Holandia Falko Zandstra 6:44,58 +9,62
5.   Holandia Bart Veldkamp 6:49,00 +14,04
6.   Japonia Toshihiko Itokawa 6:49,36 +14,40
7.   Polska Jaromir Radke 6:50,40 +15,44
8.   Niemcy Frank Dittrich 6:52,27 +17,31
9.   Austria Michael Hadschieff 6:53,02 +18,06
10.   Austria Christian Eminger 6:53,18 +18,22
. . .
18.   Polska Paweł Zygmunt 6:58,91 +23,95

Data: 13 lutego 1994

10 000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Norwegia Johann Olav Koss 13:30,55  
    Norwegia Kjell Storelid 13:49,25 +18,70
    Holandia Bart Veldkamp 13:56,73 +26,18
4.   Holandia Falko Zandstra 13:58,25 +27,70
5.   Polska Jaromir Radke 14:03,84 +33,29
6.   Niemcy Frank Dittrich 14:04,33 +33,78
7.   Holandia Rintje Ritsma 14:09,28 +38,73
8.   Szwecja Jonas Schön 14:10,15 +39,60
9.   Austria Michael Hadschieff 14:12,09 +41,54
10.   Austria Christian Eminger 14:15,14 +44,59

Data: 20 lutego 1994

KobietyEdytuj

500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Bonnie Blair 39,25
    Kanada Susan Auch 39,61 +0,36
    Niemcy Franziska Schenk 39,70 +0,45
4.   Chiny Xue Ruihong 39,71 +0,46
5.   Korea Południowa Yu Seon-hui 39,92 +0,67
6.   Niemcy Monique Garbrecht 39,95 +0,70
7.   Rosja Swietłana Bojarkina 40,17 +0,92
8.   Norwegia Edel Therese Høiseth 40,20 +0,95
9.   Chiny Jin Hua 40,23 +0,98
10.   Japonia Kyoko Shimazaki 40,26 +1,01

Data: 19 lutego 1994

1000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Bonnie Blair 1:18,74
    Niemcy Anke Baier 1:20,12 +1,38
    Chiny Ye Qiaobo 1:20,22 +1,48
4.   Niemcy Franziska Schenk 1:20,25 +1,51
5.   Niemcy Monique Garbrecht 1:20,32 +1,58
6.   Japonia Shiho Kusunose 1:20,37 +1,63
7.   Austria Emese Hunyady 1:20,42 +1,68
8.   Kanada Susan Auch 1:20,72 +1,98
9.   Rosja Oksana Rawiłowa 1:20,82 +2,08
10.   Rosja Natalja Połozkowa 1:20,84 +2,10

Data: 23 lutego 1994

1500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Austria Emese Hunyady 2:02,18
    Rosja Swietłana Fiedotkina 2:02,69 +0,51
    Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 2:03,41 +1,23
4.   Stany Zjednoczone Bonnie Blair 2:03,44 +1,26
5.   Holandia Annemarie Thomas 2:03,70 +1,52
6.   Rosja Swietłana Bażanowa 2:03,99 +1,81
7.   Rosja Natalja Połozkowa 2:04,00 +1,82
8.   Rumunia Mihaela Dascălu 2:04,02 +1,84
9.   Japonia Seiko Hashimoto 2:04,98 +2,80
10.   Holandia Tonny de Jong 2:05,18 +3,00
. . .
18.   Polska Ewa Borkowska-Wasilewska 2:07,44 +5,26

Data: 21 lutego 1994

3000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Rosja Swietłana Bażanowa 4:17,43
    Austria Emese Hunyady 4:18,14 +0,71
    Niemcy Claudia Pechstein 4:18,34 +0,91
4.   Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 4:19,33 +1,90
5.   Holandia Annemarie Thomas 4:19,82 +2,39
6.   Japonia Seiko Hashimoto 4:22,07 +4,64
7.   Japonia Hiromi Yamamoto 4:22,37 +4,94
8.   Rumunia Mihaela Dascălu 4:22,42 +4,99
9.   Holandia Carla Zijlstra 4:23,42 +5,99
10.   Japonia Miki Ogasawara 4:25,27 +7,84
. . .
16.   Polska Ewa Borkowska-Wasilewska 4:28,86 +11,43

Data: 17 lutego 1994

5000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Niemcy Claudia Pechstein 7:14,37
    Niemcy Gunda Niemann-Stirnemann 7:14,88 +0,51
    Japonia Hiromi Yamamoto 7:19,68 +5,31
4.   Włochy Elena Belci 7:20,33 +5,96
5.   Rosja Swietłana Bażanowa 7:22,68 +8,61
6.   Kazachstan Ludmiła Prokaszowa 7:28,58 +14,21
7.   Holandia Carla Zijlstra 7:29,42 +16,05
8.   Japonia Seiko Hashimoto 7:29,79 +16,42
9.   Japonia Miki Ogasawara 7:32,39 +18,02
10.   Holandia Annamarie Thomas 7:36,07 +21,70

Data: 25 lutego 1994

Tabela medalowaEdytuj

Lp. Kraj   złoto   srebro   brąz   razem
1.   Norwegia 3 2 0 5
2.   Stany Zjednoczone 3 0 0 3
3.   Rosja 2 2 1 5
4.   Niemcy 1 2 3 6
5.   Austria 1 1 0 2
7.   Holandia 0 1 3 4
8.   Białoruś 0 1 0 1
8.   Kanada 0 1 0 1
9.   Japonia 0 0 2 2
10.   Chiny 0 0 1 1

BibliografiaEdytuj