Otwórz menu główne

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006

Zawody w łyżwiarstwie szybkim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006 odbywały się w dniach 11 lutego – 21 lutego 2006 roku. Zarówno mężczyźni i kobiety walczyli w sześciu konkurencjach: na 500 m, 1000 m, 1500 m, 5000 m, 10 000 m i biegu drużynowym dla mężczyzn oraz 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m i biegu drużynowym dla kobiet. Łącznie rozdanych zostało zatem dwanaście kompletów medali. Biegi drużynowe rozegrano po raz pierwszy w historii igrzysk. Zawody odbywały się na torze lodowym w hali Oval Lingotto. W tabeli medalowej zwyciężyli Amerykanie.

Łyżwiarstwo szybkie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006
Salt Lake City 2002 Vancouver 2010
Data 11 - 21.02 2006
Gospodarz Włochy Turyn
Łyżwiarstwo szybkie na
Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2006
Speed skating pictogram.svg
500 m kobiety mężczyźni
1 000 m kobiety mężczyźni
1 500 m kobiety mężczyźni
3 000 m kobiety
5 000 m kobiety mężczyźni
10 000 m mężczyźni
Bieg Drużynowy kobiety mężczyźni

TerminarzEdytuj

MężczyźniEdytuj

500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Joey Cheek 69,76 -
    Rosja Dmitrij Dorofiejew 70,41 +0,65
    Korea Południowa Lee Kang-seok 70,43 +0,67
4.   Japonia Yūya Oikawa 70,56 +0,80
5.   Chiny Yu Fengtong 70,68 +0,96
6.   Japonia Jōji Katō 70,78 +1,02
7.   Kanada Mike Ireland 70,88 +1,12
8.   Korea Południowa Choi Jae-bong 71,04 +1,28
9.   Kanada Jeremy Wotherspoon 71,05 +1,29
10.   Finlandia Pekka Koskela 71,09 +1,33
. . .
32.   Polska Artur Waś 73,04 +3,28
36.   Polska Maciej Ustynowicz 88,01 +19,25

Data: 13 lutego 2006

1000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Shani Davis 1:08,89 -
    Stany Zjednoczone Joey Cheek 1:09,16 +0,27
    Holandia Erben Wennemars 1:09,32 +0,43
4.   Korea Południowa Lee Kyu-hyeok 1:09,37 +0,48
5.   Holandia Jan Bos 1:09,42 +0,53
6.   Stany Zjednoczone Chad Hedrick 1:09,45 +0,56
7.   Rosja Jewgienij Łalenkow 1:09,46 +0,57
8.   Holandia Stefan Groothuis 1:09,57 +0,68
9.   Stany Zjednoczone Casey FitzRandolph 1:09,59 +0,70
10.   Rosja Dmitrij Dorofiejew 1:09,74 +0,85
. . .
13.   Polska Konrad Niedźwiedzki 1:09,95 +1,96
DSQ   Polska Maciej Ustynowicz - -

Data: 18 lutego 2006

1500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Włochy Enrico Fabris 1:45,97 -
    Stany Zjednoczone Shani Davis 1:46,13 +0,16
    Stany Zjednoczone Chad Hedrick 1:46,22 +0,25
4.   Holandia Simon Kuipers 1:46,58 +0,59
5.   Holandia Erben Wennemars 1:46,71 +0,74
6.   Rosja Iwan Skobriew 1:46,91 +0,94
7.   Norwegia Petter Andersen 1:47,15 +1,18
8.   Norwegia Mikael Flygind Larsen 1:47,28 +1,31
9.   Stany Zjednoczone Joey Cheek 1:47,52 +1,55
10.   Norwegia Even Wetten 1:47,78 +1,81
. . .
12.   Polska Konrad Niedźwiedzki 1:48,09 +2,12

Data: 21 lutego 2006

5000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Stany Zjednoczone Chad Hedrick 6:14,68 -
    Holandia Sven Kramer 6:16,40 +1,72
    Włochy Enrico Fabris 6:18,25 +3,57
4.   Holandia Carl Verheijen 6:18,84 +4,16
5.   Kanada Arne Dankers 6:21,26 +6,58
6.   Holandia Bob de Jong 6:22,12 +7,44
7.   Stany Zjednoczone Shani Davis 6:23,08 +8,40
8.   Norwegia Øystein Grødum 6:24,21 +9,53
9.   Norwegia Lasse Sætre 6:25,15 +10,47
10.   Norwegia Eskil Ervik 6:26,91 +12,23
. . .
18.   Polska Paweł Zygmunt 6:35,01 +20,33

Data: 11 lutego 2006

10 000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Holandia Bob de Jong 13:01,57 -
    Stany Zjednoczone Chad Hedrick 13:05,40 +3,83
    Holandia Carl Verheijen 13:08,80 +7,23
4.   Norwegia Øystein Grødum 13:12,58 +11,01
5.   Norwegia Lasse Sætre 13:12,93 +11,36
6.   Rosja Iwan Skobriew 13:17,54 +15,97
7.   Holandia Sven Kramer 13:18,14 +16,57
8.   Włochy Enrico Fabris 13:21,54 +19,97
9.   Kanada Arne Dankers 13:23,55 +21,98
10.   Szwecja Johan Röjler 13:29,50 +27,93

Data: 24 lutego 2006

Bieg drużynowyEdytuj

Data: 16 lutego 2006

KobietyEdytuj

500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Rosja Swietłana Żurowa 76,57 -
    Chiny Wang Manli 76,78 +0,21
    Chiny Ren Hui 76,87 +0,30
4.   Japonia Tomomi Okazaki 76,92 +0,35
5.   Korea Południowa Lee Sang-hwa 77,04 +0,47
6.   Niemcy Jenny Wolf 77,25 +0,68
7.   Chiny Wang Beixing 77,27 +0,70
8.   Japonia Sayuri Osuga 77,39 +0,82
9.   Japonia Sayuri Yoshii 77,43 +0,86
10.   Włochy Chiara Simionato 77,68 +1,11

Data: 14 lutego 2006

1000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Holandia Marianne Timmer 1:16,05 -
    Kanada Cindy Klassen 1:16,09 +0,04
    Niemcy Anni Friesinger-Postma 1:16,11 +0,06
4.   Holandia Ireen Wüst 1:16,39 +0,34
5.   Kanada Kristina Groves 1:16,54 +0,49
6.   Holandia Barbara de Loor 1:16,73 +0,68
7.   Rosja Swietłana Żurowa 1:17,13 +1,08
8.   Polska Katarzyna Wójcicka 1:17,28 +1,23
9.   Rosja Jekatierina Abramowa 1:17,33 +1,28
10.   Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 1:17,47 +1,42

Data: 19 lutego 2006

1500 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Kanada Cindy Klassen 1:55,27 -
    Kanada Kristina Groves 1:56,74 +1,47
    Holandia Ireen Wüst 1:56,90 +1,63
4.   Niemcy Anni Friesinger-Postma 1:57,31 +2,04
5.   Włochy Chiara Simionato 1:58,76 +3,49
6.   Rosja Jekatierina Łobyszewa 1:58,87 +3,60
7.   Kanada Christine Nesbitt 1:59,15 +3,88
8.   Stany Zjednoczone Jennifer Rodriguez 1:59,30 +4,03
9.   Holandia Renate Groenewold 1:59,33 +4,06
10.   Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 1:59,74 +4,47
11.   Polska Katarzyna Wójcicka 1:59,96 +4,69

Data: 22 lutego 2006

3000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Holandia Ireen Wüst 4:02,43 -
    Holandia Renate Groenewold 4:03,48 +1,05
    Kanada Cindy Klassen 4:04,37 +1,94
4.   Niemcy Anni Friesinger-Postma 4:04,59 +2,16
5.   Niemcy Claudia Pechstein 4:05,54 +3,11
6.   Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 4:06,89 +4,46
7.   Czechy Martina Sáblíková 4:08,42 +5,99
8.   Kanada Kristina Groves 4:09,03 +6,60
9.   Kanada Clara Hughes 4:09,17 +6,74
10.   Polska Katarzyna Wójcicka 4:09,61 +7,18

Data: 12 lutego 2006

5000 mEdytuj

Miejsce Państwo Zawodnik Czas Strata
    Kanada Clara Hughes 6:59,07 -
    Niemcy Claudia Pechstein 7:00,08 +1,01
    Kanada Cindy Klassen 7:00,57 +1,50
4.   Czechy Martina Sáblíková 7:01,38 +2,31
5.   Niemcy Daniela Anschütz-Thoms 7:02,82 +3,75
6.   Kanada Kristina Groves 7:03,95 +4,88
7.   Stany Zjednoczone Catherine Raney 7:04,91 +5,84
8.   Norwegia Maren Haugli 7:06,08 +7,01
9.   Holandia Renate Groenewold 7:11,32 +12,15
10.   Holandia Carien Kleibeuker 7:12,18 +13,11
. . .
16.   Polska Katarzyna Wójcicka 7:28,09 +29,02

Data: 25 lutego 2006

Bieg drużynowyEdytuj

Data: 16 lutego 2006

Tabela medalowaEdytuj

Poz. Państwo       Łącznie
1   Stany Zjednoczone 3 3 1 7
2   Holandia 3 2 4 9
3   Kanada 2 4 2 8
4   Włochy 2 0 1 3
5   Niemcy 1 1 1 3
5   Rosja 1 1 1 3
7   Chiny 0 1 1 2
8   Korea Południowa 0 0 1 1
Łącznie 12 12 12 36

BibliografiaEdytuj

PrzypisyEdytuj