Otwórz menu główne
◄◄ | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982
1983
1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | ►►

Wydarzenia filmowe w 1983 roku.


Spis treści

WydarzeniaEdytuj

PremieryEdytuj

Filmy polskieEdytuj

Data Tytuł filmu Kraj Reżyseria Obsada
10 stycznia Filip z konopi   Józef Gębski Jerzy Bończak, Kazimierz Brusikiewicz, Irena Byrska, Bożena Dykiel, Filip Gębski
17 stycznia Zasieki   A.J. Piotrowski Damian Damięcki, Andrzej Wojaczek, Olgierd Łukaszewicz, Janusz Bylczyński
24 stycznia Limuzyna Daimler-Benz   Filip Bajon Michał Bajor, Piotr Bajor, Maja Komorowska, Tadeusz Łomnicki, Janusz Gajos
31 stycznia Danton  /  Andrzej Wajda Gérard Depardieu, Wojciech Pszoniak, Anne Alvaro, Roland Blanche, Patrice Chéreau
14 lutego Punkty za pochodzenie   Franciszek Trzeciak Michał Juszczakiewicz, Leonard Andrzejewski, Barbara Bargiełowska
21 lutego Karate po polsku   Wojciech Wójcik Michał Anioł, Edward Żentara, Dorota Kamińska, Zbigniew Buczkowski, Jerzy Trela
28 lutego Wojna światów –
następne stulecie
  Piotr Szulkin Roman Wilhelmi, Krystyna Janda, Mariusz Dmochowski, Jerzy Stuhr, Marek Walczewski
4 marca Czerwone węże   Wojciech Fiwek Agnieszka Wielgus, Magdalena Scholl, Adam Probosz, Alicja Jachiewicz
14 marca Epitafium dla
Barbary Radziwiłłówny
  Janusz Majewski Anna Dymna, Jerzy Zelnik, Aleksandra Śląska, Krzysztof Kolberger, Zdzisław Kozień
15 marca Prawo jest prawem   Krzysztof Wojciechowski Edward Narkiewicz, Tadeusz Hofmokol, Bogusława Bulska, Agnieszka Puchała
18 marca Śpiewy po rosie   Władysław Ślesicki Krystyna Wachelko-Zaleska, Maciej Góraj, Sylwester Maciejewski, Joanna Kasperska
28 marca Austeria   Jerzy Kawalerowicz Franciszek Pieczka, Wojciech Pszoniak, Jan Szurmiej, Ewa Domańska
11 kwietnia Wilczyca   Marek Piestrak Krzysztof Jasiński, Iwona Bielska, Stanisław Brejdygant, Olgierd Łukaszewicz
18 kwietnia Krach Operacji Terror  /  Anatolij Bobrowski Krzysztof Chamiec, Siergiej Szakurow, Ilena Cypliakowa, Tomasz Zaliwski, Leonid Kuliagin
9 maja Słona róża  /  Janusz Majewski Daniela Vackova, Jan Piechociński, Edward Rączkowski, Bogusz Bilewski
16 maja Wielki Szu   Sylwester Chęciński Jan Nowicki, Andrzej Pieczyński, Dorota Pomykała, Leon Niemczyk, Karol Strasburger
27 czerwca Pełnia nad głowami   Andrzej Czekalski Franciszek Pieczka, Zygmunt Malawski, Kazimierz Witkiewicz, Marian Opania
15 lipca Palace Hotel   Ewa Kruk Wojciech Pokora, Zdzisław Wardejn, Jerzy Bończak, Magdalena Cwenówna, Maciej Damięcki
22 sierpnia Okno   Wojciech Wójcik Tadeusz Huk, Iwona Bielska, Zofia Jaroszewska, Jerzy Bińczycki, Zofia Czerwińska
1 września Do góry nogami   Stanisław Jędryka Tomasz Domański, Tomek Elsner, Jurek Kocur, Sławomir Hajduk, Wojtek Pałka
5 września Pensja pani Latter   Stanisław Różewicz Barbara Horawianka, Halina Łabonarska, Hanna Mikuć, Magdalena Wołłejko
12 września Na odsiecz Wiedniowi  /  Lucyna Smolińska
Mieczysław Sroka
Jerzy Bińczycki, Anna Dymna, Jerzy Kamas, Emil Karewicz, Gustaw Lutkiewicz
12 września Nieciekawa historia   Wojciech Jerzy Has Gustaw Holoubek, Hanna Mikuć, Anna Milewska, Elwira Romańczuk, Janusz Gajos
23 września Klejnot wolnego sumienia   Grzegorz Królikiewicz Mieczysław Voit, Krzysztof Luft, Jerzy Prażmowski, Krystyna Kozanecka
3 października Jeśli się odnajdziemy   Roman Załuski Krzysztof Kolberger, Barbara Klimkiewicz, Anna Romantowska, Tadeusz Borowski
17 października Klakier   Janusz Kondratiuk Zuzanna Łozińska, Michał Bajor, Włodzimierz Boruński, Włodzimierz Musiał, Włodzimierz Preyss
20 października Rodzina Leśniewskich   Janusz Łęski Krystyna Sienkiewicz, Krzysztof Kowalewski, Wanda Majerówna, Wojciech Siemion
24 października Przeklęta ziemia   Ryszard Czekała Jan Jurewicz, Franciszek Muła, Paweł Paradowski, Zydorek-Probosz, Hanna Banaszak
14 listopada Prognoza pogody   Antoni Krauze Halina Buyno-Łoza, Zofia Cegiełkowa, Barbara Chojecka, Eugenia Horecka, Henryka Janikowska
21 listopada Odwet   Tomasz Zygadło Leon Niemczyk, Roman Wilhelmi, Elżbieta Czyżewska, Ewa Wiśniewska, Adam Ferency
28 listopada Ostrze na ostrze   Tadeusz Junak Tomasz Stockinger, Anna Dymna, Jerzy Karaszkiewicz, Gustaw Lutkiewicz
12 grudnia Okolice spokojnego morza   Zbigniew Kuźmiński Roman Wilhelmi, Małgorzata Niemirska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska
12 grudnia On, ona, oni   Włodzimierz Szpak
Krzysztof Tchórzewski
Andrzej Mellin
Agnieszka Mandat, Piotr Garlicki, Magda Teresa Wójcik, Teresa Sawicka, Maciej Góraj
26 grudnia Głowy pełne gwiazd   Janusz Kondratiuk Witold Goliński, Włodzimierz Preyss, Maria Baster, Ewa Szykulska, Danuta Rinn

Filmy zagraniczneEdytuj

Nagrody filmoweEdytuj

OscaryEdytuj

Festiwal w CannesEdytuj

Festiwal w BerlinieEdytuj

Festiwal w WenecjiEdytuj

Urodzili sięEdytuj

ZmarliEdytuj