62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

62. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji odbył się w dniach 31 sierpnia − 10 września 2005 roku. Imprezę otworzył pokaz hongkońskiego filmu Siedem mieczy w reżyserii Tsui Harka[1][2]. W konkursie głównym zaprezentowano 20 filmów pochodzących z 10 różnych krajów.

Jury pod przewodnictwem włoskiego scenografa Dante Ferrettiego przyznało nagrodę główną festiwalu, Złotego Lwa, amerykańskiemu filmowi Tajemnica Brokeback Mountain w reżyserii Anga Lee. Drugą nagrodę w konkursie głównym, Nagrodę Specjalną Jury, przyznano amerykańskiemu filmowi Maria w reżyserii Abla Ferrary[3][4][5].

Honorowego Złotego Lwa za całokształt twórczości odebrali japoński twórca filmów animowanych Hayao Miyazaki i włoska aktorka Stefania Sandrelli[6]. Galę otwarcia i zamknięcia festiwalu prowadziła hiszpańska aktorka Inés Sastre[7].

Członkowie jury

edytuj
 
Przewodniczący jury konkursu głównego Dante Ferretti.

Konkurs główny

edytuj

Sekcja „Horyzonty”

edytuj

Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa

edytuj

Selekcja oficjalna

edytuj

Otwarcie i zamknięcie festiwalu

edytuj
Tytuł Reżyseria Kraj produkcji
Otwierający Siedem mieczy Tsui Hark   Hongkong
Zamykający Perhaps Love Peter Chan   Hongkong

Konkurs główny

edytuj

Następujące filmy zostały wyselekcjonowane do udziału w konkursie głównym o Złotego Lwa[10][11]:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Zwyczajni kochankowie Les amants réguliers Philippe Garrel   Francja
Bestia w sercu La bestia nel cuore Cristina Comencini   Włochy
Tajemnica Brokeback Mountain
Brokeback Mountain Ang Lee   Stany Zjednoczone
Nieustraszeni bracia Grimm The Brothers Grimm Terry Gilliam   Wielka Brytania
Wiekopomny żal
長恨歌
Chang hen ge
Stanley Kwan   Hongkong
Pani Zemsta 친절한 금자씨
Chinjeolhan geumjassi
Park Chan-wook   Korea Południowa
Wierny ogrodnik
The Constant Gardener Fernando Meirelles   Wielka Brytania
Magiczne zwierciadło Espelho Mágico Manoel de Oliveira   Portugalia
Fatalista
O Fatalista João Botelho   Portugalia
Gabrielle
Gabrielle Patrice Chéreau   Francja
Garpastum Гарпастум
Garpastum
Aleksiej German młodszy   Rosja
Czas porzucenia I giorni dell’abbandono Roberto Faenza   Włochy
Good Night and Good Luck Good Night, and Good Luck George Clooney   Stany Zjednoczone
Maria
Mary Abel Ferrara   Stany Zjednoczone
Persona non grata
Persona non grata Krzysztof Zanussi   Polska
Dowód
Proof John Madden   Stany Zjednoczone
Romanse i papierosy Romance & Cigarettes John Turturro   Stany Zjednoczone
Druga noc poślubna La seconda notte di nozze Pupi Avati   Włochy
Takeshis’ Takeshis’ Takeshi Kitano   Japonia
Na południe
Vers le sud Laurent Cantet   Francja

Pokazy pozakonkursowe

edytuj

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych:

Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Wszystkie niewidzialne dzieci All the Invisible Children Mehdi Charef, Emir Kusturica, Spike Lee, Kátia Lund, Jordan Scott, Ridley Scott, Stefano Veneruso i John Woo   Włochy
Kulisy sławy Backstage Emmanuelle Bercot   Francja
Bańka
Bubble Steven Soderbergh   Stany Zjednoczone
Casanova
Casanova Lasse Hallström   Stany Zjednoczone
Człowiek ringu Cinderella Man Ron Howard   Stany Zjednoczone
Gnijąca panna młoda Corpse Bride Tim Burton i Mike Johnson   Stany Zjednoczone
Zejście The Descent Neil Marshall   Wielka Brytania
Pechowy poker Edmond Stuart Gordon   Stany Zjednoczone
Elizabethtown
Elizabethtown Cameron Crowe   Stany Zjednoczone
Egzorcyzmy Emily Rose The Exorcism of Emily Rose Scott Derrickson   Stany Zjednoczone
Final Fantasy VII: Advent Children ファイナルファンタジーVII アドベントチルドレン
Fainaru fantajî sebun adobento chirudoren
Tetsuya Nomura   Japonia
The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha The Fine Art of Love: Mine Ha-Ha John Irvin   Wielka Brytania
Czterej bracia Four Brothers John Singleton   Stany Zjednoczone
Delikatna Frágiles Jaume Balagueró   Hiszpania
Perfumy kobiety w czerni Le parfum de la dame en noir Bruno Podalydes   Francja
Siedem mieczy 七劍
Qi jian
Tsui Hark   Hongkong
Perhaps Love 如果·愛
Ru guo · Ai
Peter Chan   Hongkong
Initial D 頭文字D
Tau man ji D
Andrew Lau i Alan Mak   Hongkong
Wielka wojna goblinów 妖怪大戦争
Yôkai daisensô
Takashi Miike   Japonia

Sekcja „Horyzonty”

edytuj

Następujące filmy zostały wyświetlone na festiwalu w ramach sekcji „Horyzonty”:

Filmy fabularne

edytuj
Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Prognoza suszy Árido Movie Lírio Ferreira   Brazylia
Carmen
Carmen Jean-Pierre Limosin   Francja
Drawing Restraint 9 Drawing Restraint 9 Matthew Barney   Stany Zjednoczone
Wszystko jest iluminacją Everything Is Illuminated Liev Schreiber   Stany Zjednoczone
Wstyd
红颜
Hong yan
Li Yu   Chiny
Musikanten Musikanten Franco Battiato   Włochy
Pierwsi na Księżycu
Первые на Луне
Pierwyje na Łunie
Aleksiej Fiedorczenko   Rosja
Teksas
Texas Fausto Paravidino   Włochy
Odległa błękitna planeta The Wild Blue Yonder Werner Herzog   Niemcy
Stale w ruchu 無窮動
Wu qiong dong
Ning Ying   Chiny
W drodze
Yolda - Rüzgar geri getirirse Erden Kıral   Turcja

Filmy dokumentalne

edytuj
Tytuł polski Tytuł oryginalny Reżyseria Kraj produkcji
Ludzka godność La dignidad de los nadies Fernando Solanas   Argentyna
Na wschód od raju
East of Paradise Lech Kowalski   Francja
Wielka cisza Die große Stille Philip Gröning   Niemcy
Veruschka – życie dla kamery Veruschka – Die Inszenierung (m)eines Körpers Bernd Böhm i Paul Morrissey   Niemcy
Wokalne paralele Вокальные параллели
Vokaldy paralelder
Rustam Chamdamow   Kazachstan
Śmierć człowieka pracy Workingman’s Death Michael Glawogger   Austria

Laureaci nagród

edytuj
 
Giovanna Mezzogiorno, laureatka Pucharu Volpiego dla najlepszej aktorki.

Konkurs główny

edytuj
Złoty Lew
Nagroda Specjalna Jury
Srebrny Lew dla najlepszego reżysera
Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki
Puchar Volpiego dla najlepszego aktora
Złota Osella za najlepszy scenariusz
Złota Osella za wybitne osiągnięcie techniczne
Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla początkującego aktora lub aktorki
Specjalny Lew za dorobek artystyczny

Sekcja „Horyzonty”

edytuj
Nagroda Główna za najlepszy film fabularny
Nagroda Główna za najlepszy film dokumentalny

Wybrane pozostałe nagrody

edytuj
Nagroda im. Luigiego De Laurentiisa za najlepszy debiut reżyserski
Srebrny Lew za najlepszy film krótkometrażowy w sekcji „Corto Cortissimo”
Nagroda Publiczności w sekcji „Międzynarodowy Tydzień Krytyki”
Nagroda Label Europa Cinemas dla najlepszego filmu europejskiego
Nagroda FIPRESCI
Nagroda im. Francesco Pasinettiego (SNGCI – Narodowego Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych)
Nagroda SIGNIS (Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich)
Nagroda CICAE (Międzynarodowej Konfederacji Kin Studyjnych)
Nagroda UNICEF-u
Nagroda UNESCO
Honorowy Złoty Lew za całokształt twórczości

Przypisy

edytuj
  1. Andrew C.C. Huang: Return of the kungfu master. "Taiwan News", 2005-07-29. [dostęp 2021-01-12]. (ang.).
  2. A.O. Scott: FILM. "The New York Times", 2005-08-28. [dostęp 2021-01-12]. (ang.).
  3. Brian Brooks: “Brokeback Mountain” Wins Golden Lion in Venice. IndieWire, 2005-09-10. [dostęp 2019-01-04]. (ang.).
  4. Ang Lee wins Golden Lion at Venice. "Irish Examiner", 2005-09-12. [dostęp 2021-01-13]. (ang.).
  5. ‘Brokeback Mountain’ big winner in Venice. Today, 2005-09-11. [dostęp 2021-01-13]. (ang.).
  6. Marcin Kamiński: Stefania Sandrelli laureatką honorowego Złotego Lwa. Filmweb, 2005-08-08. [dostęp 2019-01-04]. (pol.).
  7. Inés Sastre será la madrina de la Mostra Cinematográfica de Venecia. "El Mundo", 2005-08-30. [dostęp 2021-01-13]. (hiszp.).
  8. Jennifer Green: Ferretti named as Venice festival jury president. Screen Daily, 2005-05-14. [dostęp 2021-01-12]. (ang.).
  9. Lido lights up. "Variety", 2005-09-05. [dostęp 2021-01-12]. (ang.).
  10. Nick Vivarelli: Venice fest has Far East flavor. "Variety", 2005-07-28. [dostęp 2021-01-13]. (ang.).
  11. 19 films for the Venice Film Festival. "Italy Magazine", 2005-07-29. [dostęp 2021-01-13]. (ang.).


Linki zewnętrzne

edytuj