Bałtyk-Karkonosze Tour 2020

28. edycja wyścigu Bałtyk-Karkonosze Tour
Bałtyk-Karkonosze Tour 2020 Cycling (road) pictogram.svg
Informacje ogólne
Wyścig28. Bałtyk-Karkonosze Tour
KategoriaUCI Europe Tour 2020 2.2
Etapów4
Daty3 – 6 września 2020
Dystans278 km
PaństwoPOL Polska
StartBabimost
MetaPiechowice
Drużyn20
Startujących114
Ukończyło60
Średnia prędkość43,358 km/h
Klasyfikacje końcowe
Pierwsze miejscePOL Stanisław Aniołkowski (CCC Development)
Drugie miejscePOL Maciej Paterski (Wibatech Merx)
Trzecie miejscePOL Adam Stachowiak (Voster ATS Team)
GórskaNED Rick Ottema (Metec-TKH-Mantel)
SprinterskaPOL Stanisław Aniołkowski (CCC Development)
MłodzieżowaDEN Morten Hulgaard (Uno-X Pro Cycling Team)
DrużynowaNOR Uno-X Pro Cycling Team
20192021
Dokumentacja Wikidata-logo S.svg

Bałtyk-Karkonosze Tour 2020 – 28. edycja wyścigu kolarskiego Bałtyk-Karkonosze Tour, która odbyła się w dniach od 3 do 6 września 2020 na na liczącej ponad 270 kilometrów trasie z Babimostu do Piechowic składającej się z trzech etapów. Wyścig był częścią UCI Europe Tour 2020.

Wyścig początkowo miał odbyć się pod koniec maja 2020, jednak, ze względu na pandemię COVID-19, został przeniesiony na termin wrześniowy[1].

EtapyEdytuj

Wyścig początkowo miał składać się z prologu w Kołobrzegu i czterech etapów, jednak kilka dni przed rozpoczęciem imprezy odwołano zarówno prolog, jak i 1. etap z metą w Trzciance[2]. W trakcie wyścigu z powodu problemów organizacyjnych skrócono także z blisko 140 do 62 kilometrów 3. etap z Kożuchowa do Lubania, umieszczając metę w Osiecznicy[3].

 EtapDataStart – MetatypeDystans (km)Zwycięzca etapuLider
1 3 września 2020KołobrzegTrzcianka173,8etap anulowanyetap anulowany
2 4 września 2020BabimostZbąszynek128,5  Frederik Madsen  Frederik Madsen
3 5 września 2020KożuchówOsiecznica62  Lars Boven  Lars Boven
4 6 września 2020PiechowicePiechowice87,5  Stanisław Aniołkowski  Stanisław Aniołkowski

DrużynyEdytuj

ProTeamContinental teams (10)Reprezentacje (2)Regionalne i klubowe drużyny (7)
  •   Dutch Food Valley Cycling Team
  •   Allinq Krush IJsselstreek Cycling Team
  •   KED-Stevens Radteam Berlin
  •   Berthold RadTeam
  •   Veloclub Ratisbona
  •   Triebwerk - Energy BL Cycling
  •   Team SchnelleStelle.de

Wyniki etapówEdytuj

Etap 1Edytuj

Kołobrzeg - Trzcianka(173,8 km)

1. etap został odwołany kilka dni przed rozpoczęciem wyścigu[2].

Etap 2Edytuj

Babimost - Zbąszynek(128,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Frederik Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team2h 49' 53"
2. Alan Banaszek   PolskaMazowsze Serce Polski+ 0"
3. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 0"
4. Robert Jägeler   NiemcyP&S Metalltechnik+ 0"
5. Felix Groß   NiemcyNiemcy+ 0"
6. Edwin Ávila   KolumbiaIsrael Cycling Academy+ 0"
7. Paweł Franczak   PolskaVoster ATS Team+ 0"
8. Yuval Ben Moshe   IzraelIsrael Cycling Academy+ 0"
9. Alain Broos   HolandiaAllinq Krush IJsselstreek Cycling Team+ 0"
10. Bartłomiej Proć   PolskaPolska+ 0"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Frederik Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team2h 49' 43"
2. Alan Banaszek   PolskaMazowsze Serce Polski+ 4"
3. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 4"
4. Stanisław Aniołkowski   PolskaCCC Development+ 7"
5. Rick Ottema   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 7"
6. Thijs de Lange   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 7"
7. Jason van Dalen   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 8"
8. Tim Van Dijke   HolandiaJumbo-Visma Development Team+ 8"
9. Paweł Bernas   PolskaMazowsze Serce Polski+ 8"
10. John Mandrysch   NiemcyP&S Metalltechnik+ 9"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 3Edytuj

Kożuchów - Osiecznica(62 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lars Boven   HolandiaJumbo-Visma Development Team1h 27' 08"
2. Stanisław Aniołkowski   PolskaCCC Development+ 2"
3. Thijs de Lange   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 2"
4. Frederik Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 2"
5. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 2"
6. Alan Banaszek   PolskaMazowsze Serce Polski+ 2"
7. Felix Groß   NiemcyNiemcy+ 2"
8. Rait Ärm   EstoniaTartu 2024 - Balticchaincycling.com+ 2"
9. Jason van Dalen   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 2"
10. Szymon Krawczyk   PolskaCCC Development+ 2"
Źródło: ProCyclingStats
 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Lars Boven   HolandiaJumbo-Visma Development Team4h 16' 51"
2. Frederik Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 2"
3. Stanisław Aniołkowski   PolskaCCC Development+ 3"
4. Thijs de Lange   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 5"
5. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 6"
6. Alan Banaszek   PolskaMazowsze Serce Polski+ 6"
7. Rick Ottema   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 9"
8. Jason van Dalen   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 10"
9. Tim Van Dijke   HolandiaJumbo-Visma Development Team+ 10"
10. Paweł Bernas   PolskaMazowsze Serce Polski+ 10"
Źródło: ProCyclingStats


Etap 4Edytuj

Piechowice - Piechowice(87,5 km)
 Klasyfikacja etapu
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stanisław Aniołkowski   PolskaCCC Development2h 08' 04"
2. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 0"
3. Adam Stachowiak   PolskaVoster ATS Team+ 0"
4. Piotr Pękala   PolskaCCC Development+ 0"
5. Daniel Turek   CzechyIsrael Cycling Academy+ 0"
6. Jacob Hindsgaul Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 0"
7. Archie Ryan   IrlandiaJumbo-Visma Development Team+ 0"
8. Edwin Ávila   KolumbiaIsrael Cycling Academy+ 23"
9. Tobias Nolde   NiemcyP&S Metalltechnik+ 46"
10. Julius Johansen   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 46"
Źródło: ProCyclingStats


KlasyfikacjeEdytuj

Klasyfikacja generalnaEdytuj

 Klasyfikacja generalna
KolarzPaństwoDrużynaCzas
1. Stanisław Aniołkowski    PolskaCCC Development6h 24' 42"
2. Maciej Paterski   PolskaWibatech Merx+ 11"
3. Adam Stachowiak   PolskaVoster ATS Team+ 21"
4. Morten Hulgaard   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 23"
5. Daniel Turek   CzechyIsrael Cycling Academy+ 24"
6. Jacob Hindsgaul Madsen   DaniaUno-X Pro Cycling Team+ 25"
7. Archie Ryan   IrlandiaJumbo-Visma Development Team+ 25"
8. Piotr Pękala   PolskaCCC Development+ 25"
9. Edwin Ávila   KolumbiaIsrael Cycling Academy+ 48"
10. Jason van Dalen   HolandiaMetec-TKH-Mantel+ 1' 06"
Źródło: ProCyclingStats


Liderzy klasyfikacjiEdytuj

 EtapPierwsze miejsce
_
Klasyfikacja generalna
 
Górska
 
Sprinterska
 
Młodzieżowa
 
Drużynowa
_
1etap anulowanyetap anulowanyetap anulowanyetap anulowanyetap anulowanyetap anulowany
2  Frederik Madsen  Frederik Madsen  Rick Ottema  Robin Lowik  Frederik Madsen  Uno-X Pro Cycling Team
3  Lars Boven  Lars Boven  Lars Boven  Jumbo-Visma Development Team
4  Stanisław Aniołkowski  Stanisław Aniołkowski  Stanisław Aniołkowski  Morten Hulgaard  Uno-X Pro Cycling Team
Koniec  Stanisław Aniołkowski  Rick Ottema  Stanisław Aniołkowski  Morten Hulgaard  Uno-X Pro Cycling Team

PrzypisyEdytuj

  1. Rescheduled races (ang.). procyclingstats.com. [dostęp 2020-09-13].
  2. a b Dawid Gruntkowski: Bałtyk – Karkonosze Tour skrócony do 3 etapów. naszosie.pl, 2020-08-31. [dostęp 2020-09-13].
  3. Martyna Maria Kobylińska: Bałtyk - Karkonosze Tour 2020: etap 3. Lars Boven wygrywa w Osiecznicy. rowery.org, 2020-09-05. [dostęp 2020-09-13].

BibliografiaEdytuj