Otwórz menu główne
Ten artykuł dotyczy turnieju tenisowego. Zobacz też: China Open (snooker).

China Open – doroczny turniej tenisowy rozgrywany w Pekinie. Jest częścią cyklu ATP Tour o randze ATP Tour 500 w rozgrywkach męskich i turniejem z cyklu WTA Tour o kategorii WTA Premier Series, będącym częścią zawodów o randze WTA Premier Mandatory w zawodach damskich.

China Open
China Open
Miejsce  Chiny
Pekin
Obiekt Olympic Green Tennis Center (2009–)
Beijing Tennis Centre (2004–2008)
Nawierzchnia Twarda
Pierwsza edycja 1993
ATP Tour
Kategoria ATP Tour 500
Pula nagród 4 658 510 $
Drabinka 32S/16QS/16D/4QD
Dyrektor Alfred Zhang/Charl
WTA Tour
Kategoria WTA Premier Series
Ranga WTA Premier Mandatory
Pula nagród 8 285 274 $
Drabinka 64S/32Q/32D
Dyrektor Alfred Zhang/Charl
Aktualni mistrzowie
Gra pojedyncza mężczyzn
Gruzja Nikoloz Basilaszwili
Gra podwójna mężczyzn
Polska Łukasz Kubot
Brazylia Marcelo Melo
Gra pojedyncza kobiet
Dania Caroline Wozniacki
Gra podwójna kobiet
Czechy Andrea Sestini Hlaváčková
Czechy Barbora Strýcová
Strona internetowa
Triumfator męskich rozgrywek z 2009, 2010, 2012, 2013, 2014 i 2015 – Novak Đoković

Zawody męskie po raz pierwszy odbyły się w 1993 roku. W latach 1998–2003 tenisiści nie rywalizowali. Kobiety początkowo, w latach 2000–2003, grały w Szanghaju. W 2004 roku żeńska impreza została przeniesiona do Pekinu.

Spis treści

Mecze finałoweEdytuj

Gra pojedyncza mężczyznEdytuj

Rok Zwycięzca Finalista Wynik
2018   Nikoloz Basilaszwili   Juan Martín del Potro 6:4, 6:4
2017   Rafael Nadal   Nick Kyrgios 6:2, 6:1
2016   Andy Murray   Grigor Dimitrow 6:4, 7:6(2)
2015   Novak Đoković   Rafael Nadal 6:2, 6:2
2014   Novak Đoković   Tomáš Berdych 6:0, 6:2
2013   Novak Đoković   Rafael Nadal 6:3, 6:4
2012   Novak Đoković   Jo-Wilfried Tsonga 7:6(4), 6:2
2011   Tomáš Berdych   Marin Čilić 3:6, 6:4, 6:1
2010   Novak Đoković   David Ferrer 6:2, 6:4
2009   Novak Đoković   Marin Čilić 6:2, 7:6(4)
2008   Andy Roddick   Dudi Sela 6:4, 6:7(6), 6:3
2007   Fernando González   Tommy Robredo 6:1, 3:6, 6:1
2006   Markos Pagdatis   Mario Ančić 6:4, 6:0
2005   Rafael Nadal   Guillermo Coria 5:7, 6:1, 6:2
2004   Marat Safin   Michaił Jużny 7:6(4), 7:5
1997   Jim Courier   Magnus Gustafsson 7:6(10), 3:6, 6:3
1996   Greg Rusedski   Martin Damm 7:6(5), 6:4
1995   Michael Chang   Renzo Furlan 7:5, 6:3
1994   Michael Chang   Anders Järryd 7:5, 7:5
1993   Michael Chang   Greg Rusedski 7:6(5), 6:7(6), 6:4

Gra pojedyncza kobietEdytuj

Rok Zwyciężczyni Finalistka Wynik
2018   Caroline Wozniacki   Anastasija Sevastova 6:3, 6:3
2017   Caroline Garcia   Simona Halep 6:4, 7:6(3)
2016   Agnieszka Radwańska   Johanna Konta 6:4, 6:2
2015   Garbiñe Muguruza   Timea Bacsinszky 7:5, 6:4
2014   Marija Szarapowa   Petra Kvitová 6:4, 2:6, 6:3
2013   Serena Williams   Jelena Janković 6:2, 6:2
2012   Wiktoryja Azaranka   Marija Szarapowa 6:3, 6:1
2011   Agnieszka Radwańska   Andrea Petković 7:5, 0:6, 6:4
2010   Caroline Wozniacki   Wiera Zwonariowa 6:3, 3:6, 6:3
2009   Swietłana Kuzniecowa   Agnieszka Radwańska 6:2, 6:4
2008   Jelena Janković   Swietłana Kuzniecowa 6:3, 6:2
2007   Ágnes Szávay   Jelena Janković 6:7(7), 7:5, 6:2
2006   Swietłana Kuzniecowa   Amélie Mauresmo 6:4, 6:0
2005   Marija Kirilenko   Anna-Lena Grönefeld 6:3, 6:4
2004   Serena Williams   Swietłana Kuzniecowa 4:6, 7:5, 6:4
2003   Jelena Diemientjewa   Chanda Rubin 6:3, 7:6(6)
2002   Anna Smasznowa   Anna Kurnikowa 6:2, 6:3
2001   Monica Seles   Nicole Pratt 6:2, 6:3
2000   Meghann Shaughnessy   Iroda Tulyaganova 7:6, 7:5

Gra podwójna mężczyznEdytuj

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2018   Łukasz Kubot
  Marcelo Melo
  Oliver Marach
  Mate Pavić
6:1, 6:4
2017   Henri Kontinen
  John Peers
  John Isner
  Jack Sock
6:3, 3:6, 10–7
2016   Pablo Carreño-Busta
  Rafael Nadal
  Jack Sock
  Bernard Tomic
6:7(6), 6:2, 10–8
2015   Vasek Pospisil
  Jack Sock
  Daniel Nestor
  Édouard Roger-Vasselin
3:6, 6:3, 10–6
2014   Jean-Julien Rojer
  Horia Tecău
  Julien Benneteau
  Vasek Pospisil
6:7(6), 7:5, 10–5
2013   Maks Mirny
  Horia Tecău
  Fabio Fognini
  Andreas Seppi
6:4, 6:2
2012   Bob Bryan
  Mike Bryan
  Carlos Berlocq
  Denis Istomin
6:3, 6:2
2011   Michaël Llodra
  Nenad Zimonjić
  Robert Lindstedt
  Horia Tecău
7:6(2), 7:6(4)
2010   Bob Bryan
  Mike Bryan
  Mariusz Fyrstenberg
  Marcin Matkowski
6:1, 7:6(5)
2009   Bob Bryan
  Mike Bryan
  Mark Knowles
  Andy Roddick
6:4, 6:2
2008   Stephen Huss
  Ross Hutchins
  Ashley Fisher
  Bobby Reynolds
7:5, 6:4
2007   Rik de Voest
  Ashley Fisher
  Chris Haggard
  Lu Yen-hsun
6:7(3), 6:0, 10–6
2006   Mario Ančić
  Mahesh Bhupathi
  Kenneth Carlsen
  Michael Berrer
6:4, 6:3
2005   Justin Gimelstob
  Nathan Healey
  Dmitrij Tursunow
  Michaił Jużny
4:6, 6:3, 6:2
2004   Justin Gimelstob
  Graydon Oliver
  Alex Bogomolov Jr.
  Taylor Dent
4:6, 6:4, 7:6(6)
1997   Mahesh Bhupathi
  Leander Paes
  Jim Courier
  Alex O’Brien
7:5, 7:6
1996   Martin Damm
  Andriej Olchowski
  Patrik Kühnen
  Gary Muller
6:4, 6:2
1995   Tommy Ho
  Sébastien Lareau
  Dick Norman
  Fernon Wibier
7:6, 7:6
1994   Tommy Ho
  Kent Kinnear
  David Adams
  Andriej Olchowski
7:6, 6:3
1993   Paul Annacone
  Doug Flach
  Jacco Eltingh
  Paul Haarhuis
7:6, 6:3

Gra podwójna kobietEdytuj

Rok Zwyciężczynie Finalistki Wynik
2018   Andrea Sestini Hlaváčková
  Barbora Strýcová
  Gabriela Dabrowski
  Xu Yifan
4:6, 6:4, 10–8
2017   Chan Yung-jan
  Martina Hingis
  Tímea Babos
  Andrea Hlaváčková
6:1, 6:4
2016   Bethanie Mattek-Sands
  Lucie Šafářová
  Caroline Garcia
  Kristina Mladenovic
6:4, 6:4
2015   Martina Hingis
  Sania Mirza
  Chan Hao-ching
  Chan Yung-jan
6:7(9), 6:1, 10–8
2014   Andrea Hlaváčková
  Peng Shuai
  Cara Black
  Sania Mirza
6:4, 6:4
2013   Cara Black
  Sania Mirza
  Wiera Duszewina
  Arantxa Parra Santonja
6:2, 6:2
2012   Jekatierina Makarowa
  Jelena Wiesnina
  Nuria Llagostera Vives
  Sania Mirza
7:5, 7:5
2011   Květa Peschke
  Katarina Srebotnik
  Gisela Dulko
  Flavia Pennetta
6:3, 6:4
2010   Chuang Chia-jung
  Wolha Hawarcowa
  Gisela Dulko
  Flavia Pennetta
7:6(2), 1:6, 10–7
2009   Hsieh Su-wei
  Peng Shuai
  Ałła Kudriawcewa
  Jekatierina Makarowa
6:3, 6:1
2008   Anabel Medina Garrigues
  Caroline Wozniacki
  Han Xinyun
  Xu Yifan
6:1, 6:3
2007   Chuang Chia-jung
  Hsieh Su-wei
  Han Xinyun
  Xu Yifan
7:6(2), 6:3
2006   Virginia Ruano Pascual
  Paola Suárez
  Anna Czakwetadze
  Jelena Wiesnina
6:2, 6:4
2005   Nuria Llagostera Vives
  María Vento-Kabchi
  Yan Zi
  Zheng Jie
6:2, 6:4
2004   Emmanuelle Gagliardi
  Dinara Safina
  Gisela Dulko
  María Vento-Kabchi
6:4, 6:4
2003   Émilie Loit
  Nicole Pratt
  Ai Sugiyama
  Tamarine Tanasugarn
6:3, 6:3
2002   Anna Kurnikowa
  Janet Lee
  Rika Fujiwara
  Ai Sugiyama
7:5, 6:3
2001   Liezel Huber
  Lenka Němečková
  Evie Dominikovic
  Tamarine Tanasugarn
6:0, 7:5
2000   Lilia Osterloh
  Tamarine Tanasugarn
  Rita Grande
  Meghann Shaughnessy
7:5, 6:1

Gra mieszanaEdytuj

Rok Zwycięzcy Finaliści Wynik
2004   Emmanuelle Gagliardi
  Tripp Phillips
  Jill Craybas
  Justin Gimelstob
6:1, 6:2

BibliografiaEdytuj