Continental Cup of Curling

Continental Cup of Curling – turniej curlingowy rozgrywany corocznie (z wyłączeniem sezonu olimpijskiego) między zespołami z Kanady a Europą lub resztą świata. Każda ze stron reprezentowana jest przez 6 zespołów, w rywalizacja wykorzystuje się unikatowy system punktacji. Zawody organizowane są od 2002, początkowo Ameryka Północna walczyła z Europą, od 2008 do turnieju zaproszono chińskich curlerów.

Format gryEdytuj

Od 2015 w turnieju uczestniczy drużyna Kanadyjska oraz europejska (w latach nieparzystych) lub reszta świata (zespoły ze Stanów Zjednoczonych oraz strefy Azji i Pacyfiku, w latach parzystych). Każda z drużyn składa się z 3 zespołów kobiecych i męskich, mogą być to zespoły, których członkowie grają co dzień lub łączone.

Do 2014 w rywalizacji uczestniczyły drużyny Ameryki Północnej i reszty świata. Cztery zespoły z Ameryki wybierane były przez Canadian Curling Association, która swój wybór bazuje na występach w Canada Cup, mistrzostwach świata oraz zimowych igrzyskach olimpijskich. Pozostałe dwie drużyny wyłaniała United States Curling Association, zazwyczaj byli to aktualni mistrzowie Stanów Zjednoczonych. Światowa Federacja Curlingu wyłania wszystkie drużyny spoza Ameryki.

Podczas turnieju gry odbywają się w czterech konkurencjach: parach mieszanych, singles, drużynach oraz skins game. Nowe zasady punktacji wprowadzono w 2013. Za zwycięstwo w meczu otrzymuje się jeden punkt, w przypadku remisu każda z drużyn otrzymuje pół punktu. W meczach typu skins stawką jest pięć punktów. Razem daje to możliwość zdobycia 60 punktów. Turniej toczy się do momentu, w którym jedna ze stron zdobędzie 31 punktów.

Do 2012 stosowano inną formę punktacji, odpowiednio łącznie w każdej z konkurencji do zdobycia było 36, 32, 72, 260 pkt.[1].

Pary mieszaneEdytuj

W turnieju odbywają się dwie sesje gier par mieszanych Wygrana drużyna inkasuje 1 punkt, w przypadku remisu obydwie otrzymują pół punktu.

Do 2007 drużyna składała się dodatkowo z dwóch zawodników, którzy mogli tylko szczotkować. Obecnie szczotkować może zagrywający lub skip. Początkowo pary mieszane grały tylko w pucharze kontynentalnym, zawody te dały podwalinę pod wyodrębnienie oddzielnej dyscypliny w curlingu.

SinglesEdytuj

Singles to konkurencja techniczna, zawodnicy mają za zadanie wykonywanie określonych zagrań. W trakcie Continental Cup odbywa się sześć meczów singles, trzy pomiędzy zespołami każdej płci. Zwycięzca meczu otrzymuje 1 punkt, w przypadku remisu po pół punktu.

Mecz składa się z 6 zadań, które musi wykonać jeden członek z każdej drużyny:

  • runthrough – przebicie, zawodnik musi uderzyć w swojego centralnego strażnika i skierować go na kamień przeciwnika, który ustawiony jest na guziku, za tee-line.
  • the draw to the button – zagranie do celu (1 pkt. za zatrzymanie swojego kamienia w strefie ustawiania strażników)
  • the draw through a port – zagrywający wykonuje draw przez bramkę ustawioną z bocznego strażnika i środkowego ustawionego po przeciwnej stronie center line. Jeśli zagrywany kamień dotknie kamieni stacjonarnych punkty nie są przyznawane.
  • the raise – dobicie, zawodnik musi dobić swojego środkowego strażnika do domu
  • the hit-and-roll – zawodnik musi uderzyć w kamień przeciwnika ustawiony jako boczny strażnik blisko pola punktowego, następnie odtoczyć się w kierunku środka domu. 1 pkt. przyznawany jest za samo usunięcie kamienia stacjonarnego z pola gry.
  • the double takeout – należy wykonać podwójne wybicie kamieni. Jeden ustawiony jest w czterostopowym okręgu a drugi na guziku poniżej tee-line.

Każdy zawodnik musi wykonać przynajmniej jedno zagranie, lecz żaden nie może zrobić tego trzy razy. Za każde zagranie można otrzymać maksymalnie 5 punktów (łącznie 30), ich ilość zależy od poprawności wykonania.

  • 0 pkt. – niewykonanie zadania
  • 1 pkt. – wykonanie zadania bez pozostawienia zagrywanego kamienia w domu
  • 2 pkt. – wykonanie zadania i pozostawienie kamienia w okręgu 12-stopowym
  • 3 pkt. – wykonanie zadania i pozostawienie kamienia w okręgu 8-stopowym
  • 4 pkt. – wykonanie zadania i pozostawienie kamienia w okręgu 4-stopowym
  • 5 pkt. – wykonanie zadania i pozostawienie kamienia na guziku

Dodatkowo po trzy zagrania w drużynie muszą zostać wykonane z rotacją wewnętrzną i trzy z zewnętrzną. Rywalizacja odbywa się na trzech torach, lecz nie jednocześnie. Gdy pierwsze zagranie wykona drużyna np. z Ameryki Pn. na torze A, później wykonuje je zespół amerykański na torze B, później C. Po zakończeniu 1. do zagrań przystępuje drużyna przeciwna w kolejności od C do A. Do 2007 drużyna wybierała jednego zawodnika, który był zagrywającym. Pozostali szczotkowali i jeden obejmował pozycję skipa.

DrużynyEdytuj

Jest to normalna konkurencja curlingowa. Łącznie w 6 sesjach rozgrywa się 18 meczów. Wygrany mecz daje zespołowi 1 punkt, remis pół.

SkinsEdytuj

Ostatnią konkurencją i najbardziej wartościową w walce o punkty są skins game. W dwóch sesjach rozgrywanych jest 6 meczów (kobiet, mężczyzn i mikstów). W meczu do zdobycia jest 5 punktów.

1 2 3 4 5 6 7 8
5 pkt. 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 1 1

W latach 2007-2012 rozgrywano trzy sesje meczów, w sekwencji 3-3-2. Mecze w poszczególnych sesjach miały wartość 20, 30 i 55 punktów. Punkty te nie są były przeliczane i bezpośrednio liczyły się w końcowej klasyfikacji. W pierwszych dwóch turach rozgrywany był mecz kobiet, mężczyzn i mikstów. W ostatniej nie uczestniczyła drużyna mieszana.

1 2 3 4 5 6 7 8
20 pkt. 1 1 2 2 2 2 4 6
30 pkt. 1 1 3 3 3 4 6 9
55 pkt. 4 4 5 6 6 8 10 12

Przed 2007 w harmonogramie uwzględnione były dwie sesje meczów skins, wówczas miały one łączną pulę punktów odpowiednio 30, 40 i 60.

1 2 3 4 5 6 7 8
30 pkt. 2 2 3 3 3 4 6 7
40 pkt. 2 2 4 4 5 6 7 10
60 pkt. 4 4 6 6 7 9 11 13

WynikiEdytuj

Rok Miejsce   Ameryka Północna   (do 2014)
  Kanada (od 2015)
Wynik   reszta świata / Europa  
2002 Regina, Saskatchewan

  David Nedohin, Randy Ferbey, Scott Pfeifer, Marcel Rocque
  Colleen Jones, Kim Kelly, Mary-Anne Waye, Nancy Delahunt
  Patti Lank, Erika Brown, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson
  Kelley Law, Julie Skinner, Georgina Wheatcroft, Diane Dezura
  Kevin Martin, Don Walchuk, Carter Rycroft, Don Bartlett
  Paul Pustovar, Mike Fraboni, Geoff Goodland, Richard Makel

207-193

  Luzia Ebnöther, Carmen Küng, Tanya Frei, Nadia Röthlisberger
  Elisabet Gustafson, Katarina Nyberg, Louise Marmont, Elisabeth Persson
  Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup
  Hammy McMillan, Norman Brown, Hugh Aitken, Roger McIntyre
  Rhona Martin, Debbie Knox, Fiona MacDonald, Janice Rankin
  Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell

2003 Thunder Bay, Ontario

  Mark Dacey, Bruce Lohnes, Rob Harris, Andrew Gibson
  David Nedohin, Randy Ferbey, Scott Pfeifer, Marcel Rocque
  Pete Fenson, Eric Fenson, Shawn Rojeski, John Shuster
  Colleen Jones, Kim Kelly, Mary-Anne Waye, Nancy Delahunt
  Debbie McCormick, Allison Pottinger, Ann Swisshelm Silver, Tracy Sachtjen
  Sherry Middaugh, Kirsten Wall, Andrea Lawes, Sheri Cordina

179-208

  Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup
  Jackie Lockhart, Shelia Swan, Katriona Fairweather, Anne Laird
  Hammy McMillan, Norman Brown, Hugh Aitken, Roger McIntyre
  Dordi Nordby, Hanne Woods, Marianne Haslum, Camilla Holth
  Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Norberg, Helena Lingham
  Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell

2004 Medicine Hat, Alberta

  Mark Dacey, Bruce Lohnes, Rob Harris, Andrew Gibson
  David Nedohin, Randy Ferbey, Scott Pfeifer, Marcel Rocque
  Colleen Jones, Kim Kelly, Mary-Anne Waye, Nancy Delahunt
  Patti Lank, Erika Brown, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson
  Marie-France Larouche, Karo Gagnon, Annie Lemay, Véronique Grégoire
  Jason Larway, Doug Pottinger, Joel Larway, Bill Todhunter

228-172

  Luzia Ebnöther, Carmen Küng, Yvonne Schlunegger, Laurence Bidaud
  Peja Lindholm, Tomas Nordin, Magnus Swartling, Peter Narup
  David Murdoch, Craig Wilson, Neil Murdoch, Euan Byers
  Dordi Nordby, Linn Githmark, Marianne Haslum, Camilla Holth
  Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Bergström
  Sebastian Stock, Daniel Herbeg, Stephan Knoll, Patrick Hoffman

2006 Chilliwack, Kolumbia Brytyjska

  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Doug Pottinger
  Brad Gushue, Mark Nichols, Russ Howard, Jamie Korab
  Shannon Kleibrink, Amy Nixon, Bronwen Saunders, Christine Keshen
  Debbie McCormick, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson, Tracy Sachtjen
  Jean-Michel Ménard, François Roberge, Éric Sylvain, Maxime Elmaleh
  Kelly Scott, Jeanna Schraeder, Sasha Carter, Renee Simons

171-229

  David Murdoch, Ewan MacDonald, Peter Smith, Euan Byers
  Anette Norberg, Eva Lund, Cathrine Lindahl, Anna Svärd
  Mirjam Ott, Binia Feltscher-Beeli, Valeria Spälty, Janine Greiner
  Andrea Schöpp, Monika Wagner, Anna Hartelt, Tina Tichatschke
  Pål Trulsen, Lars Vågberg, Flemming Davanger, Bent Ånund Ramsfjell
  Markku Uusipaavalniemi, Kalle Kiiskinen, Jani Sullanmaa, Teemu Salo

2007 Medicine Hat, Alberta

  Todd Birr, Bill Todhunter, Greg Johnson, Kevin Birr
  Randy Ferbey, David Nedohin, Scott Pfeifer, Marcel Rocque
  Glenn Howard, Richard Hart, Brent Laing, Craig Savill
  Jennifer Jones, Cathy Overton-Clapham, Jill Officer, Dawn Askin
  Debbie McCormick, Allison Pottinger, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson
  Kelly Scott, Jeanna Schraeder, Sasha Carter, Renee Simons

290-110

  Angelina Jensen, Madeleine Dupont, Denise Dupont, Camilla Jensen
  Andreas Kapp, Andreas Lang, Holger Höhne, Andreas Kempf
    David Murdoch, Niklas Edin, Peter Smith, Euan Byers
  Ludmiła Priwiwkowa, Olga Żarkowa, Nkeiruka Ezekh, Ekaterina Gałkina
  Andreas Schwaller, Ralph Stöckli, Thomas Lips, Damian Grichting
  Kelly Wood, Jackie Lockhart, Lorna Vevers, Lindsay Wood

2008 Camrose, Alberta

  Craig Brown, Rich Ruohonen, John Dunlop, Peter Annis
  Stefanie Lawton, Marliese Kasner, Teejay Surik, Lana Vey
  Debbie McCormick, Allison Pottinger, Nicole Joraanstad, Tracy Sachtjen
  Jennifer Jones, Cathy Overton-Clapham, Jill Officer, Dawn Askin
  Kevin Koe, Blake MacDonald, Carter Rycroft, Nolan Thiessen
  Kevin Martin, John Morris, Marc Kennedy, Ben Hebert

192-208

    David Murdoch, Ewan MacDonald, Niklas Edin, Euan Byers
  Anette Norberg, Kajsa Bergström, Cathrine Lindahl, Anna Svärd
  Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Valeria Spalty, Janine Greiner
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Havard Vad Petersson
  Wang Bingyu, Liu Yin, Yue Qingshuang, Zhou Yan
  Wang Fengchun, Liu Rui, Xu Xiaoming, Zang Jialiang

2011 St. Albert, Alberta

  Cheryl Bernard, Susan O’Connor, Carolyn Darbyshire, Cori Morris
  Erika Brown, Nina Spatola, Ann Swisshelm, Laura Hallisey
  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Ryan Brunt
  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn Askin
  Kevin Koe, Blake MacDonald, Carter Rycroft, Nolan Thiessen
  Kevin Martin, John Morris, Marc Kennedy, Ben Hebert

298-102

  Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll
      David Murdoch, Ralph Stöckli, Andreas Lang, Simon Strübin
  Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Carmen Küng, Janine Greiner
  Andrea Schöpp, Monika Wagner, Corinna Scholz, Stella Heiß
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson
  Wang Bingyu, Liu Yin, Yue Qingshuang, Zhou Yan

2012 Langley, Kolumbia Brytyjska   Stefanie Lawton, Sherry Anderson, Sherri Singler, Marliese Kasner
  Amber Holland, Kim Schneider, Tammy Schneider, Heather Kalenchuk
  Patti Lank, Nina Spatola, Caitlin Maroldo, Mackenzie Lank
  Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill
  Jeff Stoughton, Jon Mead, Reid Carruthers, Ben Hebert
  Pete Fenson, Shawn Rojeski, Joe Polo, Ryan Brunt
165-235   Anette Norberg, Cecilia Östlund, Sara Carlsson, Liselotta Lennartsson
  Wang Bingyu, Liu Jinli, Yue Qingshuang, Zhou Yan
  Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton
  Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll
  Tom Brewster, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson
2013 Pentiction, Kolumbia Brytyjska   Heather Nedohin, Beth Iskiw, Jessica Mair, Laine Peters
  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn Askin
  Allison Pottinger, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson, Tabitha Peterson
  Glenn Howard, Wayne Middaugh, Brent Laing, Craig Savill
  Kevin Martin, John Morris, Marc Kennedy, Ben Hebert
  Heath McCormick, Matt Hames, Bill Stopera, Dean Gemmell
37-23   Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson
  Mirjam Ott, Carmen Schäfer, Carmen Küng, Janine Greiner
  Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton
  Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll
  Tom Brewster, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfellow
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson
2014 Las Vegas, Stany Zjednoczone   Erika Brown, Debbie McCormick, Jessica Schultz, Ann Swisshelm
  Rachel Homan, Emma Miskew, Alison Kreviazuk, Lisa Weagle
  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen
  Brad Jacobs, Ryan Fry, E. J. Harnden, Ryan Harnden
  John Shuster, Jeff Isaacson, Jared Zezel, John Landsteiner
  Jeff Stoughton, Jon Mead, Reid Carruthers, Mark Nichols
36-24   Satsuki Fujisawa, Miyo Ichikawa, Emi Shimizu, Chiaki Matsumara, Karuizawa
  Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton
  Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson
  Niklas Edin, Sebastian Kraupp, Fredrik Lindberg, Viktor Kjäll
  David Murdoch, Tom Brewster, Scott Andrews, Michael Goodfelloww
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson
2015 Calgary, Alberta   Rachel Homan, Emma Miskew, Joanne Courtney, Lisa Weagle
  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen
  Valerie Sweeting, Lori Olson-Johns, Dana Ferguson, Rachelle Brown
  Brad Jacobs, Ryan Fry, E. J. Harnden, Ryan Harnden
  John Morris, Pat Simmons, Carter Rycroft, Nolan Thiessen
  Mike McEwen, B. J. Neufeld, Matt Wozniak, Denni Neufeld,   Winnipeg
42-18   Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Claire Hamilton
  Anna Sidorowa, Margarita Fomina, Aleksandra Saitowa, Jekatierina Gałkina
  Maria Prytz, Christina Bertrup, Maria Wennerström, Margaretha Sigfridsson
  Niklas Edin, Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Christoffer Sundgren
  David Murdoch, Greg Drummond, Scott Andrews, Michael Goodfelloww
  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson
2016 Las Vegas, Stany Zjednoczone   Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen

  Rachel Homan, Emma Miskew, Joanne Courtney, Lisa Weagle

  Erika Brown, Allison Pottinger, Nicole Joraanstad, Natalie Nicholson

  Kevin Koe, Marc Kennedy, Brent Laing, Ben Hebert

  Pat Simmons, John Morris, Carter Rycroft, Nolan Thiessen

  John Shuster, Tyler George, Matthew Hamilton, John Landsteiner

30½–29½   Alina Pätz, Nadine Lehmann, Marisa Winkelhausen, Nicole Schwägli

  Eve Muirhead, Anna Sloan, Vicki Adams, Sarah Reid

  Niklas Edin, Oskar Eriksson, Kristian Lindström, Christoffer Sundgren

  Ayumi Ogasawara, Sayaka Yoshimura, Kaho Onodera, Anna Ōmiya

  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson

  Zang Jialiang, Xu Xiaoming, Ba Dexin, Wang Jinbo

2017 Las Vegas, Stany Zjednoczone   Kevin Koe, Marc Kennedy, Brent Laing, Ben Hebert

  Heath McCormick, Chris Plys, Korey Dropkin, Tom Howell

  Reid Carruthers, Braeden Moskowy, Derek Samagalski, Colin Hodgson

  Chelsea Carey, Amy Nixon, Jocelyn Peterman, Laine Peters

  Jamie Sinclair, Alex Carlson, Vicky Persinger, Monica Walker

  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jill Officer, Dawn McEwen

37-23   Rasmus Stjerne, Johnny Frederiksen, Oliver Dupont, Troels Harry

  Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson

  Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

  Satsuki Fujisawa, Mari Motohashi, Chinami Yoshida, Yurika Yoshida

  Binia Feltscher, Irene Schori, Franziska Kaufmann, Christine Urech

2018 London, Kanada   Kevin Koe, Marc Kennedy, Brent Laing, Ben Hebert

  John Shuster, Tyler George, Matthew Hamilton, John Landsteiner

  Brad Gushue, Mark Nichols, Brett Gallant, Geoff Walker

  Rachel Homan, Emma Miskew, Joanne Courtney, Lisa Weagle

  Nina Roth, Tabitha Peterson, Aileen Geving, Becca Hamilton

  Michelle Englot, Kate Cameron, Leslie Wilson-Westcott, Raunora Westcott

30½–30   Peter de Cruz, Benoît Schwarz, Claudio Pätz, Valentin Tanner

  Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

  Thomas Ulsrud, Torger Nergård, Christoffer Svae, Håvard Vad Petersson

  Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

  Satsuki Fujisawa, Mari Motohashi, Chinami Yoshida, Yurika Yoshida

  Silvana Tirinzoni, Manuela Siegrist, Esther Neuenschwander, Marlene Albrecht

2019 Las Vegas, Stany Zjednoczone   Brad Gushue, Mark Nichols, Brett Gallant, Geoff Walker

  Rachel Homan, Emma Miskew, Joanne Courtney, Lisa Weagle

  Jennifer Jones, Kaitlyn Lawes, Jocelyn Peterman, Dawn McEwen

  Kevin Koe, Brendan Neufeld, Colton Flasch, Ben Hebert

  John Shuster, Christopher Plys, Matthew Hamilton, John Landsteiner

  Jamie Sinclair, Sarah Anderson, Taylor Anderson, Monica Walker

26-34   Peter de Cruz, Benoît Schwarz, Sven Michel, Valentin Tanner

  Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren

  Anna Hasselborg, Sara McManus, Agnes Knochenhauer, Sofia Mabergs

  Bruce Mouat, Grant Hardie, Bobby Lammie, Hammy McMillan Jr.

  Eve Muirhead, Jennifer Dodds, Vicki Chalmers, Lauren Gray

  Silvana Tirinzoni, Alina Pätz, Esther Neuenschwander, Marlene Albrecht

PrzypisyEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj