DN

DN to klasa bojerowa.
Ten artykuł dotyczy klasy bojerowej. Zobacz też: Nowa karłowata.

Klasa DN – najliczniejsza[2] na świecie klasa bojerowa charakteryzująca się prostą budową oraz łatwością w transporcie.

DN
Oznaczenie klasy jachtu
Konstruktor Archie Arroll, Art Jarrett, Joe Lodge
Rok konstrukcji 1937
Kraj pochodzenia Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
Grot 6,45 m m²
Długość maksymalna 3,58[1] m
Szerokość maksymalna 0,55 m
Wysokość maksymalna 4,9 m
Typ kadłuba bojer
Materiał konstrukcyjny drewno
Załoga 1
Ilustracja
Bojery klasy DN na Jeziorze Małym w Żninie
Bojer DN w Żninie

Dane techniczneEdytuj

Długość kadłuba 3,58–3,73 m
Szerokość kadłuba 44–55 cm
Długość masztu 4,87–4,72 m
Długość bomu do 2,74 m
Masa 30–50 kg
Powierzchnia żagla do 6,45 m²
Liczba płóz 3, 1 z przodu sterująca
Prędkość maks. 140 km/h
Załoga 1 sternik
Najlepszy wiatr 2–4 skala Beauforta

HistoriaEdytuj

Jej historia rozpoczęła się w 1937 roku, kiedy to gazeta 'Detroit News' ogłosiła konkurs na stworzenie taniego i przenośnego bojera, który pozwoliłby na szeroką promocję żeglarstwa lodowego. Archie Arroll, Art Jarrett oraz Joe Lodge zostali zwycięzcami tego konkursu przedstawiając projekt małego ślizgu o powierzchni żagla wynoszącej 60 stóp kwadratowych sterowanego jedną przednią płozą. W pierwszym roku od opublikowania planów zbudowano około 50 bojerów klasy „Blue Streak 60”, jak pierwotnie nazywała się ta klasa. Potem z pierwszych liter gazety oraz powierzchni żagla powstała nazwa DN-60, która z czasem została skrócona do samych liter DN[3].

W Europie DNy pojawiły się we wczesnych latach sześćdziesiątych, najpierw w Holandii, by potem rozpowszechnić się w całej Europie. W 1966 roku Stanisław Turketti, po nawiązaniu kontaktów z Holendrem Wimem van Ackerem sprowadził klasę DN do Polski i do pierwszej zimy powstało około 30 maszyn, by w roku 1972 osiągnąć liczbę 200 sztuk. W 1967 roku, z inicjatywy i pod opieką Stanisława Turkettiego, odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski[4] w klasie DN w których brało udział 28 ślizgów zbudowanych w Polsce. Pierwsze mistrzostwa Polski zostały rozegrane na jeziorze Niegocin. W 1974 roku na Zalewie Zegrzyńskim odbyły się pierwsze w Europie mistrzostwa świata w klasie DN.

W 1962 roku w stanie Michigan została założona organizacja non-profit – IDNIYRA (International DN Ice Yacht Racing Association) mająca na celu promocję i rozwój klasy na świecie. Obecnie zrzesza ona ponad 2000 żeglarzy z całego świata.

KomandorzyEdytuj

Przypis[5]

Flota EuropejskaEdytuj

Od Do Osoba
1965 1970   Kees Kortenoever
1971 1975   Gerhard Jettmar
1976 1991   Wim van Acker
1992 1993   Peter Schellhorn
1994 2000   Bart Reedijk
2001 2004   Hans Adolfsson
2005   Rob Schutte
2006 2010   Niklas Müller-Hartburg
2011 2016   Jörg Bohn
2017 2020[6]   Attila Pataki

Flota AmerykańskaEdytuj

Od Do Osoba
1954   Fred Kagel
1955 J. Robert Greene
1956   Remi Deblaere
1957 Ralph Templin
1958 Harold Kowitz
1959 1960 William Sarns
1961   Jane Pegel
1962 1963 Dough Southworth
1964 Charles Grant
1965 George Williams
1966 Tom McRitche
1967   Gene Treuter
1968   Reuben Snodgrass
1969 Ray Pio
1970 John Young
1971 1972   Jim Redding
1973 Arthur Teutsch
1974   Ted Sprague IV
1975 1976   Ed Kraft
1977   Stan Nadler
1978 1979   Doug Harvey
1980   Jan Gougeon
1981   Meade Gougeon
1982 1984 Tyler Keys
1985 1986   Meade Gougeon
1987   Pete Johns
1988   Paul Goodwin
1989 1991   Evert Vanderberg
1992 1993 Bob Schumacher
1994 1995 Bob Cummins
1996 1997   Bill Condon
1998 1999 Dan Bierman
2000 2001 Mark Kiefer
2002 2004   Lou Loenneke
2005 2006   Andre Baby
2007 2009   John Harper
2010 2011   Dan Connell
2012 2013   Richard Potcova
2014 2016 Kent Baker
2017 2018 Eric Anderson
2019 2020[7]   Warren Nethercote

MistrzostwaEdytuj

Mistrzostwa ŚwiataEdytuj

Przypis[8][9] Zobacz też: Mistrzostwa świata klasy DN

Rok Kraj Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących Krajów
1973   USA jezioro Gull   Ain Vilde   Randy Johnson   Jan Gougeon
1974   Polska zalew Zegrzyński   Tim Woodhouse   Endel Vooremaa   Vello Kuusk
1975   USA zatoka Saginaw   Jan Gougeon   J.R. Watson   Tim Woodhouse
1976   Szwecja Stora Yartin   Romuald Knasiecki   Zbigniew Stanisławski   Ed Kraft
1977   USA Saint Michaels   Henry Bossett   Zbigniew Stanisławski   Jan Gougeon
1978   Polska Krynica Morska   Bogdan Kramer   Vello Kuunsk   Endel Voorema
1979   USA jezioro Champlain   Piotr Burczyński   Harald Stuertz   Stanisław Macur
1980   Szwecja jezioro Mälaren   Matti Kuulmann   Ain Wilde   Kunno Kalk
1981   Kanada Hamilton Bay   Henry Bossett   Jan Guegon   Piotr Burczyński
1982   RFN Wittensee   Jan Gougeon   Ron Sherry   Vaiko Vooremaa
1983   USA Trenton   Henry Bosset   Piotr Burczyński   Stanisław Macur
1984   Polska Krynica Morska   Tiit Haagma   Vaiko Voorema   Mati Kuulmann
1985   USA Bamagat Bay   Jan Gougeon   Mike O’Brian   Bogdan Kramer
1986 Reaty nie zostały rozegrane.
1987   USA jezioro St. Clair   Mike O’Brien   Henry Bosset   Stanisław Macur
1988   ZSRR Leningrad   Mike O’Brien   Piotr Burczyński   Andreas Bock
1989   USA jezioro Champlain   Mike O’Brien   Tiit Haagma   Jan Gougeon
1990   Szwecja Arsunda   Władysław Stefanowicz   Vaiko Vooremaa   Rene Kuulmann
1991   USA zatoka Saginaw   Jan Gougeon   Ron Sherry   Henry Bossett
1992   Szwecja Arsunda   Karol Jabłoński   Peter Hill   Ron Sherry
1993   USA jezioro Genewskie   Jeff Kent   Karol Jabłoński   Ron Sherry
1994   Polska Nieporęt   Andreas Bock   Karol Jabłoński   Bernd Zeiger
1995   Kanada Montreal   Karol Jabłoński   Piotr Burczyński   Mike O’Brien
1996   Austria Wiedeń   Karol Jabłoński   Thomas Karlsson   Stefan Jarudd
1997   USA jezioro St. Clair   Karol Jabłoński   Ron Sherry   Bernd Zeiger
1998   Finlandia Pyhajarvi   Ron Sherry   Daan Schutte   Piotr Burczyński
1999   Kanada St. Louis   Ron Sherry   Bernd Zeiger   Michał Burczyński
2000   Szwecja jezioro Hjalmaren   Karol Jabłoński   Ron Sherry   Åke Luks
2001   USA Saginaw Bay   Karol Jabłoński   Bern Zeiger   Thomas Gross
2002   Estonia Haapsalu   Ron Sherry   Karol Jabłoński   Michał Burczyński
2003   USA jezioro Champlain   Karol Jabłoński   Thomas Karlsson   Ron Sherry
2004[10]   Węgry jezioro Balaton   Thomas Karlsson   Karol Jabłoński   Ron Sherry 141
2005[11]   USA jezioro Mendota   Ron Sherry   Tomas Lindgren   Matt Struble 120
2006[12]   Szwecja Nässja   Michał Burczyński   Łukasz Zakrzewski   Matt Struble 145
2007   USA Menominee   Matt Struble   Tomas Lindgren   Bernd Zeiger
2008[13]   Czechy Lipno   Matt Struble   Łukasz Zakrzewski   Andreas Bock 143
2009   USA jezioro Torch   Matt Struble   Bernd Zeiger   Ron Sherry
2010   Austria Neusiedler See   Michał Burczyński   Adam Baranowski   Łukasz Zakrzewski
2011   USA Jezioro Senachwine   Ron Sherry   Michał Burczyński   Łukasz Zakrzewski
2012   Szwecja Arsunda   Tomasz Zakrzewski   Karl-Hannes Tagu   Hans Ebler-Hansen
2013   USA jezioro Pepin   Tomasz Zakrzewski   Robert Graczyk   John Dennis
2014[14][15]   Estonia Haapsalu   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Tomasz Zakrzewski 158
2015[16][17]   Kanada jezioro Ontario   Karol Jabłoński   Robert Graczyk   Michał Burczyński 89
2016[18][19][20]   Szwecja jezioro Glan   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Vaiko Vooremaa 160
2017[21][22]   USA jezioro Kegonsa   Karol Jabłoński   Matt Struble   Michał Burczyński 108
2018[23][24]   POL jezioro Wielimie   Karol Jabłoński   Robert Graczyk   Łukasz Zakrzewski 156
2019[25]   Stany Zjednoczone jezioro Indian Lake   Michał Burczyński   Jarosław Radzki   Tomasz Zakrzewski 106[26] 110
2020[27]   Szwecja Orso   Łukasz Zakrzewski   Karol Jabłoński   Anton Didenko 137

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Według zawodnikówEdytuj

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw świata klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[a] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński   Polska 1992 – 2020 12 5 0 17
2. Sherry, RonRon Sherry   Stany Zjednoczone 1982 – 2011 5 5 5 15
3. Mike O'Brien   Stany Zjednoczone 1985 – 1995 4 0 1 5
4. Burczyński, MichałMichał Burczyński   Polska 1999 – 2019 3 3 4 10
5. Jan Gougeon   Stany Zjednoczone 1973 – 1991 3 1 3 7
6. Matt Struble   Stany Zjednoczone 2005 – 2017 3 1 2 6
7. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński   Polska 1979 – 1998 2 2 2 6
8. Henry Bossett   Stany Zjednoczone 1977 – 1991 2 1 1 4
9. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski   Polska 2012 – 2019 2 0 2 4
10. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski   Polska 2006 – 2020 1 2 3 6
11. Thomas Karlsson   Szwecja 1996 – 2004 1 2 0 3
12. Ain Vilde   ZSRR 1973 – 1980 1 1 0 2
12. Kramer, BogdanBogdan Kramer   Polska 1978 – 1985 1 1 0 2
12. Tilt Haagma   ZSRR 1984 – 1989 1 1 0 2
15. Andreas Bock   Niemcy 1988 – 2008 1 0 2 3
16. Tim Woodhouse   Stany Zjednoczone 1974 – 1975 1 0 1 2
16. Mati Kuulmann   ZSRR 1980 – 1984 1 0 1 2
18. Romuald Knasiecki   Polska 1976 1 0 0 1
18. Stefanowicz, WładysławWładysław Stefanowicz   Polska 1990 1 0 0 1
18. Jeff Kent   Stany Zjednoczone 1993 1 0 0 1
21. Robert Graczyk   Polska 2013 – 2018 0 3 0 3
22. Bernd Zeiger   Niemcy 1994 – 2009 0 2 4 6
23. Vaiko Voorema   ZSRR 1982 – 2016 0 2 2 4
24. Endel Voorema   ZSRR 1974 – 1978 0 2 0 2
24. Zbigniew Stanisławski   Polska 1976 – 1977 0 2 0 2
24. Tomas Lindgren   Szwecja 2005 – 2007 0 2 0 2
27. Stanisław Macur   Polska 1979 – 1987 0 1 2 3
28. Randy Johnson   Stany Zjednoczone 1973 0 1 0 1
28. J. R. Watson   Stany Zjednoczone 1975 0 1 0 1
28. Harald Stuertz   Niemcy 1979 0 1 0 1
28. Peter Hill   Stany Zjednoczone 1992 0 1 0 1
28. Daan Schutte   Holandia 1998 0 1 0 1
28. Adam Baranowski   Polska 2010 0 1 0 1
28. Karl-Hannes Tagu   Estonia 2012 0 1 0 1
28. Jarosław Radzki   Polska 2019 0 1 0 1
36. Vello Kuunsk   ZSRR 1974 – 1980 0 0 3 3
37. Ed Kraft   Stany Zjednoczone 1976 0 0 1 1
37. Rene Kuulmann   ZSRR 1990 0 0 1 1
37. Stefan Jarudd   Szwecja 1996 0 0 1 1
37. Ake Luks   Szwecja 2000 0 0 1 1
37. Thomas Gross   Niemcy 2001 0 0 1 1
37. Hans Ebler   Dania 2012 0 0 1 1
37. John Dennis   Stany Zjednoczone 2013 0 0 1 1
37. Anton Didenko   Rosja 2020 0 0 1 1
Według państwEdytuj

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw świata klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.   Polska 23 21 13 57
2.   Stany Zjednoczone 19 11 15 45
3.   ZSRR 3 5 6 14
4.   Szwecja 1 4 2 7
5.   Niemcy 1 3 7 11
6.   Estonia 0 2 1 3
7.   Holandia 0 1 0 1
8.   Dania 0 0 1 1
9.   Rosja 0 0 1 1

Mistrzostwa EuropyEdytuj

Przypisy[28][29][9]

Rok Kraj Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących
1966   Austria Neusiedlam See   Kess Kortenoever   Jan Dick Wevers   Hans Bergkvist
1967   Szwecja Stora Värtan   Bouw van Wijik   Wim van Hacker   Sune Lind
1968   Austria Podersdorf am See   Bouw van Wijik   Dieter Handl   Jan Eindhoven
1969   RFN Steinhude Meer   Jan Eindhoven   Heinrich Reiter   Frits Meeuwissen
1970 Regaty się nie odbyły.
1971   Holandia Monnikendam   Endel Vooremaa   Helga Roden   Helmuth Leppik
1972   Szwecja Gottskar   Endel Vooremaa   Jan Gougeon   Helmuth Leppik
1973   PRL Giżycko   Endel Vooremaa   Helmuth Leppik   Vello Jurio
1974 Regaty się nie odbyły.
1975 Regaty się nie odbyły.
1976   Szwecja Stora Värtan   Ole Bloomquist   Hans Molter   Rolf Anderson
1977[30]   PRL Krynica Morska   Piotr Burczyński   Endel Vooremaa   Roland Berdash
1978[4]   PRL Krynica Morska   Vello Kuusk   Bogdan Kramer   Jüri Šaraškin
1979   Austria Jezioro Nezyderskie   Robert Ettl   Peter Kopany   Bogdan Kramer
1980   Szwecja Yasteras   Bogdan Kramer   Matti Kuulmann   Ain Vilde
1981   Szwecja Vanersborg   Bogdan Kramer   Matti Kuulmann   Stanisław Macur
1982   RFN Hanower   Matti Kuulmann   Piotr Burczyński   Goran Tell
1983   Szwecja Västerås   Vaiko Voorema   Piotr Burczyński   Bogdan Kramer
1984   Polska Krynica Morska   Bogdan Kramer   Tait Haagma   Piotr Burczyński
1985   Szwecja Gränna   Vaiko Voorema   Karol Jabłoński   Piotr Burczyński
1986 Regaty się nie odbyły.
1987[4]   Szwecja Kungsbacka   Władysław Stefanowicz   Piotr Burczyński   Peter Kopany
1988[4]   ZSRR Leningrad   Piotr Burczyński   Andrzej Dalecki   Andreas Bock
1989   Finlandia Vasa   Piotr Burczyński   Andreas Bock   Stanisław Macur
1990[4]   Szwecja Arsunda   Soren Snackestrom   Władysław Stefanowicz   Matti Kuulmann
1991   Estonia Haapsalu   Matti Kuulmann   Rein Veider   Vaiko Voorema
1992   Szwecja Arsunda   Karol Jabłoński   Andrzej Dalecki   Władysław Stefanowicz
1993   Szwecja Sundbyholm   Stanisław Macur   Rein Veider   Matti Kuulmann
1994 Regaty się nie odbyły.
1995   Szwecja Vasteras Maeleren   Vaiko Vooremaa   Luks Ake   Stefan Jarudd
1996   Austria Salzburg   Thomas Karlsson   Karol Jabłoński   Vaiko Voorema
1997   Szwecja Växjö   Thomas Karlsson   Karol Jabłoński   Tomas Lindgren
1998   Finlandia Säkylä   Thomas Karlsson   Bernd Zeiger   Karol Jabłoński
1999   Polska Giżycko   Tomas Lindgren   Karol Jabłoński   Bernd Zeiger
2000   Szwecja Örebro   Bernd Zeiger   Luks Ake   Karol Jabłoński
2001   Czechy Lipno   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Dann Shute
2002   Estonia Haapsalu   Ron Sherry   Karol Jabłoński   Michał Burczyński
2003[31]   Szwecja Ekerö   Thomas Karlsson   Bernd Zeiger   Michał Burczyński 145
2004[10]   Węgry jezioro Balaton   Michał Burczyński   Ron Sherry   Fredrik Longren 173
2005[11]   Finlandia Lomasakykä   Michał Burczyński   Vaiko Vooremaa   Ron Sherry 144
2006 Regaty się nie odbyły.
2007   Estonia Haapsalu   Andreas Bock   Michał Burczyński   Vaiko Vooremaa
2008[13]   Czechy Lipno   Matt Struble   Ron Sherry   Michał Burczyński 142
2009   Rosja Petersburg   Vaiko Vooremaa   Łukasz Zakrzewski   Michał Burczyński
2010   Austria Jezioro Nezyderskie   Bernd Zeiger   Michał Burczyński   Ron Sherry
2011[32][33]   Estonia Kuressaare   Karol Jabłoński   Łukasz Zakrzewski   Robert Graczyk 155
2012 Regaty się nie odbyły.
2013[34]   Polska Jezioro Siemianowskie   Karol Jabłoński   Tomasz Zakrzewski   Peter Hamrak 135
2014[35]   Estonia Morze Bałtyckie   Karol Jabłoński   Vaiko Vooremaa   Ron Sherry 158
2015[36][37][38]   Estonia Jezioro Võrtsjärv   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Łukasz Zakrzewski 126
2016[39]   Szwecja jezioro Glan   Ron Sherry   Michał Burczyński   Madars Alvikis 126
2017[40][41]   Węgry jezioro Balaton   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Łukasz Zakrzewski 124
2018[42]   Polska Jezioro Wielimie   Ron Sherry   Michał Burczyński   Karol Jabłoński 151
2019[43][44]   Polska Jezioro Śniardwy   Jarek Radzki   Tomasz Zakrzewski   Mihkel Kosk 143
2020[45] Regaty się nie odbyły.

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Według zawodnikówEdytuj

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw europy klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[b] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński   Polska 1985 – 2018 7 5 3 15
2. Thomas Karlsson   Szwecja 1996 – 2003 4 0 0 4
3. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński   Polska 1977 – 1989 3 3 2 8
4. Sherry, RonRon Sherry   Stany Zjednoczone 2002 – 2018 3 2 3 8
5. Kramer, BogdanBogdan Kramer   Polska 1978 – 1984 3 1 2 6
6. Endel Vooremaa   ZSRR 1971 – 1977 3 1 0 4
7. Burczyński, MichałMichał Burczyński   Polska 2001 – 2018 2 7 4 13
8. Matti Kuulmann   ZSRR 1980 – 1993 2 2 2 6
9. Vaiko Vooremaa   Estonia 1995 – 2014 2 2 1 5
9. Bernd Zeiger   Niemcy 1998 – 2010 2 2 1 5
11. Vaiko Voorema   ZSRR 1983 – 1996 2 0 2 4
12. Bouw van Wijik   Holandia 1967 – 1968 2 0 0 2
13. Stefanowicz, WładysławWładysław Stefanowicz   Polska 1987 – 1992 1 1 1 3
13. Andreas Bock   Niemcy 1988 – 2007 1 1 1 3
15. Stanisław Macur   Polska 1981 – 1993 1 0 2 3
16. Jan Eindhoven   Holandia 1968 – 1969 1 0 1 2
16. Tomas Lindgren   Szwecja 1997 – 1999 1 0 1 2
18. Kess Kortenoever   Holandia 1966 1 0 0 1
18. Ole Bloomquist   Szwecja 1976 1 0 0 1
18. Vello Kuusk   ZSRR 1978 1 0 0 1
18. Robert Ettl   Niemcy 1979 1 0 0 1
18. Soren Snackestrom   Szwecja 1990 1 0 0 1
18. Matt Struble   Stany Zjednoczone 2008 1 0 0 1
18. Jarek Radzki   Polska 2019 1 0 0 1
25. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski   Polska 2009 – 2017 0 2 2 4
26. Andrzej Dalecki   Polska 1988 – 1992 0 2 0 2
26. Rein Veider   Estonia 1991 – 1993 0 2 0 2
26. Luks Ake   Szwecja 1995 – 2000 0 2 0 2
26. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski   Polska 2013 – 2019 0 2 0 2
30. Helmuth Leppik   ZSRR 1971 – 1973 0 1 2 3
31. Peter Kopany   Niemcy 1979 – 1987 0 1 1 2
32. Jan Dick Wevers   Holandia 1966 0 1 0 1
32. Wim van Hacker   Holandia 1967 0 1 0 1
32. Dieter Handl   Austria 1968 0 1 0 1
32. Heinrich Reiter   Austria 1969 0 1 0 1
32. Helga Roden   Szwecja 1971 0 1 0 1
32. Jan Gougeon   Stany Zjednoczone 1972 0 1 0 1
32. Hans Molter   Niemcy 1976 0 1 0 1
32. Tait Haagma   ZSRR 1984 0 1 0 1
40. Hans Bergkvist   Szwecja 1966 0 0 1 1
40. Sune Lind   Szwecja 1967 0 0 1 1
40. Frits Meeuwissen   Holandia 1969 0 0 1 1
40. Vello Jurio   ZSRR 1973 0 0 1 1
40. Rolf Anderson   Szwecja 1976 0 0 1 1
40. Roland Berdash   ZSRR 1977 0 0 1 1
40. Juri Szaraszkin   ZSRR 1978 0 0 1 1
40. Ain Vilde   ZSRR 1980 0 0 1 1
40. Goran Tell   Szwecja 1982 0 0 1 1
40. Stefan Jarudd   Szwecja 1995 0 0 1 1
40. Dann Shute   Węgry 2001 0 0 1 1
40. Fredrik Longren   Szwecja 2004 0 0 1 1
40. Robert Graczyk   Polska 2011 0 0 1 1
40. Peter Hamrak   Węgry 2013 0 0 1 1
40. Madars Alvikis   Łotwa 2016 0 0 1 1
40. Mihkel Kosk   Estonia 2019 0 0 1 1
Według państwEdytuj

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw europy klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.   Polska 18 23 17 58
2.   ZSRR 7 5 6 18
3.   Szwecja 7 3 7 17
4.   Niemcy 4 5 3 12
5.   Stany Zjednoczone 4 3 3 10
6.   Holandia 4 2 2 8
7.   Estonia 3 4 6 13
8.   Austria 0 2 0 2
9.   Węgry 0 0 2 2
10.   Łotwa 0 0 1 1

Mistrzostwa Ameryki PółnocnejEdytuj

Rok Kraj Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących
1953[46]   Stany Zjednoczone jezioro Cass   Jack Moran
1954[46]   Stany Zjednoczone jezioro Cass   Jack Moran
1955[46]   Stany Zjednoczone jezioro Cass   Bill Sporer
1956[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Ed Grant
1957[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Skip Boston
1958[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Remi DeBlaere
1959[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Skip Boston
1960[46]   Stany Zjednoczone jezioro Devil’s Lake   Jane Pegel
1961[46]   Stany Zjednoczone jezioro Geneva   Jack Young
1962[46]   Stany Zjednoczone jezioro Honeoye   Reuben Snodgrass
1963[46]   Stany Zjednoczone Mansfield   Jane Pegel
1964[46]   Stany Zjednoczone Toledo   Skip Boston
1965[46]   Stany Zjednoczone jezioro Cass   Ed Grant
1966[46]   Stany Zjednoczone jezioro Gull   Ro Redner
1967[46]   Stany Zjednoczone jezioro Lamoka   Ro Redner
1968[46]   Stany Zjednoczone jezioro Cass   Gene Treuter
1969[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Jack Wesenberg
1970[46]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Tim Woodhouse
1971[46]   Stany Zjednoczone Geist Reservoir   Jan Gougeon
1972[46]   Stany Zjednoczone jezioro Bantam   Jan Gougeon
1973[46]   Stany Zjednoczone Sodus Bay   Tim Woodhouse
1974[46]   Kanada Hamilton Harbor   Tim Woodhouse
1975[46]   Stany Zjednoczone jezioro Geneva   Vello Kuusk
1976[46]   Kanada Hamilton Harbor   Jan Gougeon
1977[46]   Stany Zjednoczone St. Michaels   John Schuck
1978[46]   Stany Zjednoczone Canandaigua   Ed Kraft
1979[46]   Stany Zjednoczone jezioro Champlain   Piotr Burczyński
1980[46]   Stany Zjednoczone Alpena   Meade Gougeon
1981[46]   Kanada Hamilton Bay   Jan Gougeon
1982[46]   Stany Zjednoczone Canandaigua   Henry Bossett
1983[46]   Stany Zjednoczone Trenton   Henry Bossett
1984[46]   Stany Zjednoczone Sandusky   J. Koeck
1985 Regaty się nie odbyły.
1986[46]   Stany Zjednoczone Muskegon   Jan Gougeon
1987[46]   Stany Zjednoczone jezioro St Clair   Mike O’Brian
1988[46]   Stany Zjednoczone Trenton   Jan Gougeon
1989[47][46]   Stany Zjednoczone jezioro Champlain   Ron Sherry
1990[46]   Stany Zjednoczone jezioro Elk   Henry Bossett
1991[47]   Stany Zjednoczone jezioro Leelanau   Ron Sherry
1992[47]   Stany Zjednoczone Madison   Ron Sherry
1993[46]   Stany Zjednoczone jezioro Geneva   Henry Bossett
1994[46]   Stany Zjednoczone jezioro Elk   Jan Gougeon
1995[46]   Kanada Montreal   Karol Jabłoński
1996[46][48]   Stany Zjednoczone jezioro Champlain   Ken Van Wagnen   Cliff Cartwright   Ron Sherry 64
1997[46][49]   Stany Zjednoczone jezioro St. Clair   Meade Gougeon   Piotr Burczyński   Karol Jabłoński 118
1998[46][50]   Stany Zjednoczone jezioro Champlain   Gregory Smith   Mike O'Brien   John Harper 84
1999[47][51]   Kanada jezioro St. Louis   Ron Sherry   Karol Jabłoński   Tomas Lindgren 124
2000[46][52]   Stany Zjednoczone jezioro Miltona   Jan Gougeon   John Harper   J. Bruce Williams 47
2001[46][53]   Stany Zjednoczone Saginaw Bay   Karol Jabłoński   Ron Sherry   Gregory Smith 96
2002[47][54]   Stany Zjednoczone Garrison   Ron Sherry   Gregory Smith   Matt Struble 90
2003[47][55]   Stany Zjednoczone jezioro Champlain   Ron Sherry   Michał Burczyński   John Davenport 114
2004[46][56]   Stany Zjednoczone Sandusky   John Dennis   John Harper   Jan Gougeon 118
2005[46][57]   Stany Zjednoczone jezioro Elk   Matt Struble   John Harper   John Dennis 76
2006[47][58]   Stany Zjednoczone jezioro Pepin   Ron Sherry   Matt Struble   John Dennis 85
2007[46][59]   Stany Zjednoczone Menominee   Matt Struble   Tomas Lindgren   Bernd Zeiger 120
2008[46][60]   Stany Zjednoczone jezioro City   Matt Struble   John Dennis   Ron Sherry 96
2009[47][61]   Stany Zjednoczone Menominee   Ron Sherry   Matt Struble   Dan (S) Backlund 88
2010[47][62]   Kanada zatoka Thunder Bay   Ron Sherry   Matt Struble   Steve Orlebek
2011 Regaty się nie odbyły.
2012[47][63]   Stany Zjednoczone zatoka Green Bay   Ron Sherry   John Dennis   Matt Struble 65
2013[64]   Stany Zjednoczone jezioro Pepin   John Dennis   Ron Sherry   James Thieler 62
2014[47][65]   Stany Zjednoczone jezioro Champlaine   Ron Sherry   Mark Christensen   Steve Orlebek 48
2015 Regaty się nie odbyły.
2016[66]   Stany Zjednoczone jezioro Monona   Matt Struble   Ron Sherry   James Thieler 80
2017[47][67]   Stany Zjednoczone zatoka Green Bay   Ron Sherry   Michał Burczyński   Matt Struble 86
2018[47][68]   Stany Zjednoczone jezioro Charlevoix   Ron Sherry   John Dennis   Steve Orlebek 83
2019[69]   Stany Zjednoczone jezioro Wawasee   Ron Sherry   Michał Burczyński   Tomasz Zakrzewski 93
2020[70]   Stany Zjednoczone Fort Peck   James "T" Thieler   Ron Sherry   Chad Atkins 61

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Według zawodnikówEdytuj

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw ameryki północnej klasy DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[c] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Sherry, RonRon Sherry   Stany Zjednoczone 1989 – 2020 15 4 2 21
2. Jan Gougeon   Stany Zjednoczone 1971 – 2004 8 0 1 9
3. Matt Struble   Stany Zjednoczone 2002 – 2017 4 3 3 10
4. Henry Bossett   Stany Zjednoczone 1982 – 1993 4 0 0 4
5. Skip Boston   Stany Zjednoczone 1957 – 1964 3 0 0 3
5. Tim Woodhouse   Stany Zjednoczone 1970 – 1974 3 0 0 3
7. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński   Polska 1995 – 2001 2 1 1 4
8. Jack Moran   Stany Zjednoczone 1953 – 1954 2 0 0 2
8. Ed Grant   Stany Zjednoczone 1956 – 1965 2 0 0 2
8. Jane Pegel   Stany Zjednoczone 1960 – 1963 2 0 0 2
8. Ro Redner   Stany Zjednoczone 1966 – 1967 2 0 0 2
8. Meade Gougeon   Stany Zjednoczone 1980 – 1997 2 0 0 2
13. John Dennis   Stany Zjednoczone 2004 – 2018 1 3 2 6
14. Gregory Smith   Stany Zjednoczone 1998 – 2002 1 1 1 3
15. Burczyński, PiotrPiotr Burczyński   Polska 1979 – 1997 1 1 0 2
16. Bill Sporer   Stany Zjednoczone 1955 1 0 0 1
16. Remi DeBlaere   Stany Zjednoczone 1958 1 0 0 1
16. Jack Young   Stany Zjednoczone 1961 1 0 0 1
16. Reuben Snodgrass   Stany Zjednoczone 1962 1 0 0 1
16. Gene Treuter   Stany Zjednoczone 1968 1 0 0 1
16. Jack Wesenberg   Stany Zjednoczone 1969 1 0 0 1
16. Vello Kuusk   ZSRR 1975 1 0 0 1
16. John Schuck   Stany Zjednoczone 1977 1 0 0 1
16. Ed Kraft   Stany Zjednoczone 1978 1 0 0 1
16. J. Koeck   Stany Zjednoczone 1984 1 0 0 1
16. Mike O’Brian   Stany Zjednoczone 1987 1 0 0 1
16. Ken Van Wagnen   Stany Zjednoczone 1996 1 0 0 1
16. James "T" Thieler   Stany Zjednoczone 2020 1 0 0 1
29. John Harper   Stany Zjednoczone 1998 – 2005 0 3 1 4
30. Burczyński, MichałMichał Burczyński   Polska 2003 – 2019 0 3 0 3
31. Tomas Lindgren   Szwecja 1999 – 2007 0 1 1 2
32. Cliff Cartwright   Stany Zjednoczone 1996 0 1 0 1
32. Mike O'Brien   Stany Zjednoczone 1998 0 1 0 1
32. Mark Christensen   Stany Zjednoczone 2014 0 1 0 1
35. Steve Orlebeke   Stany Zjednoczone 2014 – 2018 0 0 2 2
36. J. Bruce Williams   Stany Zjednoczone 2000 0 0 1 1
36. John Davenport   Stany Zjednoczone 2003 0 0 1 1
36. Bernd Zeiger   Niemcy 2007 0 0 1 1
36. Dan (S) Backlund   Stany Zjednoczone 2009 0 0 1 1
36. Steve Orlebek   Stany Zjednoczone 2010 0 0 1 1
36. James Thieler   Stany Zjednoczone 2013 0 0 1 1
36. Jmes Thieler   Stany Zjednoczone 2016 0 0 1 1
36. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski   Polska 2019 0 0 1 1
36. Chad Atkins   Stany Zjednoczone 2020 0 0 1 1
Według państwEdytuj

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw ameryki północnej klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.   Stany Zjednoczone 61 17 19 97
2.   Polska 3 5 2 10
3.   ZSRR 1 0 0 1
4.   Szwecja 0 1 1 2
5.   Niemcy 0 0 1 1

Międzynarodowe Mistrzostwa PolskiEdytuj

Rok Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących
1967[4][71] jezioro Niegocin   Romulad Rowecki   Andrzej Groński 28
1968 jezioro Niegocin[72]
1978   Bogdan Kramer
1981   Bogdan Kramer
1983   Bogdan Kramer
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1994
1995
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003[31] Giżycko, jezioro Niegocin   Michał Burczyński   Karol Jabłoński   Jakob Schneider 51
2004[10] Jezioro Śniardwy   Karol Jabłoński   Michał Burczyński   Andrzej Dalecki 66
2005[11] Mikołajki   Karol Jabłoński   Bernd Zeiger   Jakob Schneider 56
2006[73][12] jezioro Jamno   Bernd Zeiger   Michał Burczyński   Paweł Burczyński 41
2007 Jezioro Święcajty   Tomasz Zakrzewski   Jarek Radzki   Paweł Burczyński
2008[13] Jezioro Siemianowskie   Michał Burczyński   Adam Baranowski   Tomasz Zakrzewski 50
2009 jezioro Święcajty   Tomasz Zakrzewski
2010
2011
2012[74] jezioro Niegocin   Vaiko Vooremaa   Karol Jabłoński   Robert Graczyk 81
2013[75] jezioro Zegrzyńskie   Tomasz Zakrzewski   Michał Burczyński   Łukasz Zakrzewski
2014[76] jezioro Kisajno   Michał Burczyński   Vaiko Vooremaa   Karol Jabłoński
2015[77] Jezioro Śniardwy   Karol Jabłoński   Dariusz Kardaś   Paweł Burczyński 55
2016
2017[78][79] jezioro Wielimie   Karol Jabłoński   Tomasz Zakrzewski   Maciej Żarnowski 50
2018[80][81] jezioro Niegocin   Michał Burczyński   Karol Jabłoński   Łukasz Zakrzewski
2019[82] jezioro Zegrzyńskie   Robert Graczyk   Łukasz Zakrzewski   Tomasz Zakrzewski 61
2020 Regaty się nie odbyły.

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Według zawodnikówEdytuj

Poniższa tabela zawiera zestawienie zawodników, którzy zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw polski DN.

Miejsce Zawodnik Państwo Lata[d] Złoto Srebro Brąz Razem
1. Jabłoński, KarolKarol Jabłoński   Polska 2003 – 2018 4 3 1 8
2. Burczyński, MichałMichał Burczyński   Polska 2003 – 2018 4 3 0 7
3. Kramer, BogdanBogdan Kramer   Polska 1978 – 1983 3 0 0 3
4. Zakrzewski, TomaszTomasz Zakrzewski   Polska 2007 – 2019 2 1 1 4
5. Bernd Zeiger   Niemcy 2005 – 2006 1 1 0 2
5. Vaiko Vooremaa   Estonia 2012 – 2014 1 1 0 2
7. Robert Graczyk   Polska 2012 – 2019 1 0 1 2
8. Romulad Rowecki   Polska 1967 1 0 0 1
9. Zakrzewski, ŁukaszŁukasz Zakrzewski   Polska 2013 – 2019 0 1 2 3
10. Jarek Radzki   Polska 2007 0 1 0 1
10. Adam Baranowski   Polska 2008 0 1 0 1
10. Dariusz Kardaś   Polska 2015 0 1 0 1
13. Paweł Burczyński   Polska 2006 – 2015 0 0 4 4
14. Jakob Schneider   Polska 2003 – 2005 0 0 2 2
15. Andrzej Dalecki   Polska 2004 0 0 1 1
15. Maciej Żarnowski   Polska 2017 0 0 1 1
Według państwEdytuj

W poniższej tabeli przedstawione zostały państwa, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden medal mistrzostw polski klasy DN.

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1.   Polska 15 11 13 39
2.   Niemcy 1 1 0 2
3.   Estonia 1 1 0 2

Mistrzostwa Świata JuniorówEdytuj

Rok Kraj Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących Państw
2014[83]   Litwa Ryga   Jacek Stanisławski   Eddie Klemets   Konrad Żółtowski 31 5
2015[84]   Litwa jezioro Rakiewo   Kevin Grass   Johannes Puusepp   Konrad Żółtowski 30 5
2016[85]   Estonia Valma   Rasmus Maalinn   Kevin Grass   Eddie Klemets 30 5
2017[86]   Polska Jezioro Żnińskie Duże   Eddie Klemets   Eigo Helimets   Kevin Grass 32 7
2018[87]   Litwa jezioro Rakiewo   Rasmus Maalinn   Eddie Klemets   Joosep Laus 30 8
2019[88]   Polska Jezioro Siemianowskie   Rasmus Maalinn   Zuzanna Rybicka   Anton Didenko 41 6
2020[89]   Szwecja Ore Kyrka   Rasmus Maalinn   Gustaw Miciński   Melvin Aasav 27 6

Mistrzostwa Europy JuniorówEdytuj

Rok Kraj Miejsce   Zwycięzca   2. miejsce   3. miejsce Startujących Państw
2019[88]   Polska Jezioro Siemianowskie   Anton Didenko   Zuzanna Rybicka   Rasmus Maalinn 39 6
2020[89]   Szwecja Ore Kyrka   Rasmus Maalinn   Melvin Aasav   Gustaw Miciński 27 6

Linki zewnętrzneEdytuj

UwagiEdytuj

  1. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw świata.
  2. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw europy.
  3. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale mistrzostw ameryki północnej.
  4. Lata, w których dany zawodnik zdobywał medale polski.

PrzypisyEdytuj

  1. OFFICIAL SPECIFICATIONS (ang.). IDNIYRA – Europe. [dostęp 2018-07-12].
  2. The DN Is the Most Popular Iceboat In the World (ang.). DN North America. [dostęp 2018-07-12].
  3. The DN [Detroit developed Ice Boat] (ang.). [dostęp 2018-06-07].
  4. a b c d e f Wiadomości Bojerowe 37 (2014-2015), Stowarzyszenie Polska Flota DN, 2015 [dostęp 2019-01-23].1 stycznia
  5. 2019 Yearbook (ang.). International DN Ice Yacht Racing Association. [dostęp 2019-02-19].
  6. IDNIYRA - Contacts, idniyra.eu [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  7. Contact the IDNIYRA, idniyra.org [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  8. Gold Cup World Champion Regatta Winners (ang.). [dostęp 2018-09-04].
  9. a b 2018 Yearbook (ang.). International DN Ice Yacht Racing Association. [dostęp 2019-01-23].
  10. a b c Wiadomości Bojerowe NR 27/2004-2005, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 września 2004 (pol.).
  11. a b c Wiadomości Bojerowe NR 28/2005-2006, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 czerwca 2005 (pol.).
  12. a b Wiadomości Bojerowe NR 29/2006-2007, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 października 2006 (pol.).
  13. a b c Wiadomości Bojerowe NR 31/2008-2009, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 listopada 2008 (pol.).
  14. 2014 Gold Cup World DN Championship Results (ang.). idniyra.eu, 5 marca 2014. [dostęp 5 marca 2014].
  15. Artur Wissuwa, Polscy bojerowcy nie zawodzą, Tawerna Skipperów, 7 marca 2014 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  16. Karol Jablonski P-36 wins the 2015 DN World Championships (ang.). idniyra.eu, 29 stycznia 2015. [dostęp 2 lutego 2015].
  17. Karol Jablonski wins DN World title (ang.). sailingscuttlebutt.com, 31 stycznia 2015. [dostęp 2 lutego 2015].
  18. The Champions WC 2016 (ang.). idniyra.org, 26 stycznia 2016. [dostęp 26 stycznia 2017].
  19. European Championships 2016 (ang.). idniyra.org, 29 stycznia 2016. [dostęp 26 stycznia 2017].
  20. Wtorkowe wyścigi decydujące w bojerowych mistrzostwach świata, Tawerna Skipperów, 26 stycznia 2016 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  21. DN Worlds Complete: Congratulations Karol Jablonski (ang.). na.idniyra.org, 26 stycznia 2017. [dostęp 26 stycznia 2017].
  22. Karol Jabłoński 11 raz Mistrzem Świata! (pol.). sailing.org.pl, 26 stycznia 2017. [dostęp 26 stycznia 2017].
  23. WC2018 results after 7 races (ang.). idniyra.eu, 27 lutego 2018. [dostęp 27 lutego 2018].
  24. Karol Jabłoński po raz dwunasty w karierze mistrzem świata w klasie DN! (pol.). pya.org.pl, 27 lutego 2018. [dostęp 27 lutego 2018].
  25. 2019 IDNIYRA Gold Cup, dniceboat.org, 19 lutego 2019 [dostęp 2019-02-19] (ang.).
  26. Maciej Frąckiewicz, Michał Burczyński liderem, a Jarosław Radzki wiceliderem mistrzostw świata w klasie DN, Polski Związek Żeglarski, 18 lutego 2019 [dostęp 2019-02-18].
  27. World Championship 2020 – Final results, IDNIYRA, 14 lutego 2020 [dostęp 2020-02-15] (ang.).
  28. European Championship Regatta Winners [dostęp 2018-10-31] (ang.).
  29. Wiadomości Bojerowe 2012, Stowarzyszenie Polska Flota DN [dostęp 2019-01-22].
  30. Szujecki, Krzysztof: Lata siedemdziesiąte w sportach zimowych. SportowaHistoria.PL - historia sportu dla wszystkich, 2012-02-20. [dostęp 2019-01-22].
  31. a b Wiadomości Bojerowe NR 26/2003-2004, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 1 listopada 2003 (pol.).
  32. Bojerowe ME: Triumf Karola Jabłońskiego, sportowefakty.pl, 3 marca 2011 [dostęp 2011-03-05].
  33. European Championships, 3 marca 2011 [dostęp 2018-10-31].
  34. Dorota Michalczyk, European Championships 2013, 14 marca 2014 [dostęp 2019-01-22].
  35. Europeans Championships – Series Standing – 21 races scored, idniyra.eu, 7 marca 2014 [dostęp 2014-03-07] (ang.).
  36. A Bridge too far: Day 5 of the European Championship, ijszeilen.nl, 8 marca 2015 [dostęp 2015-03-08] (ang.).
  37. Karol Jablonski P-36 – Winner of EC 2015, idniyra.eu, 6 marca 2015 [dostęp 2015-03-08] (ang.).
  38. European Championships 2015, 6 marca 2015 [dostęp 2018-10-29] (ang.).
  39. Michał Burczyński wicemistrzem Europy w DN!, Magazyn Jachting [dostęp 2017-01-03].
  40. European Champioships - Series Standing, idniyra.eu, 21 lutego 2015 [dostęp 2015-02-23] (ang.).
  41. Całe podium bojerowych Mistrzostw Europy dla Polaków!, sailing.org.pl, 22 lutego 2017 [dostęp 2017-02-23] (pol.).
  42. DN European Championship 2018, 2 marca 2018 [dostęp 2018-10-23] (ang.).
  43. Deb Whitehores, DN European Championship Day 1 Report from US5166, DN North America, 23 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-23] (ang.).
  44. Race Committee, European Championship and Euro-Cup – results, IDNIYRA – Europe, 25 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-25] (ang.).
  45. Bojerowe mistrzostwa Europy w klasie DN odwołane, Żagle, 17 lutego 2020 [dostęp 2020-02-17].
  46. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al am an ao ap aq ar as at au av aw North American Championship Regatta Winners, idniyra.org [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  47. a b c d e f g h i j k l m Sherry claims 14th DN North Americans, Scuttlebutt Sailing News, 22 lutego 2019 [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  48. 1996 DN North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  49. 1997 North Americans Results, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  50. 1998 NA Results, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  51. 1999 IDNIYRA North American Championshiphttp://idniyra.org/old/results/results99_na.html, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  52. 2000 IDNIYRA North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  53. 2001 IDNIYRA North American Championship, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  54. 2002 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  55. Deb Whitehorse, 2003 Gold Cup & NA Video with Results, idniyra.org, 17 października 2016 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  56. Paul Goodwin, 2003 Central Regional Championpship Regatta - East Grand Travers Bay, MI, idniyra.org, 24 lutego 2004 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  57. 2005 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  58. 2006 North American Championship Regatta, idniyra.org [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  59. Geoff Sobering, 2006-2007 Season [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  60. Paul Goodwin: 2008 IDNIYRA North American Championship (ang.). idniyra.org, 2008-01-25. [dostęp 2020-02-23].
  61. 2009 IDNIYRA North American Championship Final Results [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  62. Geoff Sobering, Geoff Sobering's DN Regatta Reports 2009-2010 Season [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  63. 2012 North American DN Championship Results, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  64. 2013 North American DN Championship Results, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  65. Godie: Ron Sherry new NA Champion 2014 (ang.). idniyra.eu, 2014-01-25. [dostęp 2020-02-22].Sprawdź autora:1.
  66. 2016 IDNIYRA NORTH AMERICAN CHAMPIONSHIPS, IDNIYRA [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  67. 2017 IDNIYRA North American Championship, 29 stycznia 2017 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  68. Runner Tracks May 2018, IDNIYRA, maj 2018 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  69. 2019 IDNIYRA North American Championship, dniceboat.org, 22 lutego 2019 [dostęp 2019-02-25] (ang.).
  70. 2020 Results, idniyra.org, 26 stycznia 2020 [dostęp 2020-02-22] (ang.).
  71. Romuald Rowecki, The golden Jubilee of 50 years of DN class iceboats development in Poland gives us opportunity to tell our story of the phenomenon of Poznań iceboats, DN Nederland [dostęp 2019-03-04] (ang.).
  72. Romuald Rowecki, Poznański Klub Morski LOK [dostęp 2019-03-04].
  73. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN 2006, bojery.pl, 26 lutego 2006 [dostęp 2017-02-28] (pol.).
  74. Jerzy Henke, Międzynarodowe Bojerowe Mistrzostwa Polski Klasy DN, Tawerna Skipperów, 4 marca 2012 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  75. Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów w kl. DN, bojery.pl, 3 marca 2013 [dostęp 2017-02-28] (pol.).
  76. Jerzy Henke, Bojerowe Mistrzostwa Polski klasy DN zakończone, SailBook Cup, 17 lutego 2014 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  77. Grzegorz Hammerszmidt, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN, Mazurski Klub Żeglarski w Mikołajkach, 15 lutego 2015 [dostęp 2019-02-03] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-04].
  78. bojery.pl (dostęp: 13 lutego 2017).
  79. Karol Jabłoński po raz dziesiąty bojerowym Mistrzem Polski, Tawerna Skipperów, 13 lutego 2017 [dostęp 2019-01-24] (pol.).
  80. Michał Burczyński mistrzem Polski w klasie DN, Karol Jabłoński ze srebrem, pya.org.pl, 18 lutego 2018 [dostęp 2018-02-18].
  81. Stanisław Macur: Międzynarodowe Mistrzostwa Polski DN 2018 - Wyniki Floty Złotej. bojery.pl, 2018-02-18. [dostęp 2018-02-19].
  82. Jerzy Henke, MMP 2019 - Wyniki Pierwszego Dnia, Stowarzyszenie Flota Polska DN, 2 lutego 2019 [dostęp 2019-02-03].
  83. DN JUNIOR & ICE-OPTIMIST WC/EC 2014, idniyra.eu [dostęp 2020-02-24] (ang.).
  84. DN Junior and Ice-Optimist World Championship 2015, idniyra.eu [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  85. DN Junior and Ice Optimist World Championships, idniyra.eu [dostęp 2020-02-24] (ang.).
  86. World DN-Junior Championships 2017, idniyra.eu, 17 lutego 2017 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  87. DN Junior and Ice Optimist Word and European Championschips 2018, idniyra.eu, 17 lutego 2017 [dostęp 2020-02-23] (ang.).
  88. a b JWC+JEC2019 DN-Junior Official Results (ang.). Idniyra, 2019-02-15. [dostęp 2020-02-22].
  89. a b Upgrade Final – JWC2020 & EC2020 (ang.). Idniyra, 2020-02-20. [dostęp 2020-02-21].