Dania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Danię na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 84 sportowców.

Dania na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Dania
Kod MKOl DEN
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży Joachim Olsen
Liczba zawodników 84 w 62 konkurencjach w 16 dyscyplinach
Medale
Pozycja: 30.
Złoto
2
Srebro
2
Brąz
3
Razem
7

Był to 25. start reprezentacji Danii na letnich igrzyskach olimpijskich. Dania uczestniczyła we wszystkich igrzyskach olimpijskich czasów nowożytnych, poza Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Saint Louis.

Zdobyte medaleEdytuj

Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja
  Złoto Andersen, Mads Christian KruseMads Christian Kruse Andersen
Eskild Ebbesen
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
  Wioślarstwo LM4- (czwórka bez sternika wagi lekkiej)
  Złoto Martin Kirketerp
Jonas Warrer
  Żeglarstwo Open: 49er
  Srebro Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Michael Mørkøv
Alex Nicki Rasmussen
  Kolarstwo Wyścig na dochodzenie drużynowo mężczyzn
  Srebro Kim Wraae Knudsen
René Holten Poulsen
  Kajakarstwo K-2 1000 m
  Brąz Andreas Helgstrand
Nathalie Sayn-Wittgenstein-Berleburg
Anne Van Olst
  Jeździectwo Ujeżdżenie drużynowo
  Brąz Lotte Friis   Pływanie 800 m stylem dowolnym kobiet
  Brąz Rasmus Quist
Mads Reinholdt Rasmussen
  Wioślarstwo LM2x (dwójka podwójna wagi lekkiej)

Skład kadryEdytuj

  BadmintonEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja 1/32 finału 1/16 finału 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinał Finał/Mecz o 3. miejsce Pozycja
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Peter Gade gra pojedyncza   Nabil Lasmari
2:0 (21:6, 21:4)
  Shoji Sato
2:1 (19:21, 22:20, 21:15)
  Lin Dan
0:2 (13:21, 16:21)
Nie awansował 5.
Kenneth Jonassen   Lee Hyun-il
1:2 (21:15, 14:21, 19:21)
Nie awansował 17.
Lars Paaske
Jonas Rasmussen
gra podwójna   Jung Jae-sung
  Lee Yomg-dae
2:0 (21:16, 21:19)
  Michał Łogosz
  Robert Mateusiak
2:1 (17:21, 21:11, 21:15)
  Markis Kido
  Hendra Setiawan
0:2 (19:21, 17:21)
  Lee Jae-jin
  Hwang Ji-man
1:2 (21:13, 18:21, 17:21)
4.
Jens Eriksen
Martin Lundgaard Hansen
  Fu Haifeng
  Cai Yun
0:2 (12:21, 11:21)
Nie awansowali 9.

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja 1/32 finału 1/16 finału 1/8 finału Ćwierćfinał Półfinał Finał Pozycja
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Przeciwnik
Punkty
Tine Rasmussen Baun gra pojedyncza   Akvilė Stapušaitytė
2:0 (21:6, 21:8)
  Maria Yulianti
1:2 (21:18, 19:21, 14:21)
Nie awansowała 9.
Kamilla Rytter Juhl
Lena Frier Kristiansen
gra podwójna   Kumiko Ogura
  Reiko Shiota
1:2 (21:18, 14:21, 18:21)
Nie awansowały 9.
Zawodnicy Konkurencja Pierwsza runda Ćwierćfinał Półfinał Finał Miejsce
Przeciwnicy
Punkty
Przeciwnicy
Punkty
Przeciwnicy
Punkty
Przeciwnicy
Punkty
Kamilla Rytter Juhl
Thomas Laybourn
gra mieszana   Hendri Kumiawan Saputra
  Li Yuja
2:0 (21:12, 21:14)
  Flandy Limpele
  Vita Marissa
1:2 (17:21, 21:15, 17:21)
Nie awansowali 5.

  GimnastykaEdytuj

  Skoki na trampolinieEdytuj

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Finał
Eliminacje - Układ obowiązkowy Eliminacje - Układ dowolny Eliminacje - Kara Eliminacje - Razem Pozycja Finał - Trudność Finał - Wykonanie Finał - Lot Finał - Kara Finał - Łącznie Pozycja
Punkty Punkty Punkty Punkty Punkty Punkty Punkty Punkty Punkty
Peter Jensen mężczyźni 30,5 38,7 0 69,2 10. Nie awansował

  JeździectwoEdytuj

Zawodnik Konkurencja Grand Prix Grand Prix Special Finał
Wynik Poz. Wynik Poz. Wynik Poz.
Andreas Helgstrand Ujeżdżenie indywidualnie 68,833 13. 68,800 13. 70,675 11.
Nathalie zu Sayn-Wittgenstein 70,417 7. 69,120 11. 69,110 14.
Anne Jensen-van Olst 67,375 16. 65,320 21. Nie awansowała
Anne Jensen-van Olst
Nathalie zu Sayn-Wittgenstein
Andreas Helgstrand
Ujeżdżenie indywidualnie 68,833
70,417
67,375
68,875  
Zawodnik Konkurencja Ujeżdżenie Cross country Skoki
(runda kwalifikacyjna)
Razem Skoki
(runda finałowa)
Finał Pozycja
Peter Flarup WKKW indywidualnie 53,1 13,2 Nie ukończył konkurencji

  KajakarstwoEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał A/B Pozycja
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
Kasper Bleibach K-1 500m 1:42,529 5. 1:45,418 6. Nie awansował
Kim Knudsen
René Poulsen
K-2 500m 1:30,348 5. 1:31,796 3. 1:30,569 5. 5.
K-2 1000m 3:18,709 2. 3:13,580 2.  

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinały Finał Pozycja
Czas Pozycja Czas Pozycja Czas Pozycja
Henriette Engel Hansen K-1 500m 1:52,773 5. 1:55,960 8. Nie awansowała

  KolarstwoEdytuj

  Kolarstwo szosoweEdytuj

Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Chris Sørensen wyścig ze startu wspólnego (m) 6:24:11 11.
Nicki Sørensen 6:26:17 24.
Brian Vandborg Nie ukończył wyścigu
Chris Sørensen jazda indywidualna na czas (m) 1:05:55,42 18.
Brian Vandborg 1:08:10,20 32.
Linda Villumsen wyścig ze startu wspólnego (k) 3:32:33 5.
jazda indywidualna na czas (k) 36:50,62 13.

  Kolarstwo górskieEdytuj

Zawodnik Konkurencja Czas Pozycja
Jakob Fuglsang cross-country (m) 2:06:41 25.
Klaus Nielsen strata 1. okrążenia 31.

  Kolarstwo toroweEdytuj

Zawodnik Konkurencja Punkty Miejsce
Daniel Kreutzfeldt punktowy (m) 29 6.
Trine Schmidt punktowy (k) 0 18.
Michael Mørkøv
Alex Rasmussen
Madison 14 6.
Wyścig na dochodzenie drużynowy
Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje Pierwsza runda Runda medalowa
Czas M. Przeciwnik
Wynik
M. Przeciwnik
Wynik
M.
Michael Mørkøv
Casper Jørgensen
Jens-Erik Madsen
Alex Rasmussen
Michael Færk Christensen
mężczyźni 4:02,191 4.   Francja
3:56,831
2.   Wielka Brytania
4:00,040
 

  Kolarstwo BMXEdytuj

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Ćwierćfinał Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Henrik Baltzersen mężczyźni 37,635 29. 16 5. Nie awansował

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Amanda Sørensen kobiety 38,719 12. 20 8. Nie awansowała

  LekkoatletykaEdytuj

Mężczyźni

Konkurencje techniczne

Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Joachim Olsen pchnięcie kulą 19,74 21. Nie awansował
Morten Jensen skok w dal 7,63 31. Nie awansował

Kobiety

Konkurencje techniczne

Zawodniczka Konkurencja Kwalifikacje Finał
Wynik Miejsce Wynik Miejsce
Christina Scherwin rzut oszczepem 53,95 44. Nie awansowała

  ŁucznictwoEdytuj

Zawodnik Konkurencja Runda rankingowa 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał
Wynik Seed Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
Niels Dall indywidualnie (m) 634 53.   Marco Galiazzo
P (97:114)
Nie awansował 61.
Louise Laursen indywidualnie (k) 605 52.   Małgorzata Sobieraj
P (110:113)
Nie awansowała 54.

  Piłka ręcznaEdytuj

Turniej mężczyzn

Reprezentacja Danii brała udział w rozgrywkach grupy B turnieju olimpijskiego zajmując w niej drugie miejsce. W ćwierćfinale ulegała reprezentacji Chorwacji. W meczach o miejsca 5. - 8. najpierw uległa reprezentacji Rosji, a następnie pokonała Koreę Południową zajmując ostatecznie 7. miejsce.

Grupa B

Drużyna M Mecze Bramki Pkt
W R P + - +/-
  Korea Południowa 5 3 0 2 122 129 -7 6
  Dania 5 2 2 1 135 129 +6 6
  Islandia 5 2 2 1 151 146 +5 6
  Rosja 5 2 1 2 136 131 +5 5
  Niemcy 5 2 1 2 126 130 -4 5
  Egipt 5 0 2 3 127 132 -5 2

Rozgrywki grupoweEdytuj

10 sierpnia 2008

Dania  

23:23

  Egipt


(11:10)
12 sierpnia 2008

Korea Południowa  

31:30

  Dania


(13:14)
14 sierpnia 2008

Dania  

25:24

  Rosja


(10:10)
16 sierpnia 2008

Dania  

32:32

  Islandia


(18:17)
18 sierpnia 2008

Niemcy  

21:27

  Dania


(12:15)


ĆwierćfinałEdytuj

20 sierpnia 2008

Chorwacja  

26:24

  Dania


(14:12)


Mecze o miejsca 5.-8.Edytuj

22 sierpnia 2008

Rosja  

28:27

  Dania


(17:14)
24 sierpnia 2008

Dania  

37:26

  Korea Południowa


(15:13)


  PływanieEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jakob Andkjær 50m dowolnym 22,52 7. Nie awansował
100m dowolnym 49,25 7. Nie awansował
100m motylkowym 52,24 1. Nie awansował
Jon Rud 200m dowolnym 1:48,96 2. Nie awansował
400m dowolnym 3:57,41 7. Nie awansował
Mads Glæsner 3:45,38 4. Nie awansował
1500m dowolnym 15:03,33 2. Nie awansował
Chris Christensen 200m klasycznym 2:13,92 8. Nie awansował
200m zmiennym 2:02,93 2. Nie awansował

Kobiety

Zawodniczka Konkurencja Eliminacje Półfinał Finał
Czas Miejsce Czas Miejsce Czas Miejsce
Jeanette Ottesen Gray 50m dowolnym 24,83 2. 24,86 4. Nie awansowała
100m dowolnym 54,04 1. 54,05 4. 54,06 5.
100m motylkowym 58,44 6. 59,29 7. Nie awansowała
Micha Østergaard 59,10 8. Nie awansowała
200m motylkowym 2:07,77 2. 2:09,29 5. Nie awansowała
Louise Jansen 200m dowolnym 2:01,30 4. Nie awansowała
Lotte Friis 400m dowolnym 4:08,47 6. Nie awansowała
800m dowolnym 8:21,74 2. 8:23,03  
Julie Hjorth-Hansen 200m zmiennym 2:11,99 2. 2:12,26 6. Nie awansowała
Julie Hjorth-Hansen
Micha Østergaard
Louise Jansen
Lotte Friis
4 × 200m dowolnym 8:00,81 7. Nie awansowały

  StrzelectwoEdytuj

Mężczyźni

Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje Finał
Wynik Pozycja Wynik Pozycja
Anders Golding skeet 112 25. Nie awansował

  Tenis stołowyEdytuj

Zawodnik Konkurencja Eliminacje Runda 1 Runda 2 Runda 3 1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
Michael Maze gra pojedyncza (m)   Zoran Primorac
P 2:4 (8:11, 11:9, 10:12, 12:10, 7:11, 11:13)
Nie awansował 17.

  Tenis ziemnyEdytuj

Kobiety
Zawodnik Konkurencja 1/32 1/16 1/8 Ćwierćfinały Półfinały Finał
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
Caroline Wozniacki singel   Salima Safar
W 2:0 (6:4, 6:1)
  Daniela Hantuchová
W 2:0 (6:1, 6:3)
  Jelena Diemientjewa
P 0:2 (6:7, 2:6)
Nie awansowała Miejsca 9. - 16.

  TriathlonEdytuj

Zawodnik Konkurencja Pływanie (1,5 km) Zmiana 1 Jazda na rowerze (40 km) Zmiana 2 Bieg (10 km) Czas Pozycja
Rasmus Henning mężczyźni 18:18 0:26 58:57 0:28 31:48 1:49:57,47 8.

  WioślarstwoEdytuj

Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Repesaż Półfinały C/D Półfinały A/B Finał C/D Finał A/B Miejsce
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
Morten Nielsen
Thomas Larsen
M2- 7:17,43 5. 6:38,33 3. 6:48,65 6. 6:55,37 4. 10.
Mads Rasmussen
Rasmus Quist
LM2- 6:14,84 1. 6:26,49 2. 6:12,45 3.  
Thomas Ebert
Morten Jørgensen
Mads Andersen
Eskild Ebbesen
LM4- 5:50,121 1. 6:05,75 1. 5:47,76 1.  
Kobiety
Zawodnik Konkurencja Eliminacje Repesaż Półfinały A/B Finał A/B Miejsce
Czas M. Czas M. Czas M. Czas M.
Katrin Olsen
Juliane Rasmussen
LW2x 6:58,63 2. 7:06,31 4. 7:06,94 1. 7.

  ZapasyEdytuj

Mężczyźni - styl klasyczny
Zawodnik Konkurencja Kwalifikacje 1/8 Ćwierćfinał Półfinał Repesaż 1 Repesaż 2 Finał
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Przeciwnik
Wynik
Pozycja
Anders Nyblom -55 kg   Park Eun-chul
P (0:2)
Nie awansował 14.
Mark Madsen -74 kg   Warteres Samurgaszew
P (0:2)
Nie awansował 19.

  ŻeglarstwoEdytuj

Kobiety
Zawodnik Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Bettina Honore RS:X 21 18 21 18 20 9 14 15 22 6 142 19.
Mężczyźni
Zawodnik Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Jonas Kældsø Poulsen RS:X 28 26 30 29 35 4 14 13 34 23 201 24.
Anders Nyholm Laser 18 26 19 15 19 44 27 27 13 164 23.
Jonas Høgh Christensen Finn 16 6 12 16 25 4 5 7 4 70 6.
Open
Zawodnik Konkurencja Wyścig Punkty Finałowa pozycja
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Jonas Warrer
Martin Kirketerp
49er 2 4 10 4 2 3 4 2 9 2 7 8 14 61  

M = Wyścig medalowy

BibliografiaEdytuj