Daniel Jeleniewski

polski żużlowiec

Daniel Sebastian Jeleniewski (ur. 27 stycznia 1983 w Lublinie[2]) – polski żużlowiec.

Daniel Jeleniewski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 stycznia 1983
Lublin

Informacje klubowe
Klub

Polonia Bydgoszcz

Kariera seniorska
Lata Klub
1999–2000 LKŻ Lublin
2001–2007 TŻ Lublin
2005–2006 Bysarna
2007–2008 Lejonen
2007–2009 PK Pilzno
2007 Slangerup SK
2007 Bałakowo
2008–2010 Wrocław
2009 Kaskad
2009 Örnarna
2010 Indianerna
2010 Olymp Praga
2011 Orzeł Łódź
2012–2013 Lublin
2014–2015 GKM Grudziądz
2016 Włókniarz Częstochowa
2017–2018 Speed Car Motor Lublin
2019-2020 Orzeł Łódź
2021 Wilki Krosno[1]
2022- Polonia Bydgoszcz

Licencję żużlową uzyskał w roku 1999. W sezonach 1999–2007 związany z klubami z Lublina (kolejno LKŻ Lublin i TŻ Lublin). Tory Speedway Ekstraligi poznał jeżdżąc w składzie drużyny z Wrocławia.

Największy sukces w dotychczasowej karierze osiągnął w roku 2007 zajmując IV miejsce (za Rune Holtą, Tomaszem Gollobem i Damianem Balińskim) w finale indywidualnych mistrzostw Polski rozegranym we Wrocławiu[3].

OsiągnięciaEdytuj

Drużynowe Mistrzostwa PolskiEdytuj

Sezon Klub Miejsce Średnia biegowa Liga Zwycięzca ligi Mistrz Polski
1999 LKŻ Lublin 7. 0,176 II liga Włókniarz Malma Częstochowa Ludwik Polonia Piła
2000 LKŻ Lublin 6. 1,200 II liga Kolejarz Rawicz Polonia Bydgoszcz
2001 TŻ Lublin 6. 1,000 II liga Unia Tarnów Apator Adriana Toruń
2002 TŻ Sipma Lublin 1. 1,545 II liga Polonia Bydgoszcz
2003 TŻ Sipma Lublin 3. 1,352 I liga RKM Rybnik Top Secret Włókniarz Częstochowa
2004 TŻ Sipma Lublin 2. 1,262 I liga Lotos Gdańsk Unia Tarnów
2005 TŻ Sipma Lublin 6. 1,460 I liga Marma Polskie Folie Rzeszów Unia Tarnów
2006 TŻ Lublin 5. 1,879 I liga ZKŻ Kronopol Zielona Góra Atlas Wrocław
2007 TŻ Lublin 7. 2,181 I liga Stal Gorzów Unia Leszno
2008 Atlas Wrocław 5. 1,493 Ekstraliga Unibax Toruń
2009 Atlas Wrocław 7. 1,625 Ekstraliga Falubaz Zielona Góra
2010 Betard WTS Wrocław 4. 0,893 Ekstraliga Unia Leszno
2011 Orzeł Łódź 7. 1,812 I liga Polonia Bydgoszcz Stelmet Falubaz Zielona Góra
2012 Lubelski Węgiel KMŻ Lublin 3. 1,877 I liga Lechma Start Gniezno Azoty Tauron Tarnów
2013 Lubelski Węgiel KMŻ Lublin 4. 2,267 I liga Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk Stelmet Falubaz Zielona Góra
2014 GKM Grudziądz 3. 1,775 I liga PGE Marma Rzeszów Stal Gorzów Wielkopolski
2015 GKM Grudziądz 8. 1,054 Ekstraliga Fogo Unia Leszno
2016 Eko-Dir Włokniarz Częstochowa 3. 1,888 I liga Orzeł Łódź Stal Gorzów Wielkopolski
2017 Speed Car Motor Lublin 2. 2,250 II liga GTM Start Gniezno Fogo Unia Leszno
2018 Speed Car Motor Lublin 1. 1,917 I liga Fogo Unia Leszno
2019 Orzeł Łódź 7. 2,000 I liga ROW Rybnik Fogo Unia Leszno
2020 Orzeł Łódź 3. 1,723 I liga eWinner Apator Toruń Fogo Unia Leszno
2021 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5. 1,850 I liga Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wielkopolski Betard Sparta Wrocław
2022 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 3. 1,608 I liga Cellfast Wilki Krosno Motor Lublin

Indywidualne Mistrzostwa PolskiEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
15 sierpnia 2001 TŻ Lublin Bydgoszcz 17. miejsce w ćwierćfinale Tomasz Gollob
15 sierpnia 2002 TŻ Sipma Lublin Toruń 15. miejsce w ćwierćfinale Tomasz Gollob
15 sierpnia 2005 TŻ Sipma Lublin Tarnów 11. miejsce w ćwierćfinale Janusz Kołodziej
15 sierpnia 2006 TŻ Lublin Tarnów 8. miejsce w ćwierćfinale Tomasz Gollob
15 sierpnia 2007 TŻ Lublin Wrocław 4. 9 (t,3,3,3,0) Rune Holta
9 sierpnia 2008 Atlas Wrocław Leszno 11. miejsce w półfinale Adam Skórnicki
25 lipca 2009 Atlas Wrocław Toruń 10. 5 (3,2,0,0,d) Tomasz Gollob
18 września 2010 Betard WTS Wrocław Zielona Góra 17. 0 (0,0) Janusz Kołodziej
3 września 2011 Orzeł Łódź Leszno 12. miejsce w półfinale Jarosław Hampel
15 sierpnia 2012 Lubelski Węgiel KMŻ Lublin Zielona Góra 15. miejsce w ćwierćfinale Tomasz Jędrzejak
6 października 2013 Stal Gorzów Wielkopolski Tarnów 10. miejsce w ćwierćfinale Janusz Kołodziej
14 sierpnia 2014 GKM Grudziądz Zielona Góra 10. miejsce w półfinale Krzysztof Kasprzak
5 lipca 2015 MrGarden GKM Grudziądz Gorzów Wielkopolski 10. miejsce w półfinale Maciej Janowski
1 lipca 2016 Eko-Dir Włókniarz Częstochowa Leszno 17. 0 (0) Patryk Dudek
2 lipca 2017 Speed Car Motor Lublin Gorzów Wielkopolski 16. 1 (0,0,1,0,0) Szymon Woźniak
4 sierpnia 2018 Speed Car Motor Lublin Leszno 13. miejsce w półfinale Piotr Pawlicki
14 lipca 2019 Orzeł Łódź Leszno 8. miejsce w półfinale Janusz Kołodziej
11 lipca 2021 Abramczyk Polonia Bydgoszcz Leszno 12. miejsce w półfinale Bartosz Zmarzlik
9 lipca

15 sierpnia

5 września

2022 Abramczyk Polonia Bydgoszcz Grudziądz

Krosno

Rzeszów

9. miejsce w ćwierćfinale Bartosz Zmarzlik

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa PolskiEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
9 czerwca 2002 TŻ Sipma Lublin Leszno 14. 2 (d,u,2,0,-) Artur Bogińczuk
10 lipca 2003 TŻ Sipma Lublin Rybnik 17. 1 (1,0) Łukasz Romanek
8 lipca 2004 TŻ Sipma Lublin Piła 12 miejsce w półfinale Janusz Kołodziej

Złoty KaskEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
6 czerwca 2008 Atlas Wrocław Wrocław 8. 8 (d,1,3,2,2) Damian Baliński
30 kwietnia 2010 2009 Atlas Wrocław Zielona Góra NS Janusz Kołodziej
16 września 2010 Betard WTS Wrocław Częstochowa 14. 3 (0,1,1,1,d) Janusz Kołodziej
5 maja 2012 Lubelski Węgiel KMŻ Lublin Gorzów Wielkopolski 15. 2 (0,d,2,0,0) Piotr Pawlicki
25 kwietnia 2013 Lubelski Węgiel KMŻ Lublin Rawicz 5. miejsce w eliminacjach Maciej Janowski
27 września 2014 GKM Grudziądz Rawicz 11. miejsce w eliminacjach Przemysław Pawlicki
14 kwietnia 2015 MrGarden GKM Grudziądz Lublin 12. 4 (d,2,d,1,1) Przemysław Pawlicki
25 kwietnia 2016 Eko-Dir Włókniarz Częstochowa Tarnów 13. miejsce w eliminacjach Patryk Dudek
20 kwietnia 2017 Speed Car Motor Lublin Zielona Góra 16. 0 (0,0,0,0,0) Przemysław Pawlicki
19 kwietnia 2018 Speed Car Motor Lublin Piła 10. miejsce w eliminacjach Jarosław Hampel
11 października 2019 Orzeł Łódź Gdańsk 6. miejsce w eliminacjach Krzysztof Kasprzak

Srebrny KaskEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
6 września 2000 LKŻ Lublin Toruń 17 miejsce w półfinale Jarosław Hampel
29 sierpnia 2002 TŻ Sipma Lublin Rybnik 14 miejsce w półfinale Krzysztof Kasprzak
5 września 2003 TŻ Sipma Lublin Bydgoszcz NS Robert Miśkowiak
3 września 2004 TŻ Sipma Lublin Zielona Góra 13. 4 (t,1,0,1,2) Adrian Miedziński

Brązowy KaskEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
22 września 2000 LKŻ Lublin Leszno 13. 3 (t,u,0,1,2) Roman Chromik
6 września 2001 TŻ Lublin Ostrów Wielkopolski 10 miejsce w półfinale Rafał Szombierski
4 sierpnia 2002 TŻ Sipma Lublin Tarnów 11. 7 (0,1,3,0,3) Robert Umiński

Mistrzostwa Polski Par KlubowychEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Skład Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
8 września 2000 LKŻ Lublin Wrocław [a] 5 miejsce w eliminacjach Polonia Bydgoszcz
30 lipca 2004 TŻ Sipma Lublin Toruń [b] 5 miejsce w eliminacjach Apator Adriana Toruń
1 września 2006 TŻ Lublin Bydgoszcz [c] 4 miejsce w eliminacjach Złomrex Włókniarz Częstochowa
5 września 2008 Atlas Wrocław Toruń [d] 3 miejsce w eliminacjach Unibax Toruń
17 września 2009 Atlas Wrocław Leszno [e] 3 miejsce w eliminacjach Falubaz Zielona Góra
3 czerwca 2010 Betard WTS Wrocław Toruń [f] 6. 10 (18) (1,3,1,2,3,0) Unibax Toruń
22 czerwca 2011 Orzeł Łódź Zielona Góra [g] 7. 5 (12) (2,1,2,t,0,-) Betard WTS Wrocław
19 października 2014 GKM Grudziądz Gorzów Wielkopolski [h] 5. 0 (14) (0,0,-,-,0,d) Stal Gorzów Wielkopolski

Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par KlubowychEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Skład Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
3 września 1999 LKŻ Lublin Ostrów Wielkopolski [i] 7 miejsce w eliminacjach Iskra Ostrów Wielkopolski
9 czerwca 2000 LKŻ Lublin Piła [j] 7 miejsce w eliminacjach Ludwik Polonia Piła
30 czerwca 2001 TŻ Lublin Rybnik [k] 6 miejsce w eliminacjach ZKŻ Polmos Zielona Góra
7 lipca 2002 TŻ Sipma Lublin Piła [l] 6 miejsce w eliminacjach BGŻ S.A. Polonia Piła
15 czerwca 2003 TŻ Sipma Lublin Piła [m] 3 miejsce w eliminacjach RKM Rybnik
24 czerwca 2004 TŻ Sipma Lublin Częstochowa [n] 6. 11 (13) (1,1,3,3,1,2) Unia Tarnów

Memoriał Eugeniusza NazimkaEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
3 września 2005 TŻ Sipma Lublin Rzeszów 14. 3 (0,0,0,1,2) Grzegorz Walasek
26 września 2008 Atlas Wrocław Rzeszów 9. 8 (0,2,1,3,2) Matej Žagar
16 października 2010 Betard WTS Wrocław Rzeszów 7. 9 (1,3,2,3,0) Grzegorz Walasek
3 października 2014 GKM Grudziądz Rzeszów 11. 5 (0,2,d,2,1) Grigorij Łaguta
22 lipca 2018 Speed Car Motor Lublin Rzeszów 7. 9 (0,1,3,2,3) Krzysztof Buczkowski

Memoriał B. Idzikowskiego i M. CzernegoEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
12 czerwca 2016 Eko-Dir Włókniarz Częstochowa Częstochowa 2.   12 (3,2,1,3,3) Sebastian Ułamek
23 marca 2019 Orzeł Łódź Częstochowa 16. 1 (1,0,d,0,0) Leon Madsen

Turniej o Łańcuch HerbowyEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
1 września 2019 Orzeł Łódź Ostrów Wielkopolski 4. 12+2+0 (3,3,3,1,2) +2+0 Bartosz Zmarzlik

Mecz NarodówEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Drużyna Skład Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
15 września 2019 Orzeł Łódź Łódź Polska [o] 1.   12+1 (33) (2,3,2*,3,2)
1 października 2020 Orzeł Łódź Łódź Orły [p] 2.   3 (9) (3) Kangury
17 września 2022 Abramczyk Polonia Bydgoszcz Łódź Orły [q] 3.   4 (21) (t,1,3,0) Kangury

Kryterium AsówEdytuj

Dzień Rok Klub Miejscowość Miejsce Punkty Biegi Zwycięzca
30 marca 2008 Atlas Wrocław Bydgoszcz 16. 2 (1,0,1,0,0) Tomasz Gollob
25 marca 2022 Abramczyk Polonia Bydgoszcz Bydgoszcz 14. 5 (1,t,1,3,0) Bartosz Zmarzlik

UwagiEdytuj

  1. Skład zespołu: Jerzy Mordel, Daniel Jeleniewski, Daniel Lipniacki
  2. Skład zespołu: Grzegorz Knapp, Jerzy Mordel, Daniel Jeleniewski
  3. Skład zespołu: Daniel Jeleniewski, Jacek Rempała, Grzegorz Knapp
  4. Skład zespołu: Tomasz Jędrzejak, Daniel Jeleniewski
  5. Skład zespołu: Daniel Jeleniewski, Tomasz Jędrzejak
  6. Skład zespołu: Maciej Janowski, Daniel Jeleniewski
  7. Skład zespołu: Mateusz Szczepaniak, Daniel Jeleniewski, Łukasz Jankowski
  8. Skład zespołu: Sebastian Ułamek, Daniel Jeleniewski, Mike Trzensiok
  9. Skład zespołu: Daniel Jeleniewski, Marek Ochal, Jarosław Wiśniewski
  10. Skład zespołu: Daniel Lipniacki, Daniel Jeleniewski, Michał Dados
  11. Skład zespołu: Sebastian Trumiński, Daniel Jeleniewski
  12. Skład zespołu: Daniel Jeleniewski, Krzysztof Wrona, Konrad Kurtz
  13. Skład zespołu: Dawid Stachyra, Daniel Jeleniewski
  14. Skład zespołu: Dawid Stachyra, Daniel Jeleniewski, Szymon Bałabuch
  15. Skład zespołu: Tobiasz Musielak, Norbert Kościuch, Rafał Okoniewski, Daniel Jeleniewski.
  16. Skład zespołu: Marcin Nowak, Norbert Kościuch, Piotr Pióro, Daniel Jeleniewski.
  17. Skład zespołu: Szymon Szlauderbach, Marcin Nowak, Norbert Kościuch, Mateusz Dul, Daniel Jeleniewski.

PrzypisyEdytuj

  1. Wojciech Ogonowski, Żużel. Transfery. Daniel Jeleniewski kolejnym wzmocnieniem Cellfast Wilków Krosno, WP Sportowe Fakty, 12 listopada 2020 [dostęp 2020-12-27] (pol.).
  2. Daniel Jeleniewski.com – dostęp 28 grudnia 2007.
  3. Daniel Jeleniewski czwartym żużlowcem Polski. [dostęp 2021-05-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-03)].