Otwórz menu główne

FIS Cup w skokach narciarskich 2018/2019

cykl zawodów w skokach narciarskich
Ten artykuł dotyczy FIS Cupu mężczyzn w skokach narciarskich. Zobacz też: FIS Cup kobiet w skokach narciarskich 2018/2019.

FIS Cup w skokach narciarskich 2018/2019 – 14. w historii sezon cyklu FIS Cup w skokach narciarskich. Rozpoczął się on 7 lipca 2018 w austriackim Villach, a zakończył 24 lutego 2019 w tej samej miejscowości. Zaplanowano rozegranie 22 konkursów w 8 krajach, w tym 8 zawodów letnich i 14 zimowych. Ostatecznie odbyło się 18 z nich.

FIS Cup w skokach narciarskich 2018/2019
2017/2018 2019/2020
Data 7 lipca 2018 - 24 lutego 2019
Miejsce rozpoczęcia Austria Villach
Miejsce zakończenia Austria Villach
Organizator FIS
Liczba konkurencji 18
Zwycięzcy
FIS Cup Niemcy Fabian Seidl
Klasyfikacja drużynowa  Austria

Terminarz zawodów zatwierdzony został w maju 2018 podczas kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej w Costa Navarino[1].

Tytułu bronił reprezentant Austrii Elias Tollinger, który w sezonie 2017/2018 wyprzedził Niemca Dominika Mayländera i kolejnego Austriaka Markusa Rupitscha[2].

Zaplanowane początkowo na 18–19 sierpnia 2018 zawody w Soczi zostały odwołane z powodów organizacyjnych[3]. Z kolei planowane na 30–31 stycznia 2019 konkursy w Erzurum odwołano z przyczyn finansowych[4].

W cyklu zwyciężył Niemiec Fabian Seidl, drugie miejsce zajął Szwajcar Luca Egloff, a trzecie – kolejny reprezentant Niemiec, Johannes Schubert[5].

ZwycięzcyEdytuj

Kalendarz zawodówEdytuj

Lp. Data Miejscowość Skocznia HS Uwagi 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. 7 lipca 2018   Villach Villacher Alpenarena HS-98 -   Justin Nietzel   Luca Egloff   Žak Mogel
2. 8 lipca 2018 -   Luca Egloff   Gregor Deschwanden   Fabian Seidl
3. 14 lipca 2018   Szczyrk Skalite HS-106 -   Maximilian Steiner   Naoki Nakamura   Justin Nietzel
4. 15 lipca 2018 -   Justin Nietzel   Markus Rupitsch   Thomas Hofer
18 sierpnia 2018   Soczi Russkije Gorki HS-106 - odwołany
19 sierpnia 2018 - odwołany
5. 15 września 2018   Râșnov Trambulină Valea Cărbunării HS-97 -   Ren Nikaidō   Philipp Raimund   Jan Hörl
6. 16 września 2018 -   Ren Nikaidō   Johannes Schubert   Dominik Mayländer
7. 14 grudnia 2018   Notodden Tveitanbakken HS-100 -   Stefan Rainer   Julian Wienerroither   Clemens Leitner
  Maximilian Lienher
8. 15 grudnia 2018 -   Fabian Seidl   Stefan Rainer   Joakim Aune
9. 19 grudnia 2018   Park City Utah Olympic Park HS-100 -   Luca Egloff   Hiroaki Watanabe   Casey Larson
10. 20 grudnia 2018 -   Luca Egloff   Hiroaki Watanabe   Casey Larson
11. 12 stycznia 2019   Zakopane Wielka Krokiew HS-140 -   Claudio Mörth   Maximilian Lienher   Dušan Doležel
12. 13 stycznia 2019 -   David Haagen   Jaka Hvala   Cene Prevc
13. 19 stycznia 2019   Planica Srednija velikanka HS-104 -   Cene Prevc   Stefan Huber   Jaka Hvala
14. 20 stycznia 2019 -   Cene Prevc   Jaka Hvala   Vojtěch Štursa
30 stycznia 2019   Erzurum Kiremitliktepe HS-109 [a] odwołany
31 stycznia 2019 [a] odwołany
15. 9 lutego 2019   Rastbüchl Baptist-Kitzlinger-Schanze HS-78 -   Andreas Wank   Adrian Sell   Julian Wienerroither
16. 10 lutego 2019 -   Andreas Wank   Sebastian Rombach   Johannes Schubert
17. 23 lutego 2019   Villach Villacher Alpenarena HS-98 -   Andreas Wank   Stefan Rainer   Johannes Schubert
18. 24 lutego 2019 -   Andreas Wank   Blaž Pavlič   Maximilian Steiner
FIS Cup w skokach narciarskich 2018/2019 – klasyfikacja końcowa   Fabian Seidl   Luca Egloff   Johannes Schubert

Statystyki indywidualneEdytuj

Zawodnik                                    
  Austria
Niklas Bachlinger 20 57
Martin Diess 49 32
David Haagen 33 10 6 1 12 9
Thomas Hofer 19 7 29 3
Jan Hörl 16 5 3 5
Stefan Huber 17 10 4 5 2 7
Timon-Pascal Kahofer 42 42
Elias Kogler 30 47
Patrick Kogler 31 53 42 58 23 dsq
Dominik Kulmitzer 62 31
Thomas Lackner 12 33 9 38 14 10 19 20
Clemens Leitner 14 20 3 5
Maximilian Lienher 32 23 48 9 3 4 2 10
Mario Mendel 8 11
Florian Mittendorfer 41 61 38 17
Claudio Mörth 1 4 14 31
Francisco Mörth 52 35 24 20
Manuel Poppinger 5 5
Stefan Rainer 30 27 15 18 1 2 12 15 9 4 2 11
Janni Reisenauer 18 53 14 32 33 8 23 18 11 7 13 6
Peter Resinger 8 dsq 37 29 59 42
Josef Ritzer 72 48 36 43
Markus Rupitsch 16 15 30 2 8 10 10 17 17 20 9 27 37 29 7 dsq
Markus Schiffner 7 9 13 4
Jonas Schuster 63 61
Mika Schwann 17 11 6 17 31 dsq 8
Naim Stanfel 41 52 50 63 48 34
Maximilian Steiner 33 17 1 9 9 8 8 6 9 3
Elias Tollinger 11 5 46 14 31 12 9 13 25 24
Daniel Tschofenig 44 42 40
Noah Valtiner 39 21
Julian Wackernell 45 29 20 10 22 37
Noah Widhölzl 58 47
Julian Wienerroither 2 15 14 25 3 5 dns dns
Ulrich Wohlgenannt 8 8
Marco Wörgötter 55 34
Raffael Zimmermann 50 46
  Bułgaria
Wiktor Christow dsq 77
Krasimir Simitczijski dsq 72 44 54 55 54 45 18
  Chiny
Chen Zhe 19 18 77 76 61 44
Hu Jingtao 15 19 72 74
Li Chao 16 15 63 61 47 dsq
Li Guozheng 23 23 52 58
Yang Guang 8 8 60 53 26 26
  Czechy
Josef Brodský dsq 71
Dušan Doležel 20 25 3 7 21 11 45 19
Kryštof Hauser 76 76 74 74
František Holík 50 43 26 53 52 46 33 39
Benedikt Holub 79 75 56 42 21 21 49 41 63 37
Sebastián Kellermann 43 65 45 59 28 48 68 66 37 28
Damián Lasota 53 63 54 50 59 61 69 81
Radek Rýdl 65 52 32 37 66 60
Radek Selcer 74 62 24 27 30 53 41 28 58 45 32 54
Mikuláš Sluka 59 58 67 78 71 70
Jakub Šikola 77 72 33 60 dsq 64 64 72 78 83 73 68
Vojtěch Štursa 7 6 8 3
Tomáš Vančura 10 13
Petr Vaverka 32 39 51 47 52 41 51 23
  Estonia
Markkus Alter 69 37
Ivo-Niklas Hermanson 68 53
Markus Kägu 75 74
Kevin Maltsev 9 12
Martti Nõmme 7 7
Taavi Pappel 36 44
  Finlandia
Mico Ahonen 67 dsq 40 29 20 14
Andreas Alamommo 27 24
Kalle Heikkinen 28 66 48 13
Henri Kavilo 37 19 24 29 46 52
Tuomas Kinnunen 71 74
Niko Kytösaho 12 70 27 27
Niko Löytäinen 61 50
Arttu Pohjola 60 62 30 51
Frans Tähkävuori 34 56
Jonne Veteläinen 57 56 21 33 32 44
Elias Vänskä 65 58 38 25
  Gruzja
Alan Gobozowi dsq 76
Artur Sarkisiani 68 69
  Japonia
Shinnosuke Fujita 6 12
Yūken Iwasa 36 26
Tatsunao Kobayashi 38 48
Sōta Kudō 28 40
Ryūki Kusaka 44 50
Naoki Nakamura 2 5
Ren Nikaidō 1 1
Kaito Nishimori 24 33
Shun Ōi 17 15
Yukiya Satō 12 11
Hiroaki Watanabe 2 2
  Kanada
Nigel Lauchlan 31 39 50 dsq 10 13 52 40
Nathaniel Mah dns 11
Noah Rolseth 20 dns
Matthew Soukup 4 4
Stéphane Tremblay 22 21 56 60
  Kazachstan
Nikita Diewiatkin 67 79 67 dsq 56 52 58 71 74 dsq
Siergiej Krawcow 64 60
Iwan Niechoroszew 63 59
Gleb Safonow 67 51 60 dns 73 73 82 86
Konstantin Sokolenko 74 69
Nurszat Tursunżanow 61 dsq 72 75 85 88
Danił Wasiljew 62 78
  Korea Południowa
Cho Sung-woo 23 62 55 47 56 73
Choi Heung-chul 16 28 51 37
Choi Seou 20 23
Hwang Seok-jae 81 82
Si Jeong-heon 34 38 56 54 61 70 62 55 49 51
  Łotwa
Markuss Vinogradovs dns dns
  Niemcy
Eric Fuchs 69 64
Tim Fuchs 15 18 17 24 29 11 29 44 25 33
Tom Gerisch 52 41 19 20
Julian Hahn 7 19 39 34
Benedikt Hahne 36 41
Julian Ketterer 31 20
Sebastian Ludwig 29 61
Axel Mayländer 22 57 57 69 22 14 20 24
Dominik Mayländer 67 36 4 2 30 34 5 23 30 17 26 12 16 26
Quirin Modricker 23 49
Justin Nietzel 1 4 3 1 31 33 25 17 22 19 10 28 12 16
Philipp Raimund 2 8
Sebastian Rombach 49 12 45 37 37 50 5 2 15 37
Luca Roth 18 4
Anton Schlütter 11 21 39 34 16 18 35 29
Johannes Schubert 23 26 5 2 35 23 18 9 16 9 4 3 3 4
Fabian Seidl 6 3 6 20 57 7 6 1 22 36 4 21 6 13 4 13
Adrian Sell 33 25 35 10 50 24 13 12 2 10 34 9
Lukas Wagner 10 14 54 30
Andreas Wank 1 1 1 1
Cedrik Weigel 12 26 26 31 41 26 11 14 7 8 17 14
Justin Weigel 44 36
Lennart Weigel 49 62
Paul Winter 23 22 9 13 37 20 23 40 31 32 18 17
  Norwegia
Joakim Aune 5 3
Ole Kristian Baarset dsq 77 32 44
Fredrik Bjerkeengen 22 9
Pål Håkon Bjørtomt 57 53
Matias Braathen 37 dsq
Jonas Bratlien 28 30
Andreas Varsi Breivik 42 28
Jostein Saglien Bråten 42 65
Sander Vossan Eriksen 45 47 28 21
Kenneth Henningsmo Fredheim 44 44
Eirik Leander Fystro 40 46 14 25
Henrik Haave 72 62
Joachim Hauer 47 dns
Richard Haukedal 24 19
Christian Ingebrigtsen 21 15
Espen Alexander Johansen Amble 45 52
Anders Ladehaug 6 39
Jørgen Madsen 24 39
Simen Aasen Markeng 76 68 41 67
Thomas Aasen Markeng 5 6 8 19
Jonas-Sloth Sandell 34 30
Christian Røste Solberg 26 27
Sølve Jokerud Strand 35 24
Kristoffer Eriksen Sundal 29 29
Rishi Sæther 46 48
Sigurd Nymoen Søberg 16 21
Jonas Gropen Søgård 20 26
Oscar P. Westerheim 12 6
Jesper Ødegaard 31 24
  Polska
Krzysztof Biegun 43 28 15 13
Łukasz Bukowski 64 59 38 30 36 58
Stanisław Ciszek 63 58
Bartosz Czyż 44 29 52 32 51 45 65 49 59 67
Mateusz Gruszka 49 31 21 17 29 17 42 46 43 44 41 27 28 8
Jan Habdas 60 70 67 74
Arkadiusz Jojko 66 54 71 68
Szymon Jojko 54 60 46 36 26 36 59 53 66 66
Kacper Juroszek 9 20 4 22 22 14 35 16 17 11 24 7
Przemysław Kantyka 14 7
Krzysztof Kieta 53 55 44 47 83 dns
Bartłomiej Klimowski 57 65
Jarosław Krzak 40 49 dsq 45 59 71
Miłosz Krzempek 53 65
Krzysztof Leja 39 38
Stanisław Majerczyk 73
Karol Niemczyk 75 76 34 57 69 65 53 55 dsq 59
Adam Niżnik 78 55 61 25 19 12 40 33 10 9
Szymon Pawłowski 40 44 57 51 63 39 62 57 55 57
Wiktor Pękala 45 63 55 31 54 31 50 55 35 47
Tomasz Pilch 15 22 27 16 13 20
Jan Rzadkosz 73
Damian Skupień 43 42 42 18 64 23 41 41 31 18 33 39
Kacper Stosel 48 48 17 16 43 52 52 58 61 32 70 58
Szymon Zapotoczny 70 64
Krystian Zygmuntowicz 72 60 dsq 48 40 69
  Rosja
Kiriłł Kotik 19 34
Aleksandr Marczukow dns dns 60 52
Nikołaj Matawin dsq 45
Wasilij Niegriebiecki 55 51
Michaił Purtow 49 36
  Rumunia
Ștefan Blega 34 58
Daniel Cacina 56 71 57 40 37 27 53 43 24 25
Hunor Farkas 25 36 5 34
Andrei Feldorean 57 30 61 50 60 67 dsq 72 70 71 40 56
Radu Păcurar 62 40 70 32 39 37 68 60 52 65 53 40 42 36
Mihnea Spulber 59 73 46 56 42 61 45 56 67 66 39 59
  Serbia
Nikola Stevanović 75 75 64 62
  Słowacja
Erik Kapiaš 73 75
  Słowenia
Maksim Bartolj 49 72 58
Jan Bombek 53 11 14
Medard Brezovnik 36 21 33
Bernard Dobre 63 54
Nik Fabijan 38 30 54 48 6 33
Tjaš Grilc 22 11 27 22 48 42
Mark Hafnar 20 23 47 39 40 48
Matic Hladnik 64
Jaka Hvala 9 2 3 2
Timotej Jeglič 65
Kristjan Jekovec 77
Tomi Jovan 69 79
Lovro Kos 28 45 18 41
Miha Kveder 21 42
Miha Lipovšek Ročnik 45 37
Žak Mogel 3 49 7
Tomaž Naglič 46 51
Rok Oblak 32 35 dsq
Aljaž Osterc 33 dsq 16
Blaž Pavlič 41 64 5 2
Benjamin Podobnik 46 62
Andraž Pograjc 10 14
Jernej Presečnik 21 13
Domen Presterl 56 63
Cene Prevc 10 3 1 1
Ernest Prišlič 26 67 33 33 15 15 30 26 11 22
Marcel Rep 66 44 65 66 54 68
Luka Robnik 37 41 63 24 26 39 34 46
Urh Rošar 63
Matevž Samec 47 65 39 68 13 19 6 4 39 5
Gašper Sršen 51 52
Marcel Stržinar 74
Staš Šantelj 79
Rok Tarman 13 14 18 15
Jon Tepeš dsq 39
Nejc Toporiš 42 43 57 43 31
Matija Vidic 52 72 25 38
Patrik Vitez 56 60 40 30
Karlo Vodušek 71 29 42
Lovro Vodušek 14 16 19 20 20 23
Gorazd Završnik 46 36
David Zupanec 58 45
  Stany Zjednoczone
Decker Dean 62 51 13 14
Lucas Gasienica 21 24
Patrick Gasienica 25 44 9 12 28 42
Hunter Gibson 66 68 14 16 84 85
Casey Larson 3 3
Nathan Mattoon 24 20
Greyson Scharffs 61 55 12 6 49 35
Andrew Urlaub 31 dsq 7 5
Canden Wilkinson 80 87
  Szwajcaria
Noah Camenzind 66 62
Gregor Deschwanden 4 2
Luca Egloff 2 1 15 38 1 1 12 6
Sandro Hauswirth 29 11 47 18
Gabriel Karlen 13 17 35 31
Pascal Kälin 48 42
Lars Kindlimann 38 47
Olan Lacroix 64 56
Lean Niederberger 73 80
  Turcja
Salih Enes Arslan 74 78
Muhammed Ali Bedir dsq 67 65 69 31 47
Muhammet İrfan Çintımar 58 57 67 57 54 34
Ayberk Demir 49 49
Muhammed Münir Güngen 70 71 59 72 54 53
Fatih Arda İpcioğlu 27 dsq 51 50 27 55
Samet Karta 36 46
  Ukraina
Witalij Hrebeniuk 59 74
Witalij Kaliniczenko 16 46 62 28
Jewhen Marusiak 23 41 47 24 8 35 75 30
Dmytro Mazurczuk 59 63
Wiktor Pasicznyk dsq 53
Ołeksandr Szumbareć 72 70
Andrij Waskuł 26 31 51 56 69 55 58 60 32 32
Iwan Zełenczuk 71 75 71 73 58 55 62 70 76 84
  Węgry
Flórián Molnár 41 47 18 10 51 50
  Wielka Brytania
Sam Bolton 11 17 57 59
Robert Lock 17 22
  Włochy
Davide Bresadola 19 33
Giovanni Bresadola 27 35 17 24
Andrea Campregher 67 62
Alexander Cecon dsq 72
Federico Cecon 6 7 7 16
Francesco Cecon 50 dsq 33 43 5 9 dns 67
Mattia Galiani 25 48 13 22 48 20
Daniel Moroder 35 45 46 42 56 51
Gabriele Zambelli 18 28
1-3     4-30     poniżej 30     dns – Zawodnik zgłoszony, nie wystartował w konkursie.
dsq – Zawodnik został zdyskwalifikowany w konkursie     - – Zawodnik nie został zgłoszony do konkursu.

Klasyfikacja generalnaEdytuj

Stan po zakończeniu sezonu 2018/2019[6]

Miejsce Zawodnik Występy Punkty
1.   Fabian Seidl 16 526
2.   Luca Egloff 8 458
3.   Johannes Schubert 14 452
4.   Stefan Rainer 12 435
5.   Justin Nietzel 14 417
6.   Andreas Wank 4 400
7.   Maximilian Steiner 10 365
8.   Markus Rupitsch 16 306
9.   Cene Prevc 4 286
10.   Maximilian Lienher 8 253
11.   Stefan Huber 6 251
12.   Jaka Hvala 4 249
13.   Dominik Mayländer 14 226
14.   Julian Wienerroither 6 225
15.   Kacper Juroszek 12 222
16.   David Haagen 6 217
17.   Adrian Sell 12 216
18.   Janni Reisenauer 12 204
19.   Ren Nikaidō 2 200
20.   Cedrik Weigel 12 179
...

UwagiEdytuj

  1. a b Zawody odwołane z powodów finansowych.

PrzypisyEdytuj

  1. Adam Bucholz: FIS zatwierdziła kalendarze na sezon 2018/2019!. skijumping.pl, 2018-05-18. [dostęp 2018-06-30].
  2. Klasyfikacja Pucharu FIS w sezonie 2017/2018. skijumping.pl. [dostęp 2018-06-30].
  3. Adam Bucholz: Predazzo zastąpi Liberec w kalendarzu Pucharu Świata!. skijumping.pl, 2018-07-10. [dostęp 2018-07-11].
  4. Adam Bucholz: Zawody Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup w Erzurum odwołane!. skijumping.pl, 2018-12-27. [dostęp 2018-12-27].
  5. Adam Bucholz: FC w Villach: Czwarty z rzędu triumf Wanka. skijumping.pl, 2019-02-24. [dostęp 2019-02-24].
  6. Klasyfikacja Pucharu FIS w sezonie 2018/2019. skijumping.pl. [dostęp 2019-02-24].

BibliografiaEdytuj

  • Calendar (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2018-09-29].
  • FIS Cup. skijumping.pl. [dostęp 2019-09-08].