Otwórz menu główne

INDEKSEdytuj

Nagroda Specjalna - Złoty FryderykEdytuj

Piosenka RokuEdytuj

T.Love - Nie, nie, nie

Hey - Cisza, ja i czas
Kayah / Cesaria Evora - Embarcacao
O.N.A. - Niekochana
Smolik - T.Time
Yugoton - Malcziki

Wokalistka RokuEdytuj

Wokalista RokuEdytuj

Grupa RokuEdytuj

Nowa Twarz FonografiiEdytuj

Producent Muzyczny RokuEdytuj

Realizator Dźwięku RokuEdytuj

Kompozytor RokuEdytuj

Autor RokuEdytuj

Album Roku - PopEdytuj

Ewa Bem - Mówię tak, myślę nie

De Mono - De Luxe
Ich Troje - AD 4
Natalia Kukulska - Tobie
Varius Manx - Eta

Album Roku - RockEdytuj

Hey - [sic!]

O.N.A. - Mrok
T.Love - Model 01
Voo Voo - Płyta z muzyką
Yugoton - Yugoton

Album Roku - Hip-HopEdytuj

Paktofonika - Kinematografia

Electric Rudeboyz - Kolejny krok
Fisz - Na wylot
Liroy - Bestseller
Molesta Ewenement - ...taka płyta

Album Roku - Techno / Elektronika / DanceEdytuj

Fiolka - Fiolka

Reni Jusis - Elektrenika
Smolik - Smolik

Album Roku - Heavy MetalEdytuj

Guess Why - Road to the Horizon

Artrosis - Fetish
Turbo - Awatar

Album Roku - Muzyka AlternatywnaEdytuj

Lenny Valentino - Uwaga jedzie tramwaj

Czesław Niemen - Spodchmurykapelusza
Pogodno - Sejtenik miuzik & romantik loff
Ścianka - Dni wiatru
Świetliki - Złe misie

Album Roku - Etno / FolkEdytuj

Brathanki - Patataj

Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović - Daj mi drugie życie
Rei Ceballo & Calle Sol - Perro volando
Siwy Dym - Dwa światy
Stanisław Soyka - Polskie pieśni wielkopostne

Album Roku - Poezja Śpiewana / Piosenka AutorskaEdytuj

Album Roku - Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa (Muzyka Ilustracyjna)Edytuj

Album Roku - ReedycjeEdytuj

Marek Grechuta - Świecie nasz (13 CD)

Breakout (seria Złota Kolekcja) - Oni zaraz przyjdą tu
Dr Hackenbush - Greatest Hits
Kombi (seria: Niepokonani) - Królowie życia
Republika - Nowe Nowe Sytuacje

Najlepszy Album ZagranicznyEdytuj

Leonard Cohen - Ten New Songs

Depeche Mode - Exciter
R.E.M. - Reveal
Tool - Lateralus
Robbie Williams - Swing When You're Winning

Teledysk RokuEdytuj

Niekochana, O.N.A., reżyser: Joanna Rechnio,

Embarcacao, Kayah i Cesaria Evora, reżyser: Filip Kovćin, Jarosław Szoda, Bolesław Pawica
Hello - czy ty czujesz to?, Liroy, reżyser: Bo Martin
Jazda, T.Love, reżyser: Krzysztof Pawłowski
Malcziki, Yugoton, reżyser: Filip Kovćin
Mój przyjacielu, Krzysztof Krawczyk & Goran Bregović, reżyser: Filip Kovćin

Jazzowy Album RokuEdytuj

Henryk Miśkiewicz & Simple Acoustic Trio - Lyrics

Wojciech Majewski Quintet - Grechuta
Maciej Sikała - The Sheep Is Found
Woobie Doobie - Bootla
World Strings Trio - Live in Kiev - (Maciej Strzelczyk, Krzysztof Woliński, Piotr Rodowicz)
Iza Zając - Piosenki dla Armstronga

Jazzowy Muzyk RokuEdytuj

Album Roku Muzyka DawnaEdytuj

Emma Kirkby & Camerata Silesia
Kompozytor: H. Purcell, G.G. Gorczycki, J.S. Bach
Solista: Emma Kirkby
Orkiestra / Zespół: Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, Zespół Instrumentów Barokowych
Dyrygent: Anna Szostak
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz

Jacopo Peri - L'Euridice
Kompozytor: Jacopo Peri
Soliści: Anna Radziejewska, Olga Pasiecznik, Jacek Laszczkowski, Piotr Łykowski, Krzysztof Kur, Zdzisław Kordyjalik, Marta Boberska, Dorota Lachowicz, Marzanna Rudnicka, Justyna Stepień, Urszula Jankowska, Krzysztof Szmyt, Jarosław Bręk, Urszula Palonka, Grzegorz Zychowicz, Sławomir Jurczak
Zespół: Musicae Antiquae Collegium Varsoviense
Dyrygent: Władysław Kłosiewicz
Kierownik artystyczny: Stefan Sutkowski
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita - Collegium Vocale Bydgoszcz
Kompozytor: Wacław z Szamotuł, Marcin Leopolita
Zespół: Collegium Vocale Bydgoszcz (Hanna Michalak - sopran, Janusz Cabała - kontratenor, Michał Zieliński - baryton, Roman Fijałkowski - baryton, gościnnie: Elżbieta Szczurko - sopran, Błażej Grek - tenor)
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka KameralnaEdytuj

Chopin, Debussy - Piano Trios
Kompozytor: Fryderyk Chopin, Claude Debussy
Zespół: European Fine Arts Trio (Tomasz Tomaszewski - skrzypce, Pi-Chin Chien - wiolonczela, Francois Killian - fortepian)
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Ignacy Feliks Dobrzyński - Sextet, Józef Elsner - Septet
Kompozytor: Ignacy Feliks Dobrzyński, Józef Elsner
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Magdalena Adamek - fortepian
Zespół: Camerata Vistula
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Ignacy Feliks Dobrzyński - String Quintets in F major and A minor
Kompozytor: Ignacy Feliks Dobrzyński
Solista: Tomasz Strahl - wiolonczela
Zespół: Kwartet Smyczkowy Wilanów
Reżyser nagrania: Andrzej Brzoska

Klasyka i współczesność
Kompozytor: Ludwig van Beethoven, Feliks Mendelssohn-Bartholdy, Aleksander Lasoń
Zespół: Kwartet Śląski
Reżyser nagrania: Beata Jankowska-Burzyńska

Olivier Messiaen - Kwartet na koniec czasu
Kompozytor: Olivier Messiaen
Zespół: Kwartet w składzie: Marek Moś - skrzypce, Hakan Rosengren - klarnet, Andrzej Bauer - wiolonczela, Janusz Olejniczak - fortepian
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow

Album Roku Muzyka SolowaEdytuj

Kronika XII Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - Poznań 2001 (7 CD)
Kompozytor: Różni
Soliści Laureaci i uczestnicy XII Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego m.in. Alona Baeva (Rosja), Soojin Han (Korea), Roman Simovic (Jugosławia)
Reżyser nagrania: Gabriela Blicharz, Lech Dudzik, Zbigniew Kusiak, Andrzej Solczak

Nagrania Ignacego Jana Paderewskiego na rolkach Welte-Mignon Kompozytor: Franciszek Liszt, Franciszek Schubert, Ignacy Jan Paderewski, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin
Solista: Ignacy Jan Paderewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Ignacy Jan Paderewski - Utwory fortepianowe - solowe i na cztery ręce
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Soliści: DUO GRANAT: Waldemar Malicki - fortepian, Tamara Granat - fortepian
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Marian Sawa - Organ Music II
Kompozytor: Marian Sawa
Solista: Marietta Kruzel-Sosnowska
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Henryk Wieniawski - Utwory na skrzypce solo, dwoje skrzypiec oraz skrzypce z fortepianem
Kompozytor: Henryk Wieniawski
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka, Piotr Pławner, Bartłomiej Nizioł, Daniel Stabrawa - skrzypce, Elżbieta Stabrawa, Andrzej Tatarski - fortepian
Organizator projektu: Wojciech Nentwig
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Album Roku Muzyka OrkiestrowaEdytuj

Jan Krenz - 2 CD (seria: Dyrygenci polscy) (Polskie Radio SA)

Kompozytor: Johannes Brahms, Gustav Mahler, Richard Strauss, Siergiej Rachmaninow, Johann Sebastian Bach, Jan Krenz
Solista: Andrzej Hiolski - baryton (Mahler)
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent: Jan Krenz
Reżyser nagrania: różni

Martha Argerich - (CD Accord)

Kompozytor: Wolfgang Amadeus Mozart, Franciszek Liszt, Fryderyk Chopin
Solista: Martha Argerich - fortepian
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Dyrygent: Alexandre Rabinovitch-Barakovsky
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne, Koncert skrzypcowy A-dur (CD Accord)

Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Solista: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Orkiestra: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa, Julita Emanuiłow

Le Streghe II (DUX)

Kompozytor: Henryk Wieniawski, Antonio Bazzini, Pablo de Sarasate, Giuseppe Tartini, Niccolo Paganini
Solista: Katarzyna Duda - skrzypce
Orkiestra: Orkiestra Kameralna Wratislavia
Dyrygent: Jan Stanienda
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka WokalnaEdytuj

Duety rosyjskie
Kompozytor: Anton Rubinstein, Piotr Czajkowski, Mikołaj Rimski-Korsakow
Soliści: Urszula Kryger - mezzosopran, Jadwiga Rappé - alt, Jerzy Knetig - tenor, Tomasz Herbut - fortepian
Reżyser nagrania: Lech Tołwiński, Marcin Domżał, Antoni Dąbrowski

Laudate Dominum
Kompozytor: Sebastian z Felsztyna, Wacław z Szamotuł, G.P. Palestrina, Th. L. Da Vittoria, M. Zieleński, B. Pękiel, G.G. Gorczycki i inni
Zespół: Chór Stuligrosza „Poznańskie Słowiki”
Dyrygent: Stefan Stuligrosz
Reżyser nagrania: Jacek Guzowski, Krzysztof Kuraszkiewicz i inni (nagrania archiwalne)

Stanisław Moniuszko - Pieśni religijne
Kompozytor: Stanisław Moniuszko
Soliści: Joanna Kozłowska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Andrzej Hiolski - baryton
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska

Polish Contemporary Choral Music
Kompozytor: różni
Zespół: Schola Cantorum Gedanensis
Dyrygent: Jan Łukaszewski
Reżyser nagrania: Piotr Grinholc

Giuseppe Verdi - Nabucco
Kompozytor: Giuseppe Verdi
Orkiestra: Chór i Orkiestra Symfoniczna Opery Wrocławskiej
Soliści: Bogusław Szynalski, Barbara Kubiak, Radosław Żukowski, Barbara Krahel, Walery Kostin
Dyrygent: Ewa Michnik
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Album Roku Muzyka WspółczesnaEdytuj

Henryk Mikołaj Górecki - Symphony No. 2 „Copernican”, Beatus Vir
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Orkiestra / Zespół: Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Soliści: Zofia Kilanowicz - sopran, Andrzej Dobber - baryton
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska

Wojciech Kilar - Missa pro pace
Kompozytor: Wojciech Kilar
Orkiestra/Zespół: Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej
Soliści: Izabella Kłosińska - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Charles Daniels - tenor, Romuald Tesarowicz - bas
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow

Koncerty harfowe XX w.
Kompozytor: Marcel Grandjany, Claude Debussy, Witold Lutosławski, Piotr Moss
Soliści: Anna Sikorzak-Olek - harfa, Mariusz Pędziałek - obój
Orkiestra: Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”
Dyrygent: Agnieszka Duczmal
Reżyser nagrania: Zbigniew Kusiak

Lutosławski - Dzieła orkiestrowe (vol. VII)
Kompozytor - Utwór: Witold Lutosławski - Preludes and Fugues for 13 solo strings, Three Postludes, Fanfares
Orkiestra: Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska

Muzyka i ekran 2
Kompozytor: Wojciech Kilar, Louis Bonfa, Michel Legrand, Andrzej Kurylewicz, Krzesimir Dębski, Elmer Bernstein, Waldemar Kazanecki, John Corigliano, Ennio Morricone, Henryk Wars, Krzysztof Komeda, Henry Mancini, Mikis Theodorakis,
Soliści: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Woytek Mrozek - klarnet, Stanisław Malikowski - obój, Grzegorz Gołąb - fagot,
Zespół: Sinfonia Viva, Trio Andrzeja Kurylewicza (Andrzej Kurylewicz - fortepian, Cezary Konrad - perkusja, Paweł Panta - kontrabas)
Dyrygent: Tomasz Radziwonowicz
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Kategoria Specjalna - Najwybitniejsze Nagranie Muzyki PolskiejEdytuj

Dzieła orkiestrowe Paderewskiego (album 2 CD):
Paderewski - Symfonia „Polonia” op. 24
Koncert fortepianowy op. 17, Fantazja polska op. 19
Kompozytor: Ignacy Jan Paderewski
Orkiestra: Sinfonia Varsovia
Solista: Ian Hobson - fortepian
Dyrygent: Jerzy Maksymiuk
Reżyser nagrania: Lech Dudzik, Gabriela Blicharz

Henryk Mikołaj Górecki - Symphony No. 2 „Copernican”, Beatus Vir
Kompozytor: Henryk Mikołaj Górecki
Orkiestra / Zespół: Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach
Soliści: Zofia Kilanowicz - sopran, Andrzej Dobber - baryton
Dyrygent: Antoni Wit
Reżyser nagrania: Beata Jankowska

Mieczysław Karłowicz - Poematy symfoniczne, Koncert skrzypcowy A-dur
Kompozytor: Mieczysław Karłowicz
Solista: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce
Orkiestra: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Andrzej Lupa, Julita Emanuiłow

Paweł Łukaszewski, Marek Jasiński
(Gaude Mater 2 - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” - Częstochowa 1990-2000)
Kompozytor - Utwór: Paweł Łukaszewski - Vesperae pro defunctis, Marek Jasiński - Da pacem Domine
Soliści: Ewa Mikulska - alt, Piotr Kusiewicz - tenor, Bogdan Makal - baryton, Jan Szypowski - organy, Stanisław Moryto - organy
Orkiestra / Zespół: Chór Akademii Teologii Katolickiej, Chór „Cantica Cantamus”, Pueri Cantores Tarnovienses, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej
Dyrygent: Bogusław Madey
Reżyser nagrania: Andrzej Solczak

Nagrania Ignacego Jana Paderewskiego na rolkach Welte-Mignon
Kompozytor: Franciszek Liszt, Franciszek Schubert, Ignacy Jan Paderewski, Ludwig van Beethoven, Fryderyk Chopin
Solista: Ignacy Jan Paderewski
Reżyser nagrania: Małgorzata Polańska, Lech Tołwiński

Andrzej Panufnik - Symfonie, Koncert wiolonczelowy
Kompozytor: Andrzej Panufnik
Orkiestra : Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej
Solista: Andrzej Bauer - wiolonczela
Dyrygent: Kazimierz Kord
Reżyser nagrania: Andrzej Sasin, Julita Emanuiłow