Gjergji Lala (ur. 6 grudnia 1947 w Lushnji[1]) - albański aktor i reżyser[2]. Obecnie mieszka i pracuje we Włoszech[2].

Gjergji Lala
Data i miejsce urodzenia

6 grudnia 1947
Lushnja

Zawód

aktor

Lata aktywności

od 1978

Filmografia

edytuj
Rok Tytuł Rola
1978 Nusja dhe shtetërrethimi Gjergj
1979 Liri a vdekje Mihal Grameno
1981 Në prag të lirisë Petrit Kasimati
Gjurmë në kaltërsi sekretarz
1982 Shtëpia jonë e përbashkët
1983 Një emër midis njerëzve Halimi
Dy krisma ne Paris
1984 Czas nie czeka Behari
1985 Kush vdes në këmbë Gjykatësi
1989 Lumi që nuk shteron on sam
2003 Dobry Papież
2005 L'orizzonte degli eventi albański pastor
2007 L'uomo della carità albański biskup
2012 Ekwilibryści pijany bezdomny
2016 Smak soli ojciec
2019 Scappo a casa kapral
2021 Dom Gucci Tanner

Seriale

edytuj
Rok Tytuł Rola Uwagi
2006 Don Matteo Aione Odcinek 23 sezonu 5
La squadra Erjon Gjatolli Odcinek 25 sezonu 7
2020 Romulus Aruspice Odcinek 3
Gli orologi del diavolo Odcinki 1-8

Przypisy

edytuj
  1. Gjergji Lala. imdb.com. (ang.).
  2. a b Gjergji Lala (1947) [online], Aktoret Shqiptare [dostęp 2021-12-10] (alb.).

Linki zewnętrzne

edytuj