Otwórz menu główne

I liga polska w piłce nożnej (2013/2014)

I liga 2013/2014 – 66. edycja rozgrywek drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Brało w niej udział 18 drużyn, grając systemem kołowym. Sezon ligowy rozpoczął się 27 lipca 2013, a zakończył 7 czerwca 2014.

I liga 2013/2014
2012/2013 2014/2015
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Polska
Termin 27 lipca 20137 czerwca 2014
Liczba zespołów 18
Liczba meczów 306
Bramki 714 (2,33 na mecz)
Mistrz I ligi GKS Bełchatów
Król strzelców Dariusz Zjawiński (21)

DrużynyEdytuj

Uczestnicy poprzedniej edycji
TBB Termalica Bruk-Bet Nieciecza 3
FLO Flota Świnoujście 4
ARK Arka Gdynia 5
TYC GKS Tychy 6
DOL Dolcan Ząbki 7
MIE Miedź Legnica 8
OGR Olimpia Grudziądz 9
KAT GKS Katowice 10
KOL Kolejarz Stróże 11
GKŁ Górnik Łęczna 121
STO Stomil Olsztyn 13
SNS Sandecja Nowy Sącz 14
OKO Okocimski KS Brzesko 152
   Spadek z Ekstraklasy 2012/2013
BEŁ GKS Bełchatów 16
  Awans z II ligi 2012/2013
grupa wschodnia
WPŁ Wisła Płock 1
PNI Puszcza Niepołomice 2
grupa zachodnia
ROW Energetyk ROW Rybnik 1
CCH Chojniczanka Chojnice 2

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.

Objaśnienia:

  1. W zeszłym sezonie Górnik Łęczna występował pod nazwą GKS Bogdanka[1].
  2. Okocimski KS Brzesko utrzymał się w lidze z powodu braku licencji dla Polonii Warszawa.

RozgrywkiEdytuj

W sezonie 2013/2014 drużyny rozegrały 34 kolejki ligowe po 9 meczów (razem 306 spotkań) w dwóch rundach: jesiennej i wiosennej.

Dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane były awansem do Ekstraklasy. Cztery ostatnie zespoły miały spaść do II ligi.

TabelaEdytuj

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
Bezpośrednio
1 GKS Bełchatów (M) (A) 34 18 9 7 50 27 +23 63 Awans do Ekstraklasy
2 Górnik Łęczna (A) 34 17 10 7 45 27 +18 61
3 Dolcan Ząbki 34 15 10 9 60 39 +21 55 DOL – ARK 1:0
ARK – DOL 0:2
4 Arka Gdynia 34 15 9 10 53 40 +13 54
5 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 34 14 11 9 42 33 +9 53 NIE – OLI 2:0
OLI – NIE 2:2
6 Olimpia Grudziądz 34 16 5 13 38 39 −1 53
7 Wisła Płock 34 14 10 10 37 33 +4 52
8 GKS Katowice 34 11 13 10 44 45 −1 46
9 Sandecja Nowy Sącz 34 11 11 12 29 40 −11 44 SNS 6 pkt
MLE 5 pkt
KOL 4 pkt
10 Miedź Legnica 34 11 11 12 42 37 +5 44
11 Kolejarz Stróże1 (S) 34 12 8 14 36 38 −2 44 Spadek do II ligi
12 Flota Świnoujście 34 10 12 12 29 34 −5 42
13 GKS Tychy 34 10 11 13 39 48 −9 41 TYC 6 pkt
CCH 5 pkt
STO 4 pkt
14 Chojniczanka Chojnice 34 9 14 11 35 33 +2 41
15 Stomil Olsztyn1 34 10 11 13 38 42 −4 41
16 Puszcza Niepołomice (S) 34 8 9 17 37 56 −19 33 Spadek do II ligi PNI – ROW 1:1
ROW – PNI 0:1
17 Energetyk ROW Rybnik (S) 34 6 15 13 42 52 −10 33
18 Okocimski KS Brzesko (S) 34 4 11 19 18 51 −33 23

Źródło: 90minut.pl
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek; 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich; 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich; 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie; 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek; 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek.
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1Kolejarz Stróże nie otrzymał licencji na grę w I lidze w sezonie 2014/2015, wobec czego utrzymał się Stomil Olsztyn[2].

Miejsca po danych kolejkachEdytuj

Drużyna / Kolejka 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
GKS Bełchatów 5 5 4 2 1 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 2 3 2 2 2 3 2 2 2 1 1 1 1 1 1 2 2 2 1
Górnik Łęczna 16 17 15 13 7 4 3 3 7 8 7 4 3 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 1 1 1 2
Dolcan Ząbki 1 1 1 1 2 2 2 1 2 3 4 3 5 5 5 6 7 5 8 5 6 4 5 4 4 4 4 4 3 4 3 4 3 3
Arka Gdynia 11 6 8 4 3 3 9 10 9 9 9 10 7 7 4 4 4 4 4 3 2 3 3 3 3 3 3 3 4 5 4 3 4 4
Termalica Bruk-Bet Nieciecza 9 13 9 11 13 13 10 8 6 10 8 9 9 12 12 15 12 10 9 9 9 7 6 6 9 8 8 6 9 7 6 5 6 5
Olimpia Grudziądz 18 10 6 6 9 9 6 4 3 2 2 2 2 4 6 7 5 7 5 6 5 6 9 7 5 5 5 5 5 3 5 6 7 6
Wisła Płock 7 7 2 3 4 7 5 9 11 8 6 8 6 6 7 5 6 6 7 8 7 9 7 5 7 9 9 7 8 6 7 7 5 7
GKS Katowice 13 8 10 12 8 12 8 6 5 5 3 5 4 2 2 3 2 3 4 4 4 5 4 8 6 6 6 8 6 8 8 8 8 8
Sandecja Nowy Sącz 17 17 16 18 18 17 14 13 13 15 14 12 8 10 10 11 8 8 6 7 8 10 8 9 8 7 7 9 7 9 9 9 9 9
Miedź Legnica 8 13 14 15 17 18 18 18 18 16 15 14 14 9 8 8 9 9 10 11 10 8 10 11 10 10 10 11 10 10 10 10 10 10
Kolejarz Stróże 15 16 18 14 11 5 4 5 4 4 5 6 11 11 9 9 13 12 15 13 16 13 16 16 16 15 15 13 14 13 12 11 11 11
Flota Świnoujście 6 3 3 7 6 10 11 11 8 11 11 11 12 16 15 16 16 15 12 12 14 14 11 10 11 12 12 14 13 12 11 12 13 12
GKS Tychy 3 9 11 9 16 14 16 16 16 18 18 17 16 14 13 10 10 13 16 16 13 15 13 12 15 16 14 15 15 16 14 13 14 13
Chojniczanka Chojnice 2 2 5 5 5 8 9 7 10 6 10 7 10 8 11 12 11 11 14 14 15 16 15 14 13 11 11 10 11 11 13 14 12 15
Stomil Olsztyn 12 12 13 17 14 11 13 14 15 17 17 16 17 15 16 13 15 15 14 15 12 12 14 15 14 14 16 16 16 17 15 15 15 15
Puszcza Niepołomice 14 15 17 16 15 16 17 17 17 14 16 18 18 18 18 17 14 16 13 10 11 11 12 13 12 13 13 12 12 14 16 16 16 16
Energetyk ROW Rybnik 10 11 12 10 12 15 15 15 14 12 12 13 13 13 14 14 17 17 17 18 18 18 18 17 17 17 17 17 17 15 17 17 17 17
Okocimski KS Brzesko 4 4 7 8 10 6 7 12 12 13 13 15 15 17 17 18 18 18 18 17 17 17 17 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18 18

WynikiEdytuj

Gospodarz \ Gość ARK CCH DOL ROW FLO BEŁ KAT TYC GKŁ KOL MIE TBB OKO OGR PNI SNS STO WPŁ
Arka Gdynia 3:2 0:2 0:2 3:0 1:1 3:0 3:0 2:1 3:1 0:0 1:2 1:2 1:1 3:2 0:0 3:3 2:1
Chojniczanka Chojnice 0:1 0:0 1:1 2:1 0:1 1:1 2:2 0:0 3:1 1:1 0:1 2:0 1:1 0:2 1:0 0:1 2:0
Dolcan Ząbki 1:0 0:0 0:2 2:1 2:1 0:0 4:0 2:2 1:1 1:4 2:1 3:2 2:1 4:2 2:0 4:2 3:1
Energetyk ROW Rybnik 2:2 1:4 2:2 1:1 2:0 0:4 1:1 1:0 1:2 0:3 2:3 3:0 1:2 0:1 2:3 0:2 2:2
Flota Świnoujście 0:1 2:0 2:1 1:1 1:1 1:0 0:1 1:1 0:2 1:0 0:0 2:0 0:0 0:1 1:1 0:0 2:0
GKS Bełchatów 0:1 1:1 1:0 2:2 3:0 5:0 3:1 1:1 0:0 2:1 1:1 1:1 2:1 1:0 4:0 1:0 0:2
GKS Katowice 2:0 2:1 3:1 2:1 1:1 2:2 3:3 1:1 2:2 1:0 1:1 0:1 4:0 1:1 2:0 2:1 1:0
GKS Tychy 0:1 1:1 1:1 2:2 2:3 1:3 3:1 2:0 0:3 3:1 0:3 2:0 0:1 5:1 2:0 1:0 1:0
Górnik Łęczna 1:1 2:0 1:1 1:2 0:0 0:2 3:0 2:0 2:0 2:0 1:1 2:2 2:1 2:0 3:0 3:0 0:2
Kolejarz Stróże 3:2 1:1 2:1 1:1 1:3 0:1 0:0 1:0 0:1 1:0 1:1 2:0 0:1 2:3 0:0 1:0 2:0
Miedź Legnica 2:1 2:2 0:3 1:1 1:2 0:2 3:0 0:0 1:2 2:0 2:0 0:0 1:0 3:0 2:2 1:1 0:0
Termalica Bruk-Bet Nieciecza 4:2 0:0 1:0 2:2 1:0 1:0 1:3 2:0 0:1 2:0 2:0 2:0 2:0 0:0 1:3 3:1 0:1
Okocimski KS Brzesko 0:0 1:0 0:6 0:0 1:1 0:1 1:1 0:0 1:2 1:3 0:1 0:0 0:2 1:1 0:0 0:1 1:2
Olimpia Grudziądz 1:3 1:0 0:5 2:1 2:0 0:2 1:0 3:1 0:1 1:0 0:2 2:2 3:1 3:1 3:1 3:0 0:0
Puszcza Niepołomice 2:5 1:2 2:1 1:1 0:1 0:2 2:2 1:1 1:2 1:2 1:4 2:0 4:0 1:0 0:1 0:0 0:3
Sandecja Nowy Sącz 0:3 1:1 1:0 1:0 0:0 2:0 1:0 0:1 1:2 1:0 0:0 2:1 0:2 2:0 2:2 1:0 2:2
Stomil Olsztyn 0:0 0:2 1:1 1:1 3:1 2:3 3:1 1:1 1:0 2:1 4:2 2:0 2:0 0:1 1:1 1:1 1:2
Wisła Płock 2:1 0:2 2:2 2:1 1:0 1:0 1:1 1:1 0:1 1:0 2:2 1:1 1:0 0:1 1:0 2:0 1:1

Źródło: [1]
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Lider kolejka po kolejceEdytuj

Górnik ŁęcznaGKS BełchatówDolcan Ząbki 

StadionyEdytuj

TrenerzyEdytuj

Aktualne na 15 maja 2014. Źródło: 90minut.pl

Klub Trener
Arka Gdynia   Piotr Rzepka od 15 maja 2014
Chojniczanka Chojnice   Mariusz Pawlak od 5 czerwca 2012
Dolcan Ząbki   Robert Podoliński od 6 kwietnia 2011
Energetyk ROW Rybnik   Jan Furlepa od 25 marca 2014
Flota Świnoujście   Tomasz Kafarski od 7 maja 2014
GKS Bełchatów   Kamil Kiereś od 9 stycznia 2013
GKS Katowice   Kazimierz Moskal od 25 sierpnia 2013
GKS Tychy   Jan Żurek od 27 września 2013
Górnik Łęczna   Jurij Szatałow od 29 czerwca 2013
Kolejarz Stróże   Przemysław Cecherz od 23 czerwca 2011
Miedź Legnica   Dariusz Żuraw od 8 maja 2014
Okocimski KS Brzesko   Robert Orłowski
  Krzysztof Przytuła
od 23 kwietnia 2014
Olimpia Grudziądz   Dariusz Kubicki od 6 stycznia 2014
Puszcza Niepołomice   Dariusz Wójtowicz od 18 kwietnia 2011
Sandecja Nowy Sącz   Ryszard Kuźma od 10 sierpnia 2013
Stomil Olsztyn   Adam Łopatko od 7 października 2013
Termalica Bruk-Bet Nieciecza   Piotr Mandrysz od 6 stycznia 2014
Wisła Płock   Marcin Kaczmarek od 22 czerwca 2012

Najlepsi strzelcyEdytuj

Bramki Strzelcy Drużyna
21     Dariusz Zjawiński Dolcan Ząbki
15     Michał Mak GKS Bełchatów
13     Grzegorz Piesio Dolcan Ząbki
12     Arkadiusz Aleksander Arka Gdynia
11   4 zawodników
10   3 zawodników
9   3 zawodników
8   3 zawodników
7   6 zawodników
6   8 zawodników
5   16 zawodników
4   26 zawodników
3   21 zawodników
2   44 zawodników
1   74 zawodników
sam.   16 zawodników

Pełna klasyfikacja strzelców na 90minut.pl

Prawa telewizyjneEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. Bogdanka zmieniła nazwę (pol.). 90minut.pl, 2013-07-23. [dostęp 2013-07-23].
  2. Kolejarz Stróże bez licencji na I ligę (pol.). 90minut.pl, 2014-06-13. [dostęp 2014-06-13].
  3. a b Energetyk ROW Rybnik będzie rozgrywać mecze jako gospodarz w Wodzisławiu Śląskim do czasu zakończenia remontu boiska zgodnie z decyzją Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN.
  4. GKS Tychy nie gra własnym stadionie ze względu na jego przebudowę.

Linki zewnętrzneEdytuj