I liga polska w piłce siatkowej kobiet (2017/2018)

I liga polska w piłce siatkowej kobiet 2017/2018 – 13. sezon kobiecych rozgrywek ligowych piłki siatkowej I ligi rozgrywanych w Polsce.

I liga polska w piłce siatkowej kobiet 2017/2018
2016/2017 2018/2019
Szczegóły rozgrywek
Organizator Polski Związek Piłki Siatkowej
Termin 07.10.2017 - 15.04.2018
Sezon 13.
Liczba drużyn 12
Beniaminki Radomka Radom,
Enea Energetyk Poznań,
AZS AWF Warszawa,
Grupa Azoty PWSZ Tarnów,
AZS Uni Opole
Red Arrow Down.svg Spadek do niższej ligi AZS Uni Opole,
AZS AWF Warszawa
Mistrz MKS Kalisz
Strona internetowa

System rozgrywekEdytuj

Zmagania toczyły się dwuetapowo:

  1. Etap I (dwurundowa faza zasadnicza) – przeprowadzona została w formule ligowej, systemem kołowym (tj. "każdy z każdym - mecz i rewanż"). Miała na celu wyłonienie dwóch grup: walczącej o awans do Orlen Ligi i walczącej o utrzymanie się w I lidze polskiej.
  2. Etap II (faza play-off) – przeprowadzona została w systemem pucharowym, przystąpiło do niej 8 drużyn.
  3. Etap II (faza play-out) – 2 ostatnie drużyny grają baraże o utrzymanie w lidze

Drużyny uczestnicząceEdytuj

 
TAR
WIE
POZ
ŚWC
WAR
KAL
OPO
KRO
RAD
WAW
GLI
SMS
Lokalizacja klubów grających w I lidze 2017/2018
  Uczestnicy poprzedniej edycji  
WAW Wisła Warszawa 1
ŚWC Joker Mekro Energoremont Świecie 3
WIE WTS Solna Wieliczka 4
GLI KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 5
KAL MKS Kalisz 7
KRO PWSZ Karpaty Krosno 9
SMS SMS PZPS Szczyrk 12
  Awans z II ligi
OPO AZS Uni Opole 1
TAR Grupa Azoty PWSZ Tarnów 2
WAR AZS AWF Warszawa 3
RAD Radomka Radom
POZ Enea Energetyk Poznań

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn wpisane na mapie (jeśli ta została zamieszczona),
  • kolumna trzecia – miejsce zajęte przez daną drużynę w poprzednim sezonie.

RozgrywkiEdytuj

Runda zasadniczaEdytuj

Tabela wynikówEdytuj

Gospodarz \ Gość1 WAW KAL WIE RAD POZ ŚWC TAR GLI SMS KRO OPO WAR
Wisła Warszawa - 3:1 3:1 3:1 3:0 3:0 3:0 3:0 3:1 3:0 3:2 3:1
Energa MKS Kalisz 3:0 - 3:1 3:0 3:0 3:0 3:1 3:2 3:1 3:1 3:0 3:0
WTS Solna Wieliczka 3:2 3:2 - 1:3 2:3 3:1 2:3 3:0 3:1 3:1 3:1 3:0
Radomka Radom 0:3 2:3 2:3 - 3:1 3:1 3:0 3:1 3:0 3:1 3:1 3:0
Energetyk Poznań 2:3 0:3 0:3 2:3 - 3:2 1:3 3:0 3:1 3:0 3:1 3:1
Joker Świecie 0:3 0:3 3:1 2:3 3:2 - 2:3 3:2 3:0 3:0 3:2 3:1
Grupa Azoty PWSZ Tarnów 1:3 2:3 0:3 2:3 3:0 3:2 - 1:3 3:0 1:3 3:1 3:0
KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 0:3 1:3 0:3 3:2 3:1 3:2 2:3 - 0:3 3:1 3:0 3:0
SMS PZPS Szczyrk 0:3 2:3 0:3 0:3 2:3 3:1 3:0 2:3 - 3:0 3:2 3:0
Karpaty Krosno 0:3 1:3 1:3 2:3 0:3 0:3 3:2 3:2 3:0 - 2:3 3:1
AZS Uni Opole 0:3 3:1 0:3 3:0 1:3 1:3 1:3 1:3 0:3 2:3 - 3:1
AZS-AWF Warszawa 0:3 0:3 2:3 0:3 0:3 0:3 2:3 0:3 1:3 2:3 2:3 -

Źródło: http://siatka.org/wyniki/ligi-polskie1sezon-201620171i-liga-kobiet-sezon-201620171/wynik-tab/runda-zasadnicza-503/
1 Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory:

     zwycięstwo gospodarzy

     zwycięstwo gości

Wyniki spotkańEdytuj

TabelaEdytuj

Lp. Drużyna Pkt Mecze Rodzaj wyniku Sety Małe punkty
M W P 3:0 3:1 3:2 2:3 1:3 0:3 wyg. prz. stos. zdob. str. stos.
1 Wisła Warszawa 59 22 20 2 12 6 2 1 0 1 62 16 3.88 1879 1527 1.23
2 Energa MKS Kalisz 54 22 19 3 9 6 4 1 2 0 61 23 2.65 1962 1700 1.15
3 WTS Solna Wieliczka 46 22 16 6 7 5 4 2 4 0 56 31 1.81 1968 1763 1.12
4 Radomka Radom 44 22 15 7 5 6 4 3 1 3 52 35 1.49 1918 1847 1.04
5 Enea Energetyk Poznań 33 22 11 11 4 4 3 3 3 5 42 43 0.98 1867 1857 1.01
6 Joker Mekro Energoremont Świecie 32 22 10 12 4 3 3 5 3 4 43 45 0.96 1924 1887 1.02
7 Grupa Azoty PWSZ Tarnów 31 22 11 11 3 3 5 3 4 4 43 46 0.93 1936 1952 0.99
8 KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice 31 22 10 12 3 4 3 4 2 6 40 46 0.87 1849 1860 0.99
9 SMS PZPS Szczyrk 26 22 8 14 5 2 1 3 4 7 34 46 0.74 1727 1787 0.97
10 PWSZ Karpaty Krosno 19 22 7 15 1 2 4 2 6 7 31 55 0.56 1775 1966 0.9
11 AZS Uni Opole 17 22 5 17 1 2 2 4 8 5 31 57 0.54 1774 2022 0.88
12 AZS-AWF Warszawa 11 22 2 20 0 0 2 7 5 8 25 64 0.39 1507 1918 0.79

Źródło: http://siatka.org/wyniki/ligi-polskie1sezon-201720181i-liga-kobiet-sezon-201720181/wynik-tab/runda-zasadnicza-503/
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższy stosunek setów; 3. wyższy stosunek małych punktów.
Punktacja: 3:0 i 3:1 - 3 pkt; 3:2 - 2 pkt; 2:3 - 1 pkt; 1:3 i 0:3 - 0 pkt

     faza play-off

     faza play-out

Play-offEdytuj

ĆwierćfinałyEdytuj

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
03.03.2018 Wisła Warszawa 3:0 AZS Politechniki Śl. Gliwice 25:17, 25:15, 25:23
04.03.2018 Wisła Warszawa 3:0 AZS Politechniki Śl. Gliwice 25:22, 27:25, 25:18
10.03.2018 AZS Politechniki Śl. Gliwice 0:3 Wisła Warszawa 14:25, 21:25, 19:25
03.03.2018 MKS Kalisz 2:3 PWSZ Tarnów 25:13, 25:20, 16:25, 21:25, 10:15
04.03.2018 MKS Kalisz 3:2 PWSZ Tarnów 24:26, 20:25, 25:14, 25:16, 15:12
10.03.2018 PWSZ Tarnów 2:3 MKS Kalisz 25:14, 25:18, 22:25, 22:25, 11:15
11.03.2018 PWSZ Tarnów 0:3 MKS Kalisz 22:25, 16:25, 20:25
04.03.2018 WTS Solna Wieliczka 3:0 Joker Świecie 25:14, 25:22, 25:23
05.03.2018 WTS Solna Wieliczka 3:1 Joker Świecie 25:21, 25:17, 23:25, 31:29
10.03.2018 Joker Świecie 3:2 WTS Solna Wieliczka 25:21, 19:25, 25:23, 19:25, 18:16
11.03.2018 Joker Świecie 3:2 WTS Solna Wieliczka 25:16, 25:18, 18:25, 15:25, 15:12
14.03.2018 WTS Solna Wieliczka 3:0 Joker Świecie 25:20, 25:23, 25:21
03.03.2018 Radomka Radom 0:3 Energetyk Poznań 21:25, 20:25, 22:25
04.03.2018 Radomka Radom 0:3 Energetyk Poznań 14:25, 24:26, 27:29
14.03.2018 Energetyk Poznań 3:1 Radomka Radom 25:18, 21:25, 25:23, 29:27

PółfinałyEdytuj

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
18.03.2017 WTS Solna Wieliczka 0:3 Wisła Warszawa 11:25, 15:25, 16:25
25.03.2017 Wisła Warszawa 3:1 WTS Solna Wieliczka 25:19, 25:23, 19:25, 25:19
18.03.2017 Joker Świecie 1:3 Proxima Kraków 18:25, 19:25, 25:23, 22:25
25.03.2017 Proxima Kraków 3:2 Joker Świecie 30:32, 25:23, 15:25, 25:21, 15:8

Mecze o miejsca 5-8.Edytuj

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.03.2018 AZS Politechniki Śl. Gliwice 3:1 Radomka Radom 25:22, 25:20, 21:25, 25:18
07.04.2018 Radomka Radom 3:0 AZS Politechniki Śl. Gliwice 25:20, 25:20, 26:24
08.04.2018 Radomka Radom 3:0 AZS Politechniki Śl. Gliwice 25:19, 25:19, 25:13
24.03.2018 PWSZ Tarnów 3:0 Joker Świecie 25:17, 25:23, 25:19
07.04.2018 Joker Świecie 3:1 PWSZ Tarnów 25:17, 18:25, 25:16, 25:23
08.04.2018 Joker Świecie 2:3 PWSZ Tarnów 17:25, 25:27, 25:20, 28:26, 9:15

Mecze o 7. miejsceEdytuj

(dwumecz)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
21.04.2018 Joker Świecie 3:2 AZS Politechniki Śl. Gliwice 25:17, 23:25, 20:25, 25:20, 15:10
22.04.2018 Joker Świecie 3:2 AZS Politechniki Śl. Gliwice 26:24, 17:25, 25:22, 26:28, 15:8


Mecze o 5. miejsceEdytuj

(dwumecz)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
14.04.2018 PWSZ Tarnów 3:0 Radomka Radom 25:20, 25:22, 27:25
21.04.2018 Radomka Radom 0:3 PWSZ Tarnów 28:30, 24:26, 18:25

PółfinałyEdytuj

(do 2 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
24.03.2018 Energetyk Poznań 0:3 Wisła Warszawa 23:25, 17:25, 19:25
28.03.2018 Wisła Warszawa 3:1 Energetyk Poznań 25:22, 25:22, 21:25, 25:19
18.03.2018 WTS Solna Wieliczka 1:3 MKS Kalisz 26:24, 21:25, 23:25, 18:25
24.03.2018 MKS Kalisz 3:1 WTS Solna Wieliczka 25:22, 26:24, 14:25, 26:24

Mecze o 3. miejsceEdytuj

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.04.2018 WTS Solna Wieliczka 3:2 Energetyk Poznań 21:25, 23:25, 25:17, 25:11, 15:7
08.04.2018 WTS Solna Wieliczka 3:1 Energetyk Poznań 28:30, 25:23, 29:27, 25:21
14.04.2018 Energetyk Poznań 1:3 WTS Solna Wieliczka 27:25, 14:25, 20:25, 20:25

FinałEdytuj

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.04.2018 Wisła Warszawa 0:3 MKS Kalisz 23:25, 15:25, 23:25
08.04.2018 Wisła Warszawa 3:1 MKS Kalisz 25:13, 25:14, 27:29, 25:21
14.04.2018 MKS Kalisz 3:2 Wisła Warszawa 25:20, 25:20, 23:25, 21:25, 15:10
15.04.2018 MKS Kalisz 3:2 Wisła Warszawa 25:22, 25:18, 18:25, 20:25, 15:10

Play-outEdytuj

(do 3 zwycięstw)

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
16.03.2018 Karpaty Krosno 3:0 AZS AWF Warszawa 25:17, 25:20, 25:18
17.03.2018 AZS AWF Warszawa 0:3 Uni Opole 23:25, 12:25, 18:25
18.03.2018 Uni Opole 0:3 Karpaty Krosno 19:25, 18:25, 15:25

Klasyfikacja końcowaEdytuj

Lp. Drużyna
1 Energa MKS Kalisz
2 Wisła Warszawa
3 WTS Solna Wieliczka
4 Enea Energetyk Poznań
5 Grupa Azoty PWSZ Tarnów
6 Radomka Radom
7 Joker Mekro Energoremont Świecie
8 KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice
9 PWSZ Karpaty Krosno
10 AZS Uni Opole
11 AZS-AWF Warszawa
12 SMS PZPS Szczyrk

     Mistrz I ligi

     Spadek do II ligi