Otwórz menu główne

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1975

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1975 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Ole Olsen z Danii – drugie zwycięstwo w IMŚ (poprzednio 1971).

Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1975
1975 Individual Speedway World Championship
1974 1976
Dyscyplina żużel
Organizator FIM
Szczegóły turnieju
Zamknięcie (finał) 6 września 1975
Wielka Brytania Londyn
Liczba zawodników 16 (w finale światowym)
I miejsce I miejsce Ole Olsen
 Dania
II miejsce II miejsce Anders Michanek
 Szwecja
III miejsce III miejsce John Louis
 Wielka Brytania

Spis treści

W Wielkim Światowym wystąpili nasi reprezentanci Edward Jancarz – dwunasty, Zenon Plech – czternasty, Marek Cieślak – piętnasty oraz Henryk Glücklich – szesnasty.

Eliminacje europejskieEdytuj

Eliminacje kontynentalneEdytuj

ĆwierćfinałyEdytuj

Ostrawa (1)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Jiří Štancl   Czechosłowacja 15
2 Władimir Gordiejew   ZSRR 13
3 Paweł Waloszek   Polska 11
4 Václav Verner   Czechosłowacja 10
5 Jerzy Szczakiel   Polska 9
6 Petr Kučera   Czechosłowacja 9
7 Andrzej Tkocz   Polska 8
8 Franciszek Stach   Polska 8
9 J. Urban   Czechosłowacja 8

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

Krsko (2)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Henryk Glücklich   Polska 14
2 Georgij Iwanow   ZSRR 11
3 Jan Verner   Czechosłowacja 11
4 Władimir Nesterow   ZSRR 11
5 Piotr Bruzda   Polska 11
6 Josef Minarik   Czechosłowacja 11
7 Nikołaj Korniejew   ZSRR 10
8 Wiktor Kałmykow   ZSRR 9
9 Petr Ondrašík   Czechosłowacja 9
10 Stefan Kekec   Jugosławia 7
11 Fritz Bauer   RFN 5
12 S. Leon ??? 4
13 Vlado Kocuvan   Jugosławia 3
14 Hubert Fischbacher   Austria 3
15 J. Nuncic   Jugosławia 1
16 V. Pribovsek   Jugosławia 0

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Krumbach (3)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Jan Hadek   Czechosłowacja 14
2 Marek Cieślak   Polska 12
3 Walerij Gordiejew   ZSRR 11
4 Z. Urbaniec   Czechosłowacja 9
5 Władimir Rozańczuk   ZSRR 9
6 Henny Kroeze   Holandia 9
7 Manfred Poschenrieder   RFN 9
8 Michaił Starostin   ZSRR 8
9 Zenon Plech   Polska 8
10 Grigorij Chłynowski   ZSRR 7
11 Christoph Betzl   RFN 7
12 Jan Holub   Czechosłowacja 5
13 Georg Gilgenreiner   RFN 3
14 Angel Eftimow   Bułgaria 3
15 Otto Barth   RFN 1
16 Mauro Ferraccioli   Włochy 0

Awans: 8 do półfinału kontynentalnego

Miszkolc (4)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Edward Jancarz   Polska 14
2 István Sziráczki   Węgry 12
3 Wiktor Trofimow   ZSRR 12
4 Andrzej Jurczyński   Polska 11
5 Bogusław Nowak   Polska 10
6 Grigorij Markatanow   ZSRR 9
7 Andrzej Wyglenda   Polska 9
8 Jan Klokočka   Czechosłowacja 9
9 Janos Szöke   Węgry

Awans: 8+1 do półfinału kontynentalnego
Tabela (10-16) → brak danych

PółfinałyEdytuj

Olching (1)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Walerij Gordiejew   ZSRR 15
2 Edward Jancarz   Polska 12
3 Zenon Plech   Polska 12
4 Michaił Starostin   ZSRR 10
5 Manfred Poschenrieder   RFN 10
6 Wiktor Trofimow   ZSRR 10
7 Bogusław Nowak   Polska 9
8 Marek Cieślak   Polska 9
9 Andrzej Jurczyński   Polska 8+3
10 Henny Kroeze   Holandia 8+2
11 Władimir Rozańczuk   ZSRR 5
12 Jan Hadek   Czechosłowacja 4
13 Jan Klokočka   Czechosłowacja 4
14 Grigorij Markatanow   ZSRR 2
15 István Sziráczki   Węgry 2
16 Andrzej Wyglenda   Polska 0
rez. Janos Szöke   Węgry 0
Z. Urbaniec   Czechosłowacja

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego
Uwaga! Zenon Plech zastąpił Z. Urbańca

Praga (2)Edytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Piotr Bruzda   Polska 12
2 Václav Verner   Czechosłowacja 11
3 Władimir Gordiejew   ZSRR 11
4 Paweł Waloszek   Polska 10
5 Henryk Glücklich   Polska 10
6 Wiktor Kałmykow   ZSRR 10
7 Nikołaj Korniejew   ZSRR 10
8 Jiří Štancl   Czechosłowacja 9+3
9 Franciszek Stach   Polska 9+2
10 Władimir Nesterow   ZSRR 8
11 Georgij Iwanow   ZSRR 5
12 Petr Kučera   Czechosłowacja 5
13 Jan Verner   Czechosłowacja 4
14 Andrzej Tkocz   Polska 4
15 Josef Minarik   Czechosłowacja 1
16 Jerzy Szczakiel   Polska 1

Awans: 8 do Finału Kontynentalnego

Finał KontynentalnyEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Edward Jancarz   Polska 12
2 Walerij Gordiejew   ZSRR 11
3 Wiktor Kałmykow   ZSRR 11
4 Władimir Gordiejew   ZSRR 10
5 Marek Cieślak   Polska 10
6 Henryk Glücklich   Polska 10
7 Wiktor Trofimow   ZSRR 10
8 Zenon Plech   Polska 7
9 Wiktor Korniejew   ZSRR 7
10 Piotr Bruzda   Polska 7
11 Jiří Štancl   Czechosłowacja 7
12 Michaił Starostin   ZSRR 6
13 Bogusław Nowak   Polska 5
14 Václav Verner   Czechosłowacja 5
15 Paweł Waloszek   Polska 1
16 Manfred Poschenrieder   RFN 1

Awans: 8 do Finału Europejskiego

Eliminacje interkontynentalneEdytuj

Eliminacje skandynawskieEdytuj

Eliminacje szwedzkieEdytuj
PółfinałyEdytuj
Lindesberg (1)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Bernt Persson   Szwecja 14
2 Tommy Jansson   Szwecja 14
3 Sören Sjösten   Szwecja 12
4 Eddie Davidsson   Szwecja 12
5 Bo Josefsson   Szwecja 11
6 Richard Hellsén   Szwecja 10
7 Bo Wirebrand   Szwecja 9
8 Kjell Bergström   Szwecja 8
9 Ĺke Dovhed   Szwecja 6
10 Sven Nilsson   Szwecja 6
11 Berndt Johansson   Szwecja 5
12 Bengt Larsson   Szwecja 4
13 Sven Olof Lindh   Szwecja 4
14 Sune Stark   Szwecja 2
15 Ragnar Holm   Szwecja 2
16 Gunnar Ärlevik   Szwecja 1

Awans: 5 do Finału Szwedzkiego

Målilla (2)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Jan Simensen   Szwecja 15
2 Christer Sjösten   Szwecja 13
3 Bengt Jansson   Szwecja 12
4 Conny Samuelsson   Szwecja 11
5 Ake Andersson   Szwecja 11
6 Peter Smith   Szwecja 10
7 Tommy Nilsson   Szwecja 9
8 Jan Johansson   Szwecja 8
9 Sigvard Johansson   Szwecja 7
10 Lars Inge Hultberg   Szwecja 7
11 Karl Erik Claesson   Szwecja 4
12 Stefan Johansson   Szwecja 3
13 Billy Syrén   Szwecja 3
14 Leif Mellberg   Szwecja 2
15 Sven Erik Andersson   Szwecja 2
16 Bo Astrand   Szwecja 1
rez. Bertil Andersson   Szwecja 1

Awans: 5+1 do Finału Szwedzkiego

Visby (3)
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Tommy Johansson   Szwecja 15
2 Hans Holmqvist   Szwecja 14
3 Sören Karlsson   Szwecja 13
4 Jan Andersson   Szwecja 12
5 Leif Enecrona   Szwecja 9
6 Stefan Salmonsson   Szwecja 8
7 Lars-Åke Andersson   Szwecja 8
8 Stephan Johansson   Szwecja 8
9 Dirk van der Voet   Szwecja 8
10 Gunnar Malmqvist   Szwecja 7
11 Börje Klingberg   Szwecja 6
12 Christer Löfqvist   Szwecja 4
13 Curt Nyqvist   Szwecja 4
14 Käll Haage   Szwecja 2
15 Tommy Wedén   Szwecja 2
16 Eskil Jonsson   Szwecja 0
rez. Rolf Jacobsson   Szwecja 0

Awans: 5+1 do Finału Szwedzkiego oraz Anders Michanek

Finał SzwedzkiEdytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Tommy Jansson   Szwecja 14
2 Anders Michanek   Szwecja 14
3 Bernt Persson   Szwecja 13
4 Sören Karlsson   Szwecja 12
5 Tommy Johansson   Szwecja 11
6 Bengt Jansson   Szwecja 10
7 Sören Sjösten   Szwecja 10
8 Hans Holmqvist   Szwecja 7
9 Christer Sjösten   Szwecja 5+3
10 Ake Andersson   Szwecja 5+2
11 Bo Josefsson   Szwecja 4
12 Eddie Davidsson   Szwecja 4
13 Jan Simensen   Szwecja 4
14 Stefan Salmonsson   Szwecja 3
15 Leif Enecrona   Szwecja 1
16 Conny Samuelsson   Szwecja 0
rez. Peter Smith   Szwecja 2
rez. Richard Hellsén   Szwecja 1
Jan Andersson   Szwecja

Awans: 8 do Finału Skandynawskiego
Uwaga! Stefan Salmonsson zastąpił Jana Anderssona

Finał NorweskiEdytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Reidar Eide   Norwegia 15
2 Dag Lövaas   Norwegia
3 Edgar Stangeland   Norwegia
4 Helge Langli   Norwegia
5 Tormod Langli   Norwegia

Awans: 3+2 do Finału Skandynawskiego
Tabela (6-16) → brak danych
Punktacja (2-5) → brak danych

Finał SkandynawskiEdytuj
Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ole Olsen   Dania 14
2 Tommy Jansson   Szwecja 13
3 Dag Lövaas   Norwegia 12+3
4 Bernt Persson   Szwecja 12+2
5 Reidar Eide   Norwegia 10
6 Tommy Johansson   Szwecja 10
7 Hans Holmqvist   Szwecja 8
8 Anders Michanek   Szwecja 8
9 Bengt Jansson   Szwecja 7
10 Edgar Stangeland   Norwegia 6
11 Ilka Teromaa   Finlandia 5
12 Finn Thomsen   Dania 4
13 Sören Sjösten   Szwecja 4
14 Sören Karlsson   Szwecja 3
15 Kari Vuoristo   Finlandia 0
16 Bent Nörregaard   Dania 0
Tormod Langli   Norwegia 2
Helge Langli   Norwegia 1

Awans: 9 do Finału Interkontynentalnego

Finał InterkontynentalnyEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ivan Mauger   Nowa Zelandia 14
2 Anders Michanek   Szwecja 12
3 Bernt Persson   Szwecja 11
4 Ole Olsen   Dania 11
5 Scott Autrey   Stany Zjednoczone 9
6 Tommy Jansson   Szwecja 9
7 Reidar Eide   Norwegia 8+3
8 Phil Crump   Australia 8+2
9 Tommy Johansson   Szwecja 8+1
10 Dag Lövaas   Norwegia 7
11 Bengt Jansson   Szwecja 4
12 Billy Sanders   Australia 4
13 John Boulger   Australia 4
14 Hans Holmqvist   Szwecja 4
15 Steve Gresham   Stany Zjednoczone 3
16 Barry Briggs   Nowa Zelandia 1

Awans: 8 do Finału Europejskiego

Finał EuropejskiEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ivan Mauger   Nowa Zelandia 14
2 Ole Olsen   Dania 14
3 Phil Crump   Australia 11
4 Anders Michanek   Szwecja 10
5 Henryk Glücklich   Polska 9
6 Walerij Gordiejew   ZSRR 8
7 Wiktor Trofimow   ZSRR 8
8 Tommy Jansson   Szwecja 8
9 Bernt Persson   Szwecja 7
10 Edward Jancarz   Polska 7
11 Zenon Plech   Polska 6
12 Marek Cieślak   Polska 6
13 Władimir Gordiejew   ZSRR 5
14 Scott Autrey   Stany Zjednoczone 3
15 Reidar Eide   Norwegia 3
16 Wiktor Kałmykow   ZSRR 1

Awans: 12+1 do Finału Światowego

Eliminacje brytyjskieEdytuj

PółfinałyEdytuj

Leicester (1)Edytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Martin Ashby   Wielka Brytania 15
2 Malcolm Simmons   Wielka Brytania 14
3 Bob Kilby   Wielka Brytania 11
4 Jim McMillan   Szkocja 10
5 Gordon Kennett   Wielka Brytania 10
6 John Louis   Wielka Brytania 10
7 Doug Wyer   Wielka Brytania 9
8 Chris Morton   Wielka Brytania 8
9 Bobby Beaton   Wielka Brytania 6
10 Frank Auffret   Wielka Brytania 5
11 George Hunter   Wielka Brytania 5
12 Mike Lanham   Wielka Brytania 5
13 Eric Broadbelt   Wielka Brytania 3
14 Arthur Price   Wielka Brytania 2
15 Colin Gooddy   Wielka Brytania 2
16 Roger Johns   Wielka Brytania 1

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Sheffield (2)Edytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ray Wilson   Wielka Brytania 15
2 Dave Jessup   Wielka Brytania 13
3 Peter Collins   Wielka Brytania 11
4 Dave Morton   Wielka Brytania 11
5 Alan Wilkinson   Wielka Brytania 10
6 Tony Davey   Wielka Brytania 9
7 Carl Glover   Wielka Brytania 8
8 Chris Pusey   Wielka Brytania 8
9 Nigel Boocock   Wielka Brytania 8
10 Terry Betts   Wielka Brytania 5
11 Kevin Holden   Wielka Brytania 4
12 Alan Grahame   Wielka Brytania 4
13 Ray Bales   Wielka Brytania 4
14 Tom Owen   Wielka Brytania 4
15 Trevor Hedge   Wielka Brytania 3
16 Paul Tyrer   Wielka Brytania 3

Awans: 8 do Finału Brytyjskiego

Finał BrytyjskiEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 John Louis   Wielka Brytania 15
2 Peter Collins   Wielka Brytania 13+3
3 Malcolm Simmons   Wielka Brytania 13+2
4 Ray Wilson   Wielka Brytania 11
5 Martin Ashby   Wielka Brytania 11
6 Chris Pusey   Wielka Brytania 10
7 Tony Davey   Wielka Brytania 9
8 Gordon Kennett   Wielka Brytania 6
9 Dave Jessup   Wielka Brytania 6
10 Doug Wyer   Wielka Brytania 5
11 Jim McMillan   Szkocja 5
12 Bob Kilby   Wielka Brytania 5
13 Chris Morton   Wielka Brytania 5
14 Dave Morton   Wielka Brytania 3
15 Alan Wilkinson   Wielka Brytania 2
16 Carl Glover   Wielka Brytania 1

Awans: 4+1 do Finału Światowego

Finał ŚwiatowyEdytuj

Msc. Zawodnik Kraj Pkt
1 Ole Olsen   Dania 15 (3,3,3,3,3)
2 Anders Michanek   Szwecja 13 (1,3,3,3,3)
3 John Louis   Wielka Brytania 12+3 (2,2,3,2,3) +3
4 Ivan Mauger   Nowa Zelandia 12+2 (3,1,2,3,3) +2
5 Peter Collins   Wielka Brytania 10 (3,3,0,3,1)
6 Phil Crump   Australia 10 (3,3,1,1,2)
7 Malcolm Simmons   Wielka Brytania 10 (2,2,3,1,2)
8 Wiktor Trofimow   ZSRR 8 (2,1,2,2,1)
9 Tommy Jansson   Szwecja 7 (1,2,2,2,0)
10 Bernt Persson   Szwecja 5 (0,2,1,0,2)
11 Ray Wilson   Wielka Brytania 5 (0,0,1,2,2)
12 Edward Jancarz   Polska 4 (2,0,1,1,0)
13 Walerij Gordiejew   ZSRR 4 (1,1,2,0,0)
14 Zenon Plech   Polska 4 (1,1,0,1,1)
15 Marek Cieślak   Polska 1 (0,0,0,0,1)
16 Henryk Glücklich   Polska 0 (0,0,0,0,0)
rez. Martin Ashby   Wielka Brytania ns
rez. Władimir Gordiejew   ZSRR ns