Otwórz menu główne

Jelena Władimirowna Kołomina (ros Елена Владимировна Коломина, ur. 24 stycznia 1981 w Leninogorsku) - kazachska biegaczka narciarska.

Jelena Kołomina
Jelena Kołomina
Data i miejsce urodzenia 24 stycznia 1981
Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich Leninogorsk, ZSRR
Wzrost 161 cm
Debiut w PŚ 8 grudnia 2000, Santa Caterina
(42. miejsce – 10 km)
Pierwsze punkty w PŚ 12 lutego 2005, Reit im Winkl
(25. miejsce – 10 km)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Kazachstan
Asian Games logo.svg Igrzyska Azjatyckie
Złoto Gangwon 1999 sztafeta
Złoto Changchun 2007 sztafeta
Złoto Astana–Ałmaty 2011 sztafeta
Złoto Astana–Ałmaty 2011 sprint drużynowo
Srebro Changchun 2007 sprint s.dowolny
Srebro Astana–Ałmaty 2011 15 km s.dowolny
Srebro Astana–Ałmaty 2011 sprint s.klasyczny
Srebro Sapporo 2017 sprint s. klasycznym
Brąz Sapporo 2017 10 km s. dowolnym
Uniwersjada
Srebro Turyn 2007 sprint
Brąz Innsbruck 2005 sprint

Spis treści

KarieraEdytuj

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Jelena Kołomina pojawiła się w styczniu 1998 roku, podczas mistrzostw świata juniorów w Pontresinie, gdzie zajęła 20. miejsce w biegu na 5 km techniką dowolną, a w biegu na 15 km stylem klasycznym była dwunasta. Najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej osiągnęła dwa lata później, na mistrzostwach świata juniorów w Štrbskim Plesie, zajmując piąte miejsce w biegu na 15 km stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 8 grudnia 2000 roku w Santa Caterina, zajmując 42. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła dopiero 12 lutego 2005 roku w Reit im Winkl, kiedy zajęła 25. miejsce w biegu na 10 km stylem dowolnym. W sezonie 2004/2005 punktowała jeszcze tylko raz, ale wyniku z Reit im Winkl nie poprawiła i w klasyfikacji generalnej zajęła ostatecznie 87. miejsce. Jak dotąd najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2009/2010, który ukończyła na 30. pozycji. W zawodach pucharowych najbliżej podium była 17 grudnia 2005 roku w Canmore, gdzie była siódma w biegu na 15 km stylem klasycznym.

Najlepsze wyniki na dużej imprezie międzynarodowej osiągnęła w 2003 roku, kiedy na mistrzostwach świata w Val di Fiemme była czwarta w sztafecie. W startach indywidualnych najlepiej wypadła podczas mistrzostw świata w Oslo w 2011 roku, gdzie na dystansie 10 km techniką klasyczną była dwudziesta. Jej największym sukcesem olimpijskim jest zajęcie dziewiątego miejsca w sprincie drużynowym stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Turynie w 2006 roku. Taki sam wynik osiągnęła w sztafecie cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Vancouver.

OsiągnięciaEdytuj

Igrzyska olimpijskie  Edytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
25. 12 lutego 2006   Pragelato 15 km bieg łączony 42:48,7 min +2:55,4 min   Kristina Šmigun
9. 14 lutego 2006   Pragelato Sprint drużynowy stylem klasycznym[1]   Szwecja
13. 18 lutego 2006   Pragelato bieg sztafetowy 4×5 km[2] 54:47,7 min +3:05,2 min   Rosja
38. 22 lutego 2006   Pragelato Sprint stylem dowolnym   Chandra Crawford
19. 24 lutego 2006   Pragelato 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:22:25,4 h +3:41,0 min   Kateřina Neumannová
27. 15 lutego 2010   Whistler 10 km stylem dowolnym 24:58,4 min +1:37,2 min   Charlotte Kalla
36. 17 lutego 2010   Whistler Sprint stylem klasycznym 3:39,2 min   Marit Bjørgen
28. 19 lutego 2010   Whistler 15 km bieg łączony 39:58,1 min +2:50,3 min   Marit Bjørgen
11. 22 lutego 2010   Whistler Sprint drużynowy stylem dowolnym[1]   Niemcy
9. 25 lutego 2010   Whistler bieg sztafetowy 4×5 km[3] 55:19,5 min +3:03,8 min   Norwegia
33. 27 lutego 2010   Whistler 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:30:33,7 h +7:19,3 min   Justyna Kowalczyk
40. 8 lutego 2014   Krasnaja Polana 15 km bieg łączony 38:33,6 min +3:18,6 min   Marit Bjørgen
46. 11 lutego 2014   Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 2:35,5 min   Maiken Caspersen Falla
36. 13 lutego 2014   Krasnaja Polana 10 km stylem klasycznym 28:17,8 min +3:02,3 min   Justyna Kowalczyk
16. 19 lutego 2014   Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[4] 16:04,05 min   Norwegia
48. 22 lutego 2014   Krasnaja Polana 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:11:05,2 h +10:44,8 min   Marit Bjørgen
54. 10 lutego 2018   Pjongczang 15 km bieg łączony 40:44,9 min +5:43,6 min   Charlotte Kalla
55. 13 lutego 2018   Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:03,84 min   Stina Nilsson
63. 15 lutego 2018   Pjongczang 10 km stylem dowolnym 25:00,5 min +4:12,5 min   Ragnhild Haga
33. 25 lutego 2018   Pjongczang 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:22:17,6 h +13:20,8 min   Marit Bjørgen

Mistrzostwa świataEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
37. 15 lutego 2001   Lahti 15 km stylem klasycznym 43:54,8 min +5:10,2 min   Bente Skari
38. 18 lutego 2001   Lahti 10 km bieg łączony 28:06,1 min +2:39,2 min   Virpi Kuitunen
21. 21 lutego 2001   Lahti Sprint stylem dowolnym 3:41,5 min   Pirjo Manninen
9. 23 lutego 2001   Lahti bieg sztafetowy 4×5 km[5] 53.01,6 min +4:05,3 min   Rosja
40. 18 lutego 2003   Val di Fiemme 15 km stylem klasycznym (start masowy) 39:40,9 min +5:42,3 min   Bente Skari
45. 20 lutego 2003   Val di Fiemme 10 km stylem klasycznym 25:47,0 min +3:56,5 min   Bente Skari
45. 22 lutego 2003   Val di Fiemme 10 km bieg łączony 26:38,4 min +1:49,8 min   Kristina Šmigun
4. 24 lutego 2003   Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[6] 50:54,7 min +1:08,3 min   Niemcy
26. 28 lutego 2003   Val di Fiemme 30 km stylem dowolnym 1:14:29,8 h +5:40,5 min   Olga Zawiałowa
26. 17 lutego 2005   Oberstdorf 10 km stylem dowolnym 26:27,6 min +2:18,8 min   Kateřina Neumannová
29. 19 lutego 2005   Oberstdorf 15 km bieg łączony 42:16,8 min +3:02,8 min   Julija Czepałowa
7. 21 lutego 2005   Oberstdorf bieg sztafetowy 4×5 km[7] 57:15,7 min +2:05,5 min   Norwegia
36. 22 lutego 2005   Oberstdorf Sprint stylem klasycznym 2:15,5 min   Emilie Öhrstig
35. 26 lutego 2005   Oberstdorf 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:27:05,8 h +7:25,7 min   Marit Bjørgen
48. 22 lutego 2007   Sapporo Sprint stylem klasycznym 2:50,9 min   Astrid Jacobsen
5. 23 lutego 2007   Sapporo Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 16:20,9 min +21,9 s   Finlandia
34. 25 lutego 2007   Sapporo 15 km bieg łączony 41:27,5 min +2:49,4 min   Olga Zawiałowa
26. 27 lutego 2007   Sapporo 10 km stylem dowolnym 23:58,4 min +1:58,8 min   Kateřina Neumannová
11. 1 marca 2007   Sapporo bieg sztafetowy 4×5 km[6] 54:18,6 min +2:35,4 min   Finlandia
34. 3 marca 2007   Sapporo 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:29:47,1 h +10:32,7 min   Virpi Kuitunen
30. 19 lutego 2009   Liberec 10 km stylem klasycznym 28:12,8 min +2:36,4 min   Aino-Kaisa Saarinen
25. 21 lutego 2009   Liberec 15 km bieg łączony 40:55,3 min +2:37,6 min   Justyna Kowalczyk
59. 24 lutego 2009   Liberec Sprint stylem dowolnym 2:39,3 min   Arianna Follis
10. 26 lutego 2009   Liberec bieg sztafetowy 4×5 km[8] 54:24,3 min +2:33,4 min   Finlandia
35. 28 lutego 2009   Liberec 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:16:10,6 h +5:24,1 min   Justyna Kowalczyk
41. 24 lutego 2011   Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min   Marit Bjørgen
23. 26 lutego 2011   Oslo 15 km bieg łączony 38:08,6 min +2:54,7 min   Marit Bjørgen
20. 28 lutego 2011   Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +1:52,3 min   Marit Bjørgen
11. 3 marca 2011   Oslo bieg sztafetowy 4×5 km[3] 53:30,0 min +3:01,2 min   Norwegia
34. 5 marca 2011   Oslo 30 km stylem dowolnym (start masowy) 1:23:45,1 h +9:23,1 min   Therese Johaug
53. 23 lutego 2013   Val di Fiemme 15 km bieg łączony 39:04,4 min +4:23,1 min   Marit Bjørgen
38. 26 lutego 2013   Val di Fiemme 10 km stylem dowolnym 25:23,4 min +3:23,1 min   Therese Johaug
15. 28 lutego 2013   Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×5 km[9] 1:00:36,5 h +3:51,2 min   Norwegia
42. 21 lutego 2015   Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 min +5:59,3 min   Therese Johaug
12. 22 lutego 2015   Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[10] 14:29,57 min   Norwegia
59. 24 lutego 2015   Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min +4:54,0 min   Charlotte Kalla
37. 28 lutego 2015   Falun 30 km stylem klasycznym (start masowy) 1:24:47,0 h +12:19,6 min   Therese Johaug

Mistrzostwa świata juniorówEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
20. 21 stycznia 1998   Pontresina 5 km stylem dowolnym 14:03.2 min +54.2 s   Katrin Šmigun
12. 25 stycznia 1998   Pontresina 15 km stylem klasycznym 48:25.6 min +1:59.8 min   Hilde Glomsås
16. 25 stycznia 2000   Štrbské Pleso 5 km stylem dowolnym 14:35.3 min +1:50.4 min   Jekatierina Sczastliwa
5. 30 stycznia 2000   Štrbské Pleso 15 km stylem klasycznym 50:48.1 min +1:17.3 min   Evi Sachenbacher
DSQ 30 stycznia 2001   Karpacz 15 km stylem dowolnym 46:43.5 min -   Pirjo Muranen
6. 1 lutego 2001   Karpacz 5 km stylem klasycznym 15:42.6 min +56.4 s   Lina Andersson
11. 3 lutego 2001   Karpacz Sprint stylem dowolnym ? -   Pirjo Muranen

Igrzyska azjatyckieEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Wynik Strata Zwycięzca
2.  31 stycznia 2011   Ałmaty Sprint techniką klasyczną   Madoka Natsumi
1.  1 lutego 2011   Ałmaty Sprint drużynowy stylem dowolnym[11] 20:39,9 min
5. 2 lutego 2011   Ałmaty 10 km stylem dowolnym 36:43,6 min +1:41,6 min   Lee Chae-won
4. 3 lutego 2011   Ałmaty 5 km techniką klasyczną 16:10,3 min +1:06,7 min   Masako Ishida
1.  5 lutego 2011   Ałmaty Sztafeta 4×5 km[12] 1:01:45,1 h
2.  6 lutego 2011   Ałmaty 15 km stylem klasycznym 45:45,3 min +45,8 s   Masako Ishida
2.  20 lutego 2017   Sapporo Sprint techniką klasyczną 3:48,29 min   Man Dandan
3.  21 lutego 2017   Sapporo 10 km stylem dowolnym 30:24,6 min +49,8 s   Yuki Kobayashi
2.  23 lutego 2017   Sapporo 5 km stylem klasycznym 14:56,1 min +6,7 s   Yuki Kobayashi
4. 24 lutego 2017   Sapporo Sztafeta 4×5 km[13] 1:08:16,6 min +1:20,7 min   Japonia
6. 26 lutego 2017   Sapporo 15 km stylem dowolnym 43:28,6 min +49,6 s   Yuki Kobayashi

Puchar ŚwiataEdytuj

Miejsca w klasyfikacji generalnejEdytuj

Sezon Miejsce
2000/2001 niesklasyfikowana
2002/2003 niesklasyfikowana
2003/2004 niesklasyfikowana
2004/2005 87.
2005/2006 52.
2006/2007 62.
2007/2008 niesklasyfikowana
2008/2009 niesklasyfikowana
2009/2010 47.
2010/2011 62.
2011/2012 60.
2012/2013 93.
2013/2014 niesklasyfikowana
2014/2015 niesklasyfikowana
2015/2016 niesklasyfikowana
2016/2017 niesklasyfikowana

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu ŚwiataEdytuj

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2000/2001
                                        punkty
- - 42 - 56 - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2002/2003
                                          punkty
- - - - - - - - - - - - - - 60 - - - - - - 0
Sezon 2003/2004
                                                  punkty
49 60 52 45 39 42 - 51 35 - - - - - 50 46 48 47 - - - - - - - 0
Sezon 2004/2005
                                        punkty
- 60 51 - - - 36 42 - - - - 25 37 - 32 - 28 - 36 9
Sezon 2005/2006
                                                punkty
- 37 52 36 29 43 20 7 - - - - 31 28 17 40 35 21 - 39 32 - - - 83
Sezon 2006/2007
                        TdS                           punkty
- 36 45 59 39 29 34 27 45 40 25 23 31 - - - - - 19 10 - - - - - - 58
Sezon 2007/2008
                              TdS                               punkty
- - - - - 33 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2008/2009
                            TdS                                 FPŚ punkty
67 57 50 50 - - - - - - - - - - - - - 38 46 - - 57 42 - - - - - - - - - 0
Sezon 2009/2010
                                TdS                           FPŚ punkty
46 59 48 53 36 36 - - 71 48 23 23 27 28 2 18 18 16 38 - - 20 38 - - - - - - - - 160
Sezon 2010/2011
        RT                         TdS                         FPŚ punkty
30 44 41 14 27 - 13 36 - - - - - - - - - - - 30 37 - - 39 58 30 46 - - - - 48
Sezon 2011/2012
        RT                             TdS                                 FPŚ punkty
29 62 47 39 41 - 40 31 - - 62 47 36 22 35 39 35 19 21 26 - - - - 35 30 35 49 36 - - - - - - - - 54
Sezon 2012/2013
        RT                       TdS                           FPŚ punkty
50 69 74 49 49 20 41 - - 50 38 56 42 44 37 37 36 - - 52 32 45 55 - - - - - - - - 11
Sezon 2013/2014
      RT                       TdS                       FPŚ punkty
89 62 63 67 64 - - - - - - - - - - - - - - 36 47 - - - - - - - 0
Sezon 2014/2015
          LT                       TdS                     punkty
67 64 77 78 58 63 - - - - - - - - - - - - - 40 35 36 - - - - - - 0
Sezon 2015/2016
      RT                           TdS                                   STK punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 43 - 34 52 62 40 - - - - - - - - - 0
Sezon 2016/2017
          LT                     TdS                           FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - 54 52 39 - - - - - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

BibliografiaEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. a b c Skład drużyny: Oksana Jacka, Jelena Kołomina
  2. Skład drużyny: Oksana Jacka, Jewgienija Wołoszenko, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  3. a b Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Tatiana Roszina, Swietłana Małachowa
  4. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Anastasija Słonowa
  5. Skład zespołu: Swietłana Dieszewych, Swietłana Małachowa, Jelena Kołomina, Oksana Jacka
  6. a b Skład drużyny: Jelena Kołomina, Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Swietłana Małachowa
  7. Skład drużyny: Jelena Antonowa, Oksana Jacka, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa
  8. Skład drużyny: Tatiana Roszina, Jelena Kołomina, Swietłana Małachowa, Oksana Jacka
  9. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Anna Stojan, Wiktorija Łanczakowa, Anna Szewczenko
  10. Skład drużyny: Anastasija Słonowa, Jelena Kołomina
  11. Skład drużyny: Oksana Jacka, Jelena Kołomina
  12. Skład drużyny: Jelena Kołomina, Oksana Jacka, Anastasija Słonowa, Swietłana Małachowa
  13. Skład drużyny: Angelina Szuryga, Andżelika Tarasowa, Marina Matrosowa, Jelena Kołomina