Klasika Primavera

doroczny, jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, zaliczany do kategorii 1.1

Klasika Primavera, hiszp. Clásica Primavera – jednodniowy wyścig kolarski rozgrywany w Hiszpanii, w regionie Kraju Basków, co roku w kwietniu. Od 2005 roku należy do cyklu UCI Europe Tour i jest zaliczany do kategorii 1.1.

Wyścig odbył się po raz pierwszy w roku 1946 i organizowany jest co rok. W latach 1948-54 roku wyścig nie odbył się. Rekordzistami pod względem zwycięstw w klasyfikacji generalnej są Hiszpanie: Eusebio Velez, Federico Echave i Alejandro Valverde - po trzy triumfy.

Pierwsze trójkiEdytuj

 RokPierwszeDrugieTrzecie
1946  Dalmacio Langarica  Miguel Lizarazu  Francisco Expósito
1947  Miguel Poblet  José López Gandara  Julián Berrendero
1948-1954 nie rozgrywano
1955  Hortensio Vidaurreta García  Jesús Loroño  Carmelo Morales
1956  Cosme Barrutia Iturriagoitia  Jesús Morales Erostarbe  Antón Barrutia Iturriagoitia
1957  Emilio Cruz Díaz  Carmelo Morales  Francisco Moreno Martínez
1958  Antonio Karmany  Jacinto Urrestarazu  Jesús Davoz Gorrotxategi
1959  Roberto Morales  Carmelo Morales  Francisco Moreno Martínez
1960  Carmelo Morales  Felipe Alberdi  Antonio Karmany
1961  Julio San Emeterio Abascal  Miguel Muruaga  Roberto Morales
1962  Francisco Gabica  Eusebio Vélez  Antón Barrutia Iturriagoitia
1963  Eusebio Vélez  José Antonio Momene  Manuel Martín Piñera
1964  Eusebio Vélez  Rafael Carrasco Guerra  José Pérez Francés
1965  José Pérez Francés  Luís Otaño  Ramón Sáez
1966  Antonio Gómez del Moral  José Antonio Momene  José Pérez Francés
1967  Antonio Gómez del Moral  José Manuel López  Jorge Mariné
1968  Eusebio Vélez  Domingo Perurena  Salvador Canet García
1969  José Manuel Lasa  Antonio Gómez del Moral  José Manuel López
1970  Carlos Echeverría  Joaquim Galera  Jesús Aranzabal
1971  Domingo Perurena  José Manuel López  Agustín Tamames
1972  José Gómez Lucas  José Luis Abilleira  Agustín Tamames
1973  Miguel María Lasa  José Luis Abilleira  Ventura Díaz
1974  Andrés Oliva  Domingo Perurena  José Luis Abilleira
1975  Antonio Martos Aguilar  José Martins Freitas  José Antonio González Linares
1976  José Enrique Cima Prado  Francisco Javier Elorriaga Iturriagagoitia  Eulalio García Pereda
1977  Vicente López Carril  José Enrique Cima Prado  Klaus-Peter Thaler
1978  Domingo Perurena  Jesús Suárez Cueva  Eulalio García Pereda
1979  Miguel María Lasa  Dominique Sanders  Jesús Suárez Cueva
1980  Juan Fernández   Miguel María Lasa  Pedro Vilardebo
1981  José Luis López Cerrón  Eulalio García Pereda  Vicente Belda
1982  Jesús Suárez Cueva  Eulalio García Pereda  Juan Fernández
1983  Juan Fernández   Juan-Carlos Alonso  Marino Lejarreta
1984  José Luis Navarro Martínez  Jesús Rodríguez Magro  Felipe Yáñez
1985  Federico Echave  José Recio  Iñaki Gastón
1986  Federico Echave  Marino Lejarreta  Peter Hilse
1987  Julián Gorospe  Federico Echave  Marino Lejarreta
1988  Jørgen V. Pedersen  Peter Hilse  Vicente Ridaura
1989  Marino Lejarreta  Álvaro Pino  Federico Echave
1990  Iñaki Gastón  Jesús Montoya  Marino Lejarreta
1991  Jesús Montoya  Julián Gorospe  Jon Unzaga
1992  Federico Echave  Mikel Zarrabeitia  Iñaki Gastón
1993  Jon Unzaga  Pedro Delgado  Fernando Escartín
1994  Melchor Mauri  Jesús Montoya  Raúl Alcalá
1995  Laurent Jalabert  Mauro Gianetti  Fernando Escartín
1996  Mauro Gianetti  Pascal Richard  Pēteris Ugrjumovs
1997  Mikel Zarrabeitia  Laurent Jalabert  Stéphane Heulot
1998  Roberto Heras  Udo Bölts  Daniel Clavero
1999  Roberto Heras  Davide Rebellin  David Etxebarria
2000  Unai Etxebarria  Udo Bölts  Roberto Heras
2001  Igor Astarloa  Eddy Mazzoleni  Gianni Faresin
2002  Ángel Vicioso  Unai Etxebarria  David Etxebarria
2003  Alejandro Valverde  Samuel Sánchez  Nicki Sørensen
2004  Alejandro Valverde  Eddy Mazzoleni  Jens Voigt
2005  David Etxebarria  Damiano Cunego  Aitor Osa
2006  Carlos Sastre  Damiano Cunego  Joaquim Rodríguez
2007  Joaquim Rodríguez  Alejandro Valverde  Matteo Bono
2008  Damiano Cunego  Alejandro Valverde  Kjell Carlström
2009  Alejandro Valverde  Egoi Martínez  José Herrada
2010  Samuel Sánchez  Igor Antón  Fränk Schleck
2011  Jonathan Hivert  David López García  Nick Nuyens
2012  Giovanni Visconti   Alejandro Valverde  Igor Antón
2013  Rui Costa   Pablo Urtasun  Alberto Contador
2014  Pello Bilbao  Gorka Izagirre  David Belda
2015  José Herrada  Jewgienij Szałunow  Carlos Barbero
2016  Giovanni Visconti   Gorka Izagirre  Sergio Pardilla
2017  Gorka Izagirre  Wilmar Paredes  Rui Vinhas
2018  Andrey Amador  Alejandro Valverde  Wilmar Paredes
2019  Carlos Betancur  Carlos Quintero   Eduard Prades

Linki zewnętrzneEdytuj