Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – omnium mężczyzn

jedna z konkurencji kolarskich rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro

Omnium mężczyzn na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro rozgrywany był na Rio Olympic Velodrome w dniach od 6 do 7 sierpnia.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016
Kolarstwo (torowe)
Omnium mężczyzn
Złoty medal Włochy Elia Viviani
Srebrny medal Wielka Brytania Mark Cavendish
Brązowy medal Dania Lasse Norman Hansen

FormatEdytuj

Jest to wielobój składający się z 6 różnych konkurencji. Za zwycięstwo w każdej z 5 konkurencji (oprócz wyścigu punktowego) otrzymuje się 40 punktów, za 2. miejsce dwa punkty mniej itd. aż do miejsca 20 za każde następne miejsce zawodnik otrzymuje 1 pkt. Punkty zdobyte w wyścigu punktowym doliczane są do punktów zgormadzonych w poprzednich pięciu konkurencjach. Zwycięzcą zostaje zawodnik z największą liczbą punktów. W skład konkurencji wchodzą:

  • scratch na 15 km; zawodniczki startują razem i wygrywa ta, która pierwsza przekroczy linię mety
  • wyścig indywidualny na dochodzenie (4 km)
  • wyścig eliminacyjny; odpada ostatnia zawodniczka po każdych 2 okrążeniach
  • wyścig indywidualny na 1 km ze startu zatrzymanego
  • Okrążenie ze startu lotnego na 250 metrów
  • wyścig punktowy na 40 km

TerminarzEdytuj

Czas UTC+01:00[1]

Data Godzina Runda
14 sierpnia 2016 16:400 scratch race
17:50 wyścig indywidualny na dochodzenie
19:15 wyścig eliminacyjny
15 sierpnia 2016 10:21 wyścig indywidualny ze startu zatrzymanego
16:00 Okrążenie ze startu lotnego
17:23 wyścig punktowy

Wyniki końcoweEdytuj

Pozycja Zawodnik FL PR ER IP SR TT Suma punktów
    Elia Viviani 28 36 40 36 38 29 207
    Mark Cavendish 30 38 28 30 36 32 194
    Lasse Norman Hansen 40 40 6 32 34 40 192
4.   Fernando Gaviria 26 22 36 34 22 41 181
5.   Thomas Boudat 36 32 38 20 24 22 172
6.   Roger Kluge 38 34 18 24 20 33 167
7.   Glenn O'Shea 34 20 22 38 30 0 144
8.   Dylan Kennett 32 30 8 40 40 -7 143
9.   Tim Veldt 10 28 10 28 28 7 111
10.   Artiom Zacharow 22 12 32 22 16 7 111
11.   Leung Chun Wing 20 16 16 26 26 1 105
12.   Gaël Suter 12 8 26 16 32 1 95
13.   Gideoni Monteiro 14 24 30 10 12 4 94
14.   Kazushige Kuboki 18 6 34 12 10 1 81
15.   Ignacio Prado 16 14 24 8 8 3 73
16.   Park Sang-hoon 24 18 14 18 14 DNF DNF
17.   Bobby Lea 8 26 20 14 18 DNF DNF
18.   Jasper De Buyst 6 10 12 DNS - - DNF

Wyniki poszczególnych konkurencjiEdytuj

ScratchEdytuj

Wyniki:[2]

Pozycja Zawodnik Strata okrążenia Punkty
1   Lasse Norman Hansen 0 40
2   Roger Kluge 0 38
3   Thomas Boudat -1 36
4   Glenn O'Shea -1 34
5   Dylan Kennett -1 32
6   Mark Cavendish -1 30
7   Elia Viviani -1 28
8   Fernando Gaviria -1 26
9   Park Sang-hoon -1 24
10   Artiom Zacharow -1 22
11   Leung Chun Wing -1 20
12   Kazushige Kuboki -1 18
13   Ignacio Prado -1 16
14   Gideoni Monteiro -1 14
15   Gaël Suter -1 12
16   Tim Veldt -1 10
17   Bobby Lea -1 8
18   Jasper De Buyst -1 6

Wyścig indywidualny na dochodzenieEdytuj

Wyniki:[3]

Pozycja Zawodnik Czas
1   Lasse Norman Hansen 4:14,982   40
2   Mark Cavendish 4:16,878 38
3   Elia Viviani 4:17,453 36
4   Roger Kluge 4:18,907 34
5   Thomas Boudat 4:19,918 32
6   Dylan Kennett 4:20,180 30
7   Tim Veldt 4:22,856 28
8   Bobby Lea 4:23,942 26
9   Gideoni Monteiro 4:25,808 24
10   Fernando Gaviria 4:26,649 22
11   Glenn O'Shea 4:28,350 20
12   Park Sang-hoon 4:29,079 18
13   Leung Chun Wing 4:29,162 16
14   Ignacio Prado 4:29,396 14
15   Artiom Zacharow 4:32,503 12
16   Jasper De Buyst 4:36,246 10
17   Gaël Suter 4:36,674 8
18   Kazushige Kuboki 4:39,889 6

Wyścig eliminacyjnyEdytuj

Wyniki:[4]

Pozycja Zawodnik Punkty
1   Elia Viviani 40
2   Thomas Boudat 38
3   Fernando Gaviria 36
4   Kazushige Kuboki 34
5   Artiom Zacharow 32
6   Gideoni Monteiro 30
7   Mark Cavendish 28
8   Gaël Suter 26
9   Ignacio Prado 24
10   Glenn O'Shea 22
11   Bobby Lea 20
12   Roger Kluge 18
13   Leung Chun Wing 16
14   Park Sang-hoon 14
15   Jasper De Buyst 12
16   Tim Veldt 10
17   Dylan Kennett 8
18   Lasse Norman Hansen 6

Wyścig ze startu zatrzymanegoEdytuj

Wyniki:[5]

Pozycja Zawodniczka Czas Punkty
1   Dylan Kennett 1:00,923 40
2   Glenn O'Shea 1:02,332 38
3   Elia Viviani 1:02,338 36
4   Fernando Gaviria 1:02,469 34
5   Lasse Norman Hansen 1:02,538 32
6   Mark Cavendish 1:02,868 30
7   Tim Veldt 1:03,464 28
8   Leung Chun Wing 1:03,730 26
9   Roger Kluge 1:03,797 24
10   Artiom Zacharow 1:03,641 22
11   Thomas Boudat 1:04,227 20
12   Park Sang-hoon 1:04,231 18
13   Gaël Suter 1:04,433 16
14   Bobby Lea 1:05,339 14
15   Kazushige Kuboki 1:05,498 12
16   Gideoni Monteiro 1:05,505 10
17   Ignacio Prado 1:05,839 8
18   Jasper De Buyst DNS

Okrążenie ze startu lotnego na 250 mEdytuj

Wyniki:[6]

Pozycja Zawodniczka Czas Punkty
1   Dylan Kennett 12,506 40
2   Elia Viviani 12,660 38
3   Mark Cavendish 12,793 36
4   Lasse Norman Hansen 12,832 34
5   Gaël Suter 12,981 32
6   Glenn O'Shea 13,053 30
7   Tim Veldt 13,170 28
8   Leung Chun Wing 13,265 26
9   Thomas Boudat 13,272 24
10   Fernando Gaviria 13,273 22
11   Roger Kluge 13,332 20
12   Bobby Lea 13,416 18
13   Artiom Zacharow 13,446 16
14   Park Sang-hoon 13,489 14
15   Gideoni Monteiro 13,569 12
16   Kazushige Kuboki 13,587 10
17   Ignacio Prado 14,046 8

Wyścig punktowyEdytuj

Wyniki:[7]

Pozycja Zawodnik Sprint nr Okrążenia punktowe Suma punktów
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 + -
1   Fernando Gaviria 5 3 3 3 2 1 2 2 20 0 41
2   Lasse Norman Hansen 5 5 5 2 2 1 20 0 40
3   Roger Kluge 5 5 3 20 0 33
4   Mark Cavendish 2 3 3 2 3 1 3 5 5 3 1 1 0 0 32
5   Elia Viviani 1 5 1 1 2 3 3 3 5 5 0 0 29
6   Thomas Boudat 2 2 5 5 3 5 0 0 22
7   Tim Veldt 2 2 3 0 0 7
8   Artiom Zacharow 2 1 1 1 2 0 0 7
9   Gideoni Monteiro 2 2 0 0 4
10   Ignacio Prado 3 20 20 3
11   Leung Chun Wing 1 0 0 1
12   Kazushige Kuboki 1 0 0 1
13   Gaël Suter 1 0 0 1
14   Glenn O'Shea 0 0 0
15   Dylan Kennett 3 5 5 20 40 -7
16   Park Sang-hoon DNF
17   Bobby Lea DNF

PrzypisyEdytuj

  1. Evebt Schedule - Cycling Track (ang.). uci.ch. [dostęp 2017-10-13].
  2. Scratch Race 1\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  3. Individual Pursuit 2\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  4. Elimination Race 3\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  5. Time Trial 4\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  6. Flying Lap 5\6 (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].
  7. Final Classification (ang.). Rio 2016. [dostęp 2017-10-13].

BibliografiaEdytuj