Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1990

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1990 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Mount Smart Stadium w Auckland w Nowej Zelandii.

Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1990
Ilustracja
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1990
Auckland
Edynburg 1986 Victoria 1994
Miejsce Mount Smart Stadium
Data 27 stycznia – 3 lutego 1990
Liczba konkurencji 42
Liczba zawodników 585

Rozegrano 23 konkurencje męskie i 19 kobiecych. Po raz pierwszy kobiety rywalizowały w chodzie na 10 kilometrów.

RezultatyEdytuj

MężczyźniEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Linford Christie 9,93w   Davidson Ezinwa 10,05w   Bruny Surin 10,12w
Bieg na 200 m   Marcus Adam 20,10w   John Regis 20,16w   Ade Mafe 20,26w
Bieg na 400 m   Darren Clark 44,60   Samson Kitur 44,88   Simeon Kipkemboi 44,93
Bieg na 800 m   Sammy Tirop 1:45,98   Nixon Kiprotich 1:46,00   Matthew Yates 1:46,62
Bieg na 1500 m   Peter Elliott 3:33,39   Wilfred Kirochi 3:34,41   Peter O'Donoghue 3:35,14
Bieg na 5000 m   Andrew Lloyd 13:24,86   John Ngugi 13:24,94   Ian Hamer 13:25,63
Bieg na 10 000 m   Eamonn Martin 28:08,57   Moses Tanui 28:11,56   Paul Williams 28:12,71
Maraton   Douglas Wakiihuri 2:10:27   Steve Moneghetti 2:10:34   Simon Robert Naali 2:10:38
Bieg na 110 m przez płotki   Colin Jackson 13,08   Tony Jarrett 13,34   David Nelson 13,54
Bieg na 400 m przez płotki   Kriss Akabusi 48,89   Gideon Yego 49,25   John Graham 50,24
Bieg na 3000 m z przeszkodami   Julius Kariuki 8:20,64   Joshua Kipkemboi 8:24,26   Colin Walker 8:25,50
Sztafeta 4 × 100 m   Anglia
Clarence Callender
John Regis
Marcus Adam
Linford Christie
Tony Jarrett[a]
38,67   Nigeria
Victor Nwankwo
Davidson Ezinwa
Osmond Ezinwa
Abdullahi Tetengi
38,85   Jamajka
Wayne Watson
John Mair
Clive Wright
Ray Stewart
40,41
Sztafeta 4 × 400 m   Kenia
David Kitur
Samson Kitur
Simeon Kipkemboi
Stephen Mwanzia
3:02,48     Szkocja
Mark Davidson
David Strang
Tom McKean
Brian Whittle
Duncan Mathieson[a]
3:04,68   Jamajka
Clive Wright
Devon Morris
Trevor Graham
Howard Burnett
John Mair[a]
3:04,96
Chód na 30 km   Guillaume Leblanc 2:08:26   Andrew Jachno 2:09:09   Ian McCombie 2:09:20
Skok wzwyż   Clarence Saunders 2,36     Dalton Grant 2,34   Milton Ottey
  Geoff Parsons
2,23
Skok o tyczce   Simon Arkell 5,35   Ian Tullett 5,25   Simon Poelman 5,20
Skok w dal   Yusuf Alli 8,39w   David Culbert 8,20w   Festus Igbinoghene 8,18w
Trójskok   Marios Chadziandreu 16,95   Jonathan Edwards 16,93   Edrick Floreal 16,89
Pchnięcie kulą   Simon Williams 18,54   Adewale Olukoju 18,48   Paul Edwards 18,17
Rzut dyskiem   Adewale Olukoju 62,62   Werner Reiterer 61,56   Paul Nandapi 59,94
Rzut młotem   Sean Carlin 75,66   Dave Smith 73,52   Angus Cooper 71,26
Rzut oszczepem   Steve Backley 86,02     Mick Hill 83,32   Gavin Lovegrove 81,66
Dziesięciobój   Mike Smith 8525 pkt   Simon Poelman 8207 pkt   Eugene Gilkes 7705 pkt

KobietyEdytuj

Konkurencja:   1. miejsce Rezultat   2. miejsce Rezultat   3. miejsce Rezultat
Bieg na 100 m   Merlene Ottey 11,02w   Kerry Johnson 11,17w   Pauline Davis-Thompson 11,20w
Bieg na 200 m   Merlene Ottey 22,76   Kerry Johnson 22,88   Pauline Davis-Thompson 23,15
Bieg na 400 m   Fatima Yusuf 51,08   Linda Keough 51,63   Charity Opara 52,01
Bieg na 800 m   Diane Edwards 2:00,25     Ann Williams 2:00,40   Sharon Stewart 2:00,87
Bieg na 1500 m   Angela Chalmers 4:08,41   Christina Cahill 4:08,71   Bev Nicholson 4:09,00
Bieg na 3000 m   Angela Chalmers 8:38,38     Yvonne Murray 8:39,46   Liz McColgan 8:47,66
Bieg na 10 000 m   Liz McColgan 32:23,56   Jill Hunter 32:33,21   Barbara Moore 32:44,73
Maraton   Lisa Martin 2:25:28     Tani Ruckle 2:33:15   Angie Pain 2:36:35
Bieg na 100 m przez płotki   Kay Morley 12,91   Sally Gunnell 13,12   Lesley-Ann Skeete 13,31
Bieg na 400 m przez płotki   Sally Gunnell 55,38   Debbie Flintoff-King 56,00   Jenny Laurendet 56,74
Sztafeta 4 × 100 m   Australia
Monique Dunstan
Kathy Sambell
Cathy Freeman
Kerry Johnson
43,87   Anglia
Stephi Douglas
Jennifer Stoute
Simmone Jacobs
Paula Dunn
44,15   Nigeria
Beatrice Utondu
Fatima Yusuf
Charity Opara
Chioma Ajunwa
44,67
Sztafeta 4 × 400 m   Anglia
Angela Piggford
Jennifer Stoute
Sally Gunnell
Linda Keough
3:28,08   Australia
Maree Holland
Sharon Stewart
Susan Andrews
Debbie Flintoff-King
3:30,74   Kanada
Rosey Edeh
France Gareau
Cheryl Allen
Gail Harris
3:33,26
Chód na 10 km   Kerry Saxby 45:03     Anne Judkins 47:03   Lisa Langford 47:23
Skok wzwyż   Tania Murray 1,88   Janet Boyle 1,88   Tracy Phillips 1,88
Skok w dal   Jane Flemming 6,78   Beatrice Utondu 6,55w   Fiona May 6,55
Pchnięcie kulą   Myrtle Augee 18,48   Judy Oakes 18,43   Yvonne Hanson-Nortey 16,00
Rzut dyskiem   Lisa-Marie Vizaniari 56,38   Jackie McKernan 54,86   Astra Vitols 53,84
Rzut oszczepem   Tessa Sanderson 65,72   Sue Howland 61,18   Kate Farrow 58,98
Siedmiobój   Jane Flemming 6695 pkt     Sharon Jaklofsky-Smith 6115 pkt   Judy Simpson 6085 pkt

Tabela medalowaEdytuj

Poz. Państwo       Łącznie
1.   Anglia 13 14 13 40
2.   Australia 10 11 5 26
3.   Kenia 4 7 1 12
4.   Kanada 4 0 6 10
5.   Nigeria 3 4 3 10
6.   Jamajka 2 0 2 4
  Walia 2 0 2 4
8.   Nowa Zelandia 1 2 6 9
9.   Szkocja 1 2 2 5
10.   Bermudy 1 0 0 1
  Cypr 1 0 0 1
12.   Irlandia Północna 0 2 0 2
13.   Bahamy 0 0 2 2
14.   Tanzania 0 0 1 1

UwagiEdytuj

  1. a b c Biegł w eliminacjach.

BibliografiaEdytuj