Liga Europy UEFA (2020/2021)

Liga Europy UEFA 2020/2021 – 50. sezon drugich w hierarchii i pod względem prestiżu międzynarodowych, klubowych rozgrywek piłkarskich federacji zrzeszonych w UEFA, po raz 12. przeprowadzanych pod nazwą Ligi Europy UEFA (wcześniej, jako Puchar UEFA) w formacie wprowadzonym w 2009 roku.

Liga Europy UEFA 2020/2021
UEFA Europa League
(2019/2020) (2021/2022)
Ilustracja
Szczegóły turnieju
Termin 20 sierpnia – 1 października 2020 (kwalifikacje)
22 października 2020 – 26 maja 2021 (turniej)
Liczba drużyn 215 (kwalifikacje)
56 (turniej główny, w tym 21 z kwalifikacji)
Statystyki turnieju
Mecze

Finał Ligi Europy 2020/2021 zostanie rozegrany na Stadionie Energa w Gdańsku 26 maja 2021 roku[1]. Zwycięzca edycji 2020/2021 zakwalifikuje się do Ligi Mistrzów w sezonie 2021/2022 oraz rozegra mecz o Superpuchar Europy.

Rozgrywki składają się z 3 części:

Format rozgrywek i podział miejscEdytuj

Zachowany został format rozgrywek z poprzedniego sezonu. Miejsca dla federacji zostaną rozdzielane poprzez współczynnik ligowy UEFA z sezonu 2018/19[2]. W edycji 2020/2021 Ligi Europy może wziąć udział 215 zespołów z 55 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA.

Lp. Federacja Współ. Drużyny
1   Hiszpania 103.569 3
2   Anglia 85.462
3   Włochy 74.725
4   Niemcy 71.927
5   Francja 58.498
6   Rosja 50.549
7   Portugalia 48.232
8   Belgia 39.900
9   Ukraina 38.900
10   Turcja 34.600
11   Holandia 32.433
12   Austria 31.250
13   Czechy 28.675
14   Grecja 27.600
15   Chorwacja 27.375
16   Dania 27.025
17   Szwajcaria 26.900
18   Cypr 24.925
19   Serbia 22.250
Lp. Federacja Współ. Drużyny
20   Szkocja 22.125 3
21   Białoruś 21.875
22   Szwecja 20.900
23   Norwegia 20.200
24   Kazachstan 19.250
  Polska 19.250
26   Azerbejdżan 19.000
27   Izrael 18.625
28   Bułgaria 17.500
29   Rumunia 15.950
30   Słowacja 15.625
31   Słowenia 15.000
32   Liechtenstein 13.500 1
33   Węgry 10.500 3
34   Macedonia Północna 8.000
35   Mołdawia 7.750
36   Albania 7.500
37   Irlandia 7.450
Lp. Federacja Współ. Drużyny
38   Finlandia 7.275 3
39   Islandia 7.250
40   Bośnia i Hercegowina 7.125
41   Litwa 6.750
42   Łotwa 5.625
43   Luksemburg 5.500
44   Armenia 5.250
45   Malta 5.125
46   Estonia 5.000
47   Gruzja 4.750
48   Walia 4.125
49   Czarnogóra 4.125
50   Wyspy Owcze 4.000
51   Gibraltar 4.000 2
52   Irlandia Północna 3.875
53   Kosowo 2.500
54   Andora 1.831
55   San Marino 0.666

Szczegółowy podział miejscEdytuj

Poniższa tablica pokazuje listę szczegółowego podziału miejsc[3]

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy Drużyny przeniesione z Ligi Mistrzów
Runda wstępna
(16 drużyn)
  • 6 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 50–55
  • 7 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 49–55
  • 3 drużyny – trzeci zespół lig federacji z miejsc 48–50
I runda kwalifikacyjna
(94 drużyny)
  • 25 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 25–49
  • 30 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 18–48 (poza Liechtensteinem)
  • 31 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 16–47 (poza Liechtensteinem)
  • 8 drużyn – zwycięzcy Rundy wstępnej
II runda kwalifikacyjna
(94 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(20 drużyn)
  • 17 drużyn – przegrani I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów
  • 3 drużyny – przegrani rundy wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów
ścieżka ligowa
(74 drużyn)
  • 7 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 18–24
  • 2 drużyny – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 16–17
  • 3 drużyny – trzeci zespół lig federacji z miejsc 13–15
  • 9 drużyn – czwarty zespół lig federacji z miejsc 7–15
  • 2 drużyny – piąty zespół lig federacji z miejsc 5–6
  • 4 drużyny – szósty zespół lig federacji z miejsc 1–4
  • 47 drużyn – zwycięzcy I rundy kwalifikacji
III runda kwalifikacyjna
(72 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(20 drużyn)
  • 10 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 10 drużyn – przegrani II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
ścieżka ligowa
(52 drużyny)
  • 5 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 13–17
  • 6 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 7–12
  • 1 drużyna – czwarty zespół ligi federacji z miejsca 6
  • 37 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
  • 3 drużyny – przegrani II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
Runda play-off
(42 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(16 drużyn)
  • 10 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 6 drużyn – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
ścieżka ligowa
(26 drużyn)
  • 26 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
Faza grupowa
(48 drużyn)
  • 12 drużyn – zdobywców pucharów federacji z miejsc 1–12
  • 1 drużyna – czwarty zespół ligi federacji z miejsca 5
  • 4 drużyny – piąty zespół lig federacji z miejsc 1-4
  • 8 drużyny – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce mistrzowskiej
  • 13 drużyn – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce ligowej
  • 4 drużyny – przegrani rundy play-off Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej
  • 2 drużyny – przegrani rundy play-off Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
  • 4 drużyny – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej
Faza Pucharowa
(32 drużyny)
  • 12 drużyn – zwycięzcy grup w fazie grupowej
  • 12 drużyn – wicemistrzowie grup w fazie grupowej
  • 8 drużyn – zdobywcy trzecich miejsc w fazie grupowej Ligi Mistrzów

UczestnicyEdytuj

Wykaz rundy dla zespołów z danego miejsca w danej lidze[4]

Oznaczenia:

  • L2, L3, L4, L5, L6 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • PK – zdobywca pucharu krajowego,
  • PL – zdobywca pucharu ligi,
  • P-O – drużyny, które awansowały z play-offów w swoich ligach,
  • SZ – drużyny, które awansowały poprzez zwycięstwo w sezonie zasadniczym,
  • LM4M – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM4L – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM3M – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM3L – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM2M – drużyny, które przegrały swoje mecze w II rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla mistrzów,
  • LM2L – drużyny, które przegrały swoje mecze w II rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów,
  • LM1 – drużyny, które przegrały swoje mecze w I rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LM RW – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LM FG – drużyny, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach w fazie grupowej Ligi Mistrzów.
Faza pucharowa
  ? (LM FG)   ? (LM FG)   ? (LM FG)   ? (LM FG)
  ? (LM FG)   ? (LM FG)   ? (LM FG)   ? (LM FG)
Faza grupowa
  Villarreal CF (L5)   TSG Hoffenheim (L6)   Sivasspor (L4)[5]   ? (LM4L)
  Real Sociedad (L6)   Lille OSC (L4)   Feyenoord (L3)   ? (LM4L)
  Arsenal (PK)   OGC Nice (L5)   Wolfsberger AC (L3)   ? (LM4M)
  Leicester City (L5)   CSKA Moskwa (L4)   Sparta Praga (PK)   ? (LM4M)
  SSC Napoli (PK)   SC Braga (L3)   SL Benfica (LM3L)   ? (LM4M)
  AS Roma (L5)   Royal Antwerp (PK)   AZ Alkmaar (LM3L)   ? (LM4M)
  Bayer Leverkusen (L5)   Zoria Ługańsk (L3)   Rapid Wiedeń (LM3L)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
  Dinamo Zagrzeb (LM3M)   Dynama Brześć (LM3M)
  Qarabağ Ağdam (LM3M)   Łudogorec Razgrad (LM2M)[6]
  FK Crvena zvezda (LM3M)   KF Tirana (LM2M)[6]
  BSC Young Boys (LM3M)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  CFR Cluj (LM2M)   Legia Warszawa (LM2M)   FK Rostow (L5)   HNK Rijeka (PK)
  KÍ Klaksvík (LM2M)   NK Celje (LM2M)   Sporting CP (L4)   SønderjyskE (PK)
  Celtic (LM2M)   FK Sarajevo (LM2M)   Charleroi (L3)   FC Sankt Gallen (L2)
  Sūduva Mariampol (LM2M)   Sheriff Tyraspol (LM2M)   Desna Czernihów (L4)   Anorthosis Famagusta (L2)
  Alanyaspor (L5)[5]   FK Vojvodina (PK)
  PSV Eindhoven (L4)   Viktoria Pilzno (LM2L)
  LASK Linz (L4)   Beşiktaş JK (LM2L)
  AEK Ateny (L3)   Lokomotiva Zagrzeb (LM2L)
II runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  SP Tre Fiori (LM RW)   Ararat-Armenia (LM1)   Granada CF (L7)   Aris FC (L5)
  Inter D'Escaldes (LM RW)   Floriana FC (LM1)   Tottenham Hotspur (L6)   OFI 1925 (L6)
  Drita Gnjilane (LM RW)   Riga FC (LM1)   AC Milan (L6)   NK Osijek (L4)
  Djurgårdens IF (LM1)   Siłeks Kratowo (LM1)   VfL Wolfsburg (L7)   Hajduk Split (L5)
  KR (LM1)   Dinamo Tbilisi (LM1)   Stade de Reims (L6)   FC København (L2)
  Linfield F.C. (LM1)   FK Astana (LM1)   Dinamo Moskwa (L6)   FC Basel (L3)
  Fola Esch (LM1)   KuPS Kuopio (LM1)   Rio Ave FC (L5)   Rangers (L2)
  Connah's Quay Nomads F.C. (LM1)   Flora Tallinn (LM1)   Standard Liège (L5)   BATE Borysów (PK)
  Europa FC (LM1)   Dundalk F.C. (LM1)   Kołos Kowaliwka (P-O)   IFK Göteborg (PK)
  Budućnost Podgorica (LM1)   Slovan Bratysława (LM1)   Galatasaray SK (L6)[5]   Viking FK (PK)
  Willem II (L5)   Kajsar Kyzyłorda (PK)
  TSV Hartberg (P-O)
  FK Jablonec (L3)
  Slovan Liberec (P-O)
I runda kwalifikacyjna
  Aarhus GF (P-O)   Hapoel Beer Szewa (PK)   Petrocub Hîncești (PK)   FK Ventspils (L3)
  Servette FC (L4)   Maccabi Hajfa (L2)   Sfîntul Gheorghe (L2)   Valmiera Glass VIA (L4)
  APOEL Nikozja (L3)   Beitar Jerozolima (L3)   Dinamo-Auto Tyraspol (L4)   Progrès Niedercorn (L2)
  Apollon Limassol (L4)   Łokomotiw Płowdiw (PK)   Teuta Durrës (PK)   FC Differdange 03 (L3)
  Partizan Belgrad (L2)   CSKA Sofia (L2)   Kukësi (L2)   Union Titus Pétange (L4)
  TSC Bačka Topola (L4)   Sławia Sofia (P-O)   KF Laçi (L3)   Noah Erywań (PK)
  Motherwell (L3)   FCSB (PK)   Shamrock Rovers (PK)   Alaszkert (L3)
  Aberdeen (L4)   Universitatea Krajowa (L2)   Bohemian F.C. (L3)   Szirak Giumri (L4)
  Szachcior Soligorsk (L3)   FC Botoșani (L4)[7]   Derry City (L4)   Valletta FC (L2)
  Dynama Mińsk (L4)   MFK Ružomberok (P-O)   Tampereen Ilves (PK)   Hibernians (L3)
  Malmö FF (L2)   MŠK Žilina (L2)   Inter Turku (L2)   Sirens FC (L4)
  Hammarby IF (L3)   DAC Dunajská Streda (L3)   FC Honka (P-O)   Levadia Tallinn (L2)
  FK Bodø/Glimt (L2)   NŠ Mura (PK)   Víkingur Reykjavík (PK)   Nõmme Kalju (L3)
  Rosenborg BK (L3)   NK Maribor (L2)   Breiðablik (L2)   Paide Linnameeskond (L4)
  Kajrat Ałmaty (L2)   Olimpija Lublana (L3)   FH (L3)   Saburtalo Tbilisi (PK)
  Ordabasy Szymkent (L3)   FC Vaduz (PK)   FK Željezničar (L2)   Dinamo Batumi (L2)
  Cracovia (PK)   Budapest Honvéd FC (PK)   Zrinjski Mostar (L3)   Lokomotiwi Tbilisi (L4)
  Lech Poznań (L2)   FC Fehérvár (L2)   Borac Banja Luka (L4)   The New Saints F.C. (L2)
  Piast Gliwice (L3)   Puskás Akadémia FC (L3)   Žalgiris Wilno (L2)   Bala Town (L3)
  Neftçi PFK (L2)   Szkendija Tetowo (L3)   FK Riteriai (L3)   Sutjeska Nikšić (L2)
  Keşlə Baku (L3)   FK Renowa (L4)   Kauno Žalgiris (L4)
  Sumgayit PFK (L4)   Szkupi (L5)   Rīgas Futbola skola (PK)
Runda wstępna
  Barry Town United F.C. (L4)   B36 Tórshavn (L2)   Glentoran F.C. (PK)   FC Santa Coloma (L2)
  Iskra Danilovgrad (L3)   NSÍ Runavík (L3)   Coleraine F.C. (L2)   UE Engordany (L3)
  FK Zeta (L4)   St Joseph’s (L2)   FC Priština (PK)   SP Tre Penne (L3)
  HB Tórshavn (PK)   Lincoln Red Imps (L3)   Gjilani (L2)   SP La Fiorita (L4)

TerminarzEdytuj

Losowania każdej rundy odbywać się będą w siedzibie UEFA w Nyonie, w Szwajcarii. Turniej miał się rozpocząć w czerwcu 2020, ale został opóźniony z powodu pandemii COVID-19. Zmiany w kalendarzu fazy kwalifikacyjnej i fazy grupowej zostały omówione i ogłoszone na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA w dniu 17 czerwca 2020.[8][9].

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Rewanż
Kwalifikacje Runda wstępna 9 sierpnia 2020 20 sierpnia 2020
Pierwsza runda kwalifikacyjna 10 sierpnia 2020 27 sierpnia 2020
Druga runda kwalifikacyjna 31 sierpnia 2020 17 września 2020
Trzecia runda kwalifikacyjna 1 września 2020 24 września 2020
Play-off 18 września 2020 1 października 2020
Faza grupowa Kolejka 1 2 października 2020
(Ateny)
22 października 2020
Kolejka 2 29 października 2020
Kolejka 3 5 listopada 2020
Kolejka 4 26 listopada 2020
Kolejka 5 3 grudnia 2020
Kolejka 6 10 grudnia 2020
Faza pucharowa 1/16 finału 14 grudnia 2020 18 lutego 2021 25 lutego 2021
1/8 finału 26 lutego 2021 11 marca 2021 18 marca 2021
Ćwierćfinały 19 marca 2021 8 kwietnia 2021 15 kwietnia 2021
Półfinały 29 kwietnia 2021 6 maja 2021
Finał 26 maja 2021 na Stadionie Energa w Gdańsku

Faza kwalifikacyjnaEdytuj

Runda wstępnaEdytuj

Do startu w rundzie wstępnej kwalifikacji uprawnionych będzie 16 drużyn, z czego 8 będzie rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
SP Tre Penne   1:3   Gjilani
Lincoln Red Imps   3:0 (wo.)[a]   FC Priština
FC Santa Coloma   0:0 (k. 3:4)   Iskra Danilovgrad
UE Engordany   1:3   FK Zeta
Glentoran F.C.   1:0   HB Tórshavn
St Joseph’s   1:2   B36 Tórshavn
Coleraine F.C.   1:0   SP La Fiorita
NSÍ Runavík   5:1   Barry Town United F.C.

I runda kwalifikacyjnaEdytuj

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione będą 94 drużyny (8 z poprzedniej rundy), z czego 47 będzie rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
NK Maribor   1:1 (k. 4:5)   Coleraine F.C.
Olimpija Lublana   2:1 (dogr.)   Víkingur Reykjavík
B36 Tórshavn   4:3 (dogr.)   Levadia Tallinn
FK Riteriai   3:2 (dogr.)   Derry City
Žalgiris Wilno   2:0   Paide Linnameeskond
Budapest Honvéd FC   2:1   Inter Turku
Zrinjski Mostar   3:0   FC Differdange 03
Valletta FC   0:1   Bala Town
Lincoln Red Imps   2:0   Union Titus Pétange
Rosenborg BK   4:2   Breiðablik
Aberdeen   6:0   NSÍ Runavík
Motherwell   5:1   Glentoran F.C.
Hammarby IF   3:0   Puskás Akadémia FC
Malmö FF   2:0   Cracovia
Kukësi   2:1   Sławia Sofia
FK Ventspils   2:1   Dinamo-Auto Tyraspol
Szachcior Soligorsk   0:0 (k. 1:4)   Sfîntul Gheorghe
Dynama Mińsk   0:2   Piast Gliwice
Aarhus GF   5:2   FC Honka
Shamrock Rovers   2:2 (k. 12:11)   Tampereen Ilves
FH   0:2   DAC Dunajská Streda
The New Saints F.C.   3:1 (dogr.)   MŠK Žilina
FC Vaduz   0:2   Hibernians
Servette FC   3:0   MFK Ružomberok
Neftçi PFK   2:1   Szkupi
Keşlə Baku   0:0 (k. 4:5)   KF Laçi
Hapoel Beer Szewa   3:0   Dinamo Batumi
Nõmme Kalju   0:4   NŠ Mura
FK Bodø/Glimt   6:1   Kauno Žalgiris
FC Fehérvár   1:1 (k. 4:2)   Bohemian F.C.
Apollon Limassol   5:1   Saburtalo Tbilisi
Maccabi Hajfa   3:1   FK Željezničar
Alaszkert   0:1   FK Renowa
Partizan Belgrad   1:0   Rīgas Futbola skola
Lech Poznań   3:0   Valmiera Glass VIA
Ordabasy Szymkent   1:2   FC Botoșani
FCSB   3:0   Szirak Giumri
Progrès Niedercorn   3:0   FK Zeta
CSKA Sofia   2:1   Sirens FC
Petrocub Hîncești   0:2   TSC Bačka Topola
Sumgayit PFK   0:2   Szkendija Tetowo
Kajrat Ałmaty   4:1   Noah Erywań
Lokomotiwi Tbilisi   2:1   Universitatea Krajowa
Teuta Durrës   2:0   Beitar Jerozolima
Borac Banja Luka   1:0   Sutjeska Nikšić
Iskra Danilovgrad   0:1   Łokomotiw Płowdiw
Gjilani   0:2 (dogr.)   APOEL Nikozja

II runda kwalifikacyjnaEdytuj

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny zostanie podzielony na 2 części – ścieżkę mistrzowską i ścieżkę ligową:

Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Ścieżka mistrzowska
Inter D'Escaldes   0:1   Dundalk F.C.
KuPS Kuopio   1:1 (k. 4:3)   Slovan Bratysława
Linfield F.C.   0:1   Floriana FC
Riga FC   1:0   SP Tre Fiori
Djurgårdens IF   2:1   Europa FC
Flora Tallinn   2:1   KR
Siłeks Kratowo   0:2   Drita Gnjilane
FK Astana   0:1   Budućnost Podgorica
Ararat-Armenia   4:3 (dogr.)   Fola Esch
Connah's Quay Nomads F.C.   0:1   Dinamo Tbilisi
Ścieżka ligowa
Hammarby IF   0:3   Lech Poznań
Kajsar Kyzyłorda   1:4   APOEL Nikozja
NŠ Mura   3:0   Aarhus GF
Maccabi Hajfa   2:1   Kajrat Ałmaty
Lokomotiwi Tbilisi   2:1   Dinamo Moskwa
Neftçi PFK   1:3   Galatasaray SK
B36 Tórshavn   2:2 (k. 5:4)   The New Saints F.C.
Coleraine F.C.   2:2 (k. 0:3)   Motherwell
IFK Göteborg   1:2   FC København
TSC Bačka Topola   6:6 (k. 4:5)   FCSB
Teuta Durrës   0:4   Granada CF
OFI 1925   0:1   Apollon Limassol
Progrès Niedercorn   0:5   Willem II
Viking FK   0:2   Aberdeen
Standard Liège   2:0   Bala Town
Sfîntul Gheorghe   0:1 (dogr.)   Partizan Belgrad
CSKA Sofia   2:0   BATE Borysów
FC Botoșani   0:1   Szkendija Tetowo
Łokomotiw Płowdiw   1:2   Tottenham Hotspur
KF Laçi   1:2   Hapoel Beer Szewa
Aris FC   1:2   Kołos Kowaliwka
Budapest Honvéd FC   0:2   Malmö FF
FK Ventspils   1:5   Rosenborg BK
FK Riteriai   1:5   Slovan Liberec
Lincoln Red Imps   0:5   Rangers
Servette FC   0:1   Stade de Reims
Borac Banja Luka   0:2   Rio Ave FC
FK Renowa   0:1   Hajduk Split
Olimpija Lublana   2:3 (dogr.)   Zrinjski Mostar
Kukësi   0:4   VfL Wolfsburg
DAC Dunajská Streda   5:3 (dogr.)   FK Jablonec
Piast Gliwice   3:2   TSV Hartberg
NK Osijek   1:2   FC Basel
Shamrock Rovers   0:2   AC Milan
Hibernians   0:1   FC Fehérvár
FK Bodø/Glimt   3:1   Žalgiris Wilno

III runda kwalifikacyjnaEdytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany zostanie podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych będzie 18 drużyn (10 z poprzedniej rundy i 8 z II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej), z czego 8 będzie rozstawionych;
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnione będą 52 drużyny (37 z poprzedniej rundy i 3 z II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce ligowej), z czego 26 będzie rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Ścieżka mistrzowska
FK Sarajevo   2:1   Budućnost Podgorica
Sheriff Tyraspol   1:1 (k. 3:5)   Dundalk F.C.
Ararat-Armenia   1:0 (dogr.)   NK Celje
Riga FC   0:1   Celtic
KuPS Kuopio   2:0   Sūduva Mariampol
Legia Warszawa   2:0   Drita Gnjilane
KÍ Klaksvík   6:1   Dinamo Tbilisi
Djurgårdens IF   0:1   CFR Cluj
Floriana FC   0:0 (k. 2:4)   Flora Tallinn
Ścieżka ligowa
NŠ Mura   1:5   PSV Eindhoven
Malmö FF   5:0   Lokomotiva Zagrzeb
Sporting CP   1:0   Aberdeen
Charleroi   2:1 (dogr.)   Partizan Belgrad
Rosenborg BK   1:0   Alanyaspor
VfL Wolfsburg   2:0   Desna Czernihów
FC Fehérvár   0:0 (k. 4:1)   Stade de Reims
Granada CF   2:0   Lokomotiwi Tbilisi
HNK Rijeka   2:0 (dogr.)   Kołos Kowaliwka
FC Sankt Gallen   0:1   AEK Ateny
LASK Linz   7:0   DAC Dunajská Streda
AC Milan   3:2   FK Bodø/Glimt
Szkendija Tetowo   1:3   Tottenham Hotspur
Standard Liège   2:1 (dogr.)   FK Vojvodina
FK Rostow   1:2   Maccabi Hajfa
Willem II   0:4   Rangers
Apollon Limassol   0:5   Lech Poznań
Beşiktaş JK   1:1 (k. 2:4)   Rio Ave FC
FCSB   0:2   Slovan Liberec
Hapoel Beer Szewa   3:0   Motherwell
FC København   3:0   Piast Gliwice
FC Basel   3:2   Anorthosis Famagusta
Galatasaray SK   2:0   Hajduk Split
Viktoria Pilzno   3:0   SønderjyskE
APOEL Nikozja   2:2 (k. 4:2)   Zrinjski Mostar
CSKA Sofia   3:1   B36 Tórshavn

Runda play-offEdytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany zostanie podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w rundzie play-off uprawnionych będzie 16 drużyn (9 z poprzedniej rundy, 5 z III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej oraz 2 z II rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów w ścieżce mistrzowskiej), z czego 5 będzie rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off w ścieżce ligowej uprawnionych będzie 26 drużyn (wszyscy zwycięzcy z poprzedniej rundy), z czego 13 będzie rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik Drużyna 2
Ścieżka mistrzowska
BSC Young Boys   1   KF Tirana
Dinamo Zagrzeb   2   Flora Tallinn
CFR Cluj   3   KuPS Kuopio
Ararat-Armenia   4   FK Crvena zvezda
Dynama Brześć   5   Łudogorec Razgrad
FK Sarajevo   6   Celtic
Legia Warszawa   7   Qarabağ Ağdam
Dundalk F.C.   8   KÍ Klaksvík
Ścieżka ligowa
Hapoel Beer Szewa   1   Viktoria Pilzno
FC Basel   2   CSKA Sofia
Rio Ave FC   3   AC Milan
Rosenborg BK   4   PSV Eindhoven
Sporting CP   5   LASK Linz
FC København   6   HNK Rijeka
AEK Ateny   7   VfL Wolfsburg
Charleroi   8   Lech Poznań
Malmö FF   9   Granada CF
Tottenham Hotspur   10   Maccabi Hajfa
Slovan Liberec   11   APOEL Nikozja
Standard Liège   12   FC Fehérvár
Rangers   13   Galatasaray SK

Faza grupowaEdytuj

Do startu w fazie grupowej uprawnionych będzie 48 drużyn (w tym 21 zwycięzców rundy play-off Ligi Europy, 6 przegranych rundy play-off Ligi Mistrzów i 4 przegranych III rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów dla niemistrzów), które rozegrają spotkania systemem każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. W trakcie losowania zespoły będą rozdzielone na 4 koszyki według współczynnika UEFA, następnie rozlosowane i podzielone na 12 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogą trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji, a także z powodu napiętej sytuacji politycznej na Ukrainie, zespoły z Rosji i Ukrainy. Losowanie odbędzie się 28 sierpnia 2020 roku w Monako.

Kolory w tabeli grup
Zespoły z miejsc 1. i 2. awansują do 1/16 finału

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. liczba bramek zdobytych na wyjeździe w meczach bezpośrednich
  5. różnica bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  7. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Faza pucharowaEdytuj

Do startu w fazie pucharowej uprawnione będą 32 drużyny:

Do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

Zakwalifikowane drużynyEdytuj

Losowanie par 1/16 finału odbędzie się 14 grudnia 2020 roku. Zwycięzcy fazy grupowej Ligi Europy oraz 4 najlepsze z zespołów, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów zostaną rozlosowani przeciwko zespołom, które zajęły 2. miejsca w fazie grupowej Ligi Europy oraz pozostałym drużynom, które zajęły 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Drużyny z tych samych federacji oraz grup nie mogą zostać zestawione w jednej parze (dotyczy jedynie 1/16 finału).

1/16 finałuEdytuj

Losowanie par tej rundy odbędzie się 14 grudnia 2020 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 18 lutego, a rewanże 25 lutego 2021.

1/8 finałuEdytuj

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowane są niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie par tej rundy odbędzie się 26 lutego 2021 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 11 marca, a rewanże 18 marca 2021.

ĆwierćfinałyEdytuj

Losowanie par tej rundy odbędzie się 19 marca 2021 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 8 kwietnia, a rewanże 15 kwietnia 2021.

PółfinałyEdytuj

Losowanie par tej rundy odbędzie się 19 marca 2020 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 29 kwietnia, a rewanże 6 maja 2020.

FinałEdytuj

26 maja 2021
21:00 CET
? ? Stadion Energa, Gdańsk

Zobacz teżEdytuj

UwagiEdytuj

  1. Mecz zaplanowany był na 18 sierpnia 2020, jednak nie mógł się odbyć ponieważ ośmiu piłkarzy FC Priština miało pozytywny wynik testu na SARS-CoV-2 i mecz został przełożony na 22 sierpnia[10]. 22 sierpnia mecz został odwołany. Z powodu tego UEFA przyznała Lincolnowi Red Imps walkower[11].

PrzypisyEdytuj

  1. Finał Ligi Europy w Gdańsku przełożony na 2021 rok. Oficjalna decyzja UEFA, sport.trojmiasto.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  2. Country coefficients | UEFA Coefficients | UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2020-02-13] (ang.).
  3. Champions League and Europa League changes next season | UEFA Champions League | UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2020-02-13] (ang.).
  4. Champions League and Europa League changes next season | UEFA Champions League | UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2020-02-13] (ang.).
  5. a b c Zespół Trabzonspor zajął drugie miejsce w lidze (ponadto zdobył puchar kraju), jednak otrzymał zakaz występu w rozgrywkach europejskich. Tranbzonspor apelował o uchylenie niniejszej decyzji do Sportowego Sądu Arbitrażowego. 30 lipca w/w sąd ogłosił że nałożony zakaz zostaje utrzymany.
  6. a b Uzyskał wolny los w III rundzie kwalifikacyjnej.
  7. Zespół Astra Giurgiu, który zakończył rozgrywki na 3 miejscu, nie uzyskał licencji UEFA.
  8. 2020/21 UEFA Europa League match calendar | UEFA Europa League | UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2020-02-13] (ang.).
  9. UEFA Executive Committee agenda for June meeting | Inside UEFA | UEFA.com, www.uefa.com [dostęp 2020-07-09] (ang.).
  10. Europa League La UEFA aplaza el partido clasificatorio entre el Lincoln Red Imps y el Prishtina, marca.com [dostęp 2020-08-18] (hiszp.).
  11. UEFA Appeals Body renders decision on UEL preliminary round match Lincoln Red Imps v FC Prishtina, uefa.com [dostęp 2020-08-24] (ang.).