Liga Konferencji Europy UEFA (2023/2024)

Liga Konferencji Europy UEFA 2023/2024 – 3. sezon trzecich w hierarchii i pod względem prestiżu europejskich, klubowych rozgrywek piłkarskich federacji zrzeszonych w UEFA.

Liga Konferencji Europy UEFA 2023/2024
UEFA Europa Conference League
(2022/2023) (2024/2025)
Szczegóły turnieju
Termin

13 lipca – 31 sierpnia 2023 (kwalifikacje)
21 września 2023 – 29 maja 2024 (turniej)

Liczba drużyn

160 (kwalifikacje)
40 (turniej główny, w tym 22 z kwalifikacji)

Statystyki turnieju
Mecze


Finał Ligi Konferencji Europy 2023/2024 zostanie rozegrany na OPAP Arena w Atenach 29 maja 2024 roku.

Zwycięzca edycji 2023/2024 zakwalifikuje się do Ligi Europy w sezonie 2024/2025.

Rozgrywki składają się z 3 części:

Format rozgrywek i podział miejsc edytuj

Zachowany został format rozgrywek z poprzedniego sezonu. Miejsca dla federacji zostaną rozdzielane poprzez współczynnik ligowy UEFA z sezonu 2021/22[1]. W edycji 2023/2024 Ligi Konferencji Europy może wziąć udział 177 zespołów z 54 federacji piłkarskich zrzeszonych w UEFA (poza Rosją, z powodu przeprowadzanej przez nią inwazji na Ukrainę).

Lp. Federacja Współ. Drużyny
1   Anglia 106.641 1
2   Hiszpania 96.141
3   Włochy 76.902
4   Niemcy 75.213
5   Francja 60.081
6   Portugalia 53.382 2
7   Holandia 49.300
8   Austria 38.850
9   Szkocja 36.900
10   Rosja 34.482 0[a]
11   Serbia 33.375 2
12   Ukraina 31.800
13   Belgia 30.600
14   Szwajcaria 29.675
15   Grecja 28.200
16   Czechy 27.800
17   Norwegia 27.250 3
18   Dania 27.175
19   Chorwacja 27.150
Lp. Federacja Współ. Drużyny
20   Turcja 27.100 3
21   Cypr 27.750
22   Izrael 24.375
23   Szwecja 22.875
24   Bułgaria 19.500
25   Rumunia 17.150
26   Azerbejdżan 17.000
27   Węgry 16.375
28   Polska 15.875
29   Kazachstan 15.750
30   Słowacja 15.625
31   Słowenia 15.000
32   Białoruś 12.500
33   Mołdawia 11.250
34   Litwa 10.000
35   Bośnia i Hercegowina 9.125
36   Finlandia 8.875
37   Luksemburg 8.750
Lp. Federacja Współ. Drużyny
38   Łotwa 8.625 3
39   Kosowo 8.166
40   Irlandia 8.125
41   Armenia 8.125
42   Irlandia Północna 8.083
43   Albania 8.000
44   Wyspy Owcze 7.250
45   Estonia 7.041
46   Malta 7.000
47   Gruzja 7.000
48   Macedonia Północna 7.000
49   Liechtenstein 6.500 1
50   Walia 5.500 3
51   Gibraltar 5.416 2
52   Islandia 5.375
53   Czarnogóra 4.875
54   Andora 4.665
55   San Marino 1.332

Szczegółowy podział miejsc edytuj

Poniższa tablica pokazuje listę szczegółowego podziału miejsc[3]

Drużyny rozpoczynające udział Zwycięzcy poprzedniej rundy Drużyny przeniesione z Ligi Mistrzów lub Ligi Europy
I runda kwalifikacyjna
(62 drużyny)
  • 16 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 40–55
  • 25 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 30–55 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
  • 21 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 29–50 (z wyjątkiem Liechtensteinu)
II runda kwalifikacyjna
(106 drużyn)
ścieżka mistrzowska
(16 drużyn)
  • 13 drużyn – przegrani I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów
  • 3 drużyny – przegrani rundy wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów
ścieżka ligowa
(90 drużyn)
  • 20 drużyn – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 20–39
  • 14 drużyn – wicemistrzowie lig federacji z miejsc 16–29
  • 16 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsc 13–28
  • 8 drużyn – czwarty zespół lig federacji z miejsc 7–15 (z wyjątkiem Rosji)
  • 1 drużyna – piąty zespół lig federacji z miejsca 6
  • 31 drużyn – zwycięzcy I rundy kwalifikacji
III runda kwalifikacyjna
(64 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(10 drużyn)
  • 8 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 2 drużyny – przegrani I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów (wolny los)
ścieżka ligowa
(54 drużyny)
  • 3 drużyny – zdobywcy pucharów federacji z miejsc 17–19
  • 5 drużyn – trzeci zespół lig federacji z miejsca 7–12 (z wyjątkiem Rosji)
  • 1 drużyna – czwarty zespół lig federacji z miejsca 6
  • 45 drużyn – zwycięzcy II rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
Runda play-off
(44 drużyny)
ścieżka mistrzowska
(10 drużyn)
  • 5 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce mistrzowskiej
  • 5 drużyn – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Europy w ścieżce mistrzowskiej
ścieżka ligowa
(34 drużyny)
  • 1 drużyna – piąty zespół lig federacji z miejsca 5
  • 4 drużyny – szósty zespół lig federacji z miejsc 1–4 (zwycięzca Pucharu Ligi w Anglii)
  • 27 drużyn – zwycięzcy III rundy kwalifikacji w ścieżce ligowej
  • 2 drużyny – przegrani III rundy kwalifikacji Ligi Europy w ścieżce ligowej
Faza grupowa
(32 drużyny)
  • 5 drużyn – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce mistrzowskiej
  • 17 drużyn – zwycięzcy rundy play-off w ścieżce ligowej
  • 10 drużyn – przegrani rundy play-off Ligi Europy
Faza pucharowa
(24 drużyny)
  • 8 drużyn – zwycięzcy grup w fazie grupowej
  • 8 drużyn – wicemistrzowie grup w fazie grupowej
  • 8 drużyn – zdobywcy trzecich miejsc w fazie grupowej Ligi Europy

Uczestnicy edytuj

Wykaz rundy dla zespołów z danego miejsca w danej lidze.

Oznaczenia:

  • L2, L3, L4, L5, L6 – drużyny, który zajęły odpowiednie miejsca w ligach krajowych,
  • PK – zdobywca pucharu krajowego,
  • PL – zdobywca pucharu ligi,
  • P-O – drużyny, które awansowały z play-offów w swoich ligach,
  • SZ – drużyny, które awansowały poprzez zwycięstwo w sezonie zasadniczym,
  • LE4 – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie play-off Ligi Europy,
  • LE3M – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy dla mistrzów,
  • LE3L – drużyny, które przegrały swoje mecze w III rundzie kwalifikacji Ligi Europy dla niemistrzów,
  • LM1 – drużyny, które przegrały swoje mecze w I rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LM RW – drużyny, które przegrały swoje mecze w rundzie wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów,
  • LE FG – drużyny, które zajęły trzecie miejsca w swoich grupach w fazie grupowej Ligi Europy.
Faza pucharowa
  Olympiakos SFP (LE FG)   Real Betis (LE FG)   Union SG (LE FG)   Servette FC (LE FG)
  Ajax (LE FG)   Sturm Graz (LE FG)   Maccabi Hajfa (LE FG)   Molde FK (LE FG)
Faza grupowa
  Zoria Ługańsk (LE4)   Łudogorec Razgrad (LE4)   KÍ Klaksvík (LE4)   Slovan Bratysława (LE4)
  FK Čukarički (LE4)   Aberdeen (LE4)   Olimpija Lublana (LE4)   Dinamo Zagrzeb (LE4)
  FC Lugano (LE4)   Zrinjski Mostar (LE4)
Runda play-off
dla mistrzów dla niemistrzów
  Žalgiris Wilno (LE3M)   BATE Borysów (LE3M)   Aston Villa (L7)   Lille OSC (L5)
  HJK Helsinki (LE3M)   FK Astana (LE3M)   CA Osasuna (L7)   KRC Genk (LE3L)
  Breiðablik (LE3M)   Fiorentina (L8)[b]   SK Dnipro-1 (LE3L)
  Eintracht Frankfurt (L7)
III runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  Lincoln Red Imps (LM1)[c]   Flora Tallinn (LM1)[c]   FC Arouca (L5)   Dynamo Kijów (L4)
  AZ Alkmaar (L4)   SK Brann (PK)
  Rapid Wiedeń (L4)   FC Nordsjælland (L2)
  Heart of Midlothian (L4)   Hajduk Split (PK)
  Partizan Belgrad (L4)
II runda kwalifikacyjna
dla mistrzów dla niemistrzów
  Atlètic D’Escaldes (LM RW)   Larne F.C. (LM1)   Vitória Guimarães (L6)   Hammarby IF (L3)
  SP Tre Penne (LM RW)   Swift Hesperange (LM1)   Twente (P-O)   Kalmar FF (L4)
  Budućnost Podgorica (LM RW)   Farul Konstanca (LM1)   Austria Wiedeń (P-O)   CSKA Sofia (L2)
  The New Saints F.C. (LM1)   Ħamrun Spartans (LM1)   Hibernian (L5)   CSKA 1948 Sofia (L3)
  Ballkani (LM1)   Urartu Erywań (LM1)   FK Vojvodina (L5)   Lewski Sofia (P-O)
  Shamrock Rovers (LM1)   Partizani Tirana (LM1)   Worskła Połtawa (L5)   Sepsi Sfântu Gheorghe (PK)
  FK Struga (LM1)   Dinamo Tbilisi (LM1)   Club Brugge (L4)   FCSB (L2)
  Ferencvárosi TC (LM1)   KAA Gent (L5)   CFR Cluj (P-O)
  Valmiera FC (LM1)   FC Luzern (L4)   FK Qəbələ (PK)
  FC Basel (L5)   Sabah Baku (L2)
  PAOK FC (L4)   Neftçi PFK (L3)
  Aris FC (L5)   Zalaegerszegi TE (PK)
  Viktoria Pilzno (L3)   Kecskeméti TE-Hufbau (L2)
  Bohemians 1905 (L4)   Debreceni VSC (L3)
  FK Bodø/Glimt (L2)   Legia Warszawa (L2/PK)
  Rosenborg BK (L3)   Lech Poznań (L3)
  Aarhus GF (L3)   Pogoń Szczecin (L4)
  FC Midtjylland (P-O)   Ordabasy Szymkent (PK)
  NK Osijek (L3)   FK Aktöbe (L2)
  HNK Rijeka (L4)   Spartak Trnawa (PK)
  Fenerbahçe SK (L2)   NK Celje (L2)
  Beşiktaş JK (L3)   Tarpieda-BiełAZ (PK)
  Adana Demirspor (L4)   Petrocub Hîncești (L2)
  Omonia Nikozja (PK)   Žalgiris Kowno (L2)
  APOEL Nikozja (L2)   Borac Banja Luka (L2)
  AEK Larnaka (L3)   KuPS Kuopio (PK)
  Beitar Jerozolima (PK)   FC Differdange 03 (PK)
  Hapoel Beer Szewa (L2)   FK Auda (PK)
  Maccabi Tel Awiw (L3)   Drita Gnjilane (L2)[d]
  Djurgårdens IF (L2)
I runda kwalifikacyjna
  Toboł Kustanaj (L3)   F91 Dudelange (L3)   KF Vllaznia (L4)   FC Vaduz (PK)
  DAC Dunajská Streda (L2)   Riga FC (L2)   Víkingur Gøta (L2)   Connah’s Quay Nomads F.C. (L2)
  MŠK Žilina (P-O)   FK RFS (L3)   HB Tórshavn (L3)   Pen-y-Bont (L3)
  NK Maribor (L3)   Gjilani (L3)   B36 Tórshavn (L4)   Haverfordwest County (P-O)
  NK Domžale (L4)   Dukagjini (L4)   JK Narva Trans (PK)   Europa FC (L2)
  Dynama Mińsk (L4)   Derry City (L2/PK)   FCI Levadia Tallinn (L2)   Bruno’s Magpies (L3/PK)
  Nioman Grodno (L9)[e]   Dundalk F.C. (L3)   Paide Linnameeskond (L3)   Víkingur Reykjavík (PK)
  Zimbru Kiszyniów (L3)   St. Patrick’s Athletic (L4)   Birkirkara FC (L2/PK)   KA Akureyri (L2)
  Milsami Orgiejów (L4)   Piunik Erywań (L2)   Gżira United FC (L3)   Sutjeska Nikšić (PK/L2)
  FK Panevėžys (L3)   Ararat-Armenia (L3)   Balzan FC (L4)[f]   Arsenal Tivat (L3)
  FC Hegelmann (L4)   Alaszkert (L4)   Torpedo Kutaisi (PK)   Inter Club d’Escaldes (PK/L2)
  FK Željezničar (L3)   Crusaders F.C. (PK)   Dinamo Batumi (L2)   FC Santa Coloma (L3)
  FK Sarajevo (L4)   Linfield F.C. (L2)   Dila Gori (L3)   SS Cosmos (L2)
  FC Honka (L3)   Glentoran F.C. (P-O)   FK Makedonija Dźorcze Petrow (PK)   SP La Fiorita (L3)[g]
  FC Haka (L4)   KF Tirana (L2)   KF Shkupi (L2)
  Progrès Niedercorn (L2)   Egnatia Rrogozhinë (PK/L3)   Szkendija Tetowo (L3)

Terminarz edytuj

Poniżej przedstawiono terminarz rozgrywek (wszystkie losowania, z wyjątkiem losowania fazy grupowej, odbędą się w siedzibie UEFA w Nyonie)[6].

Faza Runda Data losowania Pierwszy mecz Rewanż
Kwalifikacje Pierwsza runda kwalifikacyjna 20 czerwca 2023 13 lipca 2023 20 lipca 2023
Druga runda kwalifikacyjna 21 czerwca 2023 27 lipca 2023 3 sierpnia 2023
Trzecia runda kwalifikacyjna 24 lipca 2023 10 sierpnia 2023 17 sierpnia 2023
Play-off 7 sierpnia 2023 24 sierpnia 2023 31 sierpnia 2023
Faza grupowa Kolejka 1 1 września 2023
(Monako)
21 września 2023
Kolejka 2 5 października 2023
Kolejka 3 26 października 2023
Kolejka 4 9 listopada 2023
Kolejka 5 30 listopada 2023
Kolejka 6 14 grudnia 2023
Faza pucharowa Play-offy 18 grudnia 2023 15 lutego 2024 22 lutego 2024
1/8 finału 23 lutego 2024 7 marca 2024 14 marca 2024
Ćwierćfinały 15 marca 2024 11 kwietnia 2024 18 kwietnia 2024
Półfinały 2 maja 2024 9 maja 2024
Finał 29 maja 2024 na OPAP Arena w Atenach

Faza kwalifikacyjna edytuj

I runda kwalifikacyjna edytuj

Do startu w I rundzie kwalifikacyjnej uprawnione były 62 drużyny, z czego 31 było rozstawionych.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Sutjeska Nikšić   2:1   SS Cosmos 1:0 1:1
NK Domžale   4:5   Balzan FC 1:4 3:1 (dogr.)
FC Vaduz   2:3   Nioman Grodno 1:2 1:1
Ararat-Armenia   5:5 (k. 4:2)   Egnatia Rrogozhinë 1:1 4:4 (dogr.)
Torpedo Kutaisi   3:3 (k. 4:2)   FK Sarajevo 2:2 1:1 (dogr.)
Alaszkert   7:2   Arsenal Tivat 1:1 6:1
FK Željezničar   4:3   Dynama Mińsk 2:2 2:1
SP La Fiorita   1:2   Zimbru Kiszyniów 1:1 0:1
NK Maribor   3:2   Birkirkara FC 1:1 2:1
KF Tirana   3:2   Dinamo Batumi 1:1 2:1
Bruno’s Magpies   1:3   Dundalk F.C. 0:0 1:3
Inter Club d’Escaldes   3:2   Víkingur Gøta 2:1 1:1
Progrès Niedercorn   4:2   Gjilani 2:2 2:0
Linfield F.C.   3:2   KF Vllaznia 3:1 0:1
KA Akureyri   4:0   Connah’s Quay Nomads F.C. 2:0 2:0
Szkendija Tetowo   1:1 (k. 2:3)   Haverfordwest County 1:0 0:1 (dogr.)
FC Haka   2:3   Crusaders F.C. 2:2 0:1
HB Tórshavn   0:1   Derry City 0:0 0:1
Riga FC   2:1   Víkingur Reykjavík 2:0 0:1
MŠK Žilina   4:2   FCI Levadia Tallinn 2:1 2:1
Piunik Erywań   5:0   JK Narva Trans 2:0 3:0
FK Panevėžys   3:2   Milsami Orgiejów 2:2 1:0
Toboł Kustanaj   2:1   FC Honka 2:1 0:0
DAC Dunajská Streda   2:3   Dila Gori 2:1 0:2
FK Makedonija Dźorcze Petrow   1:5   FK RFS 0:1 1:4
Dukagjini   5:3   Europa FC 2:1 3:2
Pen-y-Bont   1:3   FC Santa Coloma 1:1 0:2 (dogr.)
FC Hegelmann   0:5   KF Shkupi 0:5 0:0
F91 Dudelange   5:3   St. Patrick’s Athletic 2:1 3:2
B36 Tórshavn   2:0   Paide Linnameeskond 0:0 2:0 (dogr.)
Gżira United FC   3:3 (k. 14:13)   Glentoran F.C. 2:2 1:1 (dogr.)
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

II runda kwalifikacyjna edytuj

Od tej rundy turniej kwalifikacyjny został podzielony na 2 części – ścieżkę mistrzowską i ścieżkę ligową:

  • do startu w II rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych było 16 drużyn (13 z I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów i 3 z rundy wstępnej kwalifikacji Ligi Mistrzów), z czego 8 było rozstawionych, dwie drużyny otrzymały wolny los w tej rundzie;
  • do startu w II rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnionych było 90 drużyn (w tym 31 z poprzedniej rundy), z czego 45 było rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
SP Tre Penne   0:10   Valmiera FC 0:3 0:7
Ferencvárosi TC   6:0   Shamrock Rovers 4:0 2:0
The New Saints F.C.   3:4   Swift Hesperange 1:1 2:3
Atlètic D’Escaldes   1:5   Partizani Tirana 0:1 1:4
Ħamrun Spartans   3:1   Dinamo Tbilisi 2:1 1:0
Farul Konstanca   6:4   Urartu Erywań 3:2 3:2
FK Struga   5:3   Budućnost Podgorica 1:0 4:3
Ballkani   7:1   Larne F.C. 3:0 4:1
Ścieżka ligowa
Dukagjini   1:7   HNK Rijeka 0:1 1:6
Gżira United FC   3:2   F91 Dudelange 2:0 1:2
Djurgårdens IF   2:3   FC Luzern 1:2 1:1
NK Celje   4:4 (k. 4:2)   Vitória Guimarães 3:4 1:0 (dogr.)
Sutjeska Nikšić   2:3   FC Santa Coloma 2:0 0:3 (dogr.)
Hapoel Beer Szewa   2:1   FK Panevėžys 1:0 1:1
Worskła Połtawa   3:4   Dila Gori 2:1 1:3
CFR Cluj   2:3   Adana Demirspor 1:1 1:2
Ordabasy Szymkent   4:5   Legia Warszawa 2:2 2:3
FK RFS   1:4   Sabah Baku 0:2 1:2
Beşiktaş JK   5:1   KF Tirana 3:1 2:0
FK Željezničar   2:4   Neftçi PFK 2:2 0:2
APOEL Nikozja   4:2   FK Vojvodina 2:1 2:1
CSKA 1948 Sofia   2:4   FCSB 0:1 2:3
Alaszkert   2:2 (k. 1:3)   Debreceni VSC 0:1 2:1 (dogr.)
Lech Poznań   5:2   Žalgiris Kowno 3:1 2:1
Kalmar FF   2:4   Piunik Erywań 1:2 1:2
FK Bodø/Glimt   7:2   Bohemians 1905 3:0 4:2
FK Auda   2:5   Spartak Trnawa 1:1 1:4
NK Osijek   3:1   Zalaegerszegi TE 1:0 2:1
Twente   2:1   Hammarby IF 1:0 1:1 (dogr.)
KA Akureyri   5:3   Dundalk F.C. 3:1 2:2
Club Brugge   3:1   Aarhus GF 3:0 0:1
Crusaders F.C.   4:5   Rosenborg BK 2:2 2:3 (dogr.)
Inter Club d’Escaldes   3:7   Hibernian 2:1 1:6
Viktoria Pilzno   2:1   Drita Gnjilane 0:0 2:1
B36 Tórshavn   3:2   Haverfordwest County 2:1 1:1 (dogr.)
FC Basel   3:4   Toboł Kustanaj 1:3 2:1
FC Differdange 03   4:5   NK Maribor 1:1 3:4 (dogr.)
Austria Wiedeń   3:1   Borac Banja Luka 1:0 2:1
CSKA Sofia   0:6   Sepsi Sfântu Gheorghe 0:2 0:4
Ararat-Armenia   1:2   Aris FC 1:1 0:1
Maccabi Tel Awiw   5:0   Petrocub Hîncești 3:0 2:0
Tarpieda-BiełAZ   3:4   AEK Larnaka 2:3 1:1
Torpedo Kutaisi   3:5   FK Aktöbe 1:4 2:1
FC Midtjylland   3:2   Progrès Niedercorn 2:0 1:2 (dogr.)
Derry City   5:4   KuPS Kuopio 2:1 3:3
KAA Gent   10:3   MŠK Žilina 5:1 5:2
Kecskeméti TE   3:4   Riga FC 2:1 1:3 (dogr.)
Linfield F.C.   4:8   Pogoń Szczecin 2:5 2:3
PAOK FC   4:1   Beitar Jerozolima 0:0 3:1
Nioman Grodno   2:0   Balzan FC 2:0 0:0
Fenerbahçe SK   9:0   Zimbru Kiszyniów 5:0 4:0
FK Qəbələ   3:7   Omonia Nikozja 2:3 1:4
KF Shkupi   0:3   Lewski Sofia 0:2 0:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

III runda kwalifikacyjna edytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych było 10 drużyn (8 z poprzedniej rundy oraz 2 z I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów, które otrzymały tzw. wolny los);
  • do startu w III rundzie kwalifikacyjnej w ścieżce ligowej uprawnione były 54 drużyny (w tym 45 z poprzedniej rundy), z czego 27 było rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
Ħamrun Spartans   2:8   Ferencvárosi TC 1:6 1:2
Farul Konstanca   5:0   Flora Tallinn 3:0 2:0
Valmiera FC   1:3   Partizani Tirana 1:2 0:1
Ballkani   5:1   Lincoln Red Imps 2:0 3:1
FK Struga   4:3   Swift Hesperange 3:1 1:2
Ścieżka ligowa
AEK Larnaka   1:2   Maccabi Tel Awiw 1:1 0:1
Sabah Baku   2:2 (k. 4:5)   Partizan Belgrad 2:0 0:2 (dogr.)
Sepsi Sfântu Gheorghe   2:1   FK Aktöbe 1:1 1:0
Rapid Wiedeń   5:0   Debreceni VSC 0:0 5:0
Hajduk Split   0:3   PAOK FC 0:0 0:3
FC Santa Coloma   0:3   AZ Alkmaar 0:1 0:2
NK Celje   5:1   Nioman Grodno 1:0 4:1
Neftçi PFK   2:5   Beşiktaş JK 1:3 1:2
Omonia Nikozja   2:5   FC Midtjylland 1:0 1:5
Aris FC   2:2 (k. 5:6)   Dynamo Kijów 1:0 1:2 (dogr.)
Legia Warszawa   6:5   Austria Wiedeń 1:2 5:3
Hapoel Beer Szewa   1:2   Lewski Sofia 0:0 1:2
Hibernian   5:3   FC Luzern 3:1 2:2
Viktoria Pilzno   6:0   Gżira United FC 4:0 2:0
FC Arouca   3:4   SK Brann 2:1 1:3
KAA Gent   6:2   Pogoń Szczecin 5:0 1:2
Adana Demirspor   7:4   NK Osijek 5:1 2:3
B36 Tórshavn   1:5   HNK Rijeka 1:3 0:2
Twente   5:0   Riga FC 2:0 3:0
Rosenborg BK   3:4   Heart of Midlothian 2:1 1:3
Fenerbahçe SK   6:1   NK Maribor 3:1 3:0
Club Brugge   10:2   KA Akureyri 5:1 5:1
Dila Gori   0:3   APOEL Nikozja 0:2 0:1
Lech Poznań   3:4   Spartak Trnawa 2:1 1:3
FCSB   0:2   FC Nordsjælland 0:0 0:2
Toboł Kustanaj   1:1 (k. 6:5)   Derry City 1:0 0:1 (dogr.)
FK Bodø/Glimt   6:0   Piunik Erywań 3:0 3:0
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Runda play-off edytuj

W tej rundzie kwalifikacji utrzymany został podział na 2 ścieżki – mistrzowską i ligową:

  • do startu w rundzie play-off w ścieżce mistrzowskiej uprawnionych było 10 drużyn (5 z poprzedniej rundy oraz 5 z III rundy kwalifikacji Ligi Europy w ścieżce mistrzowskiej), z czego 5 było rozstawionych;
  • do startu w rundzie play-off w ścieżce ligowej uprawnione były 34 drużyny (w tym 27 z poprzedniej rundy oraz 2 z III rundy kwalifikacji Ligi Europy w ścieżce ligowej), z czego 17 było rozstawionych.
Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Ścieżka mistrzowska
Ballkani   4:2   BATE Borysów 4:1 0:1
Žalgiris Wilno   0:7   Ferencvárosi TC 0:4 0:3
FK Struga   0:2   Breiðablik 0:1 0:1
Farul Konstanca   2:3   HJK Helsinki 2:1 0:2
FK Astana   2:1   Partizani Tirana 1:0 1:1
Ścieżka ligowa
Lewski Sofia   1:3   Eintracht Frankfurt 1:1 0:2
Sepsi Sfântu Gheorghe   4:5   FK Bodø/Glimt 2:2 2:3 (dogr.)
FC Midtjylland   4:4 (k. 5:6)   Legia Warszawa 3:3 1:1 (dogr.)
Fenerbahçe SK   6:1   Twente 5:1 1:0
KAA Gent   4:1   APOEL Nikozja 2:0 2:1
Toboł Kustanaj   1:5   Viktoria Pilzno 1:2 0:3
Lille OSC   3:2   HNK Rijeka 2:1 1:1 (dogr.)
Dynamo Kijów   2:4   Beşiktaş JK 2:3 0:1
Spartak Trnawa   3:2   SK Dnipro-1 1:1 2:1 (dogr.)
Hibernian   0:8   Aston Villa 0:5 0:3
KRC Genk   2:2 (k. 5:4)   Adana Demirspor 2:1 0:1 (dogr.)
AZ Alkmaar   4:4 (k. 6:5)   SK Brann 1:1 3:3 (dogr.)
Rapid Wiedeń   1:2   Fiorentina 1:0 0:2
Heart of Midlothian   1:6   PAOK FC 1:2 0:4
FC Nordsjælland   6:0   Partizan Belgrad 5:0 1:0
CA Osasuna   3:4   Club Brugge 1:2 2:2
Maccabi Tel Awiw   5:2   NK Celje 4:1 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Faza grupowa edytuj

Losowanie odbyło się 1 września 2023 roku w Monako. Do startu w fazie grupowej uprawnione są 32 drużyny (22 zwycięzców rundy play-off Ligi Konferencji Europy i 10 przegranych rundy play-off Ligi Europy), które rozegrają spotkania systemem każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. W trakcie losowania zespoły były rozdzielone na 4 koszyki według współczynnika UEFA, następnie rozlosowane i podzielone na 8 grup po 4 drużyny każda. Do jednej grupy nie mogły trafić drużyny z tego samego koszyka i federacji.

Kolory w tabeli grup
Zespół z miejsca 1. awansuje do 1/8 finału
Zespół z miejsca 2. awansuje do play-offów

Zasady ustalania kolejności w tabeli:

  1. liczba zdobytych punktów w całej rundzie;
  2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich;
  3. różnica bramek w meczach bezpośrednich;
  4. różnica bramek w całej rundzie;
  5. liczba zdobytych bramek w całej rundzie;
  6. liczba zdobytych bramek na wyjeździe w całej rundzie;
  7. liczba zwycięstw w całej rundzie;
  8. liczba zwycięstw na wyjeździe w całej rundzie;
  9. punkty dyscyplinarne (czerwona kartka – 3 punkty, żółta kartka – 1 punkt);
  10. współczynnik drużyny z poprzednich 5 sezonów.

Grupa A edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja LIL SLO LJU
1   Lille (A) 6 4 2 0 10 2 +8 14 1/8 finału LKE 2–1 2–0 3–0
2   Slovan Bratysława (A) 6 3 1 2 8 7 +1 10 Play-offy LKE 1–1 1–2 2–1
3   Olimpija Ljubljana 6 2 0 4 4 9 −5 6 0–2 0–1 2–0
4   KÍ Klaksvík 6 1 1 4 5 9 −4 4 0–0 1–2 3–0
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.


Grupa B edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja MTA GNT ZOR BRE
1   Maccabi Tel Awiw (A) 6 5 0 1 14 9 +5 15 1/8 finału LKE 3–1 3–2 3–2
2   Gent (A) 6 4 1 1 16 7 +9 13 Play-offy LKE 2–0 4–1 5–0
3   Zoria Ługańsk 6 2 1 3 10 11 −1 7 1–3 1–1 4–0
4   Breiðablik 6 0 0 6 5 18 −13 0 1–2 2–3 0–1
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.


Grupa C edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja PLZ DZG AST BAL
1   Viktoria Pilzno (A) 6 6 0 0 9 1 +8 18 1/8 finału LKE 1–0 3–0 1–0
2   Dinamo Zagrzeb (A) 6 3 0 3 10 5 +5 9 Play-offy LKE 0–1 5–1 3–0
3   Astana 6 1 1 4 4 13 −9 4[i] 1–2 0–2 0–0
4   Ballkani 6 1 1 4 3 7 −4 4[i] 0–1 2–0 1–2
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.
Uwagi:
  1. a b Mecze bezpośrednie, liczba punktów: Astana 4, Ballkani 1.


Grupa D edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja BRU BOD BEŞ LUG
1   Club Brugge (A) 6 5 1 0 15 3 +12 16 1/8 finału LKE 3–1 1–1 2–0
2   Bodø/Glimt (A) 6 3 1 2 11 8 +3 10 Play-offy LKE 0–1 3–1 5–2
3   Beşiktaş 6 1 1 4 7 14 −7 4[i] 0–5 1–2 2–3
4   Lugano 6 1 1 4 6 14 −8 4[i] 1–3 0–0 0–2
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.
Uwagi:
  1. a b Mecze bezpośrednie, różnica bramek: Beşiktaş +1, Lugano –1.


Grupa E edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja AVL LEG AZ ZRI
1   Aston Villa (A) 6 4 1 1 12 7 +5 13 1/8 finału LKE 2–1 2–1 1–0
2   Legia Warszawa (A) 6 4 0 2 10 6 +4 12 Play-offy LKE 3–2 2–0 2–0
3   AZ Alkmaar 6 2 0 4 7 12 −5 6 1–4 1–0 1–0
4   Zrinjski Mostar 6 1 1 4 6 10 −4 4 1–1 1–2 4–3
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.


Grupa F edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja FIO FER GNK ČUK
1   Fiorentina (A) 6 3 3 0 14 6 +8 12 1/8 finału LKE 2–2 2–1 6–0
2   Ferencváros (A) 6 2 4 0 9 6 +3 10 Play-offy LKE 1–1 1–1 3–1
3   Genk 6 2 3 1 8 5 +3 9 2–2 0–0 2–0
4   Čukarički 6 0 0 6 2 16 −14 0 0–1 1–2 0–2
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.


Grupa G edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja PAO FRA ABE HJK
1   PAOK (A) 6 5 1 0 16 10 +6 16 1/8 finału LKE 2–1 2–2 4–2
2   Eintracht Frankfurt (A) 6 3 0 3 11 7 +4 9 Play-offy LKE 1–2 2–1 6–0
3   Aberdeen 6 1 3 2 10 10 0 6 2–3 2–0 1–1
4   HJK Helsinki 6 0 2 4 7 17 −10 2 2–3 0–1 2–2
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.


Grupa H edytuj

Lp. Drużyna M Z R P B+ B- +/– Pkt Kwalifikacja FEN LUD NOR TRN
1   Fenerbahçe (A) 6 4 0 2 13 11 +2 12[i] 1/8 finału LKE 3–1 3–1 4–0
2   Łudogorec Razgrad (A) 6 4 0 2 11 11 0 12[i] Play-offy LKE 2–0 1–0 4–0
3   Nordsjælland 6 3 1 2 17 7 +10 10 6–1 7–1 1–1
4   Spartak Trnawa 6 0 1 5 3 15 −12 1 1–2 1–2 0–2
Źródło: UEFA
Zasady ustalania kolejności: patrz wyżej.
Oznaczenia: (A) – awans do fazy pucharowej Ligi Konferencji Europy.
Uwagi:
  1. a b Różnica bramek we wszystkich meczach: Fenerbahçe +2, Łudogorec Razgrad 0.


Faza pucharowa edytuj

Do startu w fazie pucharowej uprawnione są 24 drużyny:

Do dalszych etapów turnieju przechodzą zwycięzcy poszczególnych dwumeczów.

Zakwalifikowane drużyny edytuj

W play-offach zespoły, które zajęły 2. miejsca w swoich grupach w Lidze Konferencji Europy zostały rozlosowane przeciwko zespołom, które zajęły 3. miejsca w swoich grupach w Lidze Europy. Zwycięzcy grup z Ligi Konferencji Europy nie uczestniczą w play-offach i mają automatyczny awans do 1/8 finału.

play-offy
z Ligi Europy
A   Olympiakos SFP
B   Ajax
C   Real Betis
D   Sturm Graz
E   Union SG
F   Maccabi Hajfa
G   Servette FC
H   Molde FK
Drugie miejsca
A   Slovan Bratysława
B   KAA Gent
C   Dinamo Zagrzeb
D   FK Bodø/Glimt
E   Legia Warszawa
F   Ferencvárosi TC
G   Eintracht Frankfurt
H   Łudogorec Razgrad
1/8 finału
Zwycięzcy grup
A   Lille OSC
B   Maccabi Tel Awiw
C   Viktoria Pilzno
D   Club Brugge
E   Aston Villa
F   Fiorentina
G   PAOK FC
H   Fenerbahçe SK
Legenda

      wygrany turniej

      przegrany w finale

      awans do półfinału

      awans do ćwierćfinału

      awans do 1/8

Drabinka edytuj

Uwagi:
* Zwycięstwo po dogrywce
** Zwycięstwo po rzutach karnych.

Play-offy edytuj

Losowanie par tej rundy odbyło się 18 grudnia 2023 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 15 lutego, a rewanże 22 lutego 2024.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Sturm Graz   5:1   Slovan Bratysława 4:1 1:0
Servette FC   1:0   Łudogorec Razgrad 0:0 1:0
Union SG   4:3   Eintracht Frankfurt 2:2 2:1
Real Betis   1:2   Dinamo Zagrzeb 0:1 1:1
Olympiakos SFP   2:0   Ferencvárosi TC 1:0 1:0
Ajax   4:3   FK Bodø/Glimt 2:2 2:1 (dogr.)
Molde FK   6:2   Legia Warszawa 3:2 3:0
Maccabi Hajfa   2:1   KAA Gent 1:0 1:1
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

1/8 finału edytuj

W tej rundzie zwycięzcy grup Ligi Konferencji Europy zostali rozlosowani przeciwko zwycięzcom dwumeczów play-offów. Losowanie par tej rundy odbyło się 23 lutego 2024 roku. Pierwsze mecze zostały rozegrane 7 marca, a rewanże 14 marca 2024.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Servette FC   0:0 (k. 1:3)   Viktoria Pilzno 0:0 0:0 (dogr.)
Ajax   0:4   Aston Villa 0:0 0:4
Molde FK   2:4   Club Brugge 2:1 0:3
Union SG   1:3   Fenerbahçe SK 0:3 1:0
Dinamo Zagrzeb   3:5   PAOK FC 2:0 1:5
Sturm Graz   1:4   Lille OSC 0:3 1:1
Maccabi Hajfa   4:5   Fiorentina 3:4 1:1
Olympiakos SFP   7:5   Maccabi Tel Awiw 1:4 6:1 (dogr.)
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Ćwierćfinały edytuj

Od tej rundy drużyny rywalizujące ze sobą w parach losowane były niezależnie od kraju z którego pochodzą, a także grupy w której występowały. Losowanie par tej rundy odbyło się 15 marca 2024 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 11 kwietnia, a rewanże 18 kwietnia 2024.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Club Brugge   1   PAOK FC 1:0 -:-
Olympiakos SFP   2   Fenerbahçe SK 3:2 -:-
Aston Villa   3   Lille OSC 2:1 -:-
Viktoria Pilzno   4   Fiorentina 0:0 -:-
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Półfinały edytuj

Losowanie par tej rundy odbyło się 15 marca 2024 roku. Pierwsze mecze zostaną rozegrane 2 maja, a rewanże 9 maja 2024.

Drużyna 1 Wynik dwumeczu Drużyna 2 Pierwszy mecz Drugi mecz
Aston Villa   / Lille OSC   1   Olympiakos SFP /   Fenerbahçe SK -:- -:-
Viktoria Pilzno   / Fiorentina   2   Club Brugge /   PAOK FC -:- -:-
Po lewej gospodarz pierwszego meczu.

Finał edytuj

29 maja 2024
21:00 CET
Zwycięzca półfinału 1 Zwycięzca półfinału 2 OPAP Arena, Ateny

Klasyfikacja strzelców edytuj

Nie wliczono bramek z kwalifikacji i play-off.
Stan na 14 grudnia 2023 roku[7]

Pozycja Zawodnik Zespół Mecze Bramki Minuty na boisku
1.   Eran Zahawi   Maccabi Tel Awiw 6 5 529
  Gift Orban   KAA Gent 5 389
  Benjamin Nygren   FC Nordsjælland 5 368
4.   Jakub Piotrowski   Łudogorec Razgrad 6 4 540
  Dor Peretz   Maccabi Tel Awiw 6 540
  Aleksandar Čavrić   Slovan Bratysława 6 468
  Hans Vanaken   Club Brugge 5 450
  Yusuf Yazıcı   Lille OSC 6 431
  Igor Thiago   Club Brugge 6 398
  Omar Marmoush   Eintracht Frankfurt 5 374
  Bruno Petković   Dinamo Zagrzeb 3 253

Hat tricki edytuj

Gracz (klub) Spotkanie Rezultat Runda Data
  Gift Orban (KAA Gent)   Breiðablik  KAA Gent 2:3 Faza grupowa/
4 kolejka
9 listopada 2023
  Benjamin Nygren (FC Nordsjælland)   FC Nordsjælland  Fenerbahçe SK 6:1 Faza grupowa/
5 kolejka
30 listopada 2023

Zobacz też edytuj

Uwagi edytuj

  1. 28 lutego 2022 roku, FIFA i UEFA zawiesiły rosyjskie kluby i reprezentacje we wszystkich rozgrywkach z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę[2].
  2. Pierwotnie w rundzie play-off kwalifikacji Ligi Konferencji Europy miał zagrać klub z 7. miejsca ligi Włoskiej, Juventus, jednak został on wykluczony z europejskich pucharów z powodu naruszenia regulaminu finansowego UEFA. Jego miejsce zajmie klub z 8. miejsca – Fiorentina[4].
  3. a b Uzyskał wolny los w II rundzie kwalifikacyjnej.
  4. W II rundzie powinien znajdować się zdobywca Pucharu Kosowa, FC Pristhina, ale klub ten nie otrzymał licencji UEFA na grę w europejskich pucharach. Jego miejsce w II rundzie kwalifikacyjnej Ligi Konferencji Europy zajął wicemistrz kraju, Drita Gnijlane.
  5. Pierwotnie w I rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy miał zagrać klub z 5. miejsca ligi białoruskiej, Isłacz Mińsk, jednak został on wykluczony z europejskich pucharów z powodu ustawienia meczów w 2016 roku. Jest to decyzja organu odwoławczego UEFA. Jego miejsce zajmie klub z 9. miejsca – Nioman Grodno.
  6. Zdobywca Pucharu Malty Birkirkara zapewnił sobie miejsce w pucharach po przez ligę. Ostatnie miejsce przyznano Balzan zwycięzcy barażu z Hibernians[5].
  7. Początkowo w europejskich pucharach miał zagrać zdobywca pucharu San Marino AC Virtus, ale UEFA wykluczyła ten klub za ustawianie meczów w 2016 roku. Jego miejsce zajmie klub który zajął 3. miejsce SP La Fiorita.

Przypisy edytuj