Lista laureatów konkursu komiksowego na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi
Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową edytuj
Lista laureatów dorocznego konkursu na krótką formę komiksową, który odbywał się podczas Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu, Międzynarodowego Festiwalu Komiksu oraz Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w latach 1991-2021. Do konkursu zgłaszane były komiksy o długości od jednej do ośmiu plansz. Laureaci otrzymywali nagrody pieniężne i rzeczowe, zwycięzca również statuetkę Komiksusa. Prace prezentowano na wystawach, wybrane trafiały do katalogu. W 2022 roku w jego miejsce wprowadzono Konkurs na projekt publikacji komiksowej[1].
1991 edytuj
- 1 nagroda – Robert Waga
- 2 nagroda – Przemysław Truściński
- 3 nagroda – Jarosław Wróbel
- Wyróżnienie za najlepszą planszę w kolorze – Jarosław Wróbel
- Wyróżnienie za najlepszą plansze czarno – białą – Przemysław Truściński
- Wyróżnienie za najlepszy scenariusz – Andrzej Łaski
- Wyróżnienie za najbardziej oryginalny pomysł – Przemysław Truściński[2]
1992 edytuj
- Grand Prix – Krzysztof Gawronkiewicz 1969 (adaptacja pamiętników Sławomira Rogowskiego)
- 1 nagroda – Przemysław Truściński
- 2 nagroda – Robert Waga
- 3 nagroda – Sławomir Jezierski
- Wyróżnienie za najlepszą planszę w kolorze – Witold Domański
- Wyróżnienie za najlepszą plansze czarno – białą – Krzysztof Gawronkiewicz
- Wyróżnienie za najlepszy scenariusz – Jan Tomkowski i Tomasz Tomaszewski
- Wyróżnienie za oryginalny pomysł – Krzysztof Ciotuch[2]
1993 edytuj
- Grand Prix – Przemysław Truściński Piekło
- Kategoria „Humor” – Piotr Drzewiecki
- Kategoria „Fantastyka” – Przemysław Truściński
- Kategoria „Przygoda” – Krzysztof Gawronkiewicz
- Kategoria „Komiks dziecięcy” – Jarosław Żukowski
- Kategoria „Ekologia” – Dariusz Gorący
- Kategoria „Temat dowolny” – Artur Łobuś i Andrzej Czubak
- Kategoria „Komiks prasowy” – Dariusz Żejmo
- Wyróżnienie za czerń i biel – Krzysztof Gawronkiewicz
- Wyróżnienie za kolor – Tomasz Tomaszewski
- Wyróżnienie za scenariusz – nie przyznano
- Wyróżnienie za nowatorstwo (nagroda dodatkowa jury) – Witold Domański
Jury: Ferdynand Ruszczyc (przewodniczący), Julian Bohdanowicz, Jerzy Treliński, Jakub Wiejacki, Wojciech Birek, Tomasz Marciniak, Kamil Śmiałkowski, Witold Tkaczyk, Robert Waga, Marek Skotarski (sekretarz)[3]
1994 edytuj
- Grand Prix – Aleksandra Spanowicz – Miasto nocą
- Wyróżnienie za kompozycję – Agnieszka Papis i Tomasz Piorunowski
- Wyróżnienie za scenariusz – Piotr Drzewiecki
- Wyróżnienie za opracowanie graficzne – Krzysztof Gawronkiewicz i Grzegorz Janusz
- Wyróżnienie za pomysł – Jarosław Gach
- Wyróżnienie za nowatorstwo – Witold Domański[2]
1995 edytuj
- Grand Prix – Agnieszka Papis i Tomasz Piorunowski – Menuet
- Nagroda w kategorii pastiszu filmowego:
- Piotr Drzewiecki – Wielka spluwa
Jury: Wojciech Birek, Andrzej Sapkowski, Karel Saudek (przewodniczący), Jerzy Treliński, Jakub Wiejacki (sekretarz).
1996 edytuj
- Grand Prix – Sławomir Jezierski – O skarbie, co obcym się nie dał
1997 edytuj
- Grand Prix – Adrian Madej – Krótkie zdarzenie w gwiazdozbiorze
1998 edytuj
- Grand Prix – Piotr Kania i Jacek Waliszewski – On, obraz i ona
- 1 nagroda – Krzysztof Ostrowski
- 2 nagroda – Olaf Ciszak – Kapitan Lux
- 3 nagroda – nie przyznano
- wyróżnienie za kolor – Piotr Kania
- wyróżnienie za czerń i biel – Daniel Grzeszkiewicz
- wyróżnienie za scenariusz – Adrian Madej
1999 edytuj
- Grand Prix – Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki – Jeż Jerzy
- 1 nagroda – Benedykt Szneider – Hlidskjalf
- 2 nagroda – Jacek Frąś – Łęczycki diabeł
- 3 nagroda – Igor Baranko – Otoczony przez wrogów
- wyróżnienie za najlepszą pracę w kolorze – Benedykt Szneider – Hlidskjalf
- wyróżnienie za najlepszą pracę czarno-białą – Jerzy Szyłak i Rafał Gosieniecki – Koszula
- wyróżnienie za scenariusz zrealizowany – Robert Semik – bez tytułu
- wyróżnienie za scenariusz zrealizowany – Jacek Waliszewski
- nagroda publiczności – Przemysław Truściński – Dywizjon 303
2000 edytuj
- Grand Prix – Krzysztof Gawronkiewicz i Dennis Wojda – Krzesło w piekle
- 1 nagroda – Jakub Rebelka i Benedykt Szneider – Oskar twój cień
- 2 nagroda – Jacek Frąś – bez tytułu
- 3 nagroda – Barnaba Majewski – Biała wstążka na starym dębie
- wyróżnienie za czerń i biel – Jiří Grus – Rendez-Vous
- wyróżnienie za kolor – Olaf Ciszak – Karsten Storosz. Epizod pierwszy
- wyróżnienie za scenariusz – Dennis Wojda – Krzesło w piekle
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Tomasz Leśniak, Tomasz Marciniak, Rafał Skarżycki, Tomasz Tomaszewski.
2001 edytuj
- Grand Prix – Krzysztof Ostrowski i Dennis Wojda – Pantofel panny Hofmokl
- 1 nagroda – Jiří Grus – Goin' down slow
- 2 nagroda – Sylwia Restecka – bez tytułu
- 3 nagroda – Adrian Madej – Parszywy dzień
- wyróżnienie za kolor – Jacek Frąś – bez tytułu
- wyróżnienie za czerń i biel – Michał Janusik – Ostatni komiks świata
- wyróżnienie za scenariusz – Michał „Bizon” Lasota – Ławka
Jury: Wojciech Birek (sekretarz), Marcin Herman, Gabriel Kołat (przewodniczący), Krzysztof Skrzypczyk, Witold Tkaczyk, Tomasz Tomaszewski.
2002 edytuj
- Grand Prix – Sławomir Kiełbus – O tym, jak chłop baby szukał
- 1 nagroda – Jiří Grus – Epilog
- 2 nagroda – nie przyznano
- 3 nagroda – Michał Arkusiński – Noize
- 3 nagroda – Mateusz Skutnik – Meduza
- wyróżnienie za czerń i biel- Milos Mazal – Spadek
- wyróżnienie za scenariusz – Radosław Kleczyński – Kic w Stambule
- wyróżnienie za kulturę plastyczną – Tomáš Kučerovský – Visitor
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Gabriel Kołat, Jarosław Machała, Jerzy Szyłak, Tomasz Tomaszewski.
2003 edytuj
- Grand Prix – Jerzy Ozga (rys.) i Rafał Urbański (scen.) – Moja Ziemia Obiecana
- 1 nagroda – Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) i Grzegorz Janusz (scen.) – Sen życia
- 2 nagroda – Sylwia Restecka (rys.) i Joanna Sanecka (scen.) – Sen, część 1
- 3 nagroda – Jakub Gruszczyński (rys.) i Jacek Waliszewski (scen.) – Piąty wymiar
2004 edytuj
- Grand Prix – Paweł Zych za pracę Życie to nie bajka (debiutant)
- Profesjonaliści:
- 1 nagroda – Marek Zalibowski (rys.) i Leszek Sewastianowicz (scen.) – Super Psółka i żarłoczna paprotka
- 2 nagroda – Marek Lachowicz (scen. i rys.) i Tomasz Kuczma (kolor) – Grand Banda
- 3 nagroda – Sylwia Restecka (rys.) i Joanna Sanecka (scen.) – REM
- Debiutanci:
- 1 nagroda – Łukasz Mieszkowski – Ursynowska specgrupa od rozwałki
- 2 nagroda – Mateusz Kołek (rys.) i Miłosz Sroka (scen.) – Życie kobiet
- 3 nagroda – Piotr Herla i Filip Fert – Animator
2005 edytuj
- Grand Prix – Jacek Krumholc za pracę pt. Trupa (profesjonalista)
- Profesjonaliści:
- 1 nagroda – Tomasz Niewiadomski – A.D. 2119
- 2 nagroda – Andriej i Natalia Sniegiriowy – Kieszkin Goroskop
- 3 nagroda – Jacek Frąś – bez tytułu
- Debiutanci:
- 1 nagroda – Bartosz Kosowski – Sky Blue
- 2 nagroda – Maciej Łazowski – Morderstwo w hotelu
- 3 nagroda – Łukasz Ryłko – Kara
2006 edytuj
- Grand Prix – Adrian Madej (grafika), Robert Olesiński, Paweł Marszałek (scenariusz) za pracę pt. Demokracja
- Profesjonaliści:
- 1 nagroda – Daniel Grzeszkiewicz – Jaś i Małgosia
- 2 nagroda – Katarzyna Zalepa – Nie ma lekko
- 3 nagroda – Daniel Gizicki i Marek Lachowicz – bez tytułu
- Debiutanci:
- 1 nagroda – Łukasz Ryłko – Opowieść Wigilijna
- 2 nagroda – Rafał Bąkowicz i Michał Lebioda – Puste niebo
- 3 nagroda – Marcin Frąckowiak – Przydarzenia
2007 edytuj
- Grand Prix – Jakub Woynarowski za pracę pt. Hikikomori
- Profesjonaliści:
- 1 nagroda – Daniel Grzeszkiewicz – Dziwny sen Spielberga
- 2 nagroda – Jacek Frąś – Przygoda
- 3 nagroda – Antoni Serkowski – bez tytułu
- Debiutanci:
- 1 nagroda – Jarek Balcerek i Michał Murwaski – Tytułu nie ma
- 2 nagroda – Maciej Wódz i Bartosz Sztybor – Niewolny
- 3 nagroda – Piotr Perłowski – Złota rybka
2008 edytuj
- Grand Prix – Jakub Matys za pracę pt. Espresso
- Profesjonaliści:
- 1 nagroda – Tomasz Prokupek i Karel Jerie – Z Bogiem, ma miłości
- 2 nagroda – Kajetan Wykurz i Michał Lebioda – Fotoalbum
- 3 nagroda – Bartosz Sztybor, Piotr Nowacki i Sebastian Skrobol – Szóstego dnia
- Debiutanci:
- 1 nagroda – Bartosz Sztybor i Karol Barski – Łańcuchy pokarmowe terenów zalesionych
- 2 nagroda – Sonia Oliveira – bez tytułu
- 3 nagroda – Filip Sułkowski – Pan Worek & Pan Kasztanek
2009 edytuj
- Grand Prix – Grzegorz Janusz (scenariusz) i Jacek Frąś (grafika) za pracę pt. Ostra Biel
- 1 nagroda – Bartosz Sztybor (scenariusz) i Andrij Tkalenko (grafika) za pracę pt. Beneath the Sky
- 2 nagroda – Bartłomiej Hass za pracę pt. Rytuał
- 3 nagroda – Bartosz Sztybor (scenariusz) i Sebastian Skrobol (grafika) za pracę pt. Fajerwerki
- Równorzędne wyróżnienia:
- Andrzej Łaski za pracę pt. Alternatywa 1863
- Bartosz Sztybor (scenariusz) i Artur Sadłos (grafika) za pracę pt. Stella
- Joanna Krótka za pracę pt. Jawa
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Gabriel Kołat, Tomasz Pstrągowski, Paweł Timofiejuk, Witold Tkaczyk.
2010 edytuj
- Grand Prix – Branko Jenimek za pracę pt. Oskar Ed
- 1 nagroda – Maciej Jasiński (scenariusz) i Jakub Mathia (grafika) za pracę pt. Człowiek Kolejka
- 2 nagroda – Paweł Więcek (scenariusz) i Leszek Wicherek (grafika) za pracę pt. Restauracja
- 3 nagroda – Bartosz Sztybor (scenariusz) i Sebastian Skrobol (grafika) za pracę pt. Oby się nie powtórzył
- Równorzędne wyróżnienia:
- Tomasz Przybyszewski (scenariusz) i Martyna Kamińska (grafika) za pracę pt. Komórka
- Rafał Szłapa za pracę pt. Punkt widzenia
- Bartosz Sztybor (scenariusz) i Tomasz Zych (grafika) za pracę pt. Kryminał w siedmiu aktach
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Michał Błażejczyk, Dominika Węcławek, Paweł Timofiejuk, Witold Tkaczyk.
2011 edytuj
- Grand Prix – Michał Narożniak (scenariusz) i Berenika Kołomycka (grafika) za pracę pt. O psie, który czuł się człowiekiem
- 1 nagroda – Andrij Tkalenko za pracę pt. Inevitability
- 2 nagroda – Dennis Wojda (scenariusz) i Sebastian Skrobol (grafika) za pracę pt. Island of hope
- 3 nagroda – Tomasz Kontny (scenariusz) i Marek Turek (grafika) za pracę pt. Kiedy domy śnią
- Równorzędne wyróżnienia:
- Dominik Szcześniak (scenariusz) i Krzysztof Małecki (grafika) za pracę pt. W samo południe
- Michał Piechnik za pracę pt. Cisza
- Paweł Marszałek (scenariusz) i Łukasz Samsonowicz (grafika) za pracę pt. Działo ogłupiania
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Katarzyna Nowakowska, Adam Rusek, Paweł Timofiejuk, Witold Tkaczyk.
2012 edytuj
- Grand Prix – Paweł Piechnik (scenariusz i grafika) za pracę pt. Link
- 1 nagroda – Dennis Wojda (scenariusz) i Sebastian Skrobol (grafika) za pracę pt. Ghost Kids: the ribbon
- 2 nagroda – Robert Popielecki (scenariusz) i Marcin Podolec (grafika) za pracę pt. Pretekst
- 3 nagroda – Mateusz Wiśniewski (scenariusz) i Krystian Garstkowiak (grafika) za pracę pt. Borders of Reality
- Równorzędne wyróżnienia:
- Artur Chocholski (scenariusz) i Tomasz Kontny (grafika) za pracę pt. W kosmosie nikt nie usłyszy jak godosz
- Jakub Syty (scenariusz) i Mikołaj Ratka (grafika) za pracę pt. Puzzle
- Dennis Wojda (scenariusz – nie podano)[4] i Krzysztof Gawronkiewicz (grafika) za pracę pt. Mikropolis. Terra incognita.
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Jakub Demiańczuk, Jarosław Składanek, Aleksandra Spanowicz, Michał Śledziński.
2013 edytuj
W roku 2013 konkurs w dotychczasowej formule został zamknięty. Zastąpiły go dwa konkursy tematyczne, organizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej konkurs pod hasłem „Prawdy i mity o obrocie bezgotówkowym”[5] oraz organizowany wraz z łódzkim Domem Literatury konkurs pod hasłem „Julian Tuwim”[6].
2014 edytuj
W roku 2014 przywrócono pierwotną formę konkursu[7]
- Grand Prix – Roch Urbaniak (scenariusz i grafika) za pracę pt. Papiernik
- 1 nagroda – Mateusz Wiśniewski (scenariusz) i Leszek Wicherek (grafika) za pracę pt. Shortseeing
- 2 nagroda – Krystiana Żelazo (scenariusz i grafika) za pracę pt. Inversja
- 3 nagroda – Dennis Wojda (scenariusz) i Sebastian Skrobol (grafika) za pracę pt. Ghost Kids – The Mask
- Równorzędne wyróżnienia:
- Daniel Gizicki (scenariusz) i Grzegorz Pawlak (grafika) za pracę pt. Postapo: nasze miejsce na ziemi
- Kamila Kozłowska (scenariusz i grafika) za pracę pt. Czarny bez
- Paweł Piechnik (scenariusz i grafika) za pracę pt. Kat i ofiara
- Sławomir Fedorczuk (scenariusz i grafika) za pracę pt. Baba Jaga, jej kot i Brzydkolicy
- Antoni Serkowski (scenariusz i grafika) za pracę pt. Medyk
Jury: Wojciech Birek (przewodniczący), Marzena Sowa, Jacek Gdaniec, Karol Kalinowski, Rafał Skarżycki.
2015[8] edytuj
- Grand Prix – Michał Rzecznik i Daniel Gutowski za pracę Mój tata ma raka
- 1 nagroda – Tomasz Kontny i Artur Chochowskio za pracę Końca nie widać
- 2 nagroda – Piotr Szulc i Jakub Babczyński za pracę Charlie Cudak
- 3 nagroda – Wojciech Szot i Barbara Okrasa za pracę Krzątactwo
- Równorzędne wyróżnienia:
- Roch Urbaniak za pracę Nataradża
- Mariusz Pitura i Natalia Gościniak za pracę Repozytorium. Niech żyją wynalazcy
- Jan Mazur i Daniel Chmielewski za pracę Contra entropiae
2016[9] edytuj
- Grand Prix – Bartosz Sztybor (scenariusz) i Bartek Glaza (grafika) za pracę pt. Coś pękło
- 1 nagroda – Tomasz Kontny (scenariusz.) i Michał Gowarzewski (grafika) za pracę pt. Za późno
- 2 nagroda – Mateusz Wiśniewski (scenariusz) i Benjamin Bauchau (grafika) za pracę pt. Garbage in, garbage out
- 3 nagroda – Roch Urbaniak (scenariusz i grafika) za pracę pt. Sedna
- Równorzędne wyróżnienia:
- Mateusz Wiśniewski (scenariusz), Piotr Nowacki (grafika) i Łukasz Mazur (kolor) za pracę pt. „Beksa”
- Mikołaj Ratka (scenariusz i grafika) za pracę pt. Huehuetlahtolli – opowieści starców
- Branko Jelinek (scenariusz i grafika) za pracę pt. Oskar Ed
Jury: Artur Wabik (przewodniczący), Berenika Kołomycka, Wojciech Birek, Tomáš Prokůpek, Michał Rzecznik.
2017[10] edytuj
- Grand Prix – Piotr Szulc (scenariusz) i Kamila Kozłowska (grafika) za pracę pt. Król
- 1 nagroda – Tomasz Kontny (scenariusz) i Leszek Wicherek (grafika) za pracę pt. Muzeum mnie
- 2 nagroda – Yann-William Bernard (scenariusz i grafika) za pracę pt. Holy Days
- 3 nagroda – Łukasz Piotrkowicz (scenariusz) i Krzysztof Budziejewski (grafika) za pracę pt. Sen Hieronima B.
- Równorzędne wyróżnienia:
- Krzysztof Dzikiewicz (scenariusz) i Katarzyna Urbaniak (grafika) za pracę pt. Krok po kroku
- Marcin Podolec (scenariusz i grafika) za pracę pt. Instynkty
- Tomasz Kontny (scenariusz) i Mikołaj Ratka (grafika) za pracę pt. Winda
Jury: Artur Wabik (przewodniczący), Unka Odya, Wojciech Birek, Tomáš Prokůpek, Marek Turek
2018[11] edytuj
- Grand Prix – Bartosz Sztybor (scenariusz) i Henryk Glaza (grafika) za pracę pt. Nos
- 1 nagroda – Stipan Tadic (adaptacja tekstu Andrija Škare, grafika) za pracę pt. Goalkeeper
- 2 nagroda – Tomasz Kontny (scenariusz) i Agata Wawryniuk (grafika) za pracę pt. Rozmowa
- 3 nagroda – Paweł Garwol (scenariusz i grafika) za pracę pt. Kino
- Równorzędne wyróżnienia:
- Bartosz Sztybor (scenariusz) i Minjung Kang (grafika) za pracę pt. There’s no sweetness in chilli
- Mateusz Wiśniewski (scenariusz) i Piotr Nowacki (grafika) za pracę pt. Cykor
- Kacper Kwiatkowski (scenariusz) i Piotr Leszczyński (grafika) za pracę pt. Good times
Jury: Dominika Węcławek, Karol Konwerski, Jarosław Machała, Jakub Oleksak, Marcin Kamiński, Maciej Pałka i Piotr Kasiński
2019[12] edytuj
- Grand Prix – Bartosz Nowicki (scenariusz) i Łukasz Pawlak (grafika) za pracę Człowiek Żelazny
- 1 nagroda – Natalia Legutko (scenariusz i grafika) za pracę pt. Basen
- 2 nagroda – Mateusz Wiśniewski (scenariusz), Fran P. Lobato (grafika) za pracę pt. Brzytwa
- 3 nagroda – Mateusz Wiśniewski (scenariusz), Piotr Nowacki (grafika) za pracę pt. Apłam
- Równorzędne wyróżnienia:
- Dawid Longa (scenariusz i grafika) za pracę pt. Ale tato!
- Tomasz Kontny (scenariusz), Leszek Kassijan-Wicherek (grafika) za pracę Samochody
- Jan Janowski (scenariusz i grafika) za pracę pt. Początek
2020[13] edytuj
- Grand Prix – Tom Dearie (scenariusz i grafika) za pracę F is for Fire
- 1 nagroda – Karolina Gruca (scenariusz), Michał Romański (grafika) za pracę Saturn
- 2 nagroda – Roman Gajewski (scenariusz i grafika) za pracę Płetfall
- 3 nagroda – Tomasz Kontny (scenariusz), Agata Wawryniuk (grafika) za pracę Legendy późnego kapitalizmu
- Równorzędne wyróżnienia:
- wyróżnienie – Marcin Burbo (scenariusz i grafika) za pracę Pojedynek
- wyróżnienie – Piotr Szulc (scenariusz), Ewa Ciałowicz (grafika) za pracę Beznadziejny
- wyróżnienie – Piotr Szulc (scenariusz), Oktawia Ogniew (grafika) za pracę Nic złego
2021[14] edytuj
- Grand Prix – Paweł Garwol (scen. i rys.), Romantica
- 1 nagroda – Ana Ben (scen. i rys.), Home
- 2 nagroda – Anna Karolina Kaczmarczyk (scen. i rys.), Pędy
- 3 nagroda – Piotr Szulc (scen.) i Katarzyna Borkowska (rys.), Wrzask
- Równorzędne wyróżnienia:
- wyróżnienie – Maciej Wódz (scen. i rys.), Upgrade
- wyróżnienie – Wiktor Talaga (scen.) i Antoni Kuźniarz (rys.), Ręce dziadka
- wyróżnienie – Edo Brenes (scen. i rys.), Garçon
Jury: Marta Falkowska, Agnieszka Świętek, Wojciech Birek, Maciej Kur i Krzysztof Tkaczyk.
Konkurs na projekt publikacji komiksowej edytuj
Konkurs na projekt publikacji komiksowej zastąpił w 2022 roku Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową. Jury spośród nadesłanych prac wybiera czworo laureatów (Grand Prix i trzy nagrody), którzy otrzymują możliwość nawiązania współpracy z organizatorem w celu wydania pełnometrażowego albumu komiksowego[15].
2022[16] edytuj
Grand Prix – Katarzyna Witerscheim (scen. i rys.), Heksa
I miejsce – Łukasz Pawlak (scen. i rys.), Niezwykły Jan Paweł
II miejsce – Unka Odya (scen. i rys.), Brom 2.5 / Brom XXX
III miejsce – Piotr Szulc (scen.) i Jakub Babczyński (rys.), Gdy już trafimy na nasze wyspy
Jury: Anna Krztoń (przewodnicząca), Wojciech Birek, Rafał Skarżycki, Rafał Szłapa i Kamil Śmiałkowski.
2023[17] edytuj
Grand Prix – Katarzyna Klas, Botanica
I miejsce – Marta Staciwy, Jaka piękna jest Odessa
II miejsce – Barbara Okrasa, Zgierzę
III miejsce – Anna Jarocka, Kobro
Jury: Katarzyna Witerscheim (zdobywczyni Grand Prix pierwszej edycji), Katarzyna Kamieniarz, Wojciech Birek, Maciej Jasiński i Tomasz Tomaszewski.
Konkurs na najlepszy polski album edytuj
Laureaci[18]:
- 2002 – Krzysztof Gawronkiewicz i Dennis Wojda, Mikropolis (wyd. Mandragora)
- 2003 – nagrody nie przyznano
- 2004 – Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) i Krystian Rosiński, Achtung Zelig. Druga wojna (wyd. Zin Zin Press/Kultura Gniewu)
- 2005 – Krzysztof Gawronkiewicz (rys.) i Grzegorz Janusz (scen.), Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona tom 1: Esencja (wyd. Mandragora)
- 2006 – Karol Konwerski (scen.) i Mateusz Skutnik (scen. i rys.), Blaki (wyd. Timof)
- 2007 – Michał Śledziński, Na szybko spisane. 1980 – 1990 (wyd. Kultura Gniewu)
- 2008 – Tobiasz Piątkowski, Krzysztof Janicz, Janusz Wyrzykowski, Pierwsza Brygada: Warszawski pacjent (wyd. Kultura Gniewu)
- 2009 – Tomasz Leśniak i Rafał Skarżycki, Jeż Jerzy: In vitro – reedycja (wyd. Egmont Polska)
- 2010 – Karol KRL Kalinowski, Łauma (wyd. Kultura Gniewu)
- 2011 – Robert Sienicki i Łukasz Okólski, Scientia Occulta (wyd. Mroja Press)
- 2012 – Grzegorz Janusz i Marcin Podolec, Czasem (wyd. Kultura Gniewu)
- 2013 – Agata Wawryniuk, Rozmówki polsko-angielskie (wyd. Kultura Gniewu)
- 2014 – Łukasz Mazur, Opowieści niestworzone #1: Planeta uciętych kończyn (wyd. ATY)
- 2015 – Kajetan Kusina i Michał Ambrzykowski, Niesłychane losy Ivana Kotowicza – tom 1 (wyd. Kultura Gniewu)
- 2016 – Jacek Świdziński, Wielka ucieczka z ogródków działkowych (wyd. Kultura Gniewu)
- 2017 – Krzysztof „Prosiak” Owedyk, Będziesz smażyć się w piekle (wyd. Kultura Gniewu)
- 2018 – Agnieszka Świętek, Obiecanki (wyd. Kultura Gniewu)
- 2019 – Unka Odya, Brom (wyd. Wydawnictwo 23)
- 2020 – Maria Rostocka, Koniec lipca (wyd. Kultura Gniewu)
- 2021 – Krzysztof „Prosiak” Owedyk, Oszołomiające Bajki Urłałckie (wyd. Kultura Gniewu)
- 2022 – dwa komiksy nagrodzone ex aequo:
- Tomasz Spell Grządziela, Zasada Trójek (wyd. Kultura Gniewu)
- Tomasz Kontny, Marek Turek (scen.), Krzysztof Budziejewski i Wojciech Stefaniec (rys.), Wydział 7 (seria wydawana przez Ongrys)
- 2023 – Jacek Świdziński, Festiwal (wyd. Kultura Gniewu)
Nagroda Organizatorów dla Najlepszych Polskich Wydawców edytuj
Laureaci:
- 2001 – Egmont Polska
- 2002 – Egmont Polska
- 2003 – nagrody nie przyznano
- 2004 – Post
- 2005 – Mandragora
- 2006 – Mandragora
- 2007 – Timof i cisi wspólnicy
- 2008 – Egmont Polska
- 2009 – Kultura Gniewu
- 2010 – Ongrys
- 2011 – Pro-Arte
- 2012 – Centrala
- 2013 – Kultura Gniewu
- 2014 – Taurus Media
- 2015 – Egmont Polska
- 2016 – Wydawnictwo Komiksowe
- 2017 – Egmont Polska
- 2018 – Non Stop Comics
- 2019 – Timof Comics
- 2020 – Wydawnictwo Marginesy
- 2021 – Kultura Gniewu
- 2022 – Egmont Polska[16]
- 2023 – Mucha Comics[17]
Nagroda im. Papcia Chmiela (doktorat humoris causa) edytuj
Nagroda przyznawana przez organizatorów festiwalu za wybitne zasługi dla polskiego komiksu. Laureat otrzymuje medal zaprojektowany przez Henryka Chmielewskiego.
Laureaci[19]:
- 2000 – Wojciech Birek
- 2001 – Witold Tkaczyk
- 2002 – Jerzy Szyłak
- 2003 – Emilia Kabulak
- 2004 – Andrzej Sobieraj
- 2005 – Krzysztof Teodor Toeplitz
- 2006 – Maciej Parowski
- 2007 – Adam Rusek
- 2008 – Tomasz Kołodziejczak
- 2009 – Łódzki Dom Kultury
- 2010 – Marek Misiora
- 2011 – Jarosław „Obważanek” Machała
- 2012 – magazyn „Fantastyka”/„Nowa Fantastyka”
- 2013 – Jarosław Składanek
- 2014 – Narodowe Centrum Kultury
- 2015 – Tomasz Marciniak
- 2016 – Michał „Śledziu” Śledziński
- 2017 – blog „Na Plasterki!!!”
- 2018 – Wojciech Jama
- 2019 – Grzegorz Rosiński
- 2020 – Fil Wiśniowski
- 2021 – Sylwia Kaźmierczak
- 2022 – Fundacja Kreska im. Janusza Christy
- 2023 – Bartosz Kurc[17]
Przypisy edytuj
- ↑ Międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową (zawieszony) [online], komiksfestiwal.com [dostęp 2023-12-31] (pol.).
- ↑ a b c „Kronika Ogólnopolskiego Konwentu Twórców Komiksu”, Andrzej Łaski, Fenix, Numer 10 (46) 1995 r. Str. 135-140.
- ↑ Magazyn komiksów AQQ. Numer 2, 1993 r. Str. 37.
- ↑ Dwie nagrody i małe faux pas. [dostęp 2012-10-09].
- ↑ Konkurs na komiks ph. „Prawdy i mity o obrocie bezgotówkowym”. [w:] Gildia.pl [on-line]. 2013-03-14. [dostęp 2016-08-02].
- ↑ 2013-06-20: Konkurs na krótką formę komiksową „Julian Tuwim”. [w:] Gildia.pl [on-line]. [dostęp 2016-08-02].
- ↑ Gildia Komiksu
- ↑ Festiwalowe nagrody. [dostęp 2016-08-01].
- ↑ Łukasz Chmielewski: Nagrody MFKiG 2016. [w:] AlejaKomiksu.pl [on-line]. 2016-10-03. [dostęp 2016-10-03].
- ↑ Łukasz Chmielewski: Nagrody 28. MFKiG. [w:] AlejaKomiksu.pl [on-line]. 2017-09-17. [dostęp 2017-09-18].
- ↑ Laureaci 29. MFKiG!. [w:] Strona oficjalna Festiwalu [on-line]. 2018-09-17. [dostęp 2018-09-26].
- ↑ Znamy laureatów nagród 30. MFKiG! [online] [dostęp 2019-10-22] (pol.).
- ↑ Znamy laureatów nagród 31. MFKiG!. [w:] Strona MFKiG [on-line]. 2020-11-14. [dostęp 2020-12-03].
- ↑ Nagrody 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi [online], komiksfestiwal.com, 2 października 2021 [dostęp 2023-12-31] (pol.).
- ↑ Konkursy [online], komiksfestiwal.com [dostęp 2024-01-01] (pol.).
- ↑ a b Gala 33. MFKiG – nagrody rozdane [online], komiksfestiwal.com, 25 września 2022 [dostęp 2023-12-31] (pol.).
- ↑ a b c Gala 34. MFKiG i rozdanie komiksowych nagród [online], komiksfestiwal.com, 7 października 2023 [dostęp 2023-12-31] (pol.).
- ↑ Najlepszy polski album [online], komiksfestiwal.com [dostęp 2023-12-31] (pol.).
- ↑ Nagroda im. Papcia Chmiela [online], komiksfestiwal.com [dostęp 2023-12-31] (pol.).