MHL (2011/2012)

Sezon Młodzieżowej Hokejowej Ligi 2011/2012 – trzeci sezon juniorskich rozgrywek MHL rozgrywany na przełomie 2011 i 2012.

Młodzieżowa Hokejowa Liga 2011/2012
2011 2013
Sezon zasadniczy
Termin 6 września 2011 – 26 kwietnia 2021
Liczba drużyn 32
Liczba kolejek 60
Król strzelców Dienis Dawydow (Sieriebrianyje Lwy) – 39 goli[1]
Najskuteczniejszy zawodnik Artiom Gariejew (Tołpar Ufa) – 82 pkt.[2]
Mistrz regularny Omskije Jastrieby
Playoff
Król strzelców Artiom Tomilin (Kapitan) – 13 goli[3]
Najskuteczniejszy zawodnik Filipp Sawczenko (Awto) – 24 pkt.[4]
Mistrz MHL Omskije Jastrieby
Ostatnia aktualizacja informacji: 8 października 2020.

UczestnicyEdytuj

W porównaniu do poprzedniego sezonu MHL liczba uczestników wzrosła z 29 do 32. W rozgrywkach brały udział zespoły z pięciu państw: Rosji (27) oraz Białorusi (2), Łotwy (1), Kazachstanu (1) Słowacji (1). Z rozgrywek ubyła drużyna Krylja Sowietow. Ekipa Szeryf Twer została zastąpiona przez HK MWD Bałaszycha, a białoruska drużyna Minskija Zubry została zastąpiona przez Dynama-Szynnik Bobrujsk. Do sezonu zostały przyjęte zespoły: rosyjskie Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk[5], Kapitan Stupino, kazachski Snieżnyje Barsy, słowacki Tatranskí Vlci.

W strukturze podziału zachowano dotychczasowy układ dwóch konferencji i czterech dywizji. Po zwiększeniu liczby uczestników w każdej dywizji ulokowano po 8 drużyn.

Dywizja Drużyna Miasto Trener Klub nadrzędny (KHL / WHL / inne ligi)
Konferencja Zachód
Dywizja
Północny
Zachód
Ałmaz Czerepowiec   Czerepowiec Siewierstal Czerepowiec
MHK Chimik Woskriesiensk   Woskriesiensk Chimik Woskriesiensk
Dynama-Szynnik Bobrujsk   Bobrujsk Dinamo Mińsk
Junost' Mińsk   Mińsk Junost' Mińsk
HK Rīga   Ryga Dinamo Ryga
Sieriebrianyje Lwy Petersburg   Petersburg
SKA-1946 Sankt Petersburg   Petersburg SKA Sankt Petersburg
Tatranskí Vlci   Spišská Nová Ves HC Lev Poprad
Dywizja
Centrum
Amurskije Tigry Chabarowsk   Chabarowsk Amur Chabarowsk
Mytiszczinskije Atłanty   Mytiszczi Atłant Mytiszczi
Kapitan Stupino   Stupino
Krasnaja Armija Moskwa   Moskwa CSKA Moskwa
HK MWD Bałaszycha   Bałaszycha
Russkije Witiazi Czechow   Czechow Witiaź Czechow
MHK Spartak Moskwa   Moskwa Spartak Moskwa
Snieżnyje Barsy   Astana
Konferencja Wschód
Dywizja
Powołże
Bars Kazań   Kazań Ak Bars Kazań
Biełyje Tigry Orenburg   Orenburg HK Orienburżje
Czajka Niżny Nowogród   Niżny Nowogród Torpedo Niżny Nowogród
Ładja Togliatti   Togliatti Łada Togliatti
Łoko Jarosław   Jarosław Łokomotiw Jarosław
Olimpija Kirowo-Czepieck   Kirowo-Czepieck
Rieaktor Niżniekamsk   Niżniekamsk Nieftiechimik Niżniekamsk
Tołpar Ufa   Ufa Saławat Jułajew Ufa
Dywizja
Ural
Syberia
Awto Jekaterynburg   Jekaterynburg Awtomobilist Jekaterynburg
Biełyje Miedwiedi Czelabińsk   Czelabińsk Traktor Czelabińsk
Gazowik Tiumeń   Tiumeń
Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck   Nowokuźnieck Mietałłurg Nowokuźnieck
Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk   Chanty-Mansyjsk Mietałłurg Nowokuźnieck
Omskie Jastrieby   Omsk Awangard Omsk
Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk   Nowosybirsk Sibir Nowosybirsk
Stalnyje Lisy Magnitogorsk   Magnitogorsk Mietałłurg Magnitogorsk

Sezon zasadniczyEdytuj

Konferencja Zachód
Dywizja Północny Zachód
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/− Pkt
1   Ałmaz Czerepowiec 60 40 2 4 14 205-134 +71 128
2   MHK Chimik 60 31 6 9 14 177-142 +35 114
3   SKA-1946 Sankt Petersburg 60 29 4 10 17 177-145 +32 105
4   HK Riga 60 23 9 3 25 153-141 +12 90
5   Dynama-Szynnik Bobrujsk 60 22 7 5 26 148-154 –6 85
6   Sieriebrianyje Lwy Sankt Petersburg 60 20 9 3 28 180-193 –13 81
7   Junost' Mińsk 60 17 4 9 30 145-208 –63 68
8   Tatranskí Vlci 60 14 5 4 37 140-228 –88 56
Dywizja Centrum
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/− Pkt
1   | Mytiszczinskije Atłanty 60 30 9 6 15 209-158 +25 114
2   Krasnaja Armija Moskwa 60 29 9 5 17 230-156 +74 110
3   Amurskije Tigry Chabarowsk 60 27 8 5 20 184-158 +26 102
4   MHK Spartak Moskwa 60 27 8 3 22 161-146 +15 100
5   Snieżnyje Barsy Astana 60 2 11 6 23 135-132 +3 88
6   HK MWD Bałaszycha 60 19 7 11 23 157-167 –10 82
7   Russkije Witiazi Czechow 60 19 6 7 23 161-206 –45 76
8   Kapitan Stupino 60 16 6 9 29 162-200 –38 69
Konferencja Wschód
Dywizja Powołże
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/− Pkt
1   Bars Kazań 60 35 7 6 12 241-162 +79 125
2   Tołpar Ufa 60 33 7 3 17 218-160 +68 116
3   Łoko Jarosław 60 33 3 7 17 188-134 +54 112
4   Rieaktor Niżniekamsk 60 22 3 11 24 179-208 –29 83
5   Czajka Niżny Nowogród 60 23 3 7 27 151-182 –31 82
6   Biełyje Tigry Orenburg 60 20 1 3 36 158-228 –70 65
7   Olimpija Kirowo-Czepieck 60 15 2 4 39 153-269 –136 53
8   Ładja Togliatti 60 9 9 6 36 141-208 –67 51
Dywizja Ural-Syberia
Lp. Drużyna M Z ZDK PDK P Bramki +/− Pkt
1   Omskije Jastrieby 60 36 8 5 11 227-112 +115 129
2   Stalnyje Lisy Magnitogorsk 60 34 6 4 16 260-176 +84 118
3   Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck 60 28 11 6 15 218-164 +54 112
4   Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk 60 25 4 7 24 177-191 –14 90
5   Gazowik Tiumeń 60 20 10 8 22 164-172 –8 88
6   Biełyje Miedwiedi Czelabińsk 60 19 3 7 31 191-219 –28 70
7   Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk 60 16 4 4 36 141-220 –79 60
8   Awto Jekaterynburg 60 13 5 9 33 170-218 –48 58

Legenda: Lp. – miejsce, M – mecze, Z – zwycięstwa, ZDK – zwycięstwa po dogrywce lub po rzutach karnych, PDK – porażki po dogrywce lub rzutach karnych, P – porażki, Bramki – gole strzelone i stracone, +/− – bilans bramkowy, Pkt – punkty,     = awans do play-off

Każda z drużyn ligowych rozegrała po 60 spotkań, a w dywizjach triumfowali[6].

  • Konferencja Zachód:
    • Dywizja Północny Zachód – Ałmaz Czerepowiec: 128 pkt.
    • Dywizja Centrum – Mytiszczinskije Atłanty: 114 pkt.
  • Konferencja Wschód:
    • Dywizja Powołże – Bars Kazań: 125 pkt.
    • Dywizja Ural-Syberia – Omskije Jastrieby: 129 pkt. (najlepsza drużyna całej ligi[7])

Faza play-offEdytuj

Po zakończeniu sezonu zasadniczego 16 zespołów zapewniło sobie start w fazie play-off (po cztery pierwsze drużyny z każdej dywizji). Drużyna Omskije Jastrieby uzyskała najlepszy wynik punktowy z wszystkich zespołów w lidze, zdobywając 129 punktów w 60 spotkaniach. Tym samym drużyna ta została najwyżej rozstawioną drużyną w Konferencji Wschód. Kolejne miejsce rozstawione uzupełniły drużyny z coraz mniejszą liczbą zdobytych punktów. Pary ćwierćfinałowe konferencji ustalone zostały według pozycji na liście punktowej – w myśl zasady 1-8, 2-7, 3-6 i 4-5.

Faza play-off rozpoczęła się 15 marca 2011, a zakończyła 26 kwietnia 2012. W finale Omskije Jastrieby pokonały Krasnają Armiję Moskwa w meczach 4:1, zdobywając Puchar Charłamowa[8]. Nie rozegrano rywalizacji o trzecie miejsce, zaś brązowym medalistą sezonu został uznany zespół Stalnyje Lisy Magnitogorsk, który w sezonie zasadniczym miał większy dorobek punktowy od drugiego półfinalisty tj. drużyny Mytiszczinskije Atłanty[9].

  Ćwierćfinały Konferencji
(best of 5)
Półfinały Konferencji
(best of 5)
Finały Konferencji
(best of 5)
Finał Pucharu Charłamowa
(best of 7)
                                     
         
         


  Konferencja Wschodnia
   
    1U  Omskije Jastrieby 3  
  2U  Stalnyje Lisy 1  
   
   
     
         


  W  Omskije Jastrieby 4
  Z  Krasnaja Armija 1
       
         
 
   
  1C  Mytiszczinskije Atłanty 1
  2C  Krasnaja Armija 3  
   
    Konferencja Zachodnia
     
         

Faza play-outEdytuj

W sezonie 2011/2012 został także rozegrana faza play-out, w ramach której drużyny, które nie zakwalifikowały się do play-off rozgrywały spotkania między sobą (łącznie każda z nich zagrała 72 spotkania w całym sezonie), a finalnie pierwsze miejsce w tym gronie zajęła białoruska ekipa Dynama-Szynnik Bobrujsk[10].

Nagrody i wyróżnieniaEdytuj

Zawodnicy miesięcyEdytuj

W trakcie sezonu przyznawano nagrody indywidualne w trzech kategoriach odnośnie pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik) za czas poszczególnych miesięcy[11][12][13].

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik
Wrzesień   Igor Saprykin (Russkije Witiazi)   Nikita Niestierow (Biełyje Miedwiedi)   Daniił Apalkow (Stalnyje Lisy)
Październik   Aleksandr Pimankin (Chimik)   Wiktor Antipin (Stalnyje Lisy)   Zachar Oszczinski (Olimpija)
Listopad   Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby)   Jegor Jakowlew (Łoko)   Anton Andrijanow (Kapitan)
Styczeń   Stiepan Rieszajew (Stalnyje Lisy)   Nikita Niestierow (Biełyje Miedwiedi)   Aleksandr Kadiejkin (Atłanty)
Luty   Andriej Fiłonienko (Krasnaja Armija)   Aleksiej Wasilewski (Tołpar)   Dienis Dawydow (Sieriebrianyje Lwy)
1/8 finału   Siergiej Kostienko (Kuznieckije Miedwiedi)   Maksim Czełyszew (Amurskije Tigry)   Dmitrij Kugryszew (Krasnaja Armija)
1/4 finału   Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby)   Aleksiej Marczenko (Krasnaja Armija)   Nikita Gusiew (Krasnaja Armija)
1/2 finału   Oleg Szylin (Omskije Jastrieby)   Aleksiej Marczenko (Krasnaja Armija)   Nikita Gusiew (Krasnaja Armija)
Finał   Eduard Riejzwich (Omskije Jastrieby)   Stanisław Kałasznikow (Omskije Jastrieby)   Walentin Pjanow (Omskije Jastrieby)

Nagrody indywidualneEdytuj

Po sezonie przyznano nagrody indywidualne, które otrzymali[14]:

PrzypisyEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj