MHL (2015/2016)

Sezon Młodzieżowej Hokejowej Ligi 2015/2016 – siódmy sezon juniorskich rozgrywek MHL.

Młodzieżowa Hokejowa Liga 2015/2016
2015 2017
Sezon zasadniczy
Termin 2 września 2015 - 21 kwietnia 2016
Liczba drużyn 31
Liczba kolejek 40/44
Król strzelców Rafael Bikmullin (Rieaktor) – 34 gole[1]
Najskuteczniejszy zawodnik Rafael Bikmullin (Rieaktor) – 67 pkt.[2]
Mistrz regularny Łoko Jarosław
Playoff
Król strzelców Igor Rudienkow (Czajka) – 11 goli[3]
Najskuteczniejszy zawodnik Jegor Korszkow (Łoko) – 24 pkt.[4]
Mistrz MHL Łoko Jarosław
Ostatnia aktualizacja informacji: 8 października 2020.

UczestnicyEdytuj

W porównaniem do poprzedniej edycji rozgrywki opuściły kluby: białoruski Junost' Mińsk (przeszedł do MHL-B), czeski Energie z Pragi, austriacki Red Bull z Salzburga i Monachium, MHK Chimik Woskriesiensk, Bierkuty Kubani Krasnodar, Kapitan Stupino, Czełny z Nabierieżnyje Czełny (do MHL-B), Junior z Kurganu, Kristałł z Bierdska. Ponadto zespół Biełyje Tigry z Orenburga został przeniesiony do Kaliningradu[5], a jego miejsce zajęła drużyna Sarmaty z tego miasta[6]. Do rozgrywek został przyjęty zespół juniorskiej kadry Rosji do lat 18. Poza tym dokonano kilku przemieszczeń zespołów w ramach dywizji rozgrywek. Wskutek uszczuplenia liczby drużyn zagranicznych zmniejszył się zakres zespołów nierosyjskich z 6 do 3.

W strukturze podziału pozostał układ dwóch konferencji i czterech dywizji. Do sezonu 2015/2016 zgłoszono 31 zespołów[7]. W połowie sierpnia 2015 ogłoszono kalendarz ligi[8].

Dywizja Drużyna Miasto Trener Klub nadrzędny (KHL / WHL / inne ligi)
Konferencja Zachód
Dywizja
Północny
Zachód
Ałmaz Czerepowiec   Czerepowiec Jewgienij Michałkiewicz Siewierstal Czerepowiec
Atłanty Mytiszczi   Mytiszczi Aleksiej Jaruszkin Atłant Mytiszczi
Dinamo Sankt Petersburg   Petersburg Aleksandr Zybin Dinamo Moskwa
Dynama-Raubicze   Mińsk Aleksandr Bielawski Dinamo Mińsk/Szynnik Bobrujsk
Łoko Jarosław   Jarosław Anatolij Chomienko Łokomotiw Jarosław
HK Rīga   Ryga Leonīds Tambijevs Dinamo Ryga
SKA-Sieriebrianyje Lwy Sankt Petersburg   Petersburg Andriej Kozyriew
SKA-1946 Sankt Petersburg   Petersburg Ilja Gorbuszyn SKA Sankt Petersburg
Dywizja
Centrum
Amurskije Tigry Chabarowsk   Chabarowsk Jurij Kaczałow Amur Chabarowsk
Krasnaja Armija Moskwa   Moskwa Michaił Wasiljew CSKA Moskwa
HK MWD   Bałaszycha Siergiej Orieszkin Dinamo Moskwa
Sachalinskije Akuły Jużnosachalińsk   Jużnosachalińsk Milan Sitar
MHK Spartak Moskwa   Moskwa Oleg Bratasz Spartak Moskwa
Russkije Witiazi Czechow   Czechow Igor Gorbienko Witiaź Czechow
Rosja U-18  
Konferencja Wschód
Dywizja
Powołże
Czajka Niżny Nowogród   Niżny Nowogród Wiktor Dobrochotow Torpedo Niżny Nowogród
Irbis Kazań   Kazań Wadim Szajdullin Ak Bars Kazań
Ładja Togliatti   Togliatti Eduard Gorbajew Łada Togliatti
Olimpija Kirowo-Czepieck   Kirowo-Czepieck Dmitrij Dmitrijew
Rieaktor Niżniekamsk   Niżniekamsk Aleksandr Sokołow Nieftiechimik Niżniekamsk
Sarmaty Orenburg   Orenburg HK Orienburżje
Stalnyje Lisy Magnitogorsk   Magnitogorsk Igor Androsow Mietałłurg Magnitogorsk
Tołpar Ufa   Ufa Aleksandr Siemak Saławat Jułajew Ufa
Dywizja
Ural
Syberia
Awto Jekaterynburg   Jekaterynburg Jewgienij Muchin Awtomobilist Jekaterynburg
Biełyje Miedwiedi Czelabińsk   Czelabińsk Anwar Gatijatulin Traktor Czelabińsk
Kuznieckije Miedwiedi Nowokuźnieck   Nowokuźnieck Jurij Gajlik Mietałłurg Nowokuźnieck
Mamonty Jugry Chanty-Mansyjsk   Chanty-Mansyjsk Pawieł Jezowskich Jugra Chanty-Mansyjsk
Omskije Jastrieby   Omsk Jurij Panow Awangard Omsk
Sibirskije Snajpiery Nowosybirsk   Nowosybirsk Nikołaj Zawaruchin Sibir Nowosybirsk
Snieżnyje Barsy   Astana Galym Mambietalijew Barys Astana
Tiumienski Legion   Tiumeń Aleksandr Kuźmin Rubin Tiumeń

Sezon zasadniczyEdytuj

W sezonie zasadniczym triumfowali[9].

  • Konferencja Zachód:
    • Dywizja Północny Zachód (42 mecze) – Łoko Jarosław: 92 pkt. (najlepsza drużyna całej ligi[10])
    • Dywizja Centrum (40 meczów) – Rosja U-18: 83 pkt.
  • Konferencja Wschód:
    • Dywizja Powołże (44 mecze) – Stalnyje Lisy Magnitogorsk: 88 pkt.
    • Dywizja Ural-Syberia (44 mecze) – Omskije Jastrieby: 93 pkt.

Faza play-offEdytuj

Do fazy play-off zakwalifikowało się 16 drużyn tj. po 8 drużyn z każdej konferencji. W finale Łoko Jarosław pokonało Czajka Niżny Nowogród w meczach 4:1, zdobywając Puchar Charłamowa[11]. Zwycięska drużyna była prowadzona przez trenera Dmitrija Krasotkina[12]. Rywalizacji o trzecie miejsce nie rozgrywano.

Superpuchar MHLEdytuj

30 kwietnia 2016 w Uczałach zorganizowano mecz o Superpuchar MHL, w którym zmierzył się mistrz MHL (Łoko Jarosław) i triumfator MHL-B (Gorniak Uczały)[13]. Zwyciężyła drużyna Łoko 5:1[14].

Nagrody i wyróżnieniaEdytuj

Zawodnicy miesięcy i etapówEdytuj

W trakcie sezonu przyznawano nagrody indywidualne w trzech kategoriach odnośnie pozycji zawodników (bramkarz, obrońca, napastnik) za czas poszczególnych miesięcy oraz etapów w fazie play-off[15][16][17].

Miesiąc Bramkarz Obrońca Napastnik
Wrzesień   Artur Gajdullin (Sarmaty)   Iwan Miszczenko (Omskije Jastrieby)   Roman Kopijenko (Amurskije Tigry)
Październik   Anton Krasotkin (Łoko)   Kamil Fazyłzianow (Rieaktor)   Rafael Bikmullin (Rieaktor)
Listopad   Aleksiej Krasikow (Sibirskije Snajpiery)   Kristaps Zīle (Riga)   Wasilij Głotow (SKA-Sieriebrianyje Lwy)
Grudzień   Anton Krasotkin (Łoko)   Zigurds Podziņš (Amurskije Tigry)   Andriej Fieklistow (SKA-Sieriebrianyje Lwy)
Styczeń   Ilja Rumiancew (Dinamo St. Petersburg)   Danił Szczogolew (Omskije Jastrieby)   Igor Ugolnikow (Rieaktor)
Luty   Wiaczesław Wołkow (Krasnaja Armija)   Nikołaj Diemidow (Sibirskije Snajpiery)   Kiriłł Kaprizow (Kuznieckije Miedwiedi)
1/8 finału   Anton Krasotkin (Łoko)   Nikołaj Diemidow (Sibirskije Snajpiery)   Dienis Diuriagin (Ałmaz)
1/4 finału   Andriej Suchanow (Czajka)   Iwan Wierieszczagin (Sibirskije Snajpiery)   Roman Gorbunow (Czajka)
1/2 finału   Anton Krasotkin (Łoko)   Ruszan Rafikow (Łoko)   Daniił Ilin (Czajka)
Finał   Anton Krasotkin (Łoko)   Ruszan Rafikow (Łoko)   Jegor Korszkow (Łoko)

PrzypisyEdytuj

  1. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  2. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  3. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  4. Молодежная хоккейная лига - Статистика, mhl.khl.ru [dostęp 2017-11-18] (ang.).
  5. https://ria56.ru/posts/5638865483458483458.htm
  6. https://www.ural56.ru/hockey/492604/
  7. Казахстанская Федерация Хоккея С Шайбой, icehockey.kz [dostęp 2017-11-18].
  8. http://mhl.khl.ru/upload/clubs/New%20Folder/champcalendar15-16.pdf
  9. https://mhl.khl.ru/standings/469910/regular/331/divisions/
  10. https://mhl.khl.ru/standings/469910/regular/331/league/
  11. https://mhl.khl.ru/standings/469910/playoff/332/
  12. Дмитрий Красоткин выиграл с «Локо» Кубок Харламова - Чемпионат, championat.com [dostęp 2017-11-18].
  13. Суперкубок МХЛ отправляется в Учалы (ros.). mhl.khl.ru, 2016-04-28. [dostęp 2020-10-09].
  14. «Локо» - обладатель первого в истории Суперкубка МХЛ (ros.). mhl.khl.ru, 2016-04-30. [dostęp 2020-10-09].
  15. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Goaltender+of+the+Month
  16. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Defenseman+of+the+Month
  17. https://www.eliteprospects.com/awards/mhl?name=MHL+Forward+of+the+Month

Linki zewnętrzneEdytuj