Otwórz menu główne

Maciej Staręga (ur. 31 stycznia 1990 w Siedlcach) − polski biegacz narciarski, zawodnik klubu UKS "Rawa" Siedlce.

Maciej Staręga
Maciej Staręga
Data i miejsce urodzenia 31 stycznia 1990
Siedlce
Klub UKS Rawa Siedlce
Wzrost 180 cm
Debiut w PŚ 20.11 2010, Gällivare
(98. miejsce – 15 km)
Pierwsze punkty w PŚ 15.01 2011, Liberec
(29. miejsce – sprint)

Spis treści

KarieraEdytuj

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Maciej Staręga pojawił się 30 grudnia 2005 roku podczas zawodów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Zajął wtedy trzynaste miejsce w sprincie techniką dowolną. W 2008 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Valles Menosta, gdzie był między innymi dziesiąty w sztafecie, a bieg łączony na 20 km ukończył na 37. pozycji. Rok później, podczas mistrzostw świata juniorów w Praz de Lys - Sommand, jego najlepszym wynikiem było 24. miejsce w sprincie techniką klasyczną. Wystąpił także na mistrzostwach świata młodzieżowców w Otepää w 2011 roku, gdzie w swoim najlepszym starcie - sprincie techniką klasyczną był czternasty.

W Pucharze Świata zadebiutował 20 listopada 2010 roku w Gällivare, gdzie zajął 98. miejsce w biegu na 15 km techniką dowolną. Pierwsze pucharowe punkty wywalczył 15 stycznia 2011 roku w Libercu, zajmując 29. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Dzięki temu jest najmłodszym Polakiem, który zdobył punkty Pucharu Świata w biegach narciarskich.W sezonie 2010/2011 pojawił się jeszcze kilkanaście razy, ale punktów nie zdobył i w klasyfikacji generalnej zajął 171. miejsce.

W 2011 roku wziął udział w mistrzostwach świata w Oslo, gdzie wraz z Maciejem Kreczmerem zajął 18. miejsce w sprincie drużynowym techniką klasyczną. Indywidualnie zajął 33. miejsce w sprincie stylem dowolnym i 54. miejsce na 15 km klasykiem.

Jego siostra Anna również uprawiała biegi narciarskie.

OsiągnięciaEdytuj

Igrzyska olimpijskie  Edytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
67.[a] 11 lutego 2014   Krasnaja Polana Sprint stylem dowolnym 3:38,4 min   Ola Vigen Hattestad
66. 14 lutego 2014   Krasnaja Polana 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +5:37,4 min   Dario Cologna
15. 16 lutego 2014   Krasnaja Polana bieg sztafetowy 4×10 km[b] 1:28:42,0 h +7:04,5 min   Szwecja
15. 19 lutego 2014   Krasnaja Polana Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 23:14,89 min   Finlandia
38. 11 lutego 2018   Pjongczang Sprint stylem klasycznym 3:05,75 min   Johannes Høsflot Klæbo
82. 16 lutego 2018   Pjongczang 15 km stylem dowolnym 33:43,9 min +5:15,0 min   Dario Cologna
13. 21 lutego 2018   Pjongczang Sprint drużynowy stylem dowolnym[d] 15:56,26 min   Norwegia

Mistrzostwa świataEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 24 lutego 2011   Oslo Sprint stylem dowolnym 2:57,4 min   Marcus Hellner
54. 1 marca 2011   Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 min +4:05,8 min   Matti Heikkinen
18. 2 marca 2011   Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[c] 19:10,0 min   Kanada
41. 21 lutego 2013   Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min   Nikita Kriukow
12. 24 lutego 2013   Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[c] 21:30,98 min   Rosja
57. 27 lutego 2013   Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 34:37,1 min +4:15,1 min   Petter Northug
16. 1 marca 2013   Val di Fiemme bieg sztafetowy 4×10 km[b] 1:41:37,2 h +6:24,5 min   Norwegia
38. 19 lutego 2015   Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min   Petter Northug
8. 22 lutego 2015   Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[e] 15:32,89 min +26,46 s   Norwegia
48. 25 lutego 2015   Falun 15 km stylem dowolnym 35:01,6 min +3:26,7 min   Johan Olsson
15. 27 lutego 2015   Falun bieg sztafetowy 4×10 km[f] 1:34:18,5 h LPD[g]   Norwegia
8. 23 lutego 2017   Lahti Sprint stylem dowolnym 3:13,76 min   Federico Pellegrino
10. 26 lutego 2017   Lahti Sprint drużynowy stylem klasycznym[h] 17:40,69 min +1:15,06 min   Rosja
DNF. 1 marca 2017   Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min nie ukończył   Iivo Niskanen
15. 3 marca 2017   Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[i] 1:37:20,1 h sztafeta zdublowana   Norwegia

Mistrzostwa świata juniorówEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
48. 12 marca 2007   Tarvisio Sprint stylem klasycznym   Iwan Iwanow
51. 23 lutego 2008   Malles Venosta Sprint stylem dowolnym   Calle Halfvarsson
61. 25 lutego 2008   Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 28:50,3 min +4:06,4 min   Hans Christer Holund
37. 27 lutego 2008   Malles Venosta 20 km stylem dowolnym (start masowy) 48:29,6 min +3:21,0 min   Philipp Marschall
10. 29 lutego 2008   Malles Venosta bieg sztafetowy 4×5 km[j] 59:06,1 min +2:43,9 min   Rosja
24. 1 lutego 2009   Praz de Lys - Sommand Sprint stylem klasycznym   Aleksandr Panżynski
54. 3 lutego 2009   Praz de Lys - Sommand 20 km bieg łączony 52:54,1 min +6:12,0 min   Piotr Siedow
67. 5 lutego 2009   Praz de Lys - Sommand 10 km stylem dowolnym 23:53,6 min +3:35,7 min   Piotr Siedow

Mistrzostwa świata młodzieżowców (do lat 23)Edytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
39. 27 stycznia 2011   Otepää 15 km stylem dowolnym 35:26,3 min +3:05,1 min   Jewgienij Biełow
14. 29 stycznia 2011   Otepää Sprint stylem klasycznym   Aleksandr Panżynski
41. 31 stycznia 2011   Otepää 30 km bieg łączony 1:13:47,9 h +5:13,4 min   Alex Harvey
21. 21 lutego 2012   Erzurum Sprint stylem dowolnym   Gleb Rietiwych
48. 23 lutego 2012   Erzurum 15 km stylem klasycznym 37:40,1 min +4:04,1 min   Jewgienij Biełow
DNF 25 lutego 2012   Erzurum 30 km bieg łączony 1:16:30,9 h   Raul Szakirzianow
8. 22 stycznia 2013   Liberec Sprint stylem klasycznym   Federico Pellegrino
13. 24 stycznia 2013   Liberec 15 km stylem dowolnym 35:44,1 min +1:48,4 min   Siergiej Ustiugow

UniwersjadaEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
4. 25 stycznia 2015   Szczyrbskie Jezioro Sprint stylem dowolnym 3:22,41 min +3,58 s   Andriej Łarkow
9. 26 stycznia 2015   Szczyrbskie Jezioro Sprint drużynowy stylem klasycznym mieszany[k] 19:56,98 min +45,30 s   Rosja I
21. 28 stycznia 2015   Szczyrbskie Jezioro 10 km stylem klasycznym 23:29,2 min +1:42,3 min   Andriej Feller
8. 30 stycznia 2015   Szczyrbskie Jezioro bieg sztafetowy 4×7,5 km[l] 1:22:49,0 h +6:33,3 min   Rosja

Olimpijski festiwal młodzieży EuropyEdytuj

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
44. 20 lutego 2007   Jaca 7,5 km stylem klasycznym 21:14,4 min +2:45.0 min   Sebastian Eisenlauer
57. 22 lutego 2007   Jaca 10 km stylem dowolnym 24:21,6 min +2:37.1 min   Tim Tscharnke

Puchar ŚwiataEdytuj

Miejsca w klasyfikacji generalnejEdytuj

Sezon Miejsce
2010/2011 171.
2011/2012 niesklasyfikowany
2012/2013 133.
2013/2014 51.
2014/2015 70.
2015/2016 65.
2016/2017 57.
2017/2018 90.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu ŚwiataEdytuj

stan na 12 stycznia 2019

Sezon 2010/2011
        RT                         TdS                         FPŚ punkty
98 105 91 65 65 - - 61 lpd - - - - - - - - - 29 - - - - - - lpd 69 - - - - 2
Sezon 2011/2012
        RT                             TdS                                 FPŚ punkty
- 68 102 87 94 53 - 45 60 51 84 88 42 lpd - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2012/2013
        RT                       TdS                           FPŚ punkty
83 68 94 - - 22 - 35 - 93 85 25 - - - - - - - 46 - - - - - - - - - - - 15
Sezon 2013/2014
      RT                       TdS                       FPŚ punkty
32 81 - - - - 19 9 69 16 14 83 dns - - - 16 17 32 - - 31 - 31 - - - - 103
Sezon 2014/2015
          LT                       TdS                     punkty
53 dnf 30 72 81 79 - 9 - 25 63 73 7 61 - - - - 46 - - - 33 - 18 - 51 - 81
Sezon 2015/2016
      RT                           TdS                                   STK punkty
45 63 57 56 - - 8 29 51 43 80 80 27 dns - - - - 32 - - - 24 - - 45 - 23 45 5 51 30 lpd - - - 91
Sezon 2016/2017
          LT                     TdS                           FPŚ punkty
54 73 54 84 - - - 20 - 15 69 - - - - - - 8 - 12 - - - 18 - 26 - 16 58 69 69 114
Sezon 2017/2018
      RT                         TdS                         FPŚ punkty
55 94 - - 58 - 25 dnf - - - - - - - - - - 60 - 12 83 28 52 53 - 28 66 73 72 34
Sezon 2018/2019
          LT                     TdS                             FPŚ punkty
52 69 26 87 - - - 29 - 11 98 29 - - - - - 33 33
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
LPD - zawodnik został zdublowany
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour STK - Ski Tour Kanada

Slavic CupEdytuj

Miejsca w klasyfikacji generalnej Slavic CupEdytuj

Sezon Miejsce
2007/2008 12.
2008/2009 23.
2009/2010 20.
2010/2011 2.
2011/2012 2.
2012/2013 9.
2016/2017 29.

Miejsca w poszczególnych konkursach Slavic CupEdytuj

Sezon 2010/2011
                      punkty
- - 2 1 2 4 1 4 - - - 380
Sezon 2011/2012
                        punkty
- - 3 9 1 4 3 4 3 7 12 6 509
Sezon 2012/2013
                        punkty
- - - - - - - - 1 8 3 3 252
Sezon 2016/2017
                    punkty
2 - 21 - - - - - - - 90
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował

Mistrzostwa PolskiEdytuj

W poniższej tabeli zostały przedstawione pozycje medalowe. Źródło:[1]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
  26 marca 2008 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint stylem dowolnym Janusz Krężelok
  27 marca 2009 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint stylem klasycznym Janusz Krężelok
  23 marca 2011 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint stylem klasycznym
  24 marca 2011 Szklarska Poręba/Jakuszyce 10 km stylem dowolnym 22:26,5 min +46,8 s Maciej Kreczmer
  26 marca 2011 Szklarska Poręba/Jakuszyce 30 km stylem klasycznym 1:27:26,7 h
  3 marca 2012 Szklarska Poręba/Jakuszyce 50 km stylem klasycznym (Bieg Piastów) 02:13:38 h Mariusz Michałek
  21 marca 2012 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint stylem dowolnym
 [m] 24 marca 2012 Szklarska Poręba/Jakuszyce 30 km stylem dowolnym 1:24:02,2 h +1:14,9 min Paweł Klisz
  21 marca 2013 Wisła/Kubalonka Sprint stylem klasycznym
  22 marca 2013 Wisła/Kubalonka 10 km stylem dowolnym 26:08,8 min +42,4 s Jan Antolec
  24 marca 2013 Wisła/Kubalonka 30 km stylem klasycznym 1:24:50,0 h
  18 marca 2015 Wisła/Kubalonka Sprint stylem klasycznym
  19 marca 2015 Wisła/Kubalonka 10 km stylem dowolnym 21:57,94 min +11,33 s Jan Antolec
  21 marca 2015 Wisła/Kubalonka Sprint drużynowy stylem dowolnym[n] 22:16,55 min
  21 marca 2016 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint drużynowy stylem dowolnym[o] 26:08,0 min
  20 marca 2016 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint stylem dowolnym
  21 marca 2016 Szklarska Poręba/Jakuszyce 30 km stylem dowolnym 1:16:40,57 h
  23 marca 2016 Szklarska Poręba/Jakuszyce 10 km stylem klasycznym 29:45,6 min +42,7 s Dominik Bury
  24 marca 2016 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sztafeta 4x7,5 km[p] 1:17:45,48 h
  11 lutego 2017 Wisła/Kubalonka Sprint stylem dowolnym
  23 marca 2017 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint drużynowy stylem dowolnym[q] 22:01,3 min
  26 marca 2017 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sztafeta 4x7,5 km[r] 1:17:45,48 h +6,89 s AZS-AWF Katowice
  23 marca 2018 Szklarska Poręba/Jakuszyce 30 km stylem klasycznym 1:18:11,3 h
  24 marca 2018 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sprint drużynowy stylem dowolnym[s] 18:34,6 min
  25 marca 2018 Szklarska Poręba/Jakuszyce Sztafeta 4x7,5 km[t] 1:22:18,43 h

UwagiEdytuj

  1. Upadek na trasie podczas eliminacji
  2. a b Skład drużyny: Maciej Kreczmer, Sebastian Gazurek, Maciej Staręga, Jan Antolec
  3. a b c Skład drużyny: Maciej Kreczmer, Maciej Staręga
  4. Skład drużyny: Dominik Bury, Maciej Staręga
  5. Skład drużyny: Maciej Kreczmer, Maciej Staręga
  6. Skład drużyny: Maciej Kreczmer, Sebastian Gazurek, Jan Antolec, Maciej Staręga
  7. Sztafeta została zdublowana
  8. Skład drużyny: Dominik Bury, Maciej Staręga
  9. Skład drużyny:Dominik Bury, Jan Antolec, Maciej Staręga, Paweł Klisz
  10. Skład zespołu: Józef Tatar, Maciej Staręga, Krzysztof Stec, Andrzej Leśnik
  11. Skład drużyny: Maciej Staręga, Marcela Marcisz
  12. Skład drużyny: Jan Antolec, Wojciech Suchwałko, Maciej Staręga, Mateusz Ligocki
  13. Po dyskwalifikacji Mariusza Michałka
  14. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce I: Daniel Iwanowski, Maciej Staręga.
  15. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce I: Paweł Klisz, Maciej Staręga.
  16. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce: Damian Duk, Maciej Staręga, Daniel Iwanowski, Paweł Klisz.
  17. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce I: Paweł Klisz, Maciej Staręga.
  18. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce: Arkadiusz Posiadała, Maciej Staręga, Daniel Iwanowski, Paweł Klisz.
  19. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce I: Paweł Klisz, Maciej Staręga.
  20. Skład zespołu UKS Rawa Siedlce: Daniel Iwanowski, Maciej Staręga, Arkadiusz Posiadała, Paweł Klisz.

PrzypisyEdytuj

  1. Maciej Staręga – Mistrzostwa Polski w biegach narciarskich. mp-biegi.ency.pl. [dostęp 2018-11-07].

Linki zewnętrzneEdytuj