Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Łyżwiarstwie Figurowym 2009

KwalifikacjeEdytuj

Łyżwiarze kwalifikowali się do MŚ na podstawie list krajowych. Każde państwo mogło wystawić jednego zawodnika w danej konkurencji, o większej liczbie sportowców decydował ranking ISU uwzględniający poprzednie występy reprezentantów danego kraju (patrz tabela).

Liczba zawodników Soliści Solistki Pary sportowe Pary taneczne
3   Kanada
  Japonia
  Stany Zjednoczone
  Japonia   Kanada
  Chiny
  Niemcy
  Rosja
  Francja
  Stany Zjednoczone
2   Belgia
  Francja
  Rosja
  Szwecja
  Szwajcaria
  Kanada
  Finlandia
  Włochy
  Korea Południowa
  Szwajcaria
  Stany Zjednoczone
  Ukraina
  Stany Zjednoczone
  Kanada
  Wielka Brytania
  Izrael
  Włochy
  Rosja

Program zawodówEdytuj

  • 22–23 marca – oficjalne treningi
  • 24 marca – uroczyste otwarcie zawodów, taniec obowiązkowy, program krótki par sportowych
  • 25 marca – program krótki solistów, program dowolny par sportowych
  • 26 marca] – taniec oryginalny, program dowolny solistów
  • 27 marca – program krótki solistek, taniec dowolny
  • 28 marca – program dowolny solistek
  • 29 marca – gala

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Kraj Złoto Srebro Brąz Razem
1   Stany Zjednoczone 1 1 0 2
2   Rosja 1 0 1 2
3   Korea Południowa 1 0 0 1
  Niemcy 1 0 0 1
5   Kanada 0 2 1 3
6   Chiny 0 1 0 1
7   Francja 0 0 1 1
  Japonia 0 0 1 1

WynikiEdytuj

 
Medaliści w konkurencji solistów, od lewej Chan (CAN), Lysacek (USA), Joubert (FRA)
 
Brązowy medalista mistrzostw świata Brian Joubert (FRA) podczas występu na mistrzostwach

SoliściEdytuj

Poz. Zawodnik Kraj Nota łączna[1] SP[2] FS[3]
1 Evan Lysacek   Stany Zjednoczone 242.23 82.70 2 159.53 1
2 Patrick Chan   Kanada 237.58 82.55 3 155.03 2
3 Brian Joubert   Francja 235.97 84.40 1 151.57 3
4 Tomáš Verner   Czechy 231.71 80.36 4 151.35 4
5 Samuel Contesti   Włochy 226.97 78.50 6 148.47 5
6 Takahiko Kozuka   Japonia 222.18 79.35 5 142.83 7
7 Nobunari Oda   Japonia 218.16 76.49 7 141.67 8
8 Dienis Tien   Kazachstan 211.43 68.54 17 142.89 6
9 Brandon Mroz   Stany Zjednoczone 207.19 76.10 8 131.09 13
10 Andriej Łutaj   Rosja 204.99 68.95 15 136.04 9
11 Jeremy Abbott   Stany Zjednoczone 204.67 72.15 10 132.52 10
12 Vaughn Chipeur   Kanada 202.08 70.45 12 131.63 12
13 Siergiej Woronow   Rosja 202.04 72.15 9 129.89 14
14 Kevin van der Perren   Belgia 198.35 70.15 14 128.20 15
15 Takahito Mura   Japonia 194.97 70.35 13 124.62 16
16 Yannick Ponsero   Francja 193.84 71.83 11 122.01 17
17 Jeremy Ten   Kanada 193.16 60.90 21 132.26 11
18 Adrian Schultheiss   Szwecja 186.43 65.20 18 121.23 18
19 Javier Fernández   Hiszpania 183.55 63.75 20 119.80 19
20 Kristoffer Berntsson   Szwecja 182.31 68.61 16 113.70 20
21 Gregor Urbas   Słowenia 167.71 58.70 22 109.01 21
22 Anton Kowałewski   Ukraina 165.73 64.28 19 101.45 23
23 Przemysław Domański   Polska 161.66 57.00 24 104.66 22
24 Igor Macypura   Słowacja 158.86 58.30 23 100.56 24
Nie awansowali do programu dowolnego
25 Peter Liebers   Niemcy 56.73 56.73 25 NQ
26 Jamal Othman   Szwajcaria 56.32 56.32 26 NQ
27 Ari-Pekka Nurmenkari   Finlandia 55.60 55.60 27 NQ
28 Wu Jialiang   Chiny 55.43 55.43 28 NQ
29 Viktor Pfeifer   Austria 54.01 54.01 29 NQ
30 Elliot Hilton   Wielka Brytania 53.35 53.35 30 NQ
31 Tigran Vardanjan   Węgry 53.15 53.15 31 NQ
32 Zoltán Kelemen   Rumunia 49.34 49.34 32 NQ
33 Damjan Ostojič   Bośnia i Hercegowina 47.27 47.27 33 NQ
34 Luis Hernández   Meksyk 46.11 46.11 34 NQ
35 Alper Uçar   Turcja 45.57 45.57 35 NQ
36 Maxim Shipov   Izrael 44.85 44.85 36 NQ
37 Kevin Alves   Brazylia 44.51 44.51 37 NQ
38 Charles Shou-San Pao   Chińskie Tajpej 43.89 43.89 38 NQ
39 Kim Min-seok   Korea Południowa 43.28 43.28 39 NQ
40 Beka Szankulaszwili   Gruzja 42.80 42.80 40 NQ
41 Boris Martinec   Chorwacja 42.37 42.37 41 NQ
42 Mikael Redin   Szwajcaria 42.29 42.29 42 NQ
43 Aleksandr Kazakow   Białoruś 40.74 40.74 43 NQ
44 Justin Pietersen   Południowa Afryka 40.39 40.39 44 NQ
45 Georgi Kenchadze   Bułgaria 39.90 39.90 45 NQ
46 Mark Webster   Australia 37.35 37.35 46 NQ
47 Andrew Huertas   Portoryko 36.91 36.91 47 NQ
48 Gegham Wardanjan   Armenia 34.87 34.87 48 NQ
49 Saulius Ambrulevičius   Litwa 34.68 34.68 49 NQ
50 Michael Dimalanta   Filipiny 27.53 27.53 50 NQ

SolistkiEdytuj

 
Medalistki w konkurencji solistek, od lewej Rochette (CAN), Yu-na (KOR), Andō (JPN)
 
Mistrzyni świata Kim Yu-na (KOR) podczas programu dowolnego
 
Wicemistrzyni świata Joannie Rochette (CAN) podczas programu dowolnego
 
Brązowa medalistka mistrzostw świata Miki Andō (JPN) podczas występu
Poz. Zawodniczka Kraj Nota łączna[4] SP[5] FS[6]
1 Kim Yu-na   Korea Południowa 207.71 76.12 1 131.59 1
2 Joannie Rochette   Kanada 191.29 67.90 2 123.39 3
3 Miki Andō   Japonia 190.38 64.12 4 126.26 2
4 Mao Asada   Japonia 188.09 66.06 3 122.03 4
5 Rachael Flatt   Stany Zjednoczone 172.41 59.30 7 113.11 5
6 Laura Lepistö   Finlandia 170.07 59.66 6 110.41 7
7 Alona Leonowa   Rosja 168.91 58.18 11 110.73 6
8 Fumie Suguri   Japonia 164.58 58.40 9 106.18 9
9 Sarah Meier   Szwajcaria 163.37 58.36 10 105.01 10
10 Elene Gedewaniszwili   Gruzja 162.48 58.82 8 103.66 11
11 Alissa Czisny   Stany Zjednoczone 159.78 53.28 14 106.50 8
12 Carolina Kostner   Włochy 153.56 63.18 5 90.38 15
13 Susanna Pöykiö   Finlandia 153.31 57.12 12 96.19 12
14 Ivana Reitmayerová   Słowacja 147.41 52.98 16 94.43 13
15 Cynthia Phaneuf   Kanada 146.09 53.14 15 92.95 14
16 Jelena Glebowa   Estonia 140.02 55.90 13 84.12 17
17 Kim Na-young   Korea Południowa 131.50 51.50 17 80.00 21
18 Annette Dytrt   Niemcy 131.15 51.04 18 80.11 19
19 Anna Jurkiewicz   Polska 130.29 45.60 20 84.69 16
20 Jenna McCorkell   Wielka Brytania 128.67 45.52 21 83.15 18
21 Tuğba Karademir   Turcja 124.31 44.24 22 80.07 20
22 Candice Didier   Francja 122.08 50.16 19 71.92 22
23 Kerstin Frank   Austria 105.73 43.20 23 62.53 23
24 Ana Cecilia Cantú   Meksyk 101.82 41.58 24 60.24 24
Nie awansowały do programu dowolnego
25 Tamar Katz   Izrael 40.62 40.62 25 NQ
26 Sonia Lafuente   Hiszpania 39.04 39.04 26 NQ
27 Viktoria Helgesson   Szwecja 38.98 38.98 27 NQ
28 Chaochih Liu   Chińskie Tajpej 38.06 38.06 28 NQ
29 Gracielle Jeanne Tan   Filipiny 37.74 37.74 29 NQ
30 Nella Simaová   Czechy 37.44 37.44 30 NQ
31 Anastasiya Gimazetdinova   Uzbekistan 37.38 37.38 31 NQ
32 Emma Hagiewa   Azerbejdżan 36.76 36.76 32 NQ
33 Cheltzie Lee   Australia 35.46 35.46 33 NQ
34 Iryna Mowczan   Ukraina 35.06 35.06 34 NQ
35 Teodora Poštič   Słowenia 33.66 33.66 35 NQ
36 Roxana Luca   Rumunia 33.28 33.28 36 NQ
37 Tamami Ono   Hongkong 32.70 32.70 37 NQ
38 Žanna Pugača   Łotwa 32.42 32.42 38 NQ
39 Bianka Pádár   Węgry 32.10 32.10 39 NQ
40 Isabelle Pieman   Belgia 32.04 32.04 40 NQ
41 Sonia Radewa   Bułgaria 31.98 31.98 41 NQ
42 Liu Yan   Chiny 31.14 31.14 42 NQ
43 Victoria Muniz   Portoryko 30.94 30.94 43 NQ
44 Lejeanne Marais   Południowa Afryka 30.92 30.92 44 NQ
45 Charissa Tansomboon   Tajlandia 29.04 29.04 45 NQ
46 Mirna Librić   Chorwacja 28.90 28.90 46 NQ
47 Maria Papasotiriou   Grecja 28.32 28.32 47 NQ
48 Beatričė Rožinskaitė   Litwa 28.24 28.24 48 NQ
49 Ksenija Jastsenjski   Serbia 27.62 27.62 49 NQ
50 Merovee Ephrem   Monako 25.30 25.30 50 NQ
51 Stacy Perfetti   Brazylia 25.24 25.24 51 NQ
52 Clara Peters   Irlandia 23.64 23.64 52 NQ
53 Yoniko Eva Washington   Indie 19.68 19.68 53 NQ
WD Sonja Mugoša   Czarnogóra DNF

Pary sportoweEdytuj

 
Medaliści w konkurencji par sportowych, od lewej Zhang / Zhang (CHN), Sawczenko / Szolkowy (GER), Kawaguchi / Smirnow (RUS)
 
Wicemistrzowie świata Zhang / Zhang (CHN) podczas programu krótkiego
Poz. Zawodnicy Kraj Nota łączna[7] SP[8] FS[9]
1 Alona Sawczenko / Robin Szolkowy   Niemcy 203.48 72.30 1 131.18 1
2 Zhang Dan / Zhang Hao   Chiny 186.52 67.42 3 119.10 2
3 Yūko Kawaguchi / Aleksandr Smirnow   Rosja 186.39 68.94 2 117.45 3
4 Pang Qing / Tong Jian   Chiny 181.08 65.18 5 115.90 4
5 Marija Muchortowa / Maksim Trańkow   Rosja 177.89 66.88 4 111.01 7
6 Tetiana Wołosożar / Stanisław Morozow   Ukraina 175.61 64.10 6 111.51 5
7 Jessica Dube / Bryce Davison   Kanada 172.82 61.80 7 111.02 6
8 Meagan Duhamel / Craig Buntin   Kanada 165.41 61.28 8 104.13 8
9 Caydee Denney / Jeremy Barrett   Stany Zjednoczone 156.84 52.74 10 104.10 9
10 Mylene Brodeur / John Mattatall   Kanada 150.05 50.44 11 99.61 10
11 Keauna McLaughlin / Rockne Brubaker   Stany Zjednoczone 143.74 53.62 9 90.12 12
12 Vanessa James / Yannick Bonheur   Francja 139.34 44.10 17 95.24 11
13 Stacey Kemp / David King   Wielka Brytania 134.73 47.74 13 86.99 13
14 Anaïs Morand / Antoine Dorsaz   Szwajcaria 131.46 48.50 12 82.96 14
15 Maylin Hausch / Daniel Wende   Niemcy 125.96 46.58 15 79.38 15
16 Zhang Yue / Wang Lei   Chiny 119.24 46.68 14 72.56 16
17 Maria Siergiejewa / Ilja Glebow   Estonia 116.54 46.14 16 70.40 17
18 Nicole Della Monica / Yannick Kocon   Włochy 108.49 41.18 18 67.31 18
19 Joanna Sulej / Mateusz Chruściński   Polska 106.54 40.88 19 65.66 19
20 Jessica Crenshaw / Chad Tsagaris   Grecja 101.87 39.70 20 62.17 20
Nie awansowali do programu dowolnego
21 Jekatierina Sokołowa / Fiodor Sokołow   Izrael 39.62 39.62 21 NQ
22 Amanda Sunyoto-Yang / Darryll Sulindro-Yang   Chińskie Tajpej 37.04 37.04 22 NQ
23 Nina Iwanowa / Filip Zalewski   Bułgaria 34.58 34.58 23 NQ
24 Ksenia Ożerowa / Aleksandr Enbiert   Rosja 34.06 34.06 24 NQ
25 Marina Aganina / Dmitri Zobnin   Uzbekistan 33.00 33.00 25 NQ

Pary taneczneEdytuj

 
Medaliści w konkurencji par tanecznych, od lewej Belbin / Agosto (USA), Domnina / Szabalin (RUS), Virtue / Moir (CAN)
 
Wicemistrzowie świata Belbin / Agosto (USA) podczas tańca dowolnego
 
Brązowi medaliści mistrzostw świata Virtue / Moir (CAN) podczas występu
Poz. Zawodnicy Kraj Nota łączna[10] CD[11] OD[12] FD[13]
1 Oksana Domnina / Maksim Szabalin   Rosja 206.30 40.77 1 64.68 2 100.85 1
2 Tanith Belbin / Benjamin Agosto   Stany Zjednoczone 205.08 39.65 2 65.16 1 100.27 2
3 Tessa Virtue / Scott Moir   Kanada 200.40 39.37 3 61.05 6 99.98 4
4 Meryl Davis / Charlie White   Stany Zjednoczone 200.36 37.73 4 62.60 3 100.03 3
5 Nathalie Péchalat / Fabian Bourzat   Francja 194.36 36.54 6 61.83 4 95.99 5
6 Jana Chochłowa / Siergiej Nowicki   Rosja 193.41 37.34 5 61.68 5 94.39 6
7 Sinead Kerr / John Kerr   Wielka Brytania 186.07 35.30 8 60.13 7 90.64 7
8 Federica Faiella / Massimo Scali   Włochy 182.76 36.30 7 55.92 10 90.54 8
9 Pernelle Carron / Matthieu Jost   Francja 178.72 34.39 9 57.68 8 86.65 10
10 Anna Cappellini /Luca Lanotte   Włochy 175.70 33.30 11 56.33 9 86.07 11
11 Emily Samuelson / Evan Bates   Stany Zjednoczone 174.76 32.51 13 54.97 11 87.28 9
12 Vanessa Crone / Paul Poirier   Kanada 173.16 33.33 10 54.75 12 85.08 12
13 Aleksandra Zaretski / Roman Zaretski   Izrael 167.53 32.85 12 54.19 13 80.49 14
14 Katherine Copely / Deividas Stagniūnas   Litwa 160.00 28.46 16 49.79 14 81.75 13
15 Hanna Zadorożniuk / Serhij Werbyłło   Ukraina 154.49 30.34 15 46.94 19 77.21 15
16 Cathy Reed / Chris Reed   Japonia 151.04 27.24 18 49.58 15 74.22 16
17 Carolina Hermann / Daniel Hermann   Niemcy 147.77 26.65 20 48.89 16 72.23 18
18 Kristin Fraser / Igor Łukanin   Azerbejdżan 147.45 30.35 14 48.06 18 69.04 20
19 Zoé Blanc / Pierre-Loup Bouquet   Francja 146.08 27.16 19 48.24 17 70.68 19
20 Caitlin Mallory / Kristian Rand   Estonia 143.69 25.11 23 45.69 21 72.89 17
21 Lucie Myslivečková / Matěj Novák   Czechy 142.99 28.29 17 46.35 20 68.35 21
22 Huang Xintong / Zheng Xun   Chiny 135.85 26.11 22 43.48 23 66.26 22
23 Phillipa Towler-Green / Phillip Poole   Wielka Brytania 135.56 26.38 21 43.70 22 65.48 23
24 Joanna Budner / Jan Mościcki   Polska 124.58 23.43 24 39.25 25 61.90 24
Nie awansowali do tańca dowolnego
25 Danielle O’Brien / Gregory Merriman   Australia 59.51 19.81 27 39.70 24 NQ
26 Nikki Georgiadis / Graham Hockley   Grecja 58.61 21.51 26 37.10 26 NQ
27 Leonie Krail / Oscar Peter   Szwajcaria 56.78 22.32 25 34.46 27 NQ
28 Emese László / Máté Fejes   Węgry 53.39 18.95 29 34.44 28 NQ
29 Ina Demirewa / Juri Kurakin   Bułgaria 52.89 19.75 28 33.14 30 NQ
30 Ksenia Szmirina / Jahor Majstrow   Białoruś 51.89 17.96 30 33.93 29 NQ
WD Isabelle Delobel / Olivier Schoenfelder   Francja DNF

PrzypisyEdytuj

  1. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  2. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  3. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Men Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  4. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  5. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  6. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ladies Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  7. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  8. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs Short Program - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  9. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Pairs Free Skating - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  10. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance - Result (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  11. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Compulsory Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  12. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Original Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].
  13. ISU World Figure Skating Championships 2009 - Ice Dance Free Dance - Judges Details per Skater (ang.). ISU. [dostęp 2018-05-17].

BibliografiaEdytuj