Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie 2015/I Dywizja

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie I Dywizji 2015 zostały rozegrane w dniach: 13–19 kwietnia (Dywizja IB) i 19–25 kwietnia (Dywizja IA).

W mistrzostwach I Dywizji wzięło udział 12 zespołów: 6 drużyn w Grupie IA i 6 ekip w Grupie IB[1]. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, organizatorem mistrzostw Dywizji IB był Nederlandse IJshockey Bond (Holenderski Związek Hokeja na Lodzie), który tę imprezę przeprowadził w Eindhoven, zaś Dywizja IA miała pierwotnie grać w Doniecku. Ze względu jednak na sytuację polityczną na wschodniej Ukrainie, Federacja Hokeja Ukrainy zrezygnowała z goszczenia turnieju u siebie. Ostatecznie, podczas zjazdu na Teneryfie władze IIHF jednogłośnie podjęły decyzję, by MŚ Dywizji IA powierzyć Polskiemu Związkowi Hokeja na Lodzie, który postanowił turniej przeprowadzić w Krakowie[2][3].

W każdej z obydwu grup drużyny grały systemem każdy z każdym, po jednym meczu. Pierwszy oraz drugi zespół Grupy A uzyskał awans do Mistrzostw Świata Elity 2016, zaś ostatnia ekipa Grupy A została zdegradowana do Grupy B i w 2016 przystąpi do MŚ Dywizji IB. Jej miejsce w MŚ Dywizji IA zajmie zwycięzca turnieju Grupy B. Najsłabsza drużyna Dywizji IB spadła do Dywizji II.

Hale, w których rozgrywano spotkania mistrzostw świata:

Grupa AEdytuj

19 kwietnia 2015 Węgry   4:2   Japonia Arena Kraków, Kraków
19 kwietnia 2015 Ukraina   2:5   Kazachstan Arena Kraków, Kraków
19 kwietnia 2015 Polska   1:2   Włochy Arena Kraków, Kraków

20 kwietnia 2015 Kazachstan   5:0   Węgry Arena Kraków, Kraków
20 kwietnia 2015 Włochy   2:1 pd.   Ukraina Arena Kraków, Kraków
20 kwietnia 2015 Japonia   0:2   Polska Arena Kraków, Kraków

22 kwietnia 2015 Kazachstan   7:2   Japonia Arena Kraków, Kraków
22 kwietnia 2015 Włochy   1:4   Węgry Arena Kraków, Kraków
22 kwietnia 2015 Polska   3:2   Ukraina Arena Kraków, Kraków

23 kwietnia 2015 Japonia   3:2   Włochy Arena Kraków, Kraków
23 kwietnia 2015 Ukraina   2:4   Węgry Arena Kraków, Kraków
23 kwietnia 2015 Kazachstan   3:2   Polska Arena Kraków, Kraków

25 kwietnia 2015 Japonia   3:1   Ukraina Arena Kraków, Kraków
25 kwietnia 2015 Włochy   0:3   Kazachstan Arena Kraków, Kraków
25 kwietnia 2015 Węgry   2:1   Polska Arena Kraków, Kraków

Tabela

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1   Kazachstan 5 15 5 0 0 0 23 6 +17
2   Węgry 5 12 4 0 0 1 14 11 +3
3   Polska 5 6 2 0 0 3 9 9 0
4   Japonia 5 6 2 0 0 3 10 16 -6
5   Włochy 5 5 1 1 0 3 7 12 -5
6   Ukraina 5 1 0 0 1 4 8 17 -9

    = awans do elity     = utrzymanie w I dywizji grupy A     = spadek do I dywizji grupy B

Statystyki indywidualne
Nagrody indywidualne

Dyrektoriat turnieju wybrał trójkę najlepszych zawodników na każdej pozycji[11]:

Dziennikarze wybrali szóstkę zawodników składu gwiazd turnieju[12]:

Grupa BEdytuj

13 kwietnia 2015 Wielka Brytania   3:2 pd.   Chorwacja Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
13 kwietnia 2015 Estonia   3:7   Korea Południowa Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
13 kwietnia 2015 Holandia   0:1   Litwa Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven

14 kwietnia 2015 Estonia   1:2   Wielka Brytania Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
14 kwietnia 2015 Chorwacja   4:1   Litwa Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
14 kwietnia 2015 Korea Południowa   7:1   Holandia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven

16 kwietnia 2015 Litwa   6:1   Estonia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
16 kwietnia 2015 Korea Południowa   2:3   Wielka Brytania Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
16 kwietnia 2015 Chorwacja   2:5   Holandia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven

18 kwietnia 2015 Litwa   0:5   Korea Południowa Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
18 kwietnia 2015 Chorwacja   5:2   Estonia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
18 kwietnia 2015 Wielka Brytania   3:2   Holandia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven

19 kwietnia 2015 Korea Południowa   9:4   Chorwacja Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
19 kwietnia 2015 Litwa   3:2   Wielka Brytania Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven
19 kwietnia 2015 Holandia   1:3   Estonia Ijssportcentrum Eindhoven, Eindhoven

Tabela

Lp. Zespół M Pkt Z Zd Pd P G+ G- +/-
1   Korea Południowa 5 12 4 0 0 1 30 11 +19
2   Wielka Brytania 5 11 3 1 0 1 13 10 +3
3   Litwa 5 9 3 0 0 2 11 12 -1
4   Chorwacja 5 7 2 0 1 2 16 20 -4
5   Estonia 5 3 1 0 0 4 10 21 -11
6   Holandia 5 3 1 0 0 4 9 16 -7

    = awans do I dywizji grupy A     = utrzymanie w I dywizji grupy B     = spadek do II dywizji grupy A

Statystyki indywidualne[14]
Nagrody indywidualne

Dyrektoriat turnieju wybiera trójkę najlepszych zawodników, po jednym na każdej pozycji[15]:

UwagiEdytuj

  1. Sześciu zawodników uzyskało na turnieju 6 punktów. O kolejności w klasyfikacji zdecydowała liczba strzelonych przez nich goli oraz liczba rozegranych meczów.

PrzypisyEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj