Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2002

32. Mistrzostwa świata w kajakarstwie odbyły się w dniach 28 sierpnia – 1 września 2002 w Sewilli[1].

Mistrzostwa Świata w Kajakarstwie 2002
2001 2003
Data

28 sierpnia – 1 września 2002

Gospodarz

Sewilla

Liczba konkurencji

27

Rozegrano 18 konkurencji męskich i 9 kobiecych. Mężczyźni startowali w kanadyjkach jedynkach (C-1), dwójkach (C-2) i czwórkach (C-4) oraz w kajakach jedynkach (K-1), dwójkach (K-2) i czwórkach (K-4), zaś kobiety w kajakach jedynkach, dwójkach i czwórkach. Liczba i rodzaj konkurencji nie zmieniły się od poprzednich mistrzostw.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej wywalczyli reprezentanci Węgier.

W wyścigu kanadyjek jedynek na dystansie 200 metrów pierwotnie drugie miejsca zajął Dmytro Sablin z Ukrainy, jednak został później zdyskwalifikowany z powodu dopingu[2].

W wyścigu kajaków czwórek na dystansie 200 metrów przyznano dwa złote medale osadom ze Słowacji i Hiszpanii[1].

MedaliściEdytuj

MężczyźniEdytuj

KanadyjkiEdytuj

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
C-1 200 m[a]   Maksim Opalew 39,257   Andrzej Jezierski 39,843   Christian Gille 40,823
C-1 500 m   Maksim Opalew 1:50,596   György Kolonics 1:51,636   Andreas Dittmer 1:51,843
C-1 1000 m   Andreas Dittmer 3:49,031   Maksim Opalew 3:49,644   Stephen Giles 3:50,737
C-2 200 m   Kuba
Ledis Balceiro
Ibrahim Rojas
37,027   Czechy
Petr Netušil
Petr Fuksa
37,100   Rumunia
Ionel Averian
Mikhail Vartolemei
37,240
C-2 500 m   Kuba
Ledis Balceiro
Ibrahim Rojas
1:43,467   Rumunia
Silviu Simioncencu
Florin Popescu
1:43,960   Rosja
Aleksandr Kostogłod
Siergiej Ulegin
1:44,280
C-2 1000 m   Polska
Michał Śliwiński
Marcin Kobierski
3:32,456   Kuba
Ledis Balceiro
Ibrahim Rojas
3:33,676   Kanada
Michael Scarola
Richard Dalton
3:33,969
C-4 200 m   Rosja
Roman Kruglakow
Siergiej Ulegin
Aleksandr Kostogłod
Maksim Opalew
33,650   Czechy
Jan Břečka
Petr Procházka
Karel Kožíšek
Petr Fuksa
33,964   Rumunia
Ionel Averian
Mitică Pricop
Petre Condrat
Mikhail Vartolemei
34,237
C-4 500 m   Rumunia
Ionel Averian
Mitică Pricop
Florin Popescu
Mikhail Vartolemei
1:34,758   Rosja
Aleksandr Artiemida
Roman Kruglakow
Andriej Kabanow
Konstantin Fomiczow
1:35,231   Polska
Adam Ginter
Michał Śliwiński
Marcin Grzybowski
Daniel Jędraszko
1:35,338
C-4 1000 m   Polska
Adam Ginter
Michał Gajownik
Roman Rynkiewicz
Andrzej Jezierski
3:17,794   Kanada
Maxim Boilard
Tamas Buday Jr.
Attila Buday
Dimitri Joukovski
3:18,127   Białoruś
Alaksandr Kurliandczyk
Alaksandr Bahdanowicz
Siamion Sapanienka
Alaksandr Żukouski
3:18,421

KajakiEdytuj

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
K-1 200 m   Ronald Rauhe 35,134   Anton Riachow 35,414   Romas Petrukanecas 35,660
K-1 500 m   Nathan Baggaley 1:39,901   Petyr Merkow 1:40,207   Anton Riachow 1:40,560
K-1 1000 m   Eirik Verås Larsen 3:27,586   Javier Correa 3:28,273   Adam Seroczyński 3:28,400
K-2 200 m   Litwa
Egidijus Balčiūnas
Alvydas Duonėla
32,401   Polska
Marek Twardowski
Adam Wysocki
32,554   Niemcy
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
32,781
K-2 500 m   Niemcy
Tim Wieskötter
Ronald Rauhe
1:31,915   Polska
Marek Twardowski
Adam Wysocki
1:32,468   Węgry
Botond Storcz
Zoltán Kammerer
1:32,795
K-2 1000 m   Szwecja
Markus Oscarsson
Henrik Nilsson
3:12,625   Norwegia
Nils Olav Fjeldheim
Eirik Verås Larsen
3:13,691   Węgry
Krisztián Veréb
Ákos Vereckei
3:14,438
K-4 200 m   Słowacja
Rastislav Kužel
Ladislav Belovič
Juraj Lipták
Martin Chorváth
  Hiszpania
Jaime Acuña
Aike González
Oier Aizpurua
Manuel Muñoz
30,154   Węgry
Róbert Hegedűs
Gábor Horváth
István Beé
Vince Fehérvári
30,374
K-4 500 m   Słowacja
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
1:22,892   Białoruś
Alaksiej Skurkowski
Alaksiej Abałmasau
Wadzim Machnieu
Raman Piatruszenka
1:23,219   Hiszpania
Jaime Acuña
Aike González
Oier Aizpurua
Manuel Muñoz
1:23,659
K-4 1000 m   Słowacja
Richard Riszdorfer
Michal Riszdorfer
Erik Vlček
Juraj Bača
2:52,837   Niemcy
Björn Bach
Stefan Ulm
Andreas Ihle
Mark Zabel
2:52,910   Bułgaria
Miłko Kazanow
Iwan Christow
Jordan Jordanow
Petyr Merkow
2:53,990

KobietyEdytuj

KajakiEdytuj

Konkurencja Złoto Rezultat Srebro Rezultat Brąz Rezultat
K-1 200 m   Teresa Portela 40,693   Caroline Brunet 41,426   Elżbieta Urbańczyk 41,713
K-1 500 m   Katalin Kovács 1:52,116   Caroline Brunet 1:52,483   Josefa Idem 1:53,069
K-1 1000 m   Katalin Kovács 3:53,340   Katrin Wagner 3:53,920   Josefa Idem 3:54,770
K-2 200 m   Hiszpania
Beatriz Manchón
Sonia Molanes
37,670   Polska
Joanna Skowroń
Aneta Pastuszka
37,830   Bułgaria
Delana Daczewa
Bonka Pindżewa
37,897
K-2 500 m   Węgry
Kinga Bóta
Szilvia Szabó
1:43,607   Niemcy
Manuela Mucke
Katrin Wagner
1:44,693   Hiszpania
Beatriz Manchón
Sonia Molanes
1:45,253
K-2 1000 m   Węgry
Kinga Bóta
Szilvia Szabó
3:37,259   Niemcy
Manuela Mucke
Nadine Opgen-Rhein
3:38,572   Izrael
Łarysa Pejsachowicz
Adi Gafni
3:42,165
K-4 200 m   Węgry
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Natasa Janics
Tímea Paksy
34,480   Hiszpania
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
María Isabel García
Teresa Portela
34,647   Niemcy
Anett Schuck
Manuela Mucke
Maike Nollen
Katrin Wagner
35,854
K-4 500 m   Węgry
Szilvia Szabó
Kinga Bóta
Erzsébet Viski
Katalin Kovács
1:35,724   Niemcy
Anett Schuck
Manuela Mucke
Maike Nollen
Katrin Wagner
1:37,171   Hiszpania
Sonia Molanes
Beatriz Manchón
María Isabel García
Teresa Portela
1:37,331
K-4 1000 m   Polska
Joanna Skowroń
Karolina Sadalska
Aneta Białkowska
Aneta Pastuszka
3:17,007   Chiny
Fan Lina
Gao Yi
Xu Linbei
Zhong Hongyan
3:17,194   Węgry
Katalin Móni
Alexandra Keresztesi
Erzsébet Viski
Tímea Paksy
3:18,487

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1   Węgry 6 1 4 11
2   Niemcy 3 5 4 12
3   Polska 3 4 3 10
4   Rosja 3 2 1 6
5   Hiszpania 3 1 3 7
6   Słowacja 3 0 0 3
7   Kuba 2 1 0 3
8   Rumunia 1 1 2 4
9   Norwegia 1 1 0 2
10   Litwa 1 0 1 2
11   Australia 1 0 0 1
  Szwecja 1 0 0 1
13   Kanada 0 3 2 5
14   Czechy 0 2 0 2
15   Bułgaria 0 1 2 3
16   Białoruś 0 1 1 2
  Uzbekistan 0 1 1 2
18   Argentyna 0 1 0 1
  Chiny 0 1 0 1
20   Włochy 0 0 2 2
21   Izrael 0 0 1 1
Razem 28 26 27 82

UwagiEdytuj

  1. Pierwotnie srebrny medal zdobył Dmytro Sablin z Ukrainy z czasem 39,477, lecz został zdyskwalifikowany z powodu dopingu.

PrzypisyEdytuj

  1. a b Sevilla 2002 Campeonatos del Mundo de Piragüismo. Andalucía, España, REAL FEDERACION ESPAÑOLA DE PIRAGÜISMO [dostęp 2022-05-14] (ang.).
  2. Siarhiej Szabłyka, WORLD CHAMPIONSHIPS MEDAL WINNERS Canoe Sprint 1938, 1948, 1950, 1954, 1958, 1963, 1966, 1970 to 2011, canoeing.by, s. 49 [dostęp 2022-05-14] (ang.).

BibliografiaEdytuj