Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1983

56. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1983 odbyły się w szwajcarskiej miejscowości Altenrhein, w dniach 31 sierpnia4 września 1983 roku.

Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym 1983
1982 1984
Data 31 sierpnia – 4 września 1983
Gospodarz Szwajcaria Altenrhein, Szwajcaria
Organizator UCI
Liczba konkurencji 4

MedaliściEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Klasyfikacja mężczyzn
Wyścig zawodowców ze startu wspólnego
269,9 km – (4 września)
  Greg LeMond 7:01:21   Adrie van der Poel + 1:11   Stephen Roche + 1:11
Wyścig amatorów ze startu wspólnego
179,9 km – (3 września)
  Uwe Raab 4:31:43   Niki Rüttimann + 0:00   Andrzej Serediuk + 0:04
Drużynowa jazda na czas
100,0 km – (31 sierpnia)
  ZSRR
Jurij Kaszyrin
Ołeh Czużda
Siergiej Nowołokin
Ołeksandr Zinowjew
1:59:12   Szwajcaria
Benno Wiss
Othmar Häfliger
Daniel Heggli
Heinz Imboden
+ 1:41   Norwegia
Dag Hopen
Hans Petter Ødegård
Terje Gjengaar
Tom Pedersen
+ 2:17
Klasyfikacja kobiet
Wyścig ze startu wspólnego
59,98 km – (3 września)
  Marianne Berglund 1:38:17   Rebecca Twigg + 0:00   Maria Canins + 0:00

SzczegółyEdytuj

MężczyźniEdytuj

ZawodowcyEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Czas
  Greg LeMond   Stany Zjednoczone 7:01:21
  Adrie van der Poel   Holandia + 1:11
  Stephen Roche   Irlandia + 1:11
4 Faustino Ruperez   Hiszpania + 1:11
5 Claude Criquielion   Belgia + 1:11
6 Erich Mächler   Szwajcaria + 1:33
7 Jean-Luc Vandenbroucke   Belgia + 1:33
8 Sean Kelly   Irlandia + 1:36
9 Phil Anderson   Australia + 1:36
10 Stefan Mutter   Szwajcaria + 1:36

AmatorzyEdytuj

Medal Zawodnik Narodowość Czas
  Uwe Raab   NRD 4:31:43
  Niki Rüttimann   Szwajcaria + 0:00
  Andrzej Serediuk   Polska + 0:04
4 Thomas Barth   RFN + 0:16
5 Sergio Scremin   Włochy + 0:16
6 Olaf Ludwig   NRD + 0:16
7 Lars Wahlqvist   Szwecja + 0:16
8 Falk Boden   NRD + 0:16
9 Miroslav Sýkora   Czechosłowacja + 0:16
10 Ezio Moroni   Włochy + 0:16
28 Andrzej Mierzejewski   Polska + 1:46
64 Henryk Santysiak   Polska + 9:27

Drużynowa jazda na czasEdytuj

Medal Zawodnicy Narodowość Czas
  Jurij Kaszyrin
Ołeh Czużda
Siergiej Nowołokin
Ołeksandr Zinowjew
  ZSRR 1:59:12
  Benno Wiss
Othmar Häfliger
Daniel Heggli
Heinz Imboden
  Szwajcaria + 1:41
  Dag Hopen
Hans Petter Ødegård
Terje Gjengaar
Tom Pedersen
  Norwegia + 2:17
4 Dariusz Zakrzewski
Jerzy Świnoga
Lech Piasecki
Marek Leśniewski
  Polska + 2:20
5 Jiří Škoda
Alipi Kostadinov
Michal Klasa
Milan Jurčo
  Czechosłowacja + 2:52
6 Bojan Ropret
Janez Lampič
Primož Čerin
Bruno Bulić
  Jugosławia + 3:05
7 Giuseppe Manenti
Giovanni Bottoia
Eros Poli
Marcello Bartalini
  Włochy + 3:20
8 Jean-Paul van Poppel
Gerrit Solleveld
Gerard Schipper
Henk Boeve
  Holandia + 3:22
9 Håkan Larsson
Bengt Asplund
Magnus Knutsson
Mats Andersson
  Szwecja + 3:37
10 Olaf Ludwig
Uwe Raab
Bernd Drogan
Falk Boden
  NRD + 3:38

KobietyEdytuj

Medal Zawodniczka Narodowość Czas
  Marianne Berglund   Szwecja 1:38:17
  Rebecca Twigg   Stany Zjednoczone + 0:00
  Maria Canins   Włochy + 0:00
4 Mandy Jones   Wielka Brytania + 0:00
5 Jeannie Longo   Francja + 0:57
6 Cynthia Olavarri   Stany Zjednoczone + 0:57
7 Connie Carpenter   Stany Zjednoczone + 3:36
8 Thea van Rijnsoever   Holandia + 3:36
9 Beate Habetz   RFN + 4:12
10 Cathy Swinnerton   Wielka Brytania + 4:13

Tabela medalowaEdytuj

Miejsce Reprezentacja  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1   Stany Zjednoczone 1 1 0 2
2   NRD 1 0 0 1
  Szwecja 1 0 0 1
  ZSRR 1 0 0 1
5   Szwajcaria 0 2 0 2
6   Holandia 0 1 0 1
7   Irlandia 0 0 1 1
  Norwegia 0 0 1 1
  Polska 0 0 1 1
  Włochy 0 0 1 1

Linki zewnętrzneEdytuj