Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2003

9. Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które zostały zorganizowane przez IAAF rozgrywane były na Stade de France w Saint-Denis (Francja) między 23 a 31 sierpnia 2003. W zawodach uczestniczyło 2008 sportowców z 203 państw.

Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce 2003
2001 2005
Ilustracja
Stade de France w Paryżu podczas mistrzostw
Data 23 – 31 sierpnia 2003
Gospodarz Francja Paryż (Saint-Denis)
Stadion Stade de France
Liczba zawodników 2008
Liczba reprezentacji 203

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Kraj  
Złoto
 
Srebro
 
Brąz
 
Razem
1.   Stany Zjednoczone 8 7 1 16
2.   Rosja 7 7 5 19
3.   Francja 3 3 2 8
4.   Etiopia 3 2 2 7
5.   Białoruś 3 1 3 7
6.   Szwecja 2 1 2 5
7.   Kenia 2 1 1 4
  Południowa Afryka 2 1 1 4
9.   Maroko 2 1 0 3
10.   Grecja 1 1 2 4
11.   Kuba 1 1 0 2
12.   Włochy 1 0 2 3
13.   Kanada 1 0 1 2
14.   Polska 1 0 0 1
  Algieria 1 0 0 1
  Australia 1 0 0 1
  Dominikana 1 0 0 1
  Ekwador 1 0 0 1
  Katar 1 0 0 1
  Litwa 1 0 0 1
  Meksyk 1 0 0 1
  Mozambik 1 0 0 1
  Saint Kitts i Nevis 1 0 0 1
24.   Jamajka 0 4 2 6
25.   Hiszpania 0 3 2 5
26.   Węgry 0 2 0 2
27.   Japonia 0 1 3 4
  Niemcy 0 1 3 4
  Ukraina 0 1 3 4
30.   Wielka Brytania 0 1 2 3
31.   Brazylia 0 0 1 1
  Kamerun 0 1 0 1
  Czechy 0 1 0 1
  Estonia 0 1 0 1
  Irlandia 0 1 0 1
  Trynidad i Tobago 0 1 0 1
  Turcja 0 1 0 1
38.   Bahamy 0 0 3 3
39.   Chiny 0 0 2 2
40.   Holandia 0 0 1 1
  Indie 0 0 1 1
  Kazachstan 0 0 1 1
  Senegal 0 0 1 1

mężczyźniEdytuj

konkurencje biegoweEdytuj

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Kim Collins
     Saint Kitts i Nevis
Darrel Brown
     Trynidad i Tobago
Darren Campbell
     Wielka Brytania
200 m John Capel
     Stany Zjednoczone
Darvis Patton
     Stany Zjednoczone
Shingo Suetsugu
     Japonia
400 m Tyree Washington*
     Stany Zjednoczone
Marc Raquil
     Francja
Michael Blackwood
     Jamajka
800 m Djabir Said-Guerni
     Algieria
Jurij Borzakowski
     Rosja
Mbulaeni Mulaudzi
     Południowa Afryka
1500 m Hicham El Guerrouj
     Maroko
Mehdi Baala
     Francja
Iwan Heszko
     Ukraina
5000 m Eliud Kipchoge
     Kenia
Hicham El Guerrouj
     Maroko
Kenenisa Bekele
     Etiopia
10 000 m Kenenisa Bekele
     Etiopia
Haile Gebrselassie
     Etiopia
Sileshi Sihine
     Etiopia
maraton Dżawad Gharib
     Maroko
Julio Rey
     Hiszpania
Stefano Baldini
     Włochy
110 m ppł Allen Johnson
     Stany Zjednoczone
Terrence Trammell
     Stany Zjednoczone
Liu Xiang
     Chiny
400 m ppł Félix Sánchez
     Dominikana
Joey Woody
     Stany Zjednoczone
Periklis Jakowakis
     Grecja
3000 m z przeszkodami Saif Saaeed Shaheen
     Katar
Ezekiel Kemboi
     Kenia
Eliseo Martín
     Hiszpania
chód 20 km Jefferson Pérez
     Ekwador
Francisco Javier Fernández
     Hiszpania
Roman Rasskazow
     Rosja
chód 50 km Robert Korzeniowski
     Polska 3:36:03 WR
German Skurygin
     Rosja
Andreas Erm
     Niemcy
sztafeta 4 × 100 m   Stany Zjednoczone
John Capel
Bernard Williams
Darvis Patton
Joshua Johnson
  Brazylia
Vincente de Lima
Édson Ribeiro
André da Silva
Cláudio Roberto Souza
  Holandia
Timothy Beck
Troy Douglas
Patrick van Balkom
Caimin Douglas
sztafeta 4 × 400 m   Francja
Leslie Djhone
Naman Keïta
Stéphane Diagana
Marc Raquil*
  Jamajka
Brandon Simpson
Danny McFarlane
Davian Clarke
Michael Blackwood
  Bahamy
Avard Moncur
Dennis Darling
Nathaniel McKinney
Chris Brown
  • wyścig finałowy 4 × 400 m M wygrała sztafeta USA ale została zdyskwalifikowana z powodu dopingu biegnącego na pierwszej zmianie Calvina Harrisona
  • w sztafecie 4 × 100 m M drugie miejsce zajęła sztafeta brytyjska, lecz została zdyskwalifikowana z powodu dopingu Dwaina Chambersa
  • wyścig finałowy wygrał Jerome Young (Stany Zjednoczone), lecz został zdyskwalifikowany za doping

konkurencje techniczneEdytuj

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Dwight Phillips
     Stany Zjednoczone
James Beckford
     Jamajka
Yago Lamela
     Hiszpania
trójskok Christian Olsson
     Szwecja
Yoandri Betanzos
     Kuba
Leevan Sands
     Bahamy
skok wzwyż Jacques Freitag
     Południowa Afryka
Stefan Holm
     Szwecja
Mark Boswell
     Kanada
skok o tyczce Giuseppe Gibilisco
     Włochy
Okkert Brits
     Południowa Afryka
Patrik Kristiansson
     Szwecja
rzut oszczepem Siergiej Makarow
     Rosja
Andrus Värnik
     Estonia
Boris Henry
     Niemcy
rzut dyskiem Virgilijus Alekna
     Litwa
Róbert Fazekas
     Węgry
Wasilij Kaptiuch
     Białoruś
rzut młotem Iwan Cichan
     Białoruś
Adrián Annus
     Węgry
Kōji Murofushi
     Japonia
pchnięcie kulą Andriej Michniewicz
     Białoruś
Adam Nelson
     Stany Zjednoczone
Jurij Biłonoh
     Ukraina
dziesięciobój Tom Pappas
     Stany Zjednoczone
Roman Šebrle
     Czechy
Dmitrij Karpow
     Kazachstan

kobietyEdytuj

konkurencje biegoweEdytuj

konkurencja złoto srebro brąz
100 m Torri Edwards
     Stany Zjednoczone
Żanna Pintusewicz-Block
     Ukraina
Chandra Sturrup
     Bahamy
200 m Anastasija Kapaczinska
     Rosja
Torri Edwards
     Stany Zjednoczone
Muriel Hurtis
     Francja
400 m Ana Guevara
     Meksyk
Lorraine Fenton
     Jamajka
Amy Mbacké Thiam
     Senegal
800 m Maria Mutola
     Mozambik
Kelly Holmes
     Wielka Brytania
Natalia Chruszczelewa
     Rosja
1500 m Tatjana Tomaszowa
     Rosja
Süreyya Ayhan
     Turcja
Hayley Tullett
     Wielka Brytania
5000 m Tirunesh Dibaba
     Etiopia
Marta Domínguez
     Hiszpania
Edith Masai
     Kenia
10 000 m Berhane Adere
     Etiopia
Werknesh Kidane
     Etiopia
Sun Yingjie
     Chiny
maraton Catherine Ndereba
     Kenia
Mizuki Noguchi
     Japonia
Masako Chiba
     Japonia
100 m ppł Perdita Felicien
     Kanada
Brigitte Foster
     Jamajka
Miesha McKelvy-Jones
     Stany Zjednoczone
400 m ppł Jana Pittman
     Australia
Sandra Glover
     Stany Zjednoczone
Julia Pieczonkina
     Rosja
chód 20 km Jelena Nikołajewa
     Rosja
Gillian O’Sullivan
     Irlandia
Walentina Cybulska
     Białoruś
sztafeta 4 × 100 m   Francja
Patricia Girard
Muriel Hurtis
Sylviane Félix
Christine Arron
  Stany Zjednoczone
Angela Williams
Chryste Gaines
Inger Miller
Torri Edwards
  Rosja
Olga Fiodorowa
Julija Tabakowa
Marina Kisłowa
Łarisa Krugłowa
sztafeta 4 × 400 m   Stany Zjednoczone
Me’Lisa Barber
Demetria Washington
Jearl Miles Clark
Sanya Richards
  Rosja
Olesia Zykina
Julia Pieczonkina
Anastasija Kapaczinska
Natalja Nazarowa
  Jamajka
Sandie Richards
Allison Beckford
Ronetta Smith
Lorraine Fenton

konkurencje techniczneEdytuj

konkurencja złoto srebro brąz
skok w dal Eunice Barber
     Francja
Tatjana Kotowa
     Rosja
Anju Bobby George
     Indie
trójskok Tatjana Lebiediewa
     Rosja
Françoise Mbango Etone
     Kamerun
Magdelín Martínez
     Włochy
skok wzwyż Hestrie Cloete
     Południowa Afryka
Marina Kupcowa
     Rosja
Kajsa Bergqvist
     Szwecja
skok o tyczce Swietłana Fieofanowa
     Rosja
Annika Becker
     Niemcy
Jelena Isinbajewa
     Rosja
rzut oszczepem Mirela Manjani
     Grecja
Tatiana Szikolenko
     Rosja
Steffi Nerius
     Niemcy
rzut dyskiem Iryna Jatczanka
     Białoruś
Anastasia Kelesidu
     Grecja
Ekaterini Voggoli
     Grecja
rzut młotem Yipsi Moreno
     Kuba
Olga Kuzienkowa
     Rosja
Manuela Montebrun
     Francja
pchnięcie kulą Swietłana Kriwieliowa
     Rosja
Nadzieja Astapczuk
     Białoruś
Wita Pawłysz
     Ukraina
siedmiobój Carolina Klüft
     Szwecja
Eunice Barber
     Francja
Natalla Sazanowicz
     Białoruś

Występy PolakówEdytuj

mężczyźniEdytuj

  • 200 m
Marcin Jędrusiński odpadł w półfinale
Marcin Urbaś odpadł w ćwierćfinale
  • 3000 m z przeszkodami
Radosław Popławski odpadł w eliminacjach
  • chód na 20 km
Benjamin Kuciński zajął 26. miejsce
  • chód na 50 km
Robert Korzeniowski zajął 1. miejsce (złoty medal i rekord świata)
Roman Magdziarczyk zajął 7. miejsce
Tomasz Lipiec nie ukończył (dyskwalifikacja)
Grzegorz Sudoł nie ukończył (dyskwalifikacja)
  • sztafeta 4 × 100 m
Piotr Balcerzak, Łukasz Chyła, Marcin Nowak, Marcin Urbaś oraz Marcin Krzywański i Marcin Jędrusiński (eliminacje i półfinał) zajęli 5. miejsce
  • skok wzwyż
Grzegorz Sposób zajął 6. miejsce
Aleksander Waleriańczyk zajął 10. miejsce
Michał Bieniek odpadł w kwalifikacjach
  • skok o tyczce
Adam Kolasa zajął 9.-10. miejsce
  • rzut młotem
Maciej Pałyszko odpadł w kwalifikacjach
Wojciech Kondratowicz odpadł w kwalifikacjach

kobietyEdytuj

  • 200 m
Anna Guzowska odpadła w ćwierćfinale
  • 400 m
Grażyna Prokopek odpadła w półfinale
  • 100 m przez płotki
Aurelia Trywiańska zajęła 5. miejsce
  • 400 m przez płotki
Małgorzata Pskit odpadła w półfinale
Anna Jesień odpadła w eliminacjach
  • sztafeta 4 × 400 m
Monika Bejnar, Małgorzata Pskit, Anna Jesień, Grażyna Prokopek oraz Anna Guzowska (eliminacje) zajęły 5. miejsce
  • skok o tyczce
Monika Pyrek zajęła 4.-5. miejsce
Anna Rogowska zajęła 7. miejsce
  • pchnięcie kulą
Krystyna Zabawska zajęła 6. miejsce
  • rzut dyskiem
Marzena Wysocka odpadła w kwalifikacjach
  • rzut młotem
Kamila Skolimowska zajęła 8. miejsce

BibliografiaEdytuj