Otwórz menu główne

Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2010

9. MŚ << 10. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2010 >> 11. MŚ
Miejsce Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Liczba ekip 138
Liczba sportowców 708
Liczba konkurencji 40
Otwarcie 15 grudnia 2010
Zamknięcie 19 grudnia 2010
Liczba polskich reprezentantów 7

10. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie odbyły się w dniach 15 - 19 grudnia 2010 roku w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Dubaj został wybrany na gospodarza Mistrzostw Świata na spotkaniu FINA 9 kwietnia 2006 w Szanghaju. W głosowaniu pokonał turecki Stambuł stosunkiem głosów 11 do 10.

W mistrzostwach wystąpiło 708 zawodników ze 138 krajów[1], w tym siedmiu reprezentantów Polski[2].

Tabela medalowaEdytuj

Pozycja Państwo       Razem
1   Stany Zjednoczone 12 6 7 25
2   Rosja 4 4 2 10
3   Hiszpania 4 2 2 8
4   Chiny 3 5 6 14
5   Francja 3 3 2 8
6   Holandia 3 2 1 6
7   Brazylia 3 1 4 8
8   Południowa Afryka 2 1 0 3
9   Australia 1 7 3 11
10   Tunezja 1 1 2 4
11   Niemcy 1 1 1 3
11   Szwecja 1 1 1 3
13   Wenezuela 1 1 0 2
14   Japonia 1 0 0 1
15   Dania 0 1 2 3
15   Węgry 0 1 2 3
17   Austria 0 1 1 2
17   Włochy 0 1 1 2
19   Ukraina 0 1 0 1
19   Wielka Brytania 0 1 0 1
21   Bahamy 0 0 1 1
21   Norwegia 0 0 1 1

WynikiEdytuj

KluczEdytuj

  • WR – rekord świata
  • ER – rekord Europy
  • CR – rekord mistrzostw

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
Mężczyźni 50 m César Cielo
  Brazylia
20,51
CR
Frédérick Bousquet
  Francja
20,81 Josh Schneider
  Stany Zjednoczone
20,88
Mężczyźni 100 m César Cielo
  Brazylia
45,74
CR
Fabien Gilot
  Francja
45,97 Nikita Łobincew
  Rosja
46,35
Mężczyźni 200 m Ryan Lochte
  Stany Zjednoczone
1:41,06 Daniła Izotow
  Rosja
1:41,70 Oussama Mellouli
  Tunezja
1:42,02
Mężczyźni 400 m Paul Biedermann
  Niemcy
3:37,06 Nikita Łobincew
  Rosja
3:37,84 Oussama Mellouli
  Tunezja
3:38,17
Mężczyźni 1500 m Oussama Mellouli
  Tunezja
14:24,16 Mads Glæsner
  Dania
14:29,52 Gergely Gyurta
  Węgry
14:31,47
Styl grzbietowy
Mężczyźni 50 m Stanisław Doniec
  Rosja
22,93
CR
Sun Xiaolei
  Chiny
Aschwin Wildeboer
  Hiszpania
23,13
Mężczyźni 100 m Stanisław Doniec
  Rosja
49,07
CR
Camille Lacourt
  Francja
49,80 Aschwin Wildeboer
  Hiszpania
50,04
Mężczyźni 200 m Ryan Lochte
  Stany Zjednoczone
1:46,68
CR
Tyler Clary
  Stany Zjednoczone
1:49,09 Markus Rogan
  Austria
1:49,96
Styl klasyczny
Mężczyźni 50 m Felipe França Silva
  Brazylia
25,95
CR
Cameron van der Burgh
  Południowa Afryka
26,03 Aleksander Hetland
  Norwegia
26,29
Mężczyźni 100 m Cameron van der Burgh
  Południowa Afryka
56,80
CR
Fabio Scozzoli
  Włochy
57,13 Felipe França Silva
  Brazylia
57,39
Mężczyźni 200 m Naoya Tomita
  Japonia
2:03,12
CR
Dániel Gyurta
  Węgry
2:03,47 Brenton Rickard
  Australia
2:04,33
Styl motylkowy
Mężczyźni 50 m Albert Subirats
  Wenezuela
22,40
CR
Andrij Howorow
  Ukraina
22,43 Steffen Deibler
  Niemcy
22,44
Mężczyźni 100 m Jewgienij Korotyszkin
  Rosja
50,23 Albert Subirats
  Wenezuela
50,24 Kaio de Almeida
  Brazylia
50,33
Mężczyźni 200 m Chad le Clos
  Południowa Afryka
1:51,56 Kaio de Almeida
  Brazylia
1:51,61 László Cseh
  Węgry
1:51,67
Styl zmienny
Mężczyźni 100 m Ryan Lochte
  Stany Zjednoczone
50,86[3] Markus Deibler
  Niemcy
51,69 Siergiej Fiesikow
  Rosja
51,81
Mężczyźni 200 m Ryan Lochte
  Stany Zjednoczone
1:50,08
WR
Markus Rogan
  Austria
1:52,90 Tyler Clary
  Stany Zjednoczone
1:53,56
Mężczyźni 400 m Ryan Lochte
  Stany Zjednoczone
3:55,50
WR
Oussama Mellouli
  Tunezja
3:57,40 Tyler Clary
  Stany Zjednoczone
3:57,56
Styl dowolny
Mężczyźni 4 × 100 m Alain Bernard
Frédérick Bousquet
Fabien Gilot
Yannick Agnel

  Francja
3:04,78
CR ER
Jewgienij Łagunow
Siergiej Fiesikow
Nikita Łobincew
Daniła Izotow
  Rosja
3:04,82 Nicholas Santos
César Cielo
Marcelo Chierighini
Nicolas Oliveira
  Brazylia
3:05,74
Mężczyźni 4 × 200 m Nikita Łobincew
Daniła Izotow
Jewgienij Łagunow
Aleksandr Suchorukow

  Rosja
6:49,04
WR
Peter Vanderkaay
Ryan Lochte
Garrett Weber-Gale
Ricky Berens
  Stany Zjednoczone
6:49,58 Yannick Agnel
Fabien Gilot
Clément Lefert
Jérémy Stravius
  Francja
6:53,05
Styl zmienny
Mężczyźni 4 × 100 m Nick Thoman
Michaił Aleksandrow
Ryan Lochte
Garrett Weber-Gale

  Stany Zjednoczone
3:20,99
CR
Stanisław Doniec[4]
Stanisław Ławtjuchow
Jewgienij Korotyszkin
Nikita Łobincew
  Rosja
3:21,61 Guilherme Guido
Felipe França Silva
Kaio de Almeida
César Cielo
  Brazylia
3:23,12

KobietyEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
Kobiety 50 m Ranomi Kromowidjojo
  Holandia
23,37 Hinkelien Schreuder
  Holandia
23,81 Arianna Vanderpool-Wallace
  Bahamy
24,04
Kobiety 100 m Ranomi Kromowidjojo
  Holandia
51,45
CR
Femke Heemskerk
  Holandia
52,18 Natalie Coughlin
  Stany Zjednoczone
52,25
Kobiety 200 m Camille Muffat
  Francja
1:52,29
CR
Katie Hoff
  Stany Zjednoczone
1:52,91 Kylie Palmer
  Australia
1:52,96
Kobiety 400 m Katie Hoff
  Stany Zjednoczone
3:57,07 Kylie Palmer
  Australia
3:58,38 Federica Pellegrini
  Włochy
3:59,52
Kobiety 800 m Erika Villaécija
  Hiszpania
8:11,61 Mireia Belmonte
  Hiszpania
8:12,48 Kate Ziegler
  Stany Zjednoczone
8:12,84
Styl grzbietowy
Kobiety 50 m Zhao Jing
  Chiny
26,27
CR
Rachel Goh
  Australia
26,54 Mercedes Peris
  Hiszpania
26,80
Kobiety 100 m Natalie Coughlin
  Stany Zjednoczone
56,08
CR
Zhao Jing
  Chiny
56,18 Gao Chang
  Chiny
56,21
Kobiety 200 m Alexianne Castel
  Francja
2:01,67 Missy Franklin
  Stany Zjednoczone
2:02,01 Zhou Yanxin
  Chiny
2:03,22
Styl klasyczny
Kobiety 50 m Rebecca Soni
  Stany Zjednoczone
29,83 Leiston Pickett
  Australia
29,84 Zhao Jin
  Chiny
29,90
Kobiety 100 m Rebecca Soni
  Stany Zjednoczone
1:03,98
CR
Leisel Jones
  Australia
1:04,26 Ji Liping
  Chiny
1:04,79
Kobiety 200 m Rebecca Soni
  Stany Zjednoczone
2:16,39
CR
Sun Ye
  Chiny
2:18,09 Rikke Møller Pedersen
  Dania
2:18,82
Styl motylkowy
Kobiety 50 m Therese Alshammar
  Szwecja
24,87
CR
Felicity Galvez
  Australia
24,90 Jeanette Ottesen
  Dania
25,24
Kobiety 100 m Felicity Galvez
  Australia
55,43
CR
Therese Alshammar
  Szwecja
55,73 Dana Vollmer
  Stany Zjednoczone
56,25
Kobiety 200 m Mireia Belmonte
  Hiszpania
2:03,59
CR
Jemma Lowe
  Wielka Brytania
2:03,94 Petra Granlund
  Szwecja
2:04,38
Styl zmienny
Kobiety 100 m Ariana Kukors
  Stany Zjednoczone
58,95 Kotuku Ngawati
  Australia
59,27 Hinkelien Schreuder
  Holandia
59,53
Kobiety 200 m Mireia Belmonte
  Hiszpania
2:05,73
ER
Ye Shiwen
  Chiny
2:05,94 Ariana Kukors
  Stany Zjednoczone
2:06,09
Kobiety 400 m Mireia Belmonte
  Hiszpania
4:24,21
CR ER
Ye Shiwen
  Chiny
4:24,55 Li Xuanxu
  Chiny
4:29,05
Styl dowolny
Kobiety 4x100 m Femke Heemskerk
Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
Ranomi Kromowidjojo

  Holandia
3:28,54
CR
Natalie Coughlin
Katie Hoff
Jessica Hardy
Dana Vollmer
  Stany Zjednoczone
3:29,54 Tang Yi
Zhi Qianwei
Pang Jiaying
Li Zhesi
  Chiny
3:29,81
Kobiety 4x200 m Chen Qian
Tang Yi
Liu Jing
Zhu Qianwei

  Chiny
7:35,94
WR
Blair Evans
Jade Neilsen
Kelly Stubbins
Kylie Palmer
  Australia
7:37,57 Camille Muffat[5]
Coralie Balmy
Mylène Lazare
Ophélie Etienne
  Francja
7:38,33
ER
Styl zmienny
Kobiety 4x100 m Zhao Jing
Zhao Jin
Liu Zige
Tang Yi

  Chiny
3:48,29
CR
Natalie Coughlin
Rebecca Soni
Dana Vollmer
Jessica Hardy
  Stany Zjednoczone
3:48,56 Rachel Goh
Leisel Jones
Felicity Galvez
Marieke Guehrer
  Australia
3:48,88

PrzypisyEdytuj

  1. Dubai 2010 - Team Entries (ang.). [dostęp 12 grudnia 2010].
  2. Plywacy.com: Jednak siedmioro do Dubaju (pol.). 06 grudnia 2010. [dostęp 2016-05-08].
  3. rekord mistrzostw w półfinale (50,81)
  4. rekord Europy na 100 metrów st. grzbietowym (48,95)
  5. indywidualny rekord mistrzostw (1:53,17)

Linki zewnętrzneEdytuj