Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

100 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji, które odbyły się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016. Eliminacje i półfinały miały miejsce 6 grudnia, a finał 7 grudnia.

100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
2014 2018
Miejsce  Kanada
Windsor
Termin 6 grudnia
(eliminacje i półfinały)
7 grudnia
(finał)
Liczba sportowców 78
Złoty medal Złoty medal Mitch Larkin
 Australia
Srebrny medal Srebrny medal Andriej Szabasow
 Rosja
Brązowy medal Brązowy medal Xu Jiayu
 Chiny
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
na krótkim basenie

Windsor 2016
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 50 m styl dowolny styl zmienny

Tytuł mistrza świata obronił Australijczyk Mitch Larkin, uzyskując czas 49,65. Srebrny medal, ze stratą 0,04 s do Larkina, zdobył reprezentant Rosji Andriej Szabasow. Brąz wywalczył Xu Jiayu z Chin (50,02). Piąte miejsce zajął reprezentant Polski Radosław Kawęcki (50,22). W półfinałach płynął także Tomasz Polewka, który uplasował się na 14. pozycji.

RekordyEdytuj

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata   Matthew Grevers 48,92   Indianapolis 12 grudnia 2015
Rekord mistrzostw świata   Stanisław Doniec 48,95   Dubaj 19 grudnia 2010

WynikiEdytuj

EliminacjeEdytuj

Eliminacje rozpoczęły się o 11:28 czasu lokalnego[2].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 8 5 Xu Jiayu   Chiny 50,21 Q
2. 8 3 Mitch Larkin   Australia 50,22 Q
3. 8 4 Radosław Kawęcki   Polska 50,63 Q
4. 6 7 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,64 Q
5. 7 3 Junya Koga   Japonia 50,71 Q
7 4 Andriej Szabasow   Rosja Q
7. 8 9 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,93 Q
8. 7 5 Masaki Kaneko   Japonia 51,01 Q
9. 8 6 Robert Glință   Rumunia 51,03 Q
10. 6 4 Pawieł Sankowicz   Białoruś 51,07 Q
11. 6 3 Tomasz Polewka   Polska 51,11 Q
12. 6 5 Bobby Hurley   Australia 51,13 Q
13. 7 7 Javier Acevedo   Kanada 51,32 Q
14. 6 2 Miguel Ortiz-Cañavate   Hiszpania 51,50 Q
15. 6 6 Danas Rapšys   Litwa 51,61 Q
7 6 David Gamburg   Izrael Q
17. 8 7 Thomas Avetand   Francja 51,80
18. 4 3 Anton Loncar   Chorwacja 51,86
19. 6 8 Ádám Telegdy   Węgry 52,02
20. 7 9 Apostolos Christou   Grecja 52,07
21. 8 0 Gabriel Lopes   Portugalia 52,21
22. 8 8 Tomáš Franta   Czechy 52,24
23. 6 1 Oleg Garasymovytch   Francja 52,36
24. 5 1 Lê Nguyễn Paul   Wietnam 52,57  
25. 7 8 Charlie Boldison   Wielka Brytania 52,61
26. 7 1 Viktar Staselovich   Białoruś 52,62
27. 5 6 Charles Hockin Brusquetti   Paragwaj 52,80
28. 5 3 Markus Thormeyer   Kanada 53,15
29. 7 2 Iskender Baslakov   Turcja 53,19
30. 6 9 Mattias Carlsson   Szwecja 53,34
31. 5 2 Ricky Ellis   Południowa Afryka 53,37
7 0 Ryan Pini   Papua-Nowa Gwinea
33. 5 8 Trần Duy Khôi   Wietnam 53,64
34. 5 5 Gaston Hernandez   Argentyna 53,71
35. 8 1 Magnus Jakupsson   Dania 53,89
36. 5 7 Christopher Courtis   Barbados 53,94
37. 5 0 David Adalsteinsson   Islandia 54,12
38. 5 4 Kristinn Þórarinsson   Islandia 54,43
39. 5 9 Kristóf Rasovszky   Węgry 54,52
40. 4 5 Francis Fong   Singapur 54,89
41. 1 1 Boris Kirillov   Azerbejdżan 54,90
42. 4 6 Jarryd Baxter   Południowa Afryka 55,18
43. 4 9 Keanan Dols   Jamajka 55,39
44. 4 7 Yeziel Morales Miranda   Portoryko 55,68
45. 3 7 Adel Elfakir   Libia 55,83
46. 4 8 Gorazd Chepishevski   Macedonia Północna 55,98
47. 3 0 Syed Hasseb Tariq   Pakistan 56,79
48. 3 4 Adil Assouab   Maroko 56,82
49. 3 6 Jarod Alexander Arroyo   Portoryko 57,32
50. 2 5 Jordan Gonzalez   Gibraltar 57,65
51. 3 8 Hernan Gonzalez Medina   Panama 57,68
52. 4 2 Ivo Kunzle Savastano   Paragwaj 57,78
53. 4 0 Eisner Barberena Espinoza   Nikaragua 57,89
54. 1 8 Sebastien Kouma   Mali 58,03
55. 2 4 Steven Kimani Maina   Kenia 58,18
56. 3 1 Alex McCallum   Kajmany 58,38
57. 3 5 Abdullah Al-Doori   Irak 58,63
58. 2 3 William Clark   Fidżi 58,77
59. 3 3 Yum Cheng Man   Makau 59,71
60. 3 2 Heriniavo Michael Rasolonjatovo   Madagaskar 1:00,05
61. 1 7 Mohammad Juwel Ahmed   Bangladesz 1:00,98
62. 2 6 Kennet Libohova   Albania 1:01,96
63. 2 2 Livingston Aika   Papua-Nowa Gwinea 1:02,55
64. 2 1 Daryl Appleton   Antigua i Barbuda 1:02,96
65. 2 8 Elijah James Cruz   Gibraltar 1:03,90
66. 2 0 Temaruata Strickland   Wyspy Cooka 1:04,57
67. 1 4 Tongli Panuve   Tonga 1:05,86
68. 3 9 Naveed Hussian   Pakistan 1:07,01
69. 2 9 Cruz Halbich   Saint Vincent i Grenadyny 1:07,78
70. 1 5 Aaron de Freitas   Saint Vincent i Grenadyny 1:13,93
71. 1 2 Joseph Richard Sumari   Tanzania 1:14,93
72. 1 6 Dennis Hamis Mhini   Tanzania 1:17,30
1 3 Tanner Poppe   Guam DNS
2 7 Hasan Isam Sadeq   Irak DNS
4 1 Driss Lachrichi   Maroko DNS
4 4 Daniil Bukin   Uzbekistan DNS
8 2 Dylan Carter   Trynidad i Tobago DNS
6 0 Michael Taylor   Stany Zjednoczone DSQ

PółfinałyEdytuj

Półfinały odbyły się o 18:46 czasu lokalnego[3].

Półfinał 1Edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 3 Andriej Szabasow   Rosja 49,71 Q
2. 4 Mitch Larkin   Australia 50,10 Q
3. 5 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,56 Q
4. 6 Masaki Kaneko   Japonia 50,65
5. 2 Pawieł Sankowicz   Białoruś 50,83
6. 7 Bobby Hurley   Australia 50,87
7. 1 Miguel Ortiz-Cañavate   Hiszpania 51,43
8. 8 David Gamburg   Izrael 51,76

Półfinał 2Edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Xu Jiayu   Chiny 49,99 Q,  
2. 5 Radosław Kawęcki   Polska 50,17 Q
3. 2 Robert Glință   Rumunia 50,37 Q
4. 6 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,54 Q
5. 3 Junya Koga   Japonia 50,59 Q
6. 8 Danas Rapšys   Litwa 51,10
7. 1 Javier Acevedo   Kanada 51,16
8. 7 Tomasz Polewka   Polska 51,37

FinałEdytuj

Finał odbył się o 18:37 czasu lokalnego[4].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
  3 Mitch Larkin   Australia 49,65
  4 Andriej Szabasow   Rosja 49,69
  5 Xu Jiayu   Chiny 50,02
4. 8 Junya Koga   Japonia 50,21
5. 6 Radosław Kawęcki   Polska 50,22
6. 1 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,24
7. 2 Robert Glință   Rumunia 50,52
8. 7 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,95

PrzypisyEdytuj