Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn

100 m stylem grzbietowym mężczyzn – jedna z konkurencji, które odbyły się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016. Eliminacje i półfinały miały miejsce 6 grudnia, a finał 7 grudnia.

100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016
2014 2018
Miejsce

 Kanada
Windsor

Termin

6 grudnia
(eliminacje i półfinały)
7 grudnia
(finał)

Liczba sportowców

78

Złoty medal Złoty medal

Mitch Larkin
 Australia

Srebrny medal Srebrny medal

Andriej Szabasow
 Rosja

Brązowy medal Brązowy medal

Xu Jiayu
 Chiny

Mistrzostwa Świata w Pływaniu
na krótkim basenie

Windsor 2016
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m kobiety
1500 m mężczyźni
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 50 m mężczyźni kobiety
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 50 m styl dowolny styl zmienny

Tytuł mistrza świata obronił Australijczyk Mitch Larkin, uzyskując czas 49,65. Srebrny medal, ze stratą 0,04 s do Larkina, zdobył reprezentant Rosji Andriej Szabasow. Brąz wywalczył Xu Jiayu z Chin (50,02). Piąte miejsce zajął reprezentant Polski Radosław Kawęcki (50,22). W półfinałach płynął także Tomasz Polewka, który uplasował się na 14. pozycji.

Rekordy edytuj

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata   Matthew Grevers 48,92   Indianapolis 12 grudnia 2015
Rekord mistrzostw świata   Stanisław Doniec 48,95   Dubaj 19 grudnia 2010

Wyniki edytuj

Eliminacje edytuj

Eliminacje rozpoczęły się o 11:28 czasu lokalnego[2].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 8 5 Xu Jiayu   Chiny 50,21 Q
2. 8 3 Mitch Larkin   Australia 50,22 Q
3. 8 4 Radosław Kawęcki   Polska 50,63 Q
4. 6 7 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,64 Q
5. 7 3 Junya Koga   Japonia 50,71 Q
7 4 Andriej Szabasow   Rosja Q
7. 8 9 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,93 Q
8. 7 5 Masaki Kaneko   Japonia 51,01 Q
9. 8 6 Robert Glință   Rumunia 51,03 Q
10. 6 4 Pawieł Sankowicz   Białoruś 51,07 Q
11. 6 3 Tomasz Polewka   Polska 51,11 Q
12. 6 5 Bobby Hurley   Australia 51,13 Q
13. 7 7 Javier Acevedo   Kanada 51,32 Q
14. 6 2 Miguel Ortiz-Cañavate   Hiszpania 51,50 Q
15. 6 6 Danas Rapšys   Litwa 51,61 Q
7 6 David Gamburg   Izrael Q
17. 8 7 Thomas Avetand   Francja 51,80
18. 4 3 Anton Loncar   Chorwacja 51,86
19. 6 8 Ádám Telegdy   Węgry 52,02
20. 7 9 Apostolos Christou   Grecja 52,07
21. 8 0 Gabriel Lopes   Portugalia 52,21
22. 8 8 Tomáš Franta   Czechy 52,24
23. 6 1 Oleg Garasymovytch   Francja 52,36
24. 5 1 Lê Nguyễn Paul   Wietnam 52,57  
25. 7 8 Charlie Boldison   Wielka Brytania 52,61
26. 7 1 Viktar Staselovich   Białoruś 52,62
27. 5 6 Charles Hockin Brusquetti   Paragwaj 52,80
28. 5 3 Markus Thormeyer   Kanada 53,15
29. 7 2 Iskender Baslakov   Turcja 53,19
30. 6 9 Mattias Carlsson   Szwecja 53,34
31. 5 2 Ricky Ellis   Południowa Afryka 53,37
7 0 Ryan Pini   Papua-Nowa Gwinea
33. 5 8 Trần Duy Khôi   Wietnam 53,64
34. 5 5 Gaston Hernandez   Argentyna 53,71
35. 8 1 Magnus Jakupsson   Dania 53,89
36. 5 7 Christopher Courtis   Barbados 53,94
37. 5 0 David Adalsteinsson   Islandia 54,12
38. 5 4 Kristinn Þórarinsson   Islandia 54,43
39. 5 9 Kristóf Rasovszky   Węgry 54,52
40. 4 5 Francis Fong   Singapur 54,89
41. 1 1 Boris Kirillov   Azerbejdżan 54,90
42. 4 6 Jarryd Baxter   Południowa Afryka 55,18
43. 4 9 Keanan Dols   Jamajka 55,39
44. 4 7 Yeziel Morales Miranda   Portoryko 55,68
45. 3 7 Adel Elfakir   Libia 55,83
46. 4 8 Gorazd Chepishevski   Macedonia Północna 55,98
47. 3 0 Syed Hasseb Tariq   Pakistan 56,79
48. 3 4 Adil Assouab   Maroko 56,82
49. 3 6 Jarod Alexander Arroyo   Portoryko 57,32
50. 2 5 Jordan Gonzalez   Gibraltar 57,65
51. 3 8 Hernan Gonzalez Medina   Panama 57,68
52. 4 2 Ivo Kunzle Savastano   Paragwaj 57,78
53. 4 0 Eisner Barberena Espinoza   Nikaragua 57,89
54. 1 8 Sebastien Kouma   Mali 58,03
55. 2 4 Steven Kimani Maina   Kenia 58,18
56. 3 1 Alex McCallum   Kajmany 58,38
57. 3 5 Abdullah Al-Doori   Irak 58,63
58. 2 3 William Clark   Fidżi 58,77
59. 3 3 Yum Cheng Man   Makau 59,71
60. 3 2 Heriniavo Michael Rasolonjatovo   Madagaskar 1:00,05
61. 1 7 Mohammad Juwel Ahmed   Bangladesz 1:00,98
62. 2 6 Kennet Libohova   Albania 1:01,96
63. 2 2 Livingston Aika   Papua-Nowa Gwinea 1:02,55
64. 2 1 Daryl Appleton   Antigua i Barbuda 1:02,96
65. 2 8 Elijah James Cruz   Gibraltar 1:03,90
66. 2 0 Temaruata Strickland   Wyspy Cooka 1:04,57
67. 1 4 Tongli Panuve   Tonga 1:05,86
68. 3 9 Naveed Hussian   Pakistan 1:07,01
69. 2 9 Cruz Halbich   Saint Vincent i Grenadyny 1:07,78
70. 1 5 Aaron de Freitas   Saint Vincent i Grenadyny 1:13,93
71. 1 2 Joseph Richard Sumari   Tanzania 1:14,93
72. 1 6 Dennis Hamis Mhini   Tanzania 1:17,30
1 3 Tanner Poppe   Guam DNS
2 7 Hasan Isam Sadeq   Irak DNS
4 1 Driss Lachrichi   Maroko DNS
4 4 Daniil Bukin   Uzbekistan DNS
8 2 Dylan Carter   Trynidad i Tobago DNS
6 0 Michael Taylor   Stany Zjednoczone DSQ

Półfinały edytuj

Półfinały odbyły się o 18:46 czasu lokalnego[3].

Półfinał 1 edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 3 Andriej Szabasow   Rosja 49,71 Q
2. 4 Mitch Larkin   Australia 50,10 Q
3. 5 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,56 Q
4. 6 Masaki Kaneko   Japonia 50,65
5. 2 Pawieł Sankowicz   Białoruś 50,83
6. 7 Bobby Hurley   Australia 50,87
7. 1 Miguel Ortiz-Cañavate   Hiszpania 51,43
8. 8 David Gamburg   Izrael 51,76

Półfinał 2 edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Xu Jiayu   Chiny 49,99 Q,  
2. 5 Radosław Kawęcki   Polska 50,17 Q
3. 2 Robert Glință   Rumunia 50,37 Q
4. 6 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,54 Q
5. 3 Junya Koga   Japonia 50,59 Q
6. 8 Danas Rapšys   Litwa 51,10
7. 1 Javier Acevedo   Kanada 51,16
8. 7 Tomasz Polewka   Polska 51,37

Finał edytuj

Finał odbył się o 18:37 czasu lokalnego[4].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
  3 Mitch Larkin   Australia 49,65
  4 Andriej Szabasow   Rosja 49,69
  5 Xu Jiayu   Chiny 50,02
4. 8 Junya Koga   Japonia 50,21
5. 6 Radosław Kawęcki   Polska 50,22
6. 1 Jacob Pebley   Stany Zjednoczone 50,24
7. 2 Robert Glință   Rumunia 50,52
8. 7 Grigorij Tarasiewicz   Rosja 50,95

Przypisy edytuj

  1. Rekordy świata i mistrzostw świata (basen 25 m). Omega Timing, 2016-12-04. [dostęp 2016-12-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-07-03)]. (ang.).
  2. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn (eliminacje) – wyniki. Omega Timing, 2016-12-06. [dostęp 2016-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-04)]. (ang.).
  3. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn (półfinały) – wyniki. Omega Timing. [dostęp 2016-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-04-04)]. (ang.).
  4. Mistrzostwa Świata w Pływaniu na krótkim basenie 2016 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn (finał) – wyniki. Omega Timing. [dostęp 2016-12-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-29)]. (ang.).