Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2005

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2005 – dziewiętnaste mistrzostwa świata w piłce ręcznej mężczyzn, oficjalny międzynarodowy turniej piłki ręcznej organizowany przez IHF. Odbył się w dniach 23 stycznia – 6 lutego 2005 roku w Tunezji. W zawodach wystąpiły dwadzieścia cztery zespoły, automatycznie do mistrzostw zakwalifikowała się reprezentacja Chorwacji jako mistrz świata z 2003 oraz reprezentacja Tunezji jako organizator zawodów. O pozostałe miejsca odbywały się kontynentalne eliminacje.

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2005
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg 2003 2007 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka ręczna
Organizator IHF
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Tunezja
Otwarcie 23 stycznia 2005
Zamknięcie (finał) 6 lutego 2005
Liczba drużyn 24 (z 5 konfederacji)
I miejsce  Hiszpania
II miejsce  Chorwacja
III miejsce  Francja
Statystyki turnieju
Król strzelców Tunezja Wissem Hmam (81)
Najlepszy zawodnik (MVP) Chorwacja Ivano Balić

Ramowe daty rozegrania mistrzostw zostały opublikowane w listopadzie 2001 roku, jednocześnie ogłoszono, że przyjmowanie zgłoszeń krajów chętnych do organizacji zawodów będą przyjmowane do końca tego roku[1]. Aplikację złożyły Rosja, Niemcy, Norwegia i Tunezja[2], do których dołączyła następnie Rumunia[3], zaś prawa do organizacji mistrzostw zostały przyznane Tunezji podczas Kongresu IHF w listopadzie 2002 roku[4].

Złote medale zdobyli Hiszpanie w finałowym pojedynku pokonując obrońców tytułu[5], brąz zdobyli zaś Francuzi po zwycięstwie nad gospodarzami[6].

Po zakończonym turnieju IHF opublikowała statystyki indywidualne[7][8] i drużynowe[9][10].

Nad przebiegiem zawodów czuwało szesnaście par arbitrów. Reprezentacje w pierwszej fazie rywalizowały w ramach czterech sześciozespołowych grup systemem kołowym. Zwycięzca meczu zyskiwał dwa punkty, za remis przysługiwał jeden punkt, porażka nie była punktowana, a cztery czołowe zespoły z każdej grupy awansowały do fazy pucharowej. Przy ustalaniu rankingu po fazie grupowej w przypadku tej samej liczby punktów lokaty zespołów były ustalane kolejno na podstawie[11]:

  • wyników meczów pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
  • lepszego bilansu bramek w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
  • większej liczby zdobytych bramek w meczach pomiędzy zainteresowanymi drużynami;
  • lepszego bilansu bramek zdobytych i straconych;
  • większej liczby zdobytych bramek;
  • losowania.

EliminacjeEdytuj

Dwa zespoły miały zapewniony automatyczny awans, o dwadzieścia dwa miejsca w turnieju finałowym toczyły się natomiast kontynentalne eliminacje. Wolne miejsca zostały podzielone według następującego klucza geograficznego: Europie przydzielono dwanaście miejsc, Ameryce (Południowej wspólnie z Północną), Azji i Afryce przyznano po trzy miejsca, a jedno Oceanii[12].

Faza wstępnaEdytuj

Grupa AEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Tunezja 5 3 2 0 159 118 +41 8 Awans do fazy zasadniczej
2.   Grecja 5 3 1 1 132 117 +15 7 Awans do fazy zasadniczej
3.   Francja 5 3 1 1 161 106 +55 7 Awans do fazy zasadniczej
4.   Dania 5 3 0 2 174 117 +57 6
5.   Angola 5 1 0 4 108 178 −70 2
6.   Kanada 5 0 0 5 103 201 −98 0
23 stycznia 2005
17:00

Tunezja  

39:23

  Angola

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(20:10)
raport
23 stycznia 2005
19:00

Francja  

44:16

  Kanada

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Adjemian, Götz
(24:5)
raport
23 stycznia 2005
21:00

Dania  

27:23

  Grecja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(14:15)
raport
25 stycznia 2005
16:15

Grecja  

20:19

  Francja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Aly Hassan, Selim
(9:11)
raport
25 stycznia 2005
18:15

Kanada  

20:42

  Tunezja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(8:19)
raport
25 stycznia 2005
20:15

Angola  

19:47

  Dania

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Herczeg, Südi
(9:23)
raport
26 stycznia 2005
16:15

Grecja  

26:21

  Angola

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Herczeg, Südi
(15:9)
raport
26 stycznia 2005
18:15

Francja  

26:26

  Tunezja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(15:11)
raport
26 stycznia 2005
20:15

Dania  

52:18

  Kanada

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(25:7)
raport
28 stycznia 2005
16:15

Kanada  

23:36

  Grecja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Aly Hassan, Selim
(11:16)
raport
28 stycznia 2005
18:15

Tunezja  

25:22

  Dania

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(10:10)
raport
28 stycznia 2005
20:15

Francja  

40:18

  Angola

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(19:9)
raport
29 stycznia 2005
16:15

Angola  

27:26

  Kanada

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Adjemian, Götz
(16:11)
raport
29 stycznia 2005
18:15

Tunezja  

27:27

  Grecja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(17:13)
raport
29 stycznia 2005
20:15

Dania  

26:32

  Francja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(13:14)
raport


Grupa BEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Rosja 5 5 0 0 151 103 +48 10 Awans do fazy zasadniczej
2.   Czechy 5 2 2 1 145 136 +9 6 Awans do fazy zasadniczej
3.   Słowenia 5 3 0 2 154 137 +17 6 Awans do fazy zasadniczej
4.   Islandia 5 2 1 2 140 130 +10 5
5.   Algieria 5 1 1 3 138 153 −15 3
6.   Kuwejt 5 0 0 5 101 170 −69 0
23 stycznia 2005
17:00

Czechy  

34:34

  Islandia

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(20:14)
raport
23 stycznia 2005
19:00

Rosja  

28:22

  Algieria

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Herczeg, Südi
(16:12)
raport
23 stycznia 2005
21:00

Słowenia  

34:17

  Kuwejt

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Aly Hassan, Selim
(15:11)
raport
25 stycznia 2005
16:15

Kuwejt  

11:38

  Rosja

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(4:23)
raport
25 stycznia 2005
18:15

Algieria  

29:29

  Czechy

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(11:15)
raport
25 stycznia 2005
20:15

Islandia  

33:34

  Słowenia

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Adjemian, Götz
(16:14)
raport
26 stycznia 2005
16:15

Słowenia  

33:28

  Algieria

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(19:14)
raport
26 stycznia 2005
18:15

Rosja  

25:21

  Czechy

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(12:12)
raport
26 stycznia 2005
20:15

Kuwejt  

22:31

  Islandia

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(12:17)
raport
28 stycznia 2005
16:15

Rosja  

29:22

  Islandia

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(12:12)
raport
28 stycznia 2005
18:15

Czechy  

28:26

  Słowenia

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(17:14)
raport
28 stycznia 2005
20:15

Algieria  

34:29

  Kuwejt

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(20:14)
raport
29 stycznia 2005
16:15

Islandia  

34:25

  Algieria

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(19:11)
raport
29 stycznia 2005
18:15

Czechy  

33:22

  Kuwejt

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Herczeg, Südi
(16:9)
raport
29 stycznia 2005
20:15

Słowenia  

27:31

  Rosja

Palais des sports d'El Menzah, Tunis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(18:16)
raport


Grupa CEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Chorwacja 5 5 0 0 169 124 +45 10 Awans do fazy zasadniczej
2.   Hiszpania 5 4 0 1 191 128 +63 8 Awans do fazy zasadniczej
3.   Szwecja 5 3 0 2 164 118 +46 6 Awans do fazy zasadniczej
4.   Japonia 5 2 0 3 121 151 −30 4
5.   Argentyna 5 1 0 4 133 141 −8 2
6.   Australia 5 0 0 5 85 201 −116 0
23 stycznia 2005
17:00

Chorwacja  

36:23

  Argentyna

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Bashmak, Frolov
(15:13)
raport
23 stycznia 2005
19:00

Hiszpania  

41:22

  Japonia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Bord, Buy
(21:14)
raport
23 stycznia 2005
21:00

Szwecja  

49:16

  Australia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Al-Musaiger, Abul Rethaie
(22:5)
raport
24 stycznia 2005
16:15

Australia  

19:51

  Hiszpania

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(4:23)
raport
24 stycznia 2005
18:15

Japonia  

25:34

  Chorwacja

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Al-Musaiger, Abul Rethaie
(14:15)
raport
24 stycznia 2005
20:15

Argentyna  

23:30

  Szwecja

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Bord, Buy
(9:12)
raport
26 stycznia 2005
16:15

Chorwacja  

38:18

  Australia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Ammar, Fredj
(24:7)
raport
26 stycznia 2005
18:15

Argentyna  

25:27

  Japonia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(13:11)
raport
26 stycznia 2005
20:15

Szwecja  

26:33

  Hiszpania

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Bord, Buy
(17:14)
raport
27 stycznia 2005
16:15

Szwecja  

32:18

  Japonia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Ammar, Fredj
(13:7)
raport
27 stycznia 2005
18:15

Hiszpania  

31:33

  Chorwacja

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(15:15)
raport
27 stycznia 2005
20:15

Australia  

13:34

  Argentyna

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Al-Musaiger, Abul Rethaie
(8:18)
raport
29 stycznia 2005
16:15

Japonia  

29:19

  Australia

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Al-Musaiger, Abul Rethaie
(16:10)
raport
29 stycznia 2005
18:15

Hiszpania  

35:28

  Argentyna

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Repenšek, Požežnik
(15:14)
raport
29 stycznia 2005
20:15

Chorwacja  

28:27

  Szwecja

Salle Raed Bejaoui, Safakis
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(14:15)
raport


Grupa DEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Serbia i Czarnogóra 5 4 0 1 139 117 +22 8 Awans do fazy zasadniczej
2.   Norwegia 5 3 1 1 142 105 +37 7 Awans do fazy zasadniczej
3.   Niemcy 5 3 1 1 149 115 +34 7 Awans do fazy zasadniczej
4.   Egipt 5 3 0 2 123 123 0 6
5.   Brazylia 5 1 0 4 104 146 −42 2
6.   Katar 5 0 0 5 117 168 −51 0
23 stycznia 2005
17:00

Niemcy  

28:25

  Egipt

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(15:13)
raport
23 stycznia 2005
19:00

Serbia i Czarnogóra  

34:26

  Katar

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Ayed, Chebil
(20:10)
raport
23 stycznia 2005
21:00

Norwegia  

34:12

  Brazylia

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(16:5)
raport
24 stycznia 2005
16:15

Egipt  

24:22

  Serbia i Czarnogóra

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(13:13)
raport
24 stycznia 2005
18:15

Brazylia  

23:30

  Niemcy

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Repenšek, Požežnik
(11:17)
raport
24 stycznia 2005
20:15

Katar  

22:33

  Norwegia

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(12:17)
raport
26 stycznia 2005
16:15

Niemcy  

40:15

  Katar

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Ayed, Chebil
(20:4)
raport
26 stycznia 2005
18:15

Egipt  

24:20

  Brazylia

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Repenšek, Požežnik
(11:12)
raport
26 stycznia 2005
20:15

Serbia i Czarnogóra  

25:24

  Norwegia

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(10:13)
raport
27 stycznia 2005
16:15

Katar  

29:31

  Egipt

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(10:17)
raport
27 stycznia 2005
18:15

Serbia i Czarnogóra  

33:19

  Brazylia

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Ayed, Chebil
(15:13)
raport
27 stycznia 2005
20:15

Norwegia  

27:27

  Niemcy

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Repenšek, Požežnik
(12:15)
raport
29 stycznia 2005
14:00

Niemcy  

24:25

  Serbia i Czarnogóra

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(13:10)
raport
29 stycznia 2005
18:15

Brazylia  

30:25

  Katar

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Ammar, Fredj
(14:13)
raport
29 stycznia 2005
20:15

Norwegia  

24:19

  Egipt

Salle Olympique de Sousse, Susa
Sędziowie:   Bord, Buy
(13:9)
raport


Faza zasadniczaEdytuj

Grupa IEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Tunezja 5 2 3 0 150 128 +22 7 Mecze o miejsca 1–4
2.   Francja 5 2 2 1 127 120 +7 6 Mecze o miejsca 1–4
3.   Grecja 5 2 1 2 134 138 −4 5 Mecz o miejsca 5–6
4.   Rosja 5 2 0 3 126 137 −11 4 Mecz o miejsca 7–8
5.   Czechy 5 2 0 3 131 147 −16 4 Mecz o miejsca 9–10
6.   Słowenia 5 1 2 2 142 140 +2 4 Mecz o miejsca 11–12
31 stycznia 2005
16:15

Grecja  

29:37

  Słowenia

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(13:17)
raport
31 stycznia 2005
18:15

Tunezja  

36:25

  Czechy

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(20:13)
raport
31 stycznia 2005
20:15

Francja  

25:22

  Rosja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(12:8)
raport
1 lutego 2005
16:15

Czechy  

26:31

  Francja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(9:16)
raport
1 lutego 2005
18:15

Słowenia  

26:26

  Tunezja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(9:11)
raport
1 lutego 2005
20:15

Rosja  

24:29

  Grecja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(14:13)
raport
3 lutego 2005
16:15

Grecja  

29:31

  Czechy

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
(16:16)
raport
3 lutego 2005
18:15

Tunezja  

35:24

  Rosja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Imbronjev, Grković
(19:11)
raport
3 lutego 2005
20:15

Francja  

26:26

  Słowenia

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
(12:10)
raport

Grupa IIEdytuj

Poz. Drużyna Mecze Bramki Pkt Status
M W R P + +/−
1.   Chorwacja 5 4 0 1 139 135 +4 8 Mecze o miejsca 1–4
2.   Hiszpania 5 3 1 1 155 139 +16 7 Mecze o miejsca 1–4
3.   Serbia i Czarnogóra 5 2 2 1 127 126 +1 6 Mecz o miejsca 5–6
4.   Norwegia 5 2 1 2 137 139 −2 5 Mecz o miejsca 7–8
5.   Niemcy 4 0 1 3 132 135 −3 3 Mecz o miejsca 9–10
6.   Szwecja 3 0 1 2 132 148 −16 1 Mecz o miejsca 11–12
31 stycznia 2005
16:15

Hiszpania  

32:28

  Niemcy

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(15:12)
raport
31 stycznia 2005
18:15

Szwecja  

26:26

  Serbia i Czarnogóra

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(15:12)
raport
31 stycznia 2005
20:15

Chorwacja  

25:28

  Norwegia

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Bord, Buy
(11:12)
raport
1 lutego 2005
16:15

Niemcy  

26:29

  Chorwacja

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(11:15)
raport
1 lutego 2005
18:15

Serbia i Czarnogóra  

28:28

  Hiszpania

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
(16:19)
raport
1 lutego 2005
20:15

Norwegia  

34:31

  Szwecja

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(14:15)
raport
3 lutego 2005
16:15

Szwecja  

22:27

  Niemcy

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(13:14)
raport
3 lutego 2005
18:15

Chorwacja  

24:23

  Serbia i Czarnogóra

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
(10:11)
raport
3 lutego 2005
20:15

Hiszpania  

31:24

  Norwegia

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(15:12)
raport


Faza pucharowaEdytuj

Mecz o 11. miejsce

5 lutego 2005
11:00

Słowenia  

29:32

  Szwecja

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Dolejš, Kohout
(14:17)
raport

Mecz o 9. miejsce

5 lutego 2005
13:00

Czechy  

34:39

  Niemcy

Salle couverte Bir Chellouf, Nabul
Sędziowie:   Baum, Góralczyk
(15:16)
raport

Mecz o 7. miejsce

5 lutego 2005
10:00

Rosja  

27:30

  Norwegia

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Adjemian, Götz
(15:14)
raport

Mecz o 5. miejsce

5 lutego 2005
12:30

Grecja  

26:37

  Serbia i Czarnogóra

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Arnaldsson, Viðarsson
(12:15)
raport

Mecze o 1. miejsce

  Półfinały Finał
             
05 lutego 2005 15:00
   Hiszpania 33  
   Tunezja 30  
 
06 lutego 2005 17:30
       Hiszpania 40
     Chorwacja 34
 
 
Mecz o 3. miejsce
05 lutego 2005 17:30 06 lutego 2005 15:00
   Chorwacja 35    Francja  26
   Francja 32      Tunezja  25
5 lutego 2005
15:00

Tunezja  

30:33

  Hiszpania

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Hansson, Olsson
Widzów: 14 000
(16:18)
raport
5 lutego 2005
17:30

Chorwacja  

35:32

  Francja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Vakula, Ljudovik
Widzów: 10 000
(15:14)
raport

6 lutego 2005
15:00

Francja  

26:25

  Tunezja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lauren, Nielsen
Widzów: 13 500
(10:14)
raport

6 lutego 2005
17:30

Hiszpania  

40:34

  Chorwacja

Salle omnisports de Radès, Radis
Sędziowie:   Lemme, Ullrich
Widzów: 14 000
(21:13)
raport


Klasyfikacja końcowaEdytuj

Miejsce Reprezentacja Składy
    Hiszpania [1]
    Chorwacja [2]
    Francja [3]
4   Tunezja [4]
5   Serbia i Czarnogóra [5]
6   Grecja [6]
7   Norwegia [7]
8   Rosja [8]
9   Niemcy [9]
10   Czechy [10]
11   Szwecja [11]
12   Słowenia [12]
13   Dania [13]
14   Egipt [14]
15   Islandia [15]
16   Japonia [16]
17   Algieria [17]
18   Argentyna [18]
19   Brazylia [19]
20   Angola [20]
21   Katar [21]
22   Kuwejt [22]
23   Kanada [23]
24   Australia [24]

MedaliściEdytuj

  1. miejsce   2. miejsce   3. miejsce
  Hiszpania
David Barrufet
David Davis
Alberto Entrerríos
Raúl Entrerríos
Rubén Garabaya
Juanín García
Mateo Garralda
Fernando Hernández
José Javier Hombrados
Demetrio Lozano
Mariano Ortega
Juan Pérez
Albert Rocas
Chema Rodríguez
Iker Romero
Rolando Uríos
Juan Carlos Pastor
  Chorwacja
Ivano Balić
Nikola Blažičko
Denis Buntić
Davor Dominiković
Mirza Džomba
Slavko Goluža
Nikša Kaleb
Blaženko Lacković
Venio Losert
Petar Metličić
Vlado Šola
Denis Špoljarić
Goran Šprem
Tonči Valčić
Igor Vori
Vedran Zrnić
Lino Červar
  Francja
Joël Abati
Grégory Anquetil
Cédric Burdet
Didier Dinart
Jérôme Fernandez
Guillaume Gille
Olivier Girault
Michaël Guigou
Franck Junillon
Nikola Karabatić
Daouda Karaboué
Christophe Kempé
Guéric Kervadec
Daniel Narcisse
Thierry Omeyer
Jackson Richardson
Claude Onesta

Nagrody indywidualneEdytuj

Nagrody indywidualne zdobyli[13][14]:

MVP Najlepszy
strzelec
Najlepszy
bramkarz
Najlepszy
lewoskrzydłowy
Najlepszy
prawoskrzydłowy
Najlepszy
lewy
rozgrywający
Najlepszy
środkowy
rozgrywający
Najlepszy
prawy
rozgrywający
Najlepszy
obrotowy
  Ivano Balić   Wissem Hmam   Arpad Šterbik   Eduard Kokszarow   Mirza Džomba   Wissem Hmam   Ivano Balić   Mateo Garralda   David Juříček

Najlepsi strzelcyEdytuj

W nawiasach gole z rzutów karnych.

1.   Wissem Hmam - 81 (16)
2.   Eduard Kokszarow - 80 (31)
3.   Mirza Džomba - 62 (29)
4.   Jan Filip - 58 (5)
4.   Siarhiej Rutenka - 58 (8)
6.   Juanín García Lorenzana - 55 (16)
7.   David Juříček - 51 (2)
8.   Kristian Kjelling - 50 (17)
9.   Michaël Guigou - 48 (13)
10.   Florian Kehrmann - 47

PrzypisyEdytuj

  1. 2005 WORLD CHAMPIONSHIPS HAVE BEEN ANNOUNCED (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2021-05-06].
  2. 2005 WORLD CHAMPIONSHIPS APPLICATIONS FROM THREE CONTINENTS (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2021-05-06].
  3. XXIXth ORDINARY CONGRESS IN ST PETERSBURG (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2021-05-06].
  4. XXIXth ORDINARY CONGRESS IN ST PETERSBURG (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2021-05-06].
  5. Spain's final triumph against Croatia brought World Championship title  (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  6. France captures bronze medal again, host Tunisia in fourth (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  7. Individual Statistics (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  8. Goalkeeper Statistics (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  9. Team Statistics (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  10. Team Fair Play (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  11. IHF INFO (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  12. The qualified teams (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  13. ALL-STAR TEAM (ang.). ihf.info @ web.archive.org. [dostęp 2017-11-22].
  14. Garralda, en el siete ideal, y Balic,MVP (hiszp.). hemeroteca.mundodeportivo.com. [dostęp 2014-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-27)].

BibliografiaEdytuj