Mistrzostwa Europy w Curlingu 1979

Mistrzostwa Europy w Curlingu 1979 odbyły się między 18 a 24 listopada 1979 we włoskim Varese.

W rywalizacji udział wzięło 20 drużyn (9 kobiecych i 11 męskich), w mistrzostwach zadebiutowała męska reprezentacja Walii. W rywalizacji kobiet z fazy grupowej najlepsza drużyna bezpośrednio awansowała do finału, 2. i 3. zmierzyły się w półfinale. W półfinałach mężczyzn spotkały się 4 zespoły, dwa zwycięskie awansowały do finału a przegrane zdobyły brązowe medale.

W trzecim z rzędu kobiecym finale szwedzko-szwajcarskim pierwszy raz lepsze okazały się Szwajcarki (Gaby Casanova), które pokonały Szwedki (Birgitta Törn) 9:7. Brązowy medal zdobyła reprezentacja Szkocji (Beth Lindsay).

Po raz pierwszy tytuł mistrzów kontynentu wywalczyli Szkoci (Jimmy Waddell) pokonując w finale Szwedów (Jan Ullsten) 8:7. Brązowe medale uzyskali Norwegowie i Włosi, był to ich najlepszy występ w historii mistrzostw Europy.

Spis treści
Kobiety
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
PółfinałFinał
Round Robin123456789
Mężczyźni
Reprezentacje
Klasyfikacja końcowa
Tie-breakerPółfinałyFinał
Round Robin1234567891011
Linki zewnętrzne
1978 1979 1980

KobietyEdytuj

ReprezentacjeEdytuj

Kraj Miasto Skip Trzecia Druga Otwierająca
  Anglia Janette Forrest Enid Logan Dorothy Shell Mary Aitchison
  Dania Birgitte Jacobsen Jytte Berg Karen Eriksen Karina Blach
  Francja Huguette Jullien Suzanne Parodi Jean Albert Sulpice Erna Gay
  RFN Susi Kiesel Gisela Lunz Hildegard Meier Trudi Benzing
  Norwegia Ellen Githmark Trine Trulsen Ingvill Githmark Kirsten Vaule
  Szkocja Beth Lindsay Ann McKellar Jeanette Johnston May Taylor
  Szwajcaria Bazylea
Basel-Albeina Curling Club
Gaby Casanova Betty Bourquin Linda Thommen Rosi Manger
  Szwecja Sztokholm
Amatörföreningens Curlingklubb
Birgitta Törn Katarina Hultling Susanne Gynning-Ödling Gunilla Bergman
  Włochy Maria-Grazzia Constantini Tea Valt Ann Lacedelli Marina Pavani

Klasyfikacja końcowaEdytuj

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1   Szwajcaria 8 2 91 52
2   Szwecja 8 1 89 43
3   Szkocja 6 3 87 57
4   Francja 4 4 70 71
5   Włochy 3 5 48 69
6   RFN 3 5 63 69
7   Dania 3 5 46 76
8   Norwegia 2 6 59 69
9   Anglia 1 7 38 85

FinałEdytuj

  Szwajcaria 9:7   Szwecja

PółfinałEdytuj

  Szwajcaria 5:3   Szkocja

Round RobinEdytuj

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1   Szwecja 8 0 82 34
2   Szkocja 6 2 84 52
  Szwajcaria 6 2 77 42
4   Francja 4 4 70 71
5   Włochy 3 5 48 69
6   RFN 3 5 63 69
7   Dania 3 5 46 76
8   Norwegia 2 6 59 69
9   Anglia 1 7 38 85

Sesja 1.Edytuj

  Francja 15:12   Norwegia
  Szwajcaria 14:3   Dania
  Szwecja 15:4   RFN
  Szkocja 11:5   Anglia

Sesja 2.Edytuj

  Szwecja 7:5   Szwajcaria
  Szkocja 11:7   RFN
  Dania 8:7   Francja
  Włochy 7:3   Norwegia

Sesja 3.Edytuj

  Anglia 9:4   Włochy
  Szwajcaria 13:6   Szkocja
  Dania 9:5   Norwegia
  Szwecja 13:7   Francja

Sesja 4.Edytuj

  Włochy 9:5   RFN
  Szwecja 7:5   Norwegia
  Francja 11:4   Szwajcaria
  Dania 8:6   Anglia

Sesja 5.Edytuj

  Szkocja 12:8   Dania
  Norwegia 15:1   Anglia
  Szwecja 11:5   Włochy
  Szwajcaria 9:8   RFN

Sesja 6.Edytuj

  Szwecja 10:4   Anglia
  Szkocja 10:3   Francja
  Włochy 7:4   Dania
  Norwegia 10:6   RFN

Sesja 7.Edytuj

  Szwecja 14:1   Dania
  RFN 10:4   Francja
  Szwajcaria 13:3   Anglia
  Szkocja 19:3   Włochy

Sesja 8.Edytuj

  Szwajcaria 12:1   Norwegia
  Francja 11:10   Włochy
  Szwecja 5:3   Szkocja
  RFN 12:6   Anglia

Sesja 9.Edytuj

  Francja 12:4   Anglia
  Szwajcaria 7:3   Włochy
  RFN 11:5   Dania
  Szkocja 12:8   Norwegia

MężczyźniEdytuj

ReprezentacjeEdytuj

Kraj Miasto Skip Trzeci Drugi Otwierający Rezerwowy
  Anglia Tony Atherton Frank Kershaw Tony Fraser John D. Kerr
  Dania Hvidovre
Hvidovre Curling Club
Per Berg Gert Larsen Jan Hansen Michael Harry
  Francja Daniel Paris Serge Ferracani Joel Vantadour Antonio Barca
  Holandia Eric Harmsen Robert Harmsen Otto Veening Wim Neeleman
  RFN Monachium
Munchener Eissport-Verband
Keith Wendorf Balint von Bery Heino von L'Estocq Peter Fischer-Weppler
  Norwegia Oslo
Bygdøy Curling Club
Kristian Sørum Eigil Ramsfjell Gunnar Meland Harald Ramsfjell
  Szkocja Hamilton
Hamilton & Thornyhill Curling Club
Jimmy Waddell Willie Frame Jim Forrest George Bryan
  Szwajcaria Karl Grossman Hans Peter Nauer Willi Bless Heinz Meierhofer
  Szwecja Härnösand
Härnösands Curlingklubb
Jan Ullsten Anders Thidholm Anders „Ante” Nilsson Hans Söderström Bertil Timan
  Walia John Stone David Humphreys Gordon Vickers Peter Hodgkinson
  Włochy Cortina d’Ampezzo
Tofane Curling Club
Giuseppe Dal Molin Andrea Pavani Giancarlo Valt Enea Pavani

Klasyfikacja końcowaEdytuj

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1   Szkocja 9 3 98 64
2   Szwecja 9 3 95 69
3   Norwegia 7 5 100 64
  Włochy 8 3 84 50
5   Szwajcaria 6 5 71 56
6   Dania 5 5 63 61
7   RFN 4 6 64 70
8   Francja 4 6 68 70
9   Walia 3 7 45 111
10   Anglia 2 8 66 85
11   Holandia 2 8 52 106

FinałEdytuj

  Szkocja 8:7   Szwecja

PółfinałyEdytuj

  Szkocja 7:4   Włochy
  Szwecja 8:7   Norwegia

Tie-breakerEdytuj

  Norwegia 11:5   Szwajcaria

Round RobinEdytuj

# Kraj Mecze Kamienie
W P W P
1   Szwecja 8 2 80 54
2   Włochy 8 2 80 43
3   Szkocja 7 3 83 53
4   Norwegia 6 4 82 51
  Szwajcaria 6 4 66 45
6   Dania 5 5 63 61
7   RFN 4 6 64 70
8   Francja 4 6 68 70
9   Walia 3 7 45 111
10   Anglia 2 8 66 85
11   Holandia 2 8 52 106

Sesja 1.Edytuj

  Włochy 14:2   Holandia
  Szwajcaria 8:4   RFN
  Norwegia 14:4   Anglia
  Szwecja 7:5   Szkocja
  Francja 8:6   Dania

Sesja 2.Edytuj

  Szwecja 8:6   Szwajcaria
  Włochy 7:4   Anglia
  RFN 9:1   Dania
  Francja 19:3   Walia
  Norwegia 7:5   Szkocja

Sesja 3.Edytuj

  Dania 9:7   Anglia
  Francja 7:4   Szwecja
  Włochy 16:3   Walia
  Norwegia 7:6   RFN
  Szwajcaria 10:4   Holandia

Sesja 4.Edytuj

  Norwegia 15:2   Walia
  Szkocja 13:5   Holandia
  Szwajcaria 10:3   Francja
  Dania 8:2   Włochy
  Szwecja 11:5   Anglia

Sesja 5.Edytuj

  Szkocja 7:5   Francja
  Dania 6:3   Norwegia
  Szwecja 12:3   Holandia
  Walia 10:9   Anglia
  Włochy 11:4   RFN

Sesja 6.Edytuj

  RFN 8:6   Szwecja
  Szwajcaria 8:2   Walia
  Włochy 6:5   Szkocja
  Norwegia 13:6   Holandia
  Francja 9:3   Anglia

Sesja 7.Edytuj

  Włochy 10:4   Francja
  Anglia 9:6   RFN
  Szwecja 8:7   Dania
  Szkocja 9:4   Szwajcaria
  Walia 8:7   Holandia

Sesja 8.Edytuj

  RFN 8:4   Walia
  Szkocja 9:7   Dania
  Holandia 9:7   Francja
  Szwecja 6:5   Włochy
  Szwajcaria 5:4   Norwegia

Sesja 9.Edytuj

  Anglia 15:1   Holandia
  Szwecja 9:3   Walia
  Włochy 6:5   Norwegia
  Dania 3:2   Szwajcaria
  Szkocja 9:6   RFN

Sesja 10.Edytuj

  Włochy 3:2   Szwajcaria
  Norwegia 9:2   Francja
  Szkocja 7:5   Anglia
  Holandia 11:4   RFN
  Walia 9:6   Dania

Sesja 11.Edytuj

  Szkocja 14:1   Walia
  Dania 10:4   Holandia
  RFN 9:4   Francja
  Szwajcaria 11:5   Anglia
  Szwecja 9:5   Norwegia

BibliografiaEdytuj