Otwórz menu główne

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2018 – pchnięcie kulą mężczyzn

Pchnięcie kulą mężczyzn – jedna z konkurencji technicznych rozgrywanych podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2018
Pchnięcie kulą mężczyzn
Złoty medal Polska Michał Haratyk
Srebrny medal Polska Konrad Bukowiecki
Brązowy medal Niemcy David Storl

Tytułu z poprzednich mistrzostw bronił David Storl, który ostatecznie zdobył brązowy medal. W finale wystąpiło dwóch Polaków, z których Michał Haratyk zdobył złoty medal, natomiast Konrad Bukowiecki srebrny.

TerminarzEdytuj

Data Godzina
6 sierpnia 17:35 Kwalifikacje
7 sierpnia 20:33 Finał

RekordyEdytuj

Zawodnik Wynik Miejsce Data
Rekord świata   Randy Barnes 23,12   Westwood 1990-05-2020 maja 1990
Rekord Europy   Ulf Timmermann 23,06   Chania 1988-05-2222 maja 1988
Rekord mistrzostw Europy   Werner Günthör 22,22   Stuttgart 1986-08-2828 sierpnia 1986
Najlepszy wynik na świecie w 2018 roku   Tomas Walsh 22,67   Auckland 2018-03-2525 marca 2018
Najlepszy wynik w Europie w 2018 roku   Michał Haratyk 22,08   Ostrawa 2018-06-1313 czerwca 2018

RezultatyEdytuj

KwalifikacjeEdytuj

Awans: 20,40 m (Q) lub 12 najlepszych rezultatów (q)[1].

Poz. Grupa Zawodnik Reprezentacja Próby Wynik Uwagi
1 2 3
1. B Storl, DavidDavid Storl   Niemcy 20,63 20,63 Q
2. B Žunić, StipeStipe Žunić   Chorwacja 20,61 20,61 Q
3. B Haratyk, MichałMichał Haratyk   Polska 20,59 20,59 Q
4. B Lesnoj, AleksandrAleksandr Lesnoj   Autoryzowani lekkoatleci neutralni 19,36 20,47 20,47 Q
5. A Afonin, MaksimMaksim Afonin   Autoryzowani lekkoatleci neutralni 20,04 20,33 20,15 20,33 q
6. B Skarwelis, NikolaosNikolaos Skarwelis   Grecja 19,91 19,73 20,24 20,24 q  
7. A Pezer, MesudMesud Pezer   Bośnia i Hercegowina 19,57 19,96 20,16 20,16 q
8. A Niczypar, AlaksiejAlaksiej Niczypar   Białoruś 19,97 x 19,90 19,97 q
9. B Arnaudov, TsankoTsanko Arnaudov   Portugalia 18,96 19,89 x 19,89 q
10. A Bukowiecki, KonradKonrad Bukowiecki   Polska 17,73 19,89 x 19,89 q
11. B Staněk, TomášTomáš Staněk   Czechy x 19,77 19,76 19,77 q
12. A Bertemes, BobBob Bertemes   Luksemburg 19,70 19,64 x 19,70 q
13. A Szyszkowski, JakubJakub Szyszkowski   Polska 19,05 19,24 19,67 19,67
14. A Belo, FranciscoFrancisco Belo   Portugalia 18,83 19,66 x 19,66
15. A Musijenko, IhorIhor Musijenko   Ukraina 18,65 18,59 19,61 19,61
16. B Thomsen, MarcusMarcus Thomsen   Norwegia 19,44 19,59 19,58 19,59
17. A Dagee, FredericFrederic Dagee   Francja x 19,56 19,55 19,56
18. A Tobalina, CarlosCarlos Tobalina   Hiszpania 18,50 18,77 19,41 19,41
19. B Iwanow, GeorgiGeorgi Iwanow   Bułgaria 17,79 19,40 19,09 19,40
20. B Alić, HamzaHamza Alić   Bośnia i Hercegowina 19,30 19,34 x 19,34
21. A Đurović, TomašTomaš Đurović   Czarnogóra 18,96 18,92 19,33 19,33
22. A Mihaljević, FilipFilip Mihaljević   Chorwacja x 19,32 x 19,32
23. B Gag, AndreiAndrei Gag   Rumunia 19,26 x 18,47 19,26
24. B Mujaridze, GiorgiGiorgi Mujaridze   Gruzja 19,18 x x 19,18
25. B Zupančič, BlažBlaž Zupančič   Słowenia 18,65 x 18,83 18,83
26. A Can Özdeveci, OsmanOsman Can Özdeveci   Turcja 18,22 18,60 18,77 18,77
27. A Mešić, KemalKemal Mešić   Bośnia i Hercegowina x x 18,70 18,70
28. B Kangas, ArttuArttu Kangas   Finlandia x x 18,17 18,17
29. A Fabbri, LeonardoLeonardo Fabbri   Włochy 18,04 x x 18,04
B Kolašinac, AsmirAsmir Kolašinac   Serbia x x x NM

FinałEdytuj

Poz. Zawodnik Reprezentacja Próby[2] Wynik Uwagi
1 2 3 4 5 6
  Haratyk, MichałMichał Haratyk   Polska 20,94 21,72 x 21,50 x 21,66 21,72
  Bukowiecki, KonradKonrad Bukowiecki   Polska 20,01 21,66 20,96 x x 20,84 21,66 PBo
  Storl, DavidDavid Storl   Niemcy 21,41 x x 21,34 x x 21,41
4. Staněk, TomášTomáš Staněk   Czechy 20,56 21,16 x x x 21,15 21,16
5. Lesnoj, AleksandrAleksandr Lesnoj   Autoryzowani lekkoatleci neutralni 20,10 x 20,38 20,57 21,04 20,80 21,04
6. Bertemes, BobBob Bertemes   Luksemburg 20,55 21,00 19,82 20,07 x 19,81 21,00  
7. Žunić, StipeStipe Žunić   Chorwacja 20,24 20,73 x x x x 20,73
8. Afonin, MaksimMaksim Afonin   Autoryzowani lekkoatleci neutralni x 19,59 20,38 20,68 20,06 x 20,68
9. Arnaudov, TsankoTsanko Arnaudov   Portugalia 19,93 20,05 20,33 NQ 20,33
10. Niczypar, AlaksiejAlaksiej Niczypar   Białoruś 19,35 19,98 20,27 20,27
11. Skarwelis, NikolaosNikolaos Skarwelis   Grecja 19,63 20,11 x 20,11
12. Pezer, MesudMesud Pezer   Bośnia i Hercegowina 19,91 x 19,80 19,91

PrzypisyEdytuj