Otwórz menu główne

Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2009

16. ME << 17. Mistrzostwa Europy w Pływaniu na krótkim basenie 2009 >> 18. ME
Miejsce Turcja Stambuł, Turcja
Liczba ekip 42
Liczba sportowców ok. 600
Liczba konkurencji 38
Otwarcie 10 grudnia 2009
Zamknięcie 13 grudnia 2009
Liczba polskich reprezentantów 19

17. Mistrzostwa Europy w pływaniu na krótkim basenie – zawody sportowe, które odbyły się w dniach 1013 grudnia 2009 w Stambule. Areną zmagań pływaków była hala Abdi İpekçi Arena. Turcja pierwszy raz gościła imprezę tej rangi.

Spis treści

Państwa uczestnicząceEdytuj

W Mistrzostwach Europy udział wzięły 42 reprezentacje narodowe zrzeszone w LEN.

Reprezentacja PolskiEdytuj

Na Mistrzostwa Europy kwalifikację uzyskało 19 polskich zawodników (7 pływaczek i 12 pływaków).

Kobiety:

  • Ewa Ścieszko
    • 50 metrów st.klasycznym – 15. miejsce (półfinał)
    • 100 metrów st.klasycznym – 31. miejsce (eliminacje)
    • 200 metrów st.klasycznym – 37. miejsce (eliminacje)
  • Alicja Tchórz
    • 50 metrów st.grzbietowym
    • 100 metrów st.grzbietowym
    • 200 metrów st.grzbietowym
  • Aleksandra Urbańczyk
    • 50 metrów st.grzbietowym
    • 50 metrów st.grzbietowym
    • 100 metrów st.zmiennym
  • Katarzyna Wilk
    • 50 metrów st.dowolnym
    • 100 metrów st.dowolnym
  • Agata Korc
    • 50 metrów st.dowolnym
    • 100 metrów st.dowolnym
    • 50 metrów st.motylkowym
  • Agnieszka Ostrowska
    • 50 metrów st.klasycznym – 45. miejsce (eliminacje)
    • 100 metrów st.klasycznym – 40. miejsce (eliminacje)
    • 200 metrów st.klasycznym – 20. miejsce (eliminacje)
  • Karolina Szczepaniak
    • 50 metrów st.klasycznym – 11. miejsce (półfinał)
    • 400 metrów st.zmiennym

Mężczyźni:

Tabela medalowaEdytuj

Miejsce Państwo Złoto Srebro Brąz Razem
1   Holandia 10 3 1 14
2   Rosja 8 5 8 21
3   Francja 6 2 3 11
4   Niemcy 5 3 4 12
5   Węgry 3 4 1 8
6   Chorwacja 2 3 0 5
7   Dania 2 1 5 8
8   Włochy 1 3 1 5
9   Austria 1 0 0 1
  Norwegia 1 0 0 1
  Wielka Brytania 1 0 0 1
12   Szwecja 0 3 2 5
13   Hiszpania 0 2 3 5
14   Polska 0 2 0 2
15   Serbia 0 1 2 3
16   Białoruś 0 1 1 2
  Słowenia 0 1 1 2
18   Estonia 0 1 0 1
  Litwa 0 1 0 1
20   Finlandia 0 0 1 1
  Izrael 0 0 1 1
  Ukraina 0 0 1 1
Razem 40 36 38 114

MedaliściEdytuj

MężczyźniEdytuj

styl dowolny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Frédérick Bousquet 20,53   Duje Draganja 20,70   Siergiej Fiesikow 20,84
100 m   Amaury Leveaux 45,56   Daniła Izotow 45,70   Jewgienij Łagunow 46,06
200 m   Paul Biedermann 1:39,81
CR
  Daniła Izotow 1:40,08   Nikita Łobincew 1:41,52
400 m   Paul Biedermann 3:34,55
CR
  Nikita Łobincew 3:35,75   Mads Glæsner 3:36,82
1500 m   Jan Wolfgarten 14:20,44   Federico Colbertaldo 14:25,68   Mads Glæsner 14:26,74
Sztafeta 4 × 50 m   Francja
Amaury Leveaux
Jérémy Stravius
David Maitre
Frédérick Bousquet
1:22,96   Chorwacja
Duje Draganja
Aleksiej Puninski
Mario Todorović
Mario Delač
1:23,18   Włochy
Marco Orsi
Federico Bocchia
Filippo Magnini
Luca Dotto
1:23,64
styl klasyczny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Aleksander Hetland 26,19   Alessandro Terrin 26,24   Čaba Silađi 26,31
100 m   Robin van Aggele 56,29   Dániel Gyurta 56,72   Ihor Borysyk 59,97
200 m   Dániel Gyurta 2:00,67
WR
  Grigorij Falko 2:02,50   Maksim Szczerbakow 2:03,76
styl motylkowy
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Johannes Dietrich 22,07
CR
  Frédérick Bousquet 22,17   Jewgienij Korotyszkin 22,34
100 m   Jewgienij Korotyszkin 48,93   Peter Mankoč 49,65   Ivan Lenđer 49,79
200 m   Nikołaj Skworcow 1:49,46   Paweł Korzeniowski 1:50,13   Dinko Jukić 1:50,32
styl grzbietowy
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Stanisław Doniec 22,76   Thomas Rupprath 22,85   Aschwin Wildeboer 23,07
100 m   Arkadij Wiatczanin
  Stanisław Doniec
48,97
WR
  Aschwin Wildeboer 49,05
200 m   Stanisław Doniec 1:48,62
CR
  Radosław Kawęcki 1:49,13   Jewgienij Aloszyn 1:49,31
styl zmienny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
100 m   Duje Draganja 51,20   Siergiej Fiesikow 51,29   Peter Mankoč 51,52
200 m   Markus Rogan 1:51,72
ER
  Vytautas Janušaitis 1:52,22   Alan Cabello Forns 1:53,04
400 m   László Cseh 3:57,27   Dávid Verrasztó 4:00,10   Gal Nevo 4:00,55
Sztafeta 4 × 50 m   Rosja
Stanisław Doniec
Siergiej Giejbiel
Jewgienij Korotyszkin
Siergiej Fiesikow
1:31,80
WBT
  Niemcy
Thomas Rupprath
Hendrik Feldwehr
Johannes Dietrich
Stefan Herbst
1:32,02   Francja
Benjamin Stasiulis
Hugues Duboscq
Frédérick Bousquet
Amaury Leveaux
1:32,13

KobietyEdytuj

styl dowolny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Hinkelien Schreuder 23,32
CR
  Ranomi Kromowidjojo 23,58   Dorothea Brandt 23,74
100 m   Inge Dekker 51,35   Ranomi Kromowidjojo 51,44   Jeanette Ottesen 52,18
200 m   Federica Pellegrini 1:51,17
WR
  Evelyn Verrasztó 1:52,61   Femke Heemskerk 1:54,20
400 m   Coralie Balmy 3:56,55   Lotte Friis 3:59,06   Ophélie-Cyrielle Etienne 3:59,94
800 m   Lotte Friis 8:08,02   Erika Villaécija 8:13,93   Ophélie-Cyrielle Etienne 8:16,20
Sztafeta 4 × 50 m   Holandia
Inge Dekker
Hinkelien Schreuder
Saskia de Jonge
Ranomi Kromowidjojo
1:33,25
WBT
  Szwecja
Emma Svensson
Josefin Lillhage
Claire Hedenskog
Sarah Sjöström
1:35,46   Niemcy
Dorothea Brandt
Daniela Samulski
Lisa Vitting
Daniela Schreiber
1:36,73
styl klasyczny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Moniek Nijhuis 29,68
CR
  Jane Trepp 29,82   Janne Schäfer 29,92
100 m   Caroline Ruhnau 1:04,84
CR
  Moniek Nijhuis 1:04,96   Jennie Johansson 1:05,19
200 m   Rikke Møller Pedersen 2:16,66   Nađa Higl 2:17,52   Joline Höstman 2:19,28
styl motylkowy
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Inge Dekker
  Hinkelien Schreuder
25,00   Ingvild Snildal 25,10
100 m   Inge Dekker 55,74   Diane Bui Duyet 55,93   Jeanette Ottesen 56,02
200 m   Aurore Mongel 2:03,22
CR
  Petra Granlund 2:03,82   Franziska Hentke 2:04,68
styl grzbietowy
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
50 m   Sanja Jovanović 25,70
WR
  Alaksandra Hierasimienia 26,12   Ksienija Moskwina 26,38
100 m   Ksenia Moskwina 56,36
ER
  Sanja Jovanović 56,93   Alaksandra Hierasimienia 57,23
200 m   Alexianne Castel 2:02,67   Jenny Mensing 2:03,31   Pernille Jessing Larsen 2:03,50
styl zmienny
Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
100 m   Hinkelien Schreuder 57,85
CR
  Evelyn Verrasztó 58,21   Hanna-Maria Seppälä 58,86
200 m   Evelyn Verrasztó 2:04,64
WR
  Francesca Segat 2:06,21   Hannah Miley 2:06,96
400 m   Hannah Miley 4:25,66   Mireia Belmonte García 4:27,60   Zsuzsanna Jakabos 4:28,46
Sztafeta 4 × 50 m   Holandia
Hinkelien Schreuder
Moniek Nijhuis
Inge Dekker
Ranomi Kromowidjojo
1:42,69
WBT
  Szwecja
Emma Svensson
Josefin Lillhage
Sarah Sjöström
Claire Hedenskog
1:45,13   Rosja
Ksienija Moskwina
Darja Diejewa
Olga Klucznikowa
Swietłana Fiedułowa
1:46,10

Linki zewnętrzneEdytuj