Otwórz menu główne

Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie

lista w projekcie Wikimedia

Mistrzostwa Europy w saneczkarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w 1914 roku w niemieckim Reichenbergu (dzisiejszy czeski Liberec). W latach 1914-1934 mistrzostwa były rozgrywane pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Sportów Saneczkarskich (ISVV), a w latach 1935-1956 pod auspicjami Międzynarodowej Federacji Bobsleja i Toboganu (FIBT). Od 1962 mistrzostwa organizuje Międzynarodowa Federacja Saneczkowa (FIL). W latach 1980-2012 mistrzostwa rozgrywano w cyklu dwuletnim. Obecnie odbywają się corocznie.

W premierowych zawodach rozegrano tylko dwie konkurencje: jedynki oraz dwójki mężczyzn (był to jedyny w przypadek, aby na imprezie rangi mistrzostw świata, Europy czy igrzysk olimpijskich nie wystartowały kobiety). Jedynki kobiet weszły w skład mistrzostw w 1928. Od 1988 organizowane są zawody drużynowe.

Dotychczas zawody o mistrzostwa Starego Kontynentu anulowano jedenaście razy. Działo się to w latach 1957-1961, 1963-1966 oraz 1968-1969.

W 1935 jedyny raz organizatorem mistrzostw była Polska, a dokładniej Krynica-Zdrój. W 1928 mistrzostwa zorganizowano w niemieckim Schreiberhau (dzisiejsza Szklarska Poręba).

Dotychczas w klasyfikacji medalowej prowadzą Niemcy, którzy zdobyli 55 medali złotych. Na drugim miejscu plasuje się NRD z 30 medalami złotymi, a na trzecim Austria. Polska znajduje się na jedenastym miejscu, mając na koncie jeden złoty, dwa srebrne i dziesięć brązowych medali.

Spis treści

Jedynki kobietEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1928   Schreiberhau   Hilde Raupach   Margarete Wolff   Else Hench
1929   Semmering   Lotte Embacher   Christa Klecker   Fanny Altendorfer
1934   Ilmenau   Hanni Fink   Adela Raimannová   Gertrude Porsche-Schinkeová
1935   Krynica-Zdrój   Hanni Fink   Liselotte Hopfer   Gertrude Porsche-Schinkeová
1937   Oslo   Titti Maartmann   Liv Jensen   Helen Galtung
1938   Salzburg   Friedel Tietze   Waltraud Grassl   Hanni Fink
1939   Reichenberg   Friedel Tietze   Waltraud Grassl   Hanni Fink
1951   Innsbruck   Karla Kienzl   Hilde Strum   Maria Isser
1952   Garmisch-Partenkirchen   Maria Isser   Erika Schiller   Rosa Perz
1953   Cortina d’Ampezzo   Maria Isser   Liesl Seewald   Rosa Lesser
1954   Davos   Maria Isser   Karla Kienzl   Lotte Scheimpflug
1955   Hahnenklee   Maria Isser   Karla Kienzl   Erika Leitner
1956   Imst   Elly Lieber   Maria Isser   Lotte Scheimpflug
1962   Weißenbach bei Liezen   Irena Pawełczyk   Helene Thurner   Gerda Cegner-Rieser
1967   Schönau am Königssee   Christina Schmuck   Angelika Dünhaupt   Helena Macher
1970   Hammarstrand   Anna-Maria Müller   Angela Knösel   Christina Schmuck
1971   Imst   Erika Lechner   Angela Knösel   Barbara Piecha
1972   Schönau am Königssee   Ute Rührold   Elisabeth Demleitner   Anna-Maria Müller
1973   Schönau am Königssee   Margit Schumann   Ute Rührold   Eva-Maria Wernicke
1974   Imst   Margit Schumann   Halina Kanasz   Ute Rührold
1975   Olang   Margit Schumann   Eva-Maria Wernicke   Halina Kanasz
1976   Hammarstrand   Wiera Zozula   Agneta Lindskog   Halina Biegun
1977   Schönau am Königssee   Elisabeth Demleitner   Margit Schumann   Margit Graf
1978   Hammarstrand   Elisabeth Demleitner   Anna Majewskaja   Wiera Zozula
1979   Oberhof   Melitta Sollmann   Ilona Brand   Margit Schumann
1980   Olang   Melitta Sollmann   Marie-Luise Rainer   Ilona Brand
1982   Winterberg   Bettina Schmidt   Steffi Martin   Melitta Sollmann
1984   Olang   Monika Auer   Heike Popel   Cerstin Schmidt
1986   Hammarstrand   Cerstin Schmidt   Steffi Martin   Ute Oberhoffner
1988   Schönau am Königssee   Ute Oberhoffner   Veronika Bilgeri   Cerstin Schmidt
1990   Innsbruck   Susi Erdmann   Gerda Weissensteiner   Jana Bode
1992   Winterberg   Susi Erdmann   Sylke Otto   Angelika Neuner
1994   Schönau am Königssee   Gerda Weissensteiner   Jana Bode   Gabriele Kohlisch
1996   Sigulda   Jana Bode   Gabriele Kohlisch   Andrea Tagwerker
1998   Oberhof   Silke Kraushaar-Pielach   Andrea Tagwerker   Susi Erdmann
2000   Winterberg   Sylke Otto   Silke Kraushaar-Pielach   Barbara Niedernhuber
2002   Altenberg   Sylke Otto   Silke Kraushaar-Pielach   Barbara Niedernhuber
2004   Oberhof   Silke Kraushaar-Pielach   Tatjana Hüfner   Sylke Otto
2006   Winterberg   Silke Kraushaar-Pielach   Tatjana Hüfner   Barbara Niedernhuber
2008   Cesana Torinese   Natalie Geisenberger   Silke Kraushaar-Pielach   Veronika Halder
2010   Sigulda   Tatjana Iwanowa   Corinna Martini   Nina Reithmayer
2012   Paramonowo   Tatjana Iwanowa   Tatjana Hüfner   Corinna Martini
2013   Oberhof   Natalie Geisenberger   Tatjana Hüfner   Anke Wischnewski
2014   Sigulda   Natalja Choriewa   Tatjana Iwanowa   Dajana Eitberger
2015   Soczi   Dajana Eitberger   Natalie Geisenberger   Tatjana Iwanowa
2016   Altenberg   Tatjana Hüfner   Elīza Cauce   Tatjana Iwanowa
2017   Schönau am Königssee   Natalie Geisenberger   Tatjana Iwanowa   Tatjana Hüfner
2018   Sigulda   Tatjana Iwanowa   Natalie Geisenberger   Sandra Robatscher
2019   Oberhof   Natalie Geisenberger   Tatjana Hüfner   Dajana Eitberger

Jedynki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1914   Reichenberg   Rudolf Kauschka   Jacob Platzer   Richard Simm
1928   Schreiberhau   Fritz Preissler   Rudolf Kauschka   Karl Wagner
1929   Semmering   Fritz Preissler   Robert Liebig   Erich Dressler
1934   Ilmenau   Martin Tietze   Rudolf Maschke   Alfred Posselt
1935   Krynica-Zdrój   Martin Tietze   Maks Enker   Bronisław Witkowski
1937   Oslo   Martin Tietze   Vilhelm Klavenæs   Harald Seegard
1938   Salzburg   Martin Tietze   Walter Kluge   Rudolf Hermann
1939   Reichenberg   Fritz Preissler   Martin Tietze   Gustav Jezek
1951   Innsbruck   Paul Aste   Wilhelm Lache   Hermann Mayregger
1952   Garmisch-Partenkirchen   Rudolf Maschke   Paul Aste   Albert Krauss
1953   Cortina d’Ampezzo   Paul Aste   Heinrich Isser   Wilhelm Lache
1954   Davos   Fritz Kienzl   Wilhelm Lache   Josef Strillinger
1955   Hahnenklee   Paul Aste   Albert Krauss   Johann Stangl
1956   Imst   Josef Isser   Hans Krausner   Erich Raffl
1962   Weißenbach bei Liezen   Josef Lenz   Anton Venier   Zdzisław Siuda
1967   Schönau am Königssee   Leonhard Nagenrauft   Fritz Nachmann   Józef Matlak
1970   Hammarstrand   Harald Ehrig   Wolfgang Scheidel   Horst Hörnlein
1971   Imst   Horst Hörnlein   Wolfgang Scheidel   Manfred Schmid
1972   Schönau am Königssee   Wolfram Fiedler   Harald Ehrig   Leonhard Nagenrauft
1973   Schönau am Königssee   Hans Rinn   Josef Fendt   Manfred Schmid
1974   Imst   Hans Rinn   Manfred Schmid   Rudolf Schmid
1975   Olang   Detlef Günther   Wolfram Fiedler   Hans Rinn
1976   Hammarstrand   Wolfram Fiedler   Michael Gärdebäck   Hans-Heinrich Winkler
1977   Schönau am Königssee   Anton Winkler   Hans Rinn   Karl Brunner
1978   Hammarstrand   Paul Hildgartner   Hans Rinn   Władimir Szytow
1979   Oberhof   Hans Rinn   Detlef Günther   Bernhard Glass
1980   Olang   Karl Brunner   Paul Hildgartner   Ernst Haspinger
1982   Winterberg   Uwe Hendrich   Siergiej Danilin   Ernst Haspinger
1984   Olang   Paul Hildgartner   Norbert Huber   Ernst Haspinger
1986   Hammarstrand   Siergiej Danilin   Jens Müller   Michael Walter
1988   Schönau am Königssee   Georg Hackl   Markus Prock   Johannes Schettel
1990   Innsbruck   Georg Hackl   Markus Prock   Jens Müller
1992   Winterberg   René Friedl   Norbert Huber   Georg Hackl
1994   Schönau am Königssee   Markus Prock   Georg Hackl   Armin Zöggeler
1996   Sigulda   Jens Müller   Albert Diemczenko   Markus Schmidt
1998   Oberhof   Markus Prock   Karsten Albert   Norbert Huber
2000   Winterberg   Jens Müller   Georg Hackl   Armin Zöggeler
2002   Altenberg   Markus Prock   Denis Geppert   Armin Zöggeler
2004   Oberhof   Armin Zöggeler   David Möller   Jaroslav Slavík
2006   Winterberg   Albert Diemczenko   Armin Zöggeler   David Möller
2008   Cesana Torinese   Armin Zöggeler   Albert Diemczenko   David Möller
2010   Sigulda   Albert Diemczenko   Wolfgang Kindl   Daniel Pfister
2012   Paramonowo   Andi Langenhan   Armin Zöggeler   Felix Loch
2013   Oberhof   Felix Loch   Andi Langenhan   Johannes Ludwig
2014   Sigulda   Armin Zöggeler   Johannes Ludwig   Dominik Fischnaller
2015   Soczi   Siemion Pawliczenko   Aleksandr Pierietiagin   Felix Loch
2016   Altenberg   Felix Loch   Roman Riepiłow   Ralf Palik
2017   Schönau am Königssee   Siemion Pawliczenko   Ralf Palik   Wolfgang Kindl
2018   Sigulda   Siemion Pawliczenko   Felix Loch   Roman Riepiłow
2019   Oberhof   Siemion Pawliczenko   Roman Riepiłow   Kristers Aparjods

Dwójki mężczyznEdytuj

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1914   Reichenberg   Erwin Posselt
Karl Löbelt
  Rudolf Kauschka
  Hans Gfäller
  Arthur Klamt
Bertold Posselt
1928   Schreiberhau   Herbert Elger
Wilhelm Adolf
  Richard Feist
Walter Feist
  Alfred Posselt
Fritz Posselt
1929   Semmering   Richard Feist
Walter Feist
  Rudolf Kauschka
Fritz Preissler
  Franz Stecker
Ferdinand Wiesner
1934   Ilmenau   Walter Feist
Walter Kluge
  Rudolf Hermann
Rudolf Maschke
  Josef Heller
Albert Krauss
1935   Krynica-Zdrój   Walter Feist
Walter Kluge
  Martin Tietze
Kurt Weidner
  Hans Taubner
Hans Schöler
1937   Oslo   Martin Tietze
Kurt Weidner
  Walter Feist
Walter Kluge
  Rudolf Maschke
Albert Krauss
1938   Salzburg   Walter Feist
Walter Kluge
  Viktor Schubert
Werner Rüger
  Rudolf Maschke
Erhard Grundmann
1939   Reichenberg   Walter Feist
Walter Kluge
  Viktor Schubert
Erhard Körner
  Rudolf Hermann
Albert Krauss
1951   Innsbruck   Hans Krausner
Rudolf Peyfuss
  Heinrich Isser
Josef Isser
  Norbert Steixner
Adolf Hofer
1952   Garmisch-Partenkirchen   Paul Aste
Heinrich Isser
  Hans Krausner
Luis Schlögl
  Wilhelm Lache
Josef Isser
1953   Cortina d’Ampezzo   Hans Krausner
Wilhelm Lache
  Paul Aste
Heinrich Isser
  Erich Raffl
Stefan Schöpf
1954   Davos   Josef Isser
Heinrich Isser
  Josef Feistmantl
Karl Feistmantl
  Hans Krausner
Josef Leistentritt
1955   Hahnenklee   Paul Aste
Paul Isser
  Hermann Küppel
Dietrich Schmidt
  Hermann Mayr
Erhard Grundmann
1956   Imst   Wilhelm Leimgruber
Josef Unterfrauner
  Erich Raffl
Stefan Schöpf
  Josef Thaler
Luis Posch
1962   Weißenbach bei Liezen   Anton Venier
Ewald Walch
  Josef Feistmantl
Manfred Stengl
  Reinhold Frosch
Ludwig Gassner
1967   Schönau am Königssee   Josef Feistmantl
Wilhelm Bichl
  Helmut Thaler
Reinhold Senn
  Ryszard Gawior
Zbigniew Gawior
1970   Hammarstrand   Horst Hörnlein
Reinhard Bredow
  Rudolf Schmid
Franz Schachner
  Manfred Schmid
Ewald Walch
1971   Imst   Paul Hildgartner
Walter Plaikner
  Manfred Schmid
Ewald Walch
  Tadeusz Radwan
Janusz Krawczyk
1972   Schönau am Königssee   Horst Hörnlein
Reinhard Bredow
  Hans Brandner
Balthasar Schwarm
  Peter Reichnwallner
Rudolf Grosswang
1973   Schönau am Königssee   Hans Rinn
Norbert Hahn
  Bernd Hahn
Ulrich Hahn
  Hans Brandner
Balthasar Schwarm
1974   Imst   Paul Hildgartner
Walter Plaikner
  Hans Rinn
Norbert Hahn
  Roman Hurej
Józef Pietrończyk
1975   Olang   Hans Rinn
Norbert Hahn
  Horst Müller
Hans-Jörg Neumann
  Bernd Hahn
Ulrich Hahn
1976   Hammarstrand   Bernd Dreyer
Roland Herdmann
  Alse Strand
Helge Svensen
  Dainis Bremze
Aigars Kriķis
1977   Schönau am Königssee   Hans Brandner
Balthasar Schwarm
  Hans Rinn
Norbert Hahn
  Stefan Hölzlwimmer
Rudolf Grosswang
1978   Hammarstrand   Hans Rinn
Norbert Hahn
  Bernd Hahn
Ulrich Hahn
  Jindřich Zeman
Vladimír Resl
1979   Oberhof   Bernd Oberhoffner
Jörg-Dieter Ludwig
  Hans Rinn
Norbert Hahn
  Karl Brunner
Peter Gschnitzer
1980   Olang   Hans Rinn
Norbert Hahn
  Bernd Hahn
Ulrich Hahn
  Hans Brandner
Balthasar Schwarm
1982   Winterberg   Günther Lemmerer
Reinhold Sulzbacher
  Hans Einn
Jörg-Dieter Ludwig
  Hans Stangassinger
Franz Wembacher
1984   Olang   Helmut Brunner
Walter Brunner
  Hans Stangassinger
Franz Wembacher
  Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1986   Hammarstrand   Jewgienij Biełousow
Aleksandr Bielakow
  Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
  Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1988   Schönau am Königssee   Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
  Hansjörg Raffl
Norbert Huber
  Jewgienij Biełousow
Aleksandr Bielakow
1990   Innsbruck   Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
  Hansjörg Raffl
Norbert Huber
  Stefan Krauße
Jan Behrendt
1992   Winterberg   Hansjörg Raffl
Norbert Huber
  Kurt Brugger
Wilfried Huber
  Stefan Krauße
Jan Behrendt
1994   Schönau am Königssee   Hansjörg Raffl
Norbert Huber
  Kurt Brugger
Wilfried Huber
  Yves Mankel
Thomas Rudolph
1996   Sigulda   Stefan Krauße
Jan Behrendt
  Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
  Albert Diemczenko
Siemion Kołobajew
1998   Oberhof   Stefan Krauße
Jan Behrendt
  Steffen Skel
Steffen Wöller
  Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2000   Winterberg   Patric Leitner
Alexander Resch
  Steffen Skel
Steffen Wöller
  Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2002   Altenberg   Patric Leitner
Alexander Resch
  Tobias Schiegl
Markus Schiegl
  Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2004   Oberhof   Patric Leitner
Alexander Resch
  Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Andreas Linger
Wolfgang Linger
2006   Winterberg   Patric Leitner
Alexander Resch
  Sebastian Schmidt
André Forker
  Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2008   Cesana Torinese   Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Andreas Linger
Wolfgang Linger
  Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
  Patric Leitner
Alexander Resch
2010   Sigulda   Andreas Linger
Wolfgang Linger
  Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Markus Schiegl
Tobias Schiegl
2012   Paramonowo   Peter Penz
Georg Fischler
  Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Toni Eggert
Sascha Benecken
2013   Oberhof   Toni Eggert
Sascha Benecken
  Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Peter Penz
Georg Fischler
2014   Sigulda   Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Władisław Jużakow
Władimir Machnutin
  Andreas Linger
Wolfgang Linger
2015   Soczi   Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Peter Penz
Georg Fischler
  Andris Šics
Juris Šics
2016   Altenberg   Toni Eggert
Sascha Benecken
  Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Peter Penz
Georg Fischler
2017   Schönau am Königssee   Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Toni Eggert
Sascha Benecken
  Robin Geueke
David Gamm
2018   Sigulda   Toni Eggert
Sascha Benecken
  Andris Šics
Juris Šics
  Tobias Wendl
Tobias Arlt
2019   Oberhof   Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Toni Eggert
Sascha Benecken
  Andris Šics
Juris Šics

DrużynoweEdytuj

W latach 1988-1998 drużyny składały się z sześciu zawodników, od 2000 w skład zespołu wchodzi czterech zawodników

Rok i miejsce Zwycięzca 2. miejsce 3. miejsce
1988   Schönau am Königssee   RFN
Georg Hackl
Johannes Schettel
Kerstin Langhof
Veronika Bilgeri
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
  NRD
Michael Walter
Jens Müller
Cerstin Schmidt
Ute Oberhoffner
Marco Ernst
Olaf Paschold
  Włochy
Wilfried Huber
Paul Hildgartner
Marie-Luise Rainer
Gerda Weissensteiner
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
1990   Innsbruck   NRD
Jens Müller
René Friedl
Susi Erdmann
Sylke Otto
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
  RFN
Georg Hackl
Johannes Schettel
Jana Bode
Margit Paar
Stefan Ilsanker
  Włochy
Arnold Huber
Norbert Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Hansjörg Raffl
1992   Winterberg   Niemcy
Georg Hackl
René Friedl
Susi Erdmann
Sylke Otto
Yves Mankel
Thomas Rudolph
  Austria
Markus Prock
Robert Manzenreiter
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Gerhard Gleirscher
Markus Schmidt
  Włochy
Norbert Huber
Oswald Haselrieder
Natalie Obkircher
Anja Plaikner
Hansjörg Raffl
1994   Schönau am Königssee   Włochy
Armin Zöggeler
Norbert Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Kurt Brugger
Wilfried Huber
  Niemcy
Georg Hackl
René Friedl
Jana Bode
Gabriele Kohlisch
Yves Mankel
Thomas Rudolph
  Austria
Markus Prock
Markus Schmidt
Doris Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
1996   Sigulda   Niemcy
Jens Müller
Georg Hackl
Jana Bode
Susi Erdmann
Stefan Krauße
Jan Behrendt
  Austria
Markus Prock
Markus Schmidt
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
  Włochy
Armin Zöggeler
Wilfried Huber
Gerda Weissensteiner
Natalie Obkircher
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
1998   Oberhof   Niemcy
Jens Müller
Karsten Albert
Susi Erdmann
Silke Kraushaar
Stefan Krauße
Jan Behrendt
  Włochy
Armin Zöggeler
Norbert Huber
Natalie Obkircher
Gerda Weissensteiner
Kurt Brugger
Wilfried Huber
  Austria
Markus Prock
Markus Kleinheinz
Angelika Neuner
Andrea Tagwerker
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2000   Winterberg   Niemcy
Georg Hackl
Sylke Otto
Patric Leitner
Alexander Resch
  Niemcy
Karsten Albert
Sonja Wiedemann
Steffen Skel
Steffen Wöller
  Włochy
Armin Zöggeler
Natalie Obkircher
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2002   Altenberg   Niemcy
Georg Hackl
Silke Kraushaar
Steffen Skel
Steffen Wöller
  Niemcy
Denis Geppert
Sylke Otto
Patric Leitner
Alexander Resch
  Austria
Markus Prock
Angelika Neuner
Tobias Schiegl
Markus Schiegl
2004   Oberhof   Niemcy
Jan Eichhorn
Silke Kraushaar
Steffen Skel
Steffen Wöller
  Włochy
Armin Zöggeler
Anastasia Oberstolz-Antonowa
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Austria
Martin Abentung
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
2006   Winterberg   Niemcy
David Möller
Silke Kraushaar
Patric Leitner
Alexander Resch
  Włochy
Armin Zöggeler
Anastasia Oberstolz-Antonowa
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Anna Orlova
Juris Šics
Andris Šics
2008   Cesana Torinese   Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Maija Tīruma
Juris Šics
Andris Šics
  Austria
Martin Abentung
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
  Włochy
Armin Zöggeler
Sandra Gasparini
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2010   Sigulda   Łotwa
Mārtiņš Rubenis
Anna Orlova
Juris Šics
Andris Šics
  Austria
Wolfgang Kindl
Veronika Halder
Andreas Linger
Wolfgang Linger
  Niemcy
Johannes Ludwig
Corinna Martini
Tobias Wendl
Tobias Arlt
2012   Paramonowo   Rosja
Tatjana Iwanowa
Albert Diemczenko
Władisław Jużakow
Władimir Machnutin
  Niemcy
Tatjana Hüfner
Andi Langenhan
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Włochy
Sandra Gasparini
Armin Zöggeler
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2013   Oberhof   Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Włochy
Sandra Gasparini
Armin Zöggeler
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
  Rosja
Tatjana Iwanowa
Albert Diemczenko
Władisław Jużakow
Władimir Machnutin
2014   Sigulda   Rosja
Natalja Choriewa
Albert Diemczenko
Władisław Jużakow
Władimir Machnutin
  Łotwa
Elīza Tīruma
Mārtiņš Rubenis
Andris Šics
Juris Šics
  Włochy
Sandra Gasparini
Armin Zöggeler
Christian Oberstolz
Patrick Gruber
2015   Soczi   Niemcy
Dajana Eitberger
Felix Loch
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
  Łotwa
Elīza Tīruma
Inārs Kivlenieks
Andris Šics
Juris Šics
2016   Altenberg   Niemcy
Tatjana Hüfner
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Elīza Cauce
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
  Rosja
Tatjana Iwanowa
Roman Riepiłow
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
2017   Schönau am Königssee   Niemcy
Natalie Geisenberger
Ralf Palik
Tobias Wendl
Tobias Arlt
  Austria
Miriam Kastlunger
Wolfgang Kindl
Thomas Steu
Lorenz Koller
  Łotwa
Elīza Cauce
Artūrs Dārznieks
Andris Šics
Juris Šics
2018   Sigulda   Rosja
Tatjana Iwanowa
Siemion Pawliczenko
Aleksandr Dienisjew
Władisław Antonow
  Niemcy
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Toni Eggert
Sascha Benecken
  Łotwa
Kendija Aparjode
Inārs Kivlenieks
Andris Šics
Juris Šics

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Stan po ME 2018

Miejsce Państwo       Razem
1.   Niemcy (1914-1939, od 1992) 55 44.5 28 127.5
2.   NRD (1952-1990) 30 27 17 74
3.   Austria 28 35.5 40 103.5
4.   Włochy 16 19 27 62
5.   RFN (1952-1990) 12 11 11 34
6.   Rosja (1914, od 1992) 12 8 6 26
7.   Czechosłowacja (1928-1992) 5 7 14 26
8.   ZSRR (1928-1992) 3 2 4 9
9.   Łotwa (od 1990) 2 4 5 11
10.   Norwegia 1 3 2 6
11.   Polska 1 2 10 13
12.   Szwecja 0 2 0 2
13.   Słowacja (od 1994) 0 0 1 1

BibliografiaEdytuj