Otwórz menu główne

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984

pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. W zawodach wzięło udział 494 pływaków, w tym 186 kobiet i 308 mężczyzn, z 67 krajów. Reprezentacja Polski nie startowała.

Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984
Swimming pictogram.svg
Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984
Los Angeles
1980 1988
Miejsce McDonald's Olympic Swim Stadium
Data 29 lipca – 4 sierpnia 1984
Liczba konkurencji 29
Liczba zawodników 494 z 67 krajów


Spis treści

WynikiEdytuj

  • Legenda:
    WR - rekord Świata
    OR - rekord Igrzysk Olimpijskich

MężczyźniEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
100 metrów   Rowdy Gaines 49,80   Mark Stockwell 50,24   Per Johansson 50,31
200 metrów   Michael Groß 1:47,44 (WR)   Michael Heath 1:49,10   Thomas Fahrner 1:49,69
400 metrów   George DiCarlo 3:51,23 (OR)   John Mykkanen 3:51,49   Justin Lemberg 3:51,79
1500 metrów   Mike O'Brien 15:05,20   George DiCarlo 15:10,59   Stefan Pfeiffer 15:12,11
Styl grzbietowy
100 metrów   Rick Carey 55,79   Dave Wilson 56,35   Mike West 56,49
200 metrów   Rick Carey 2:00,23   Frédéric Delcourt 2:01,75   Cameron Henning 2:02,37
Styl klasyczny
100 metrów   Steve Lundquist 1:01,65 (WR)   Victor Davis 1:01,99   Peter Evans 1:02,97
200 metrów   Victor Davis 2:13,34 (WR)   Glenn Beringen 2:15,79   Étienne Dagon 2:17,41
Styl motylkowy
100 metrów   Michael Groß 53,08 (WR)   Pablo Morales 53,23   Glenn Buchanan 53,85
200 metrów   Jon Sieben 1:57,04 (WR)   Michael Groß 1:57,40   Rafael Vidal 1:57,51
Styl zmienny
200 metrów   Alex Baumann 2:01,42 (WR)   Pablo Morales 2:03,05   Neil Cochran 2:04,38
400 metrów   Alex Baumann 4:17,41 (WR)   Ricardo Prado 4:18,45   Rob Woodhouse 4:20,50
Sztafety
4 × 100 metrów dowolnym   Stany Zjednoczone
Chris Cavanaugh
Michael Heath
Matt Biondi
Rowdy Gaines
3:19,03   Australia
Greg Fasala
Neil Brooks
Michael Delany
Mark Stockwell
3:19,68   Szwecja
Thomas Lejdström
Per Johansson
Bengt Baron
Mikael Örn
3:22,69
4 × 200 metrów dowolnym   Stany Zjednoczone
Michael Heath
David Larson
Jeff Float
Bruce Hayes
7:15,69   RFN
Thomas Fahrner
Dirk Korthals
Alexander Schowtka
Michael Groß
7:15,73   Wielka Brytania
Neil Cochran
Paul Easter
Paul Howe
Andrew Astbury
7:24,78
4 × 100 metrów zmiennym   Stany Zjednoczone
Rick Carey
Steve Lundquist
Pablo Morales
Rowdy Gaines
3:39,30   Kanada
Mike West
Victor Davis
Tom Ponting
Sandy Goss
3:43,23   Australia
Mark Kerry
Peter Evans
Glenn Buchanan
Mark Stockwell
3:43,25

KobietyEdytuj

Konkurencja: Złoto: Czas Srebro: Czas Brąz: Czas
Styl dowolny
100 metrów   Carrie Steinseifer
  Nancy Hogshead
55,92   Annemarie Verstappen 56,08
200 metrów   Mary Wayte 1:59,23   Cynthia Woodhead 1:59,50   Annemarie Verstappen 1:59,69
400 metrów   Tiffany Cohen 4:07,10 (OR)   Sarah Hardcastle 4:10,29   June Croft 4:11,49
800 metrów   Tiffany Cohen 8:24,95 (OR)   Michelle Richardson 8:30,73   Sarah Hardcastle 8:32,60
Styl grzbietowy
100 metrów   Theresa Andrews 1:02,55   Betsy Mitchell 1:02,63   Jolanda de Rover 1:02,91
200 metrów   Jolanda de Rover 2:12,38   Amy White 2:13,04   Aneta Patrascoiu 2:13,29
Styl klasyczny
100 metrów   Petra van Staveren 1:09,88 (OR)   Anne Ottenbrite 1:10,69   Catherine Poirot 1:10,70
200 metrów   Anne Ottenbrite 2:30,38   Susan Rapp 2:31,15   Ingrid Lempereur 2:31,40
Styl motylkowy
100 metrów   Mary T. Meagher 59,26   Jenna Johnson 1:00,19   Karin Seick 1:01,36
200 metrów   Mary T. Meagher 2:06,90 (OR)   Karen Phillips 2:10,56   Ina Beyermann 2:11,91
Styl zmienny
200 metrów   Tracy Caulkins 2:12,64 (OR)   Nancy Hogshead 2:15,17   Michelle Pearson 2:15,92
400 metrów   Tracy Caulkins 4:39,24   Suzanne Landells 4:48,30   Petra Zindler 4:48,57
Sztafety
4 × 100 metrów dowolnym   Stany Zjednoczone
Jenna Johnson
Carrie Steinseifer
Dara Torres
Nancy Hogshead
3:43,43   Holandia
Annemarie Verstappen
Desi Reijers
Elles Voskes
Conny van Bentum
3:44,40   RFN
Iris Zscherpe
Susanne Schuster
Christiane Pielke
Karin Seick
3:45,56
4 × 100 metrów zmiennym   Stany Zjednoczone
Theresa Andrews
Tracy Caulkins
Mary T. Meagher
Nancy Hogshead
4:08,34   RFN
Svenja Schlicht
Ute Hasse
Ina Beyermann
Karin Seick
4:11,97   Kanada
Reema Abdo
Anne Ottenbrite
Michelle MacPherson
Pamela Rai
4:12,98

Klasyfikacja medalowaEdytuj

L.p. Reprezentacja       Razem
1.   Stany Zjednoczone 21 13 0 34
2.   Kanada 4 3 3 10
3.   RFN 2 3 6 11
4.   Holandia 2 1 3 6
5.   Australia 1 5 6 12
6.   Wielka Brytania 0 1 4 5
7.   Francja 0 1 1 2
8.   Brazylia 0 1 0 1
9.   Szwecja 0 0 2 2
10.   Belgia 0 0 1 1
  Rumunia 0 0 1 1
  Szwajcaria 0 0 1 1
  Wenezuela 0 0 1 1

BibliografiaEdytuj