Otwórz menu główne

Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2017 – 100 m stylem klasycznym mężczyzn

100 m stylem klasycznym mężczyzn – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2017. Eliminacje i półfinały miały miejsce 23 lipca, a finał 24 lipca.

100 m stylem klasycznym mężczyzn
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2017
2015 2019
Miejsce  Węgry
Budapeszt
Termin 23 lipca 2017 (eliminacje i półfinały)
24 lipca 2017
(finał)
Liczba ekip 72
Liczba sportowców 80
Złoty medal Złoty medal Adam Peaty
 Wielka Brytania
Srebrny medal Srebrny medal Kevin Cordes
 Stany Zjednoczone
Brązowy medal Brązowy medal Kiriłł Prigoda
 Rosja
Mistrzostwa Świata w Pływaniu
Budapeszt 2017
Skoki do wody
Indywidualne
1 m mężczyźni kobiety
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Synchronicznie
3 m mężczyźni kobiety
10 m mężczyźni kobiety
Mieszane 3 m 10 m
zespół
Skoki z klifów
Pływanie na otwartym akwenie
5 km mężczyźni kobiety
10 km mężczyźni kobiety
25 km mężczyźni kobiety
Zespół zespół
Pływanie
Styl dowolny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
800 m mężczyźni kobiety
1500 m mężczyźni kobiety
Styl grzbietowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl klasyczny
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl motylkowy
50 m mężczyźni kobiety
100 m mężczyźni kobiety
200 m mężczyźni kobiety
Styl zmienny
200 m mężczyźni kobiety
400 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl dowolny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
4 × 200 m mężczyźni kobiety
Sztafety – styl zmienny
4 × 100 m mężczyźni kobiety
Sztafety mieszane
4 × 100 m styl dowolny styl zmienny
Pływanie synchroniczne
Solo technicznie dowolnie
Duety technicznie dowolnie
Zespół technicznie dowolnie
kombinacja
Duety mieszane technicznie dowolnie
Piłka wodna

mężczyźnikobiety

Tytuł mistrza świata obronił reprezentant Wielkiej Brytanii, Adam Peaty, który czasem 57,47 ustanowił nowy rekord mistrzostw. Srebro zdobył Amerykanin Kevin Cordes (58,79), a brąz Rosjanin Kiriłł Prigoda (59,05).

RekordyEdytuj

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Zawodnik Czas Miejsce Data
Rekord świata   Adam Peaty 57,13   Rio de Janeiro 7 sierpnia 2016
Rekord mistrzostw świata   Adam Peaty 58,18   Kazań 2 sierpnia 2015
Rekord świata juniorów   Nicolò Martinenghi 59,46   Riccione 5 kwietnia 2017

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Zawodnik Czas Rekord
23 lipca półfinał 2   Adam Peaty 57,75 CR
24 lipca finał   Adam Peaty 57,47 CR

Liderzy światowego rankinguEdytuj

W tabeli umieszczono zawodników z najlepszymi rezultatami uzyskanymi w 2017 r. do dnia rozpoczęcia mistrzostw świata[2].

Poz. Zawodnik Państwo Czas Miasto Data
1. Peaty, AdamAdam Peaty   Wielka Brytania 57,79   Sheffield 18 kwietnia
2. Cordes, KevinKevin Cordes   Stany Zjednoczone 58,74   Indianapolis 30 czerwca
3. Yan Zibei   Chiny 58,92   Qingdao 10 kwietnia
4. Miller, CodyCody Miller   Stany Zjednoczone 59,11   Indianapolis 30 czerwca
5. Martinenghi, NicolòNicolò Martinenghi   Włochy 59,23   Netanja 2 lipca
6. Koseki, YasuhiroYasuhiro Koseki   Japonia 59,26   Nagoja 13 kwietnia
7. Lima, FelipeFelipe Lima   Brazylia 59,32   Rio de Janeiro 3 maja
8. Czupkow, AntonAnton Czupkow   Rosja 59,39   Barcelona 13 czerwca
9. Fink, NicolasNicolas Fink   Stany Zjednoczone 59,40   Indianapolis 30 czerwca
10. Gomes Júnior, JoãoJoão Gomes Júnior   Brazylia 59,41   Rio de Janeiro 3 maja

WynikiEdytuj

EliminacjeEdytuj

Eliminacje rozpoczęły się o 11:17[1].

Miejsce Wyścig Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 8 4 Peaty, AdamAdam Peaty   Wielka Brytania 58,21 Q
2. 8 5 Miller, CodyCody Miller   Stany Zjednoczone 59,14 Q
3. 6 4 Cordes, KevinKevin Cordes   Stany Zjednoczone 59,15 Q
4. 8 3 Gomes Júnior, JoãoJoão Gomes Júnior   Brazylia 59,24 Q
5. 7 3 Martinenghi, NicolòNicolò Martinenghi   Włochy 59,33 Q, WJ
6. 8 7 Prigoda, KiriłłKiriłł Prigoda   Rosja 59,36 Q,  
7. 6 3 Murdoch, RossRoss Murdoch   Wielka Brytania 59,51 Q
8. 6 2 Zanko, WsiewołodWsiewołod Zanko   Rosja 59,56 Q
9. 7 5 Koseki, YasuhiroYasuhiro Koseki   Japonia 59,76 Q
10. 7 2 Titenis, GiedriusGiedrius Titenis   Litwa 59,79 Q
11. 6 5 Yan Zibei   Chiny 59,61 Q
12. 8 6 Lima, FelipeFelipe Lima   Brazylia 59,62 Q
13. 8 1 Szymanowicz, IljaIlja Szymanowicz   Białoruś 59,84 Q
14. 7 1 Funk, RichardRichard Funk   Kanada 59,89 Q
15. 8 8 Šidlauskas, AndriusAndrius Šidlauskas   Litwa 59,91 Q
16. 8 9 Kamminga, ArnoArno Kamminga   Holandia 59,95 Q
17. 8 2 Xiang, LiLi Xiang   Chiny 59,97
18. 6 1 Scozzoli, FabioFabio Scozzoli   Włochy 1:00,08
19. 7 0 Persson, ErikErik Persson   Szwecja 1:00,08  
20. 6 0 Cave, DanielDaniel Cave   Australia 1:00,22
21. 7 6 Balandin, DmitriyDmitriy Balandin   Kazachstan 1:00,25
22. 7 7 Watanabe, IppeiIppei Watanabe   Japonia 1:00,26
23. 8 0 Silađi, ČabaČaba Silađi   Serbia 1:00,28
24. 5 7 Käser, YannickYannick Käser   Szwajcaria 1:00,53  
25. 6 6 vom Lehn, ChristianChristian vom Lehn   Niemcy 1:00,60
26. 6 8 Gyurta, DánielDániel Gyurta   Węgry 1:00,76
27. 7 8 Stolarski, MarcinMarcin Stolarski   Polska 1:00,79
28. 7 9 Claverie, CarlosCarlos Claverie   Wenezuela 1:00,83
29. 4 1 Klobučník, TomášTomáš Klobučník   Słowacja 1:00,96
30. 6 7 Murillo, JorgeJorge Murillo   Kolumbia 1:01,51
31. 5 4 Quinn, NicholasNicholas Quinn   Irlandia 1:01,56
32. 5 1 Crespo, ÉdgarÉdgar Crespo   Panama 1:01,74
33. 5 8 El-Kamash, YoussefYoussef El-Kamash   Egipt 1:01,81
34. 5 6 Kim Jae-youn   Korea Południowa 1:01,86
35. 6 9 Carnol, LaurentLaurent Carnol   Luksemburg 1:01,91
36. 5 0 Mattsson, MattiMatti Mattsson   Finlandia 1:01,92
37. 5 5 de Lara, MiguelMiguel de Lara   Meksyk 1:01,93
38. 5 9 Karpouzlis, IoannisIoannis Karpouzlis   Grecja 1:01,95
39. 4 5 Szumkow, LachezarLachezar Szumkow   Bułgaria 1:01,96
40. 4 4 Sakçı, Hüseyin EmreHüseyin Emre Sakçı   Turcja 1:02,15
41. 4 3 Rothbauer, ChristopherChristopher Rothbauer   Austria 1:02,22
42. 5 3 Al-Barazi, AzadAzad Al-Barazi   Syria 1:02,26
43. 3 4 Chao Man Hou   Makau 1:02,49
44. 4 2 Prono, RenatoRenato Prono   Paragwaj 1:02,81
45. 4 0 Obrovac, NikolaNikola Obrovac   Chorwacja 1:02,90
46. 3 5 Groters, JordyJordy Groters   Aruba 1:02,95
47. 5 2 Stevens, Peter JohnPeter John Stevens   Słowenia 1:03,03
48. 3 6 Petrashov, DenisDenis Petrashov   Kirgistan 1:03,14
49. 4 7 Deiparine, JamesJames Deiparine   Filipiny 1:03,22
50. 4 9 Bobrovs, DaniilsDaniils Bobrovs   Łotwa 1:03,46
51. 3 3 Lawson, JamesJames Lawson   Zimbabwe 1:03,52
52. 3 2 Rojas, MarcMarc Rojas   Dominikana 1:03,65
53. 1 8 Cavanagh, SantiagoSantiago Cavanagh   Boliwia 1:04,58
54. 3 8 Kouma, SébastienSébastien Kouma   Mali 1:05,03
55. 3 1 Rabua, EpeliEpeli Rabua   Fidżi 1:05,12
56. 1 2 Paponin, EvgheniiEvghenii Paponin   Mołdawia 1:05,16
3 9 Penny, GregoryGregory Penny   Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
58. 2 5 Ervedosa, MarioMario Ervedosa   Angola 1:05,28
59. 1 6 Saint-Upery, SantiagoSantiago Saint-Upery   Urugwaj 1:05,30
60. 3 7 Herrera, ArnoldoArnoldo Herrera   Kostaryka 1:05,61
61. 2 7 Al-Wir, AmroAmro Al-Wir   Jordania 1:05,70
62. 2 3 Rafaela, RainierRainier Rafaela   Curaçao 1:06,96
63. 3 0 Toftum, RolandRoland Toftum   Wyspy Owcze 1:07,22
64. 2 0 Gomes, FelipeFelipe Gomes   Malawi 1:07,37
65. 2 2 Seeto, AshleyAshley Seeto   Papua-Nowa Gwinea 1:07,59
66. 1 4 Ahmad, MuisMuis Ahmad   Brunei 1:08,10
67. 2 6 Ollivierre, CorreyCorrey Ollivierre   Grenada 1:08,17
68. 2 4 Axiotis, AlexAlex Axiotis   Zambia 1:08,50
69. 1 7 Borgards, OttoOtto Borgards   Salwador 1:10,62
70. 1 9 Shrestha, ShuvamShuvam Shrestha   Nepal 1:11,34  
71. 1 1 Ben-Musa, AbdulmalekAbdulmalek Ben-Musa   Libia 1:12,00
72. 1 3 Villacrusis, ChristianChristian Villacrusis   Mariany Północne 1:16,70
73. 1 5 Lancina, AlassaneAlassane Lancina   Niger 1:22,54
1 0 Diallo, AlphaAlpha Diallo   Gwinea DNS
2 1 Xhambazi, DasarDasar Xhambazi   Kosowo DNS
2 8 Jobe, JeganJegan Jobe   Gambia DNS
2 9 Ndir, AdamaAdama Ndir   Senegal DNS
4 6 Elloumi, WassimWassim Elloumi   Tunezja DNS
7 4 van der Burgh, CameronCameron van der Burgh   Południowa Afryka DNS
4 8 Lee Hsuan-yen   Chińskie Tajpej DSQ

PółfinałyEdytuj

Półfinały rozpoczęły się o 18:21[3].

Półfinał 1Edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Cody Miller   Stany Zjednoczone 59,08 Q
2. 3 Kiriłł Prigoda   Rosja 59,24 Q,  
3. 2 Felipe Lima   Brazylia 59,48
4. 5 João Gomes Júnior   Brazylia 59,56
5. 7 Giedrius Titenis   Litwa 59,66
6. 8 Arno Kamminga   Holandia 59,76
6 Wsiewołod Zanko   Rosja 59,76
8. 1 Richard Funk   Kanada 59,92

Półfinał 2Edytuj

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
1. 4 Adam Peaty   Wielka Brytania 57,75 Q, CR
2. 5 Kevin Cordes   Stany Zjednoczone 58,64 Q,  
3. 8 Andrius Šidlauskas   Litwa 59,12 Q
4. 2 Yan Zibei   Chiny 59,15 Q
5. 7 Yasuhiro Koseki   Japonia 59,18 Q
6. 6 Ross Murdoch   Wielka Brytania 59,23 Q
7. 3 Nicolò Martinenghi   Włochy 59,41
8. 1 Ilja Szymanowicz   Białoruś 1:00,01

FinałEdytuj

Finał odbył się o 17:32[4].

Miejsce Tor Zawodnik Państwo Czas Uwagi
  4 Adam Peaty   Wielka Brytania 57,47 CR
  5 Kevin Cordes   Stany Zjednoczone 58,79
  8 Kiriłł Prigoda   Rosja 59,05  
4. 7 Yasuhiro Koseki   Japonia 59,10
5. 3 Cody Miller   Stany Zjednoczone 59,11
6. 6 Andrius Šidlauskas   Litwa 59,21
7. 2 Yan Zibei   Chiny 59,42
8. 1 Ross Murdoch   Wielka Brytania 59,45

PrzypisyEdytuj

  1. a b Wyniki eliminacji (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-23].
  2. Swimming World Ranking (ang.). FINA. [dostęp 2017-07-17].
  3. Wyniki półfinałów (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-23].
  4. Wyniki finału (ang.). Omega Timing. [dostęp 2017-07-24].