Pływanie na Mistrzostwach Świata w Pływaniu 2019 – 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet

Sztafeta 4 × 100 m stylem zmiennym kobiet – jedna z konkurencji, która odbyła się podczas Mistrzostw Świata w Pływaniu 2019. Eliminacje i finał miały miejsce 28 lipca.

4 × 100 m stylem zmiennym kobiet
Mistrzostwa Świata w Pływaniu 2019
2017 2022
Miejsce

 Korea Południowa
Gwangju

Termin

28 lipca 2019 (eliminacje i finał)

Liczba ekip

21

Liczba sportowców

100

Złoty medal Złoty medal

 Stany Zjednoczone

Srebrny medal Srebrny medal

 Australia

Brązowy medal Brązowy medal

 Kanada

Mistrzyniami świata zostały Amerykanki. Sztafeta w składzie: Regan Smith, Lilly King, Kelsi Dahlia i Simone Manuel ustanowiła nowy rekord świata (3:50,40). Na pierwszej zmianie sztafety Smith czasem 57,57 pobiła także rekord globu na dystansie 100 m stylem grzbietowym, uzyskawszy po raz pierwszy w historii wynik poniżej 58 sekund. Srebrny medal zdobyły Australijki (3:53,42), a brąz wywalczyły reprezentantki Kanady, które poprawiły rekord swojego kraju (3:53,58).

Rekordy

edytuj

Przed zawodami rekordy świata i mistrzostw wyglądały następująco[1]:

Rekord Reprezentacja Czas Miejsce Data
Rekord świata   Stany Zjednoczone 3:51,55   Budapeszt 30 lipca 2017
Rekord mistrzostw świata   Stany Zjednoczone 3:51,55   Budapeszt 30 lipca 2017
Rekord świata juniorek   Kanada 3:58,38   Indianapolis 28 sierpnia 2017

W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:

Data Etap konkurencji Reprezentacja Czas Rekord
28 lipca finał   Stany Zjednoczone
Regan Smith (57,57)
Lilly King (1:04,81)
Kelsi Dahlia (56,16)
Simone Manuel (51,86)
3:50,40  ,  

Wyniki

edytuj

Eliminacje

edytuj

Eliminacje rozpoczęły się 28 lipca o 11:07 czasu lokalnego[1].

Miejsce Wyścig Tor Państwo Zawodniczki Czas Uwagi
1. 2 4   Stany Zjednoczone Olivia Smoliga (58,79)
Melanie Margalis (1:06,40)
Katie McLaughlin (57,15)
Mallory Comerford (53,05)
3:55,39 Q
2. 3 4   Australia Kaylee McKeown (59,44)
Jessica Hansen (1:06,99)
Brianna Throssell (58,28)
Madison Wilson (53,48)
3:58,19 Q
3. 2 6   Włochy Margherita Panziera (1:00,56)
Arianna Castiglioni (1:06,68)
Ilaria Bianchi (57,54)
Federica Pellegrini (53,57)
3:58,35 Q
4. 3 3   Kanada Kylie Masse (58,98)
Kierra Smith (1:08,61)
Rebecca Smith (58,04)
Taylor Ruck (53,00)
3:58,63 Q
5. 3 7   Chiny Fu Yuanhui (1:00,01)
Yu Jingyao (1:07,28)
Wang Yichun (58,13)
Zhu Menghui (53,84)
3:59,26 Q
6. 2 1   Szwecja Michelle Coleman (1:01,41)
Sophie Hansson (1:07,33)
Louise Hansson (57,43)
Sarah Sjöström (53,23)
3:59,40 Q
7. 3 6   Wielka Brytania Georgia Davies (1:00,32)
Molly Renshaw (1:08,00)
Alys Thomas (58,77)
Anna Hopkin (52,65)
3:59,74 Q
8. 2 5   Japonia Natsumi Sakai (1:00,16)
Reona Aoki (1:07,65)
Hiroko Makino (58,17)
Rika Omoto (53,89)
3:59,87 Q
9. 2 2   Niemcy Laura Riedemann (1:00,20)
Anna Elendt (1:08,74)
Angelina Köhler (57,95)
Jessica Steiger (54,02)
4:00,91
10. 3 2   Holandia Kira Toussaint (1:00,04)
Tes Schouten (1:08,45)
Kim Busch (59,90)
Femke Heemskerk (53,03)
4:01,42
11. 3 8   Szwajcaria Nina Kost (1:02,49)
Lisa Mamie (1:06,80)
Alexandra Touretski (58,68)
Maria Ugolkova (53,88)
4:01,85  
12. 3 5   Rosja Darja Waskina (1:01,08)
Anna Belousova (1:08,47)
Swietłana Czimrowa (58,33)
Darja S Ustinowa (54,38)
4:02,26
13. 1 5   Korea Południowa Im Da-sol (1:00,44)
Back Su-yeon (1:08,70)
Park Ye-rin (58,84)
Jeong So-eun (55,40)
4:03,38  
14. 2 7   Hongkong Stephanie Au (1:01,12)
Yeung Jamie Zhen Mei (1:08,92)
Chan Kin Lok (1:00,45)
Siobhan Haughey (53,03)
4:03,52
15. 2 8   Polska Alicja Tchórz (1:00,97)
Weronika Hallmann (1:08,88)
Paulina Nogaj (59,51)
Katarzyna Wasick (54,91)
4:04,27
16. 2 3   Dania Mie Nielsen (1:01,79)
Matilde Schroder (1:08,74)
Jeanette Ottesen (58,55)
Julie Kepp Jensen (55,25)
4:04,33
17. 2 0   Południowa Afryka Mariella Venter (1:02,84)
Tatjana Schoenmaker (1:07,16)
Tayla Lovemore (59,34)
Emma Chelius (55,78)
4:05,12
18. 1 3   Finlandia Mimosa Jallow (1:01,20)
Ida Hulkko (1:07,35)
Jenna Laukkanen (1:00,53)
Laura Lahtinen (56,42)
4:05,50
19. 3 1   Węgry Katalin Burián (1:00,83)
Anna Sztankovics (1:08,96)
Liliána Szilágyi (59,25)
Evelyn Verrasztó (56,57)
4:05,61
20. 1 4   Turcja Ekaterina Avramova (1:01,95)
Wiktorija Zeynep Güneş (1:09,01)
Aleyna Özkan (59,42)
Selen Özbilen (55,34)
4:05,72  
21. 3 0   Singapur Quah Jing Wen (1:05,07)
Christie May Chue (1:11,02)
Quah Ting Wen (59,95)
Cherlyn Yeoh (55,34)
4:11,67

Finał

edytuj

Finał rozpoczął się 28 lipca o 21:56 czasu lokalnego[2].

Miejsce Tor Państwo Zawodniczki Czas Uwagi
  4   Stany Zjednoczone Regan Smith (57,57)  
Lilly King (1:04,81)
Kelsi Dahlia (56,16)
Simone Manuel (51,86)
3:50,40  
  5   Australia Minna Atherton (59,06)
Jessica Hansen (1:06,08)
Emma McKeon (56,32)
Cate Campbell (51,96)
3:53,42
  6   Kanada Kylie Masse (59,12)
Sydney Pickrem (1:06,42)
Margaret MacNeil (55,56)
Penny Oleksiak (52,48)
3:53,58  
4. 3   Włochy Margherita Panziera (59,77)
Martina Carraro (1:06,87)
Elena Di Liddo (57,33)
Federica Pellegrini (52,53)
3:56,50  
5. 2   Chiny Chen Jie (1:00,89)
Yu Jingyao (1:06,42)
Zhang Yufei (56,44)
Yang Junxuan (53,36)
3:57,11
6. 8   Japonia Natsumi Sakai (59,48)
Reona Aoki (1:06,58)
Hiroko Makino (58,22)
Rika Omoto (53,86)
3:58,14
7. 7   Szwecja Michelle Coleman (1:01,42)
Sophie Hansson (1:07,20)
Louise Hansson (57,23)
Sarah Sjöström (52,54)
3:58,39
8. 1   Wielka Brytania Georgia Davies (59,55)
Molly Renshaw (1:07,72)
Alys Thomas (58,56)
Freya Anderson (53,55)
3:59,38

Przypisy

edytuj
  1. a b Wyniki eliminacji. Omega Timing. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)]. (ang.).
  2. Wyniki finału. Omega Timing. [dostęp 2019-07-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-28)]. (ang.).