Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – jedna z dyscyplin rozgrywanych podczas igrzysk 21–22 sierpnia 2008 w Pekinie, w Chinach.

Pięciobój nowoczesny na Letnich Igrzyskach Olimpijskich
2008
Ilustracja
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
IO 2004 IO 2012
Data

21–22 sierpnia 2008

Liczba zawodników

72

Pierwotnie brązowy medal w konkurencji indywidualnej kobiet otrzymała Ukrainka Wiktoria Tereszczuk. W 2017 roku Tereszczuk została zdyskwalifikowana za doping. Próbka B potwierdziła, że w jej organizmie wykryto steryd anaboliczny turinabol. Brązowy medal przyznano Białorusince Anastasiji Samusiewicz[1].

Format zawodówEdytuj

Pięciobój nowoczesny składał się z pięciu konkurencji, z których wszystkie odbywały się w ciągu jednego dnia[2]:

  • Strzelectwo: Strzelanie z pistoletu pneumatycznego 4,5 mm (zawodnik musi oddać 20 strzałów, po jednym w każdą tarczę). Wynik oparty na liczbie celnych strzałów.
  • Szermierka: zawody w stylu round-robin, jednoprzyciskowa szpada. Wynik oparty na procentowym udziale wygranych.
  • Pływanie: 200 m stylem dowolnym. Wynik oparty na czasie.
  • Jeździectwo: zawody w skokach przez przeszkody. Punktacja oparta na karach za upadłe pręty, odmowy, upadki i przekroczenie limitu czasu.
  • Bieganie: bieg na 3 km. Starty są rozłożone na przemian (na podstawie punktów z pierwszych czterech konkurencji), wygrywa ten, kto jako pierwszy przekroczy linię mety.

Zawody strzeleckie i szermiercze odbyły się w China National Convention Centre, zawody pływackie rozegrano w Ying Tung Natatorium, a jeździectwo oraz bieganie na Beijing Olympic Sports Center Stadium.

MedaliściEdytuj

Konkurencja   Złoto   Srebro   Brąz
Mężczyźni (indywidualnie)   Andriej Mojsiejew   Edvinas Krungolcas   Andrejus Zadneprovskis
Kobiety (indywidualnie)   Lena Schöneborn   Heather Fell   Anastasija Samusiewicz

Klasyfikacja medalowaEdytuj

Miejsce Państwo       Łącznie
1   Niemcy 1 0 0 1
  Rosja 1 0 0 1
3   Litwa 0 1 1 2
4   Wielka Brytania 0 1 0 1
5   Białoruś 0 0 1 1

WynikiEdytuj

Mężczyźni (indywidualnie)Edytuj

Poz. Zawodnik Reprezentacja  
Wynik (pkt)[3]
 
Wygrane (pkt)[4]
 
Czas (pkt)[5]
 
Błędy (pkt)[6]
 
Czas (pkt)[7]
Ogółem[8]
  Andriej Mojsiejew   Rosja 186 (1168) 26 (1024) 2:02,55 (1332) 67,70 (1060) 9:48,75 (1048) 5632
  Edvinas Krungolcas   Litwa 185 (1156) 21 (904) 2:07,63 (1272) 70,89 (1144) 9:42,65 (1072) 5548
  Andrejus Zadneprovskis   Litwa 182 (1120) 15 (760) 2:02,27 (1336) 75,20 (1168) 9:25,00 (1140) 5524
4 Qian Zhenhua   Chiny 189 (1204) 26 (1024) 2:07,46 (1272) 70,18 (1032) 10:04,40 (984) 5516
5 Steffen Gebhardt   Niemcy 183 (1132) 18 (832) 2:06,84 (1280) 82,61 (1128) 9:33,97 (1108) 5480
6 Michal Michalík   Czechy 188 (1192) 16 (784) 2:08,37 (1260) 69,37 (1172) 9:47,25 (1052) 5460
7 Pawło Tymoszczenko   Ukraina 185 (1156) 22 (908) 2:09,20 (1252) 73,29 (1048) 9:42,61 (1072) 5436
8 Óscar Soto   Meksyk 171 (988) 20 (880) 2:10,60 (1236) 77,32 (1160) 9:21,95 (1156) 5420
9 Dmytro Kirpulanśkyj   Ukraina 184 (1144) 20 (880) 2:04,37 (1308) 71,16 (1088) 10:01,57 (996) 5416
10 Samuel Weale   Wielka Brytania 177 (1060) 18 (832) 2:02,87 (1328) 83,56 (1036) 9:21,18 (1156) 5412
11 Deniss Čerkovskis   Łotwa 184 (1144) 15 (760) 2:10,46 (1236) 71,75 (1088) 9:29,96 (1124) 5352
12 Dzmitryj Mielach   Białoruś 186 (1168) 11 (664) 2:03,03 (1324) 68,47 (1116) 9:41,97 (1076) 5348
13 Marcin Horbacz   Polska 185 (1156) 14 (736) 2:03,52 (1320) 65,46 (1088) 9:49,27 (1044) 5344
14 Nicola Benedetti   Włochy 183 (1132) 16 (784) 2:15,10 (1180) 69,15 (1056) 9:18,27 (1168) 5320
15 Yaniel Velazquez   Kuba 184 (1144) 18 (832) 2:16,38 (1164) 79,79 (1028) 9:29,55 (1124) 5292
16 Eric Walther   Niemcy 172 (1000) 20 (880) 2:00,84 (1352) 106,18 (892) 9:19,81 (1164) 5288
17 Andrea Valentini   Włochy 182 (1120) 18 (832) 2:11,70 (1220) 92,13 (972) 9:26,90 (1136) 5280
18 Sam Sacksen   Stany Zjednoczone 178 (1072) 14 (736) 2:08,99 (1256) 81,55 (1104) 9:34,25 (1104) 5272
19 Viktor Horváth   Węgry 187 (1180) 16 (784) 2:05,17 (1300) 90,55 (896) 9:33,95 (1108) 5268
20 Ilja Frołow   Rosja 178 (1072) 18 (832) 2:04,01 (1312) 86,35 (828) 9:18,00 (1224) 5212
21 Bartosz Majewski   Polska 176 (1048) 18 (832) 2:09,14 (1252) 112,29 (900) 9:17,61 (1180) 5204
22 Eli Bremer   Stany Zjednoczone 165 (916) 14 (736) 2:02,80 (1328) 68,82 (1060) 9:27,46 (1132) 5172
23 Jean Maxence Berrou   Francja 176 (1048) 10 (640) 2:04,52 (1308) 70,64 (1060) 9:21,00 (1116) 5172
24 Joshua Riker-Fox   Kanada 171 (988) 15 (760) 2:11,54 (1224) 80,36 (1092) 9:34,46 (1104) 5168
25 Nick Woodbridge   Wielka Brytania 160 (856) 14 (736) 1:55,96 (1412) 73,22 (1060) 10:00,90 (1000) 5064
26 Gábor Balogh   Węgry 179 (1084) 19 (856) 2:07,32 (1276) 113,65 (852) 10:15,01 (940) 5008
27 Cristián Bustos   Chile 178 (1072) 12 (688) 2:15,26 (1180) 78,42 (904) 9:29,57 (1124) 4968
28 Nam Dong-Hong   Korea Południowa 181 (1108) 15 (760) 2:05,28 (1300) 144,52 (540) 8:55,57 (1260) 4968
29 David Svoboda   Czechy 191 (1228) 24 (976) 2:05,40 (1296) DNF 9:24,35 (1144) 4828
30 Cao Zhongrong   Chiny 160 (856) 21 (904) 2:01,53 (1344) 134,96 (712) 9:58,70 (1008) 4824
31 Yoshihiro Murakami   Japonia 181 (1108) 12 (688) 2:10,74 (1232) 98,33 (980) 10:46,70 (776) 4784
32 Amro El-Geziry   Egipt 174 (1024) 15 (760) 1:55,86 (1412) 144,79 (484) 9:58,55 (1008) 4688
33 Lee Choon-Huan   Korea Południowa 176 (1048) 19 (856) 2:09,18 (1252) DNF 9:41,05 (1076) 4316
34 John Zakrzewski   Francja 168 (952) 19 (856) 2:04,23 (1312) DNF 10:04,15 (984) 4264
35 Jahor Łapo   Białoruś 178 (1072) 17 (808) 2:05,62 (1296) DNF 9:41,17 (1076) 4252
36 Jaime Lopez   Hiszpania 183 (1132) 17 (808) 2:07,02 (1276) DNF 10:05,80 (980) 4196

Kobiety (indywidualnie)Edytuj

Poz. Zawodniczka Reprezentacja  
Wynik (pkt)[9]
 
Wygrane (pkt)[10]
 
Czas (pkt)[11]
 
Błędy (pkt)[12]
 
Czas (pkt)[13]
Ogółem[14]
  Lena Schöneborn   Niemcy 177 (1060) 28 (1072) 2:16,91 (1280) 68,05 (1172) 10:28,82 (1208) 5792
  Heather Fell   Wielka Brytania 185 (1156) 20 (880) 2:12,77 (1328) 71,58 (1144) 10:19,28 (1244) 5752
  Anastasija Samusiewicz   Białoruś 187 (1180) 19 (856) 2:29,64 (1128) 67,60 (1172) 10:04,46 (1304) 5640
4 Chen Qian   Chiny 177 (1060) 20 (880) 2:18,58 (1260) 68,65 (1200) 10:27,41 (1212) 5612
5 Paulina Boenisz   Polska 183 (1132) 21 (904) 2:24,08 (1192) 83,27 (1096) 10:20,95 (1240) 5564
6 Katy Livingston   Wielka Brytania 178 (1072) 17 (808) 2:15,68 (1292) 67,28 (1172) 10:29,47 (1204) 5548
7 Aya Medany   Egipt 184 (1144) 22 (928) 2:15,69 (1292) 71,78 (1004) 10:36,05 (1176) 5544
8 Amélie Caze   Francja 177 (1060) 22 (928) 2:11,29 (1348) 72,83 (1116) 10:59,82 (1084) 5536
9 Xiu Xiu   Chiny 183 (1132) 19 (856) 2:17,17 (1276) 69,84 (1144) 11:06,31 (1056) 5464
10 Belinda Schreiber   Szwajcaria 188 (1192) 18 (832) 2:16,96 (1280) 66,82 (1172) 11:23,70 (988) 5464
11 Tatjana Mouratowa   Rosja 179 (1084) 22 (928) 2:22,98 (1208) 76,56 (1108) 10:49,35 (1124) 5452
12 Donata Rimšaitė   Litwa 175 (1036) 17 (808) 2:20,57 (1236) 67,38 (1088) 10:13,76 (1268) 5436
13 Claudia Corsini   Włochy 184 (1144) 14 (736) 2:19,22 (1252) 69,83 (1116) 10:40,01 (1160) 5408
14 Laura Asadauskaitė   Litwa 175 (1036) 12 (688) 2:21,76 (1220) 68,94 (1200) 10:18,95 (1248) 5392
15 Lucie Grolichová   Czechy 177 (1060) 23 (952) 2:19,78 (1244) 60,79 (1060) 11:06,47 (1056) 5372
16 Sylwia Czwojdzińska   Polska 174 (1024) 21 (904) 2:18,76 (1256) 83,30 (1040) 10:52,41 (1112) 5336
17 Yane Marques   Brazylia 185 (1156) 19 (856) 2:15,44 (1296) 85,86 (948) 11:01,61 (1076) 5332
18 Sheila Taormina   Stany Zjednoczone 173 (1012) 4 (496) 2:08,86 (1376) 71,54 (1200) 10:25,05 (1220) 5304
19 Zsuzsanna Vörös   Węgry 182 (1120) 15 (760) 2:16,96 (1280) 77,62 (1076) 11:04,30 (1064) 5300
20 Margaux Isaksen   Stany Zjednoczone 171 (988) 15 (760) 2:20,30 (1240) 71,59 (1144) 10:40,41 (1160) 5292
21 Hanna Arkhipenka   Białoruś 180 (1096) 16 (784) 2:27,06 (1156) 66,24 (1144) 10:53,23 (1108) 5288
22 Jeļena Rubļevska   Łotwa 181 (908) 27 (1048) 2:22,94 (1208) 74,64 (980) 10:49,35 (1124) 5268
23 Leila Gyenesei   Węgry 171 (988) 13 (712) 2:13,84 (1316) 67,13 (1172) 11:02,35 (1072) 5260
24 Jewdokija Grieczysznikowa   Rosja 178 (1072) 20 (880) 2:26,37 (1164) 70,17 (976) 10:43,65 (1148) 5240
25 Galina Dołguszyna   Kazachstan 176 (1048) 23 (952) 2:26,28 (1168) 69,21 (1144) 11:44,57 (904) 5216
26 Monica Pinette   Kanada 187 (1180) 11 (664) 2:29,95 (1124) 67,88 (1144) 11:00,45 (1080) 5192
27 Marlene Sánchez   Meksyk 186 (1168) 17 (808) 2:27,39 (1152) 92,47 (1020) 11:18,11 (1008) 5156
28 Eva Trautmann   Niemcy 168 (952) 9 (616) 2:17,17 (1276) 80,46 (1024) 10:40,25 (1160) 5028
29 Omnia Fakhry   Egipt 186 (1168) 17 (808) 2:15,72 (1292) 102,51 (776) 11:32,10 (952) 4996
30 Kara Grant   Kanada 178 (1072) 15 (760) 2:45,26 (940) 67,27 (1060) 10:44,45 (1144) 4976
31 Sara Bertoli   Włochy 174 (1024) 13 (712) 2:21,92 (1220) 107,07 (872) 10:48,46 (1128) 4956
32 Yun Cho-Rong   Korea Południowa 166 (928) 16 (784) 2:22,88 (1208) 71,57 (1060) 11:47,30 (892) 4872
33 Rita Sanz-Agero   Gwatemala 171 (988) 7 (568) 2:29,41 (1128) 68,38 (1116) 11:09,98 (1044) 4844
34 Angie Darby   Australia 164 (904) 12 (688) 2:35,59 (1056) 67,23 (1172) 11:21,96 (996) 4816
35 Łada Dżyjenbałanowa   Kazachstan 170 (976) 15 (760) 2:19,13 (1252) 142,90 (748) DNS 3736
DSQ Wiktoria Tereszczuk   Ukraina 178 (1072) 22 (928) 2:13,97 (1316) 70,10 (1088) 10:13,25 (1268) 5672

PrzypisyEdytuj

  1. Ukrainian pentathlon athlete stripped of 2008 bronze medal for doping (ang.). sportsnet.ca, 2017-03-01. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-11-22)].
  2. Modern Pentathlon > Inside This Sport (ang.). 2008.nbcolympics.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-14)].
  3. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Shooting (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  4. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Fencing (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  5. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Swimming (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  6. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Riding (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  7. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Running (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  8. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  9. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Men's Individual Shooting (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  10. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Individual Fencing (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  11. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Individual Swimming (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  12. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Individual Riding (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  13. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Individual Running (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].
  14. Modern Pentathlon at the 2008 Beijing Summer Games: Women's Individual (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2020-11-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-04-17)].

BibliografiaEdytuj