Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1964

Turniej olimpijski w piłce siatkowej rozegrany podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio był pierwszym w historii igrzysk olimpijskich zmaganiem w tej dyscyplinie sportu. Premierowa rywalizacja toczyła się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn wyłącznie w halowej odmianie siatkówki, a przystąpiło do niej 10 zespołów męskich i 6 drużyn żeńskich. Obydwa turnieje (męski i żeński) zostały przeprowadzone systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu), bez systemu pucharowego.

Volleyball icon.jpg
Volleyball icon.jpg

Drużyny uczestnicząceEdytuj

MężczyźniEdytuj

Impreza Data przeprowadzenia Gospodarz Zakwalifikowani
Gospodarz   Japonia   Japonia
Mistrzostwa Świata 13-26 października 1962   ZSRR   ZSRR
  Czechosłowacja
  Rumunia
Mistrzostwa Europy 21 października - 2 listopada 1963   Rumunia   Węgry
Igrzyska Panamerykańskie[1] grudzień 1963   Brazylia   Brazylia
  Stany Zjednoczone
Afrykański Turniej Kwalifikacyjny grudzień 1963   Zjednoczona Republika Arabska   Maroko[2]
Azjatycki Turniej Kwalifikacyjny 22-30 grudnia 1963   Indie   Korea Południowa
Turniej Kwalifikacyjny Europy Zachodniej styczeń 1964   Belgia   Holandia

KobietyEdytuj

Impreza Data przeprowadzenia Gospodarz Zakwalifikowane
Mistrzostwa Świata 13 - 25 października 1962   ZSRR   ZSRR
  Polska
Igrzyska Panamerykańskie 21 kwietnia - 3 maja 1963   Brazylia   Stany Zjednoczone
Mistrzostwa Azji 24 sierpnia - 4 września 1962   Indonezja   Korea Południowa
Mistrzostwa Europy 22 października - 2 listopada 1963   Rumunia   Rumunia
Gospodarz   Japonia   Japonia

MedaliściEdytuj

Konkurencja      
Siatkówka halowa mężczyźni   ZSRR
Jurij Cziesnokow
Jurij Wiengierowskij
Eduard Sibiriakow
Dmitrij Woskobojnikow
Waża Kaczarawa
Staņislavs Lugailo
Witalij Kowałenko
Jurij Pojarkow
Ivans Bugajenkovs
Nikołaj Burobin
Walerij Kałaczichin
Gieorgij Mondzolewski
  Czechosłowacja
Vaclav Smidl
Josef Sorm
Zdenek Huhmal
Josef Labuda
Josef Musil
Petr Kop
Milan Čuda
Karel Paulus
Bohumil Golián
Boris Perusic
Pavel Schenk
Ladislav Toman
  Japonia
Yutaka Demachi
Tsutomu Koyama
Sadatoshi Sugahara
Nachiro Ikeda
Yasutaka Sato
Toshiaki Kosedo
Tokihiko Higuchi
Masayuki Minami
Takeshi Tukotomi
Teruhisa Moriyami
Yūzō Nakamura
Katsutoshi Nekoda
kobiety   Japonia
Masae Kasai
Emiko Miyamoto
Kinuko Tanida
Yuriko Handa
Yoshiko Matsumura
Sata Isobe
Katsumi Matsumura
Yōko Shinozaki
Setsuko Sasaki
Yūko Fujimoto
Masako Kondō
Ayano Shibuki
  ZSRR
Antonina Ryżowa
Astra Biltauere
Ninel Łukanina
Ludmiła Bułdakowa
Nelli Abramowa
Tamara Tichonina
Walentina Kamieniok-Winogradowa
Inna Ryskal
Marita Katuszewa
Tatiana Roszczina
Walentina Miszak
Ludmila Guriejewa
  Polska
Krystyna Czajkowska
Józefa Ledwig
Maria Golimowska
Jadwiga Rutkowska
Danuta Kordaczuk
Krystyna Jakubowska
Jadwiga Marko-Książek
Maria Śliwka
Zofia Szcześniewska
Krystyna Krupa
Hanna Busz (rezerwowa)
Barbara Hermel-Niemczyk (rezerwowa)

Tabela medalowaEdytuj

Miejsce Państwo       Razem
1.   ZSRR 1 1 0 2
2.   Japonia 1 0 1 2
3.   Czechosłowacja 0 1 0 1
4.   Polska 0 0 1 1

PrzypisyEdytuj

  1. Awans na igrzyska uzyskała najlepsza reprezentacja z konfederacji NORCECA oraz CSV.
  2. Maroko wycofało się, a jego miejsce zajęła Bułgaria.