Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008

Polskę na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 reprezentowało 263 sportowców. 9 lipca 2008 roku Polski Komitet Olimpijski zatwierdził kadrę narodową. W późniejszym terminie (17-19 lipca) ogłoszono ostateczne składy drużyn siatkarek, siatkarzy i piłkarzy ręcznych. Dodatkowo zdecydowano, że dziesięcioro lekkoatletów, którzy z różnych względów nie wypełnili minimów uprawniających ich do startu w Igrzyskach, otrzyma na to czas do 31 lipca[1]. Ostatecznie Polska wysłała ekipę narodową liczącą 263 zawodniczek i zawodników (160 mężczyzn i 103 kobiety). Chorążym ekipy został kajakarz Marek Twardowski, funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełnił Kajetan Broniewski. Polska uczestniczyła w letnich igrzyskach olimpijskich po raz 19.

Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008
Polska
Kod MKOl

POL

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2008
Pekin
Chorąży

Marek Twardowski

Liczba zawodników

263 w 165 konkurencjach w 22 dyscyplinach

Medale
Pozycja: 16.
Złoto
4
Srebro
5
Brąz
2
Razem
11
Występy Polaków na Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008
Sportowcy Lp. złoto srebro brąz 4 m. 5 m. 6 m. 7 m. 8 m. Punkty
263 16. 4 5 2 4 14 11 10 10 218
Czwórka podwójna mężczyzn: złoci medaliści

Zdobyte medaleEdytuj

Medale według dni
Dzień Data        
Dzień 0 08.08
Dzień 1 09.08 0 0 0 0
Dzień 2 10.08 0 0 0 0
Dzień 3 11.08 0 0 0 0
Dzień 4 12.08 0 0 0 0
Dzień 5 13.08 0 0 0 0
Dzień 6 14.08 0 0 0 0
Dzień 7 15.08 1 1 0 2
Dzień 8 16.08 0 0 0 0
Dzień 9 17.08[2] 2 1 1 4
Dzień 10 18.08[3] 1 0 1 2
Dzień 11 19.08 0 1 0 1
Dzień 12 20.08 0 0 0 0
Dzień 13 21.08 0 0 0 0
Dzień 14 22.08 0 0 0 0
Dzień 15 23.08 0 2 0 2
Dzień 16 24.08 0 0 0 0
Medal Zawodnik Dyscyplina Konkurencja Rezultat Data
  Złoto Tomasz Majewski   Lekkoatletyka pchnięcie kulą 21,51 15 sierpnia
  Złoto Michał Jeliński
Marek Kolbowicz
Adam Korol
Konrad Wasielewski
  Wioślarstwo czwórka podwójna 5:41,33 17 sierpnia
  Złoto Szymon Kołecki   Podnoszenie ciężarów waga lekkociężka 403,0 17 sierpnia
  Złoto Leszek Blanik   Gimnastyka skok przez konia 16,537 18 sierpnia
  Srebro Robert Andrzejuk
Tomasz Motyka
Adam Wiercioch
Radosław Zawrotniak
  Szermierka szpada drużynowo 29:45 15 sierpnia
  Srebro Miłosz Bernatajtys
Bartłomiej Pawełczak
Łukasz Pawłowski
Paweł Rańda
  Wioślarstwo czwórka bez sternika wagi lekkiej 5:49,39 17 sierpnia
  Srebro Piotr Małachowski   Lekkoatletyka rzut dyskiem 67,82 19 sierpnia
  Srebro Maja Włoszczowska   Kolarstwo cross-country 1:45:52 23 sierpnia
  Srebro Aneta Konieczna
Beata Mikołajczyk
  Kajakarstwo dwójka 500 m 1:42,092 23 sierpnia
  Brąz Agnieszka Wieszczek   Zapasy styl wolny, waga ciężka 2:0 17 sierpnia
  Brąz Marcin Dołęga   Podnoszenie ciężarów waga ciężka 420,0 18 sierpnia

Indywidualna klasyfikacja medalowaEdytuj

Lp. Zawodnik        
1 Tomasz Majewski
(pchnięcie kulą)
1 0 0 1
1 Konrad Wasielewski
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Marek Kolbowicz
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Michał Jeliński
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Adam Korol
(wioślarstwo)
1 0 0 1
1 Leszek Blanik
(gimastyka)
1 0 0 1
1 Szymon Kołecki
(podnoszenie ciężarów)
1 0 0 1
2 Tomasz Motyka
(szermierka)
0 1 0 1
2 Adam Wiercioch
(szermierka)
0 1 0 1
2 Radosław Zawrotniak
(szermierka)
0 1 0 1
2 Robert Andrzejuk
(szermierka)
0 1 0 1
2 Łukasz Pawłowski
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Bartłomiej Pawełczak
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Miłosz Bernatajtys
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Paweł Rańda
(wioślarstwo)
0 1 0 1
2 Piotr Małachowski
(rzut dyskiem)
0 1 0 1
2 Maja Włoszczowska
(kolarstwo)
0 1 0 1
2 Aneta Konieczna
(kajakarstwo)
0 1 0 1
2 Beata Mikołajczyk
(kajakarstwo)
0 1 0 1
3 Agnieszka Wieszczek
(zapasy)
0 0 1 1
3 Marcin Dołęga
(podnoszenie ciężarów)
0 0 1 1

ReprezentanciEdytuj

  BadmintonEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

Gra mieszana

  BoksEdytuj

Mężczyźni

  GimnastykaEdytuj

Kobiety

  • Joanna Mitrosz – gimnastyka artystyczna: wielobój, zajęła 16. miejsce
  • Marta Pihan – gimnastyka sportowa: wielobój, zajęła 46. miejsce

Mężczyźni

  JeździectwoEdytuj

Mężczyźni

  JudoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  KajakarstwoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  KolarstwoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  • Przemysław Niemiec – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 16. miejsce; jazda indywidualna na czas. zajął 34 miejsce
  • Jacek Morajko – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 55. miejsce
  • Tomasz Marczyński – kolarstwo szosowe: wyścig ze startu wspólnego, zajął 84. miejsce
  • Marek Galiński – kolarstwo górskie: cross country – zajął 13. miejsce
  • Kamil Kuczyński – kolarstwo torowe: keirin, zajął 11. miejsce
  • Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint indywidualny – odpadł w repasażach, sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Rafał Ratajczyk – kolarstwo torowe: wyścig punktowy, zajął 11. miejsce z 10 pkt
  • Maciej Bielecki, Kamil Kuczyński, Łukasz Kwiatkowski – kolarstwo torowe: sprint drużynowy, odpadli w eliminacjach (13. czas)

  LekkoatletykaEdytuj

Mężczyźni

Kobiety

  ŁucznictwoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  • Jacek Proć – odpadł w 1/8 finału, sklasyfikowany ostatecznie na 12. miejsce, w pierwszej rundzie ustanowił rekord olimpijski (116 pkt)
  • Rafał Dobrowolski – indywidualnie – odpadł w 1/8 finału (14. wynik)
  • Piotr Piątek – indywidualnie, odpadł w 1/32 finału
  • drużyna (Dobrowolski, Piątek, Proć) odpadła w ćwierćfinale i została sklasyfikowana na 5. miejscu

  Pięciobój nowoczesnyEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  Piłka ręcznaEdytuj

Mężczyźni

  Piłka siatkowaEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  pływanieEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  Podnoszenie ciężarówEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  • Krzysztof Szramiak – 77 kg – zajął 8. miejsce
  • Bartłomiej Bonk – 94 kg – nie został sklasyfikowany (zajął 8. miejsce w rwaniu, nie zaliczył żadnej próby w podrzucie)
  • Szymon Kołecki – 94 kg –   złoty medal (po dyskwalifikacji Kazacha za doping)
  • Marcin Dołęga – 105 kg –   brązowy medal (po dyskwalifikacji Rosjanina za doping)
  • Robert Dołęga – 105 kg – zajął 7. miejsce (po dyskwalifikacjach Rosjanina i Ukraińca za doping)
  • Grzegorz Kleszcz – 105+ kg – zajął 7. miejsce

  StrzelectwoEdytuj

Kobiety

  • Mirosława Sagun-Lewandowska – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 22, miejsce;pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 5. miejsce
  • Sławomira Szpek – pistolet sportowy (psp 30+30), zajęła 36. miejsce; pistolet pneumatyczny (ppn 40), zajęła 30. miejsce
  • Sylwia Bogacka – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 10. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 8. miejsce
  • Agnieszka Staroń – karabinek sportowy (ksp 3x20), zajęła 11. miejsce; karabin pneumatyczny (kpn 40), zajęła 25. miejsce

Mężczyźni

  • Wojciech Knapik – pistolet pneumatyczny (ppn 60), zajął 23. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej); pistolet dowolny (pdw 60), zajął 38. miejsce (po dyskwalifikacji reprezentanta Korei Północnej)
  • Robert Kraskowski – karabin dowolny 3 pozycje (kdw 3x40) zajął 33. miejsce, karabin pneumatyczny (kpn 60), zajął 33. miejsce; karabin dowolny leżąc (kdw 60), zajął 25. miejsce

  SzermierkaEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  TenisEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  Tenis stołowyEdytuj

Kobiety

  • Li Qian – indywidualnie – odpadła w II rundzie (w I miała wolny los)
  • Xu Jie – indywidualnie – odpadła w I rundzie
  • drużyna: Li Qian, Xu Jie, Natalia Partyka – odpadły w eliminacjach

Mężczyźni

  TriathlonEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  WioślarstwoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  ZapasyEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

  • Julian Kwit – styl klasyczny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 13. miejscu
  • Artur Michalkiewicz – styl klasyczny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Marek Mikulski – styl klasyczny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu
  • Krystian Brzozowski – styl wolny: 74 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Radosław Horbik – styl wolny: 84 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 16. miejscu
  • Mateusz Gucman – styl wolny: 96 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 17. miejscu
  • Bartłomiej Bartnicki – styl wolny: 120 kg, odpadł w 1. rundzie, został sklasyfikowany na 12. miejscu

  ŻeglarstwoEdytuj

Kobiety

Mężczyźni

Zobacz teżEdytuj

PrzypisyEdytuj

  1. web.archive.org: Onet.pl Sport – PKOl zatwierdził skład reprezentacji Polski na IO w Pekinie. [dostęp 2010-04-30]. (pol.).
  2. Pierwotnie dorobek medalowy z tego dnia wynosił 1-2-1. 25 listopada 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdyskwalifikował Ilję Iljina, zwycięzcę w podnoszeniu ciężarów w wadze lekkociężkiej. W wyniku zmian w tabeli wyników, złotym medalistą został Szymon Kołecki.
  3. Pierwotnie dorobek medalowy z tego dnia wynosił 1-0-0. 17 listopada 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdyskwalifikował Dmitrija Łapikowa, trzeciego zawodnika w podnoszeniu ciężarów w wadze ciężkiej. W wyniku zmian w tabeli wyników, brązowym medalistą został Marcin Dołęga.
  4. Belarusian hammer throwers stripped of medals. tsn.ca. [dostęp 2010-01-08]. (ang.).

BibliografiaEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj