Puchar Świata w Kolarstwie Górskim 2006

Puchar Świata w kolarstwie górskim w sezonie 2006 to 16. edycja tej imprezy. Organizowany przez UCI, obejmował cztery konkurencje: cross-country, zjazd, four-cross i maraton. Rozegrano po sześć zawodów w cross-country, downhillu i four-crossie oraz cztery w maratonie. Pierwsze zawody odbyły się 1 kwietnia na Curaçao w Antylach Holenderskich, a ostatnie 10 września 2006 roku w austriackim Schladming.

Puchar Świata w Kolarstwie Górskim 2006
2005 2007
ilustracja
Zwycięzcy
Cross-country (mężczyzn) Francja Julien Absalon
Downhill (mężczyzn) Wielka Brytania Steve Peat
Four-Cross (mężczyzn) Czechy Michal Prokop
Maraton (mężczyzn) Kolumbia Héctor Páez
Cross-country (kobiet) Norwegia Gunn-Rita Dahle
Downhill (kobiet) Wielka Brytania Tracy Moseley
Four-Cross (kobiet) Stany Zjednoczone Jill Kintner
Maraton (kobiet) Finlandia Pia Sundstedt

Pucharu Świata w cross-country bronili: Norweżka Gunn-Rita Dahle wśród kobiet oraz Szwajcar Christoph Sauser wśród mężczyzn, w downhillu: Francuzka Sabrina Jonnier wśród kobiet oraz Greg Minnaar z RPA wśród mężczyzn, w four-crossie: Amerykanka Jill Kintner wśród kobiet oraz jej rodak Brian Lopes wśród mężczyzn, a w maratonie Szwajcarka Daniela Louis wśród kobiet oraz Włoch Mauro Bettin wśród mężczyzn.

W tym sezonie w cross-country triumfowali: Francuz Julien Absalon wśród mężczyzn oraz ponownie Gunn-Rita Dahle wśród kobiet, w downhillu najlepsi byli: Brytyjka Tracy Moseley wśród kobiet oraz jej rodak Steve Peat wśród mężczyzn, w fourcrossie zwyciężyli: Czech Michal Prokop wśród mężczyzn oraz ponownie Jill Kintner wśród kobiet, a w maratonie Finka Pia Sundstedt wśród kobiet oraz Kolumbijczyk Héctor Páez wśród mężczyzn.

WynikiEdytuj

Cross-countryEdytuj

Data Miejsce Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
24 kwietnia 2006   Curaçao       Bart Brentjens       Gunn-Rita Dahle
      Julien Absalon       Sabine Spitz
      Liam Killeen       Margarita Fullana
14 maja 2006   Madryt       Julien Absalon       Gunn-Rita Dahle
      Christoph Sauser       Margarita Fullana
      Ralph Näf       Irina Kalentjewa
22 maja 2006   Spa-Francorchamps       Julien Absalon       Gunn-Rita Dahle
      José Antonio Hermida       Irina Kalentjewa
      Ralph Näf       Marie-Hélène Prémont
27 maja 2006   Fort William       Julien Absalon       Nina Göhl
      José Antonio Hermida       Marie-Hélène Prémont
      Florian Vogel       Irina Kalentjewa
26 czerwca 2006   Mont-Sainte-Anne       Christoph Sauser       Marie-Hélène Prémont
      Liam Killeen       Gunn-Rita Dahle
      Julien Absalon       Sabine Spitz
9 września 2006   Schladming       Christoph Sauser       Marie-Hélène Prémont
      Florian Vogel       Gunn-Rita Dahle
      Ralph Näf       Irina Kalentjewa
Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
Klasyfikacja końcowa Puchar Świata XC       Julien Absalon       Gunn-Rita Dahle
      Christoph Sauser       Marie-Hélène Prémont
      José Antonio Hermida       Sabine Spitz

DownhillEdytuj

Data Miejsce Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
7 maja 2006   Vigo       Michael Hannah       Tracy Moseley
      Nathan Rennie       Sabrina Jonnier
      Steve Peat       Emmeline Ragot
28 maja 2006   Fort William       Samuel Hill       Tracy Moseley
      Cédric Gracia       Rachel Atherton
      Greg Minnaar       Sabrina Jonnier
4 czerwca 2006   Willingen       Steve Peat       Tracy Moseley
      Greg Minnaar       Sabrina Jonnier
      Gee Atherton       Rachel Atherton
24 czerwca 2006   Mont-Sainte-Anne       Chris Kovarik       Sabrina Jonnier
      Greg Minnaar       Tracy Moseley
      Samuel Hill       Marielle Saner
1 lipca 2006   Balneário Camboriú       Matti Lehikoinen       Rachel Atherton
      Steve Peat       Sabrina Jonnier
      Michael Hannah       Tracy Moseley
10 września 2006   Schladming       Samuel Hill       Sabrina Jonnier
      Nathan Rennie       Emmeline Ragot
      Greg Minnaar       Tracy Moseley
Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
Klasyfikacja końcowa Puchar Świata DH       Steve Peat       Tracy Moseley
      Samuel Hill       Sabrina Jonnier
      Greg Minnaar       Rachel Atherton

Four-crossEdytuj

Data Miejsce Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
6 maja 2006   Vigo       Michal Prokop       Jill Kintner
      Roger Rinderknecht       Sabrina Jonnier
      Kamil Tatarkovič       Anneke Beerten
27 maja 2006   Fort William       Michal Prokop       Jill Kintner
      Brian Lopes       Jana Horáková
      Chris Kovarik       Tara Llanes
3 czerwca 2006   Willingen       Jared Graves       Jill Kintner
      Joost Wichman       Katrina Miller
      Roger Rinderknecht       Tara Llanes
24 czerwca 2006   Mont-Sainte-Anne       Michal Prokop       Katrina Miller
      Jurg Meijer       Tara Llanes
      Roger Rinderknecht       Anneke Beerten
1 lipca 2006   Balneário Camboriú       Michal Prokop       Jill Kintner
      Jared Graves       Katrina Miller
      Chris Powell       Tara Llanes
9 września 2006   Schladming       Kamil Tatarkovič       Fionn Griffiths
      Joost Wichman       Tara Llanes
      Rudiger Jahnel       Joey Gough
Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
Klasyfikacja końcowa Puchar Świata 4X       Michal Prokop       Jill Kintner
      Jared Graves       Katrina Miller
      Kamil Tatarkovič       Tara Llanes

MaratonEdytuj

Data Miejsce Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
6 maja 2006   Nausa       Héctor Páez       Daniela Louis
      Alban Lakata       Pia Sundstedt
      Thomas Dietsch       Anna Enocsson
17 czerwca 2006   Mont-Sainte-Anne       Alban Lakata       Pia Sundstedt
      Peter Riis Andersen       Anna Enocsson
      Héctor Páez       Esther Süss
9 lipca 2006   Niederdorf       Héctor Páez       Esther Süss
      Yader Zoli       Daniela Louis
      Mirko Pirazzoli       Pia Sundstedt
29 lipca 2006   Val Thorens       Kashi Leuchs       Pia Sundstedt
      Roland Stauder       Elena Giacomuzzi
      Frederic Frech       Dolores Rupp
Podium (mężczyźni) Podium (kobiety)
Klasyfikacja końcowa Puchar Świata MA       Héctor Páez       Pia Sundstedt
      Thomas Dietsch       Esther Süss
      Roland Stauder       Elena Giacomuzzi

KlasyfikacjeEdytuj

MężczyźniEdytuj

CROSS-COUNTRY
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Julien Absalon 1205
2.   Christoph Sauser 1080
3.   José Antonio Hermida 960
4.   Bart Brentjens 800
5.   Florian Vogel 713
6.   Liam Killeen 652
7.   Roel Paulissen 648
8.   Ralph Näf 610
9.   Nino Schurter 481
10.   Michael Weiss 410
DOWNHILL
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Steve Peat 974
2.   Samuel Hill 936
3.   Greg Minnaar 890
4.   Nathan Rennie 809
5.   Gee Atherton 758
6.   Matti Lehikoinen 695
7.   Scott Beaumont 691
8.   Michael Hannah 662
9.   Chris Kovarik 623
10.   Cédric Gracia 614
FOUR-CROSS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Michal Prokop 1240
2.   Jared Graves 680
3.   Kamil Tatarkovič 620
3.   Roger Rinderknecht 620
5.   Joost Wichman 555
6.   Chris Powell 380
7.   Gee Atherton 360
8.   Cédric Gracia 330
9.   Jurg Meijer 300
10.   Dan Atherton 210
MARATON
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Héctor Páez 780
2.   Thomas Dietsch 590
3.   Roland Stauder 570
4.   Alban Lakata 504
5.   Kashi Leuchs 381
6.   Ivan Rybárik 378
7.   Mauro Bettin 290
8.   Daniel Gathoff 266
9.   Massimo De Bertolis 222
10.   Dario Acquaroli 215

KobietyEdytuj

CROSS-COUNTRY
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Gunn-Rita Dahle 1300
2.   Marie-Hélène Prémont 1105
3.   Sabine Spitz 900
4.   Irina Kalentjewa 896
5.   Margarita Fullana 700
6.   Nina Göhl 685
7.   Lene Byberg 596
8.   Mary McConneloug 577
9.   Ren Chengyuan 560
10.   Maja Włoszczowska 545
DOWNHILL
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Tracy Moseley 1263
2.   Sabrina Jonnier 1205
3.   Rachel Atherton 1020
4.   Emmeline Ragot 907
5.   Helen Gaskell 674
6.   Céline Gros 658
7.   Marielle Saner 525
8.   Bernardita Pizarro 487
9.   Fionn Griffiths 485
10.   Mio Suemasa 397
FOUR-CROSS
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Jill Kintner 1060
2.   Katrina Miller 630
3.   Tara Llanes 600
4.   Anneke Beerten 410
5.   Melissa Buhl 320
5.   Fionn Griffiths 320
7.   Joey Gough 230
8.   Jana Horáková 210
9.   Sabrina Jonnier 190
10.   Anita Molcik 180
MARATON
Lp. Zawodnik Punkty
1.   Pia Sundstedt 860
2.   Esther Süss 710
3.   Elena Giacomuzzi 630
4.   Daniela Louis 570
5.   Andrea Kuster 380
6.   Anna Enocsson 360
6.   Marg Fedyna 360
8.   Alexandra Hober 280
9.   Fabienne Heinzmann 210
10.   Elizabeth Scalia 200

Linki zewnętrzneEdytuj