Otwórz menu główne

Puchar Świata w biathlonie 1998/1999

Puchar Świata w biathlonie 1998/1999 jest 22 sezonem w historii tej dyscypliny sportu. Pierwsze zawody odbyły się 11 grudnia 1998 r. w austriackim Hochfilzen, zaś sezon zakończył się 14 marca 1999 w norweskim Holmenkollen. Najważniejszą imprezą sezonu były mistrzostwa świata w Kontiolahti.

Puchar Świata w biathlonie 1998/1999
1997/1998 1999/2000
Data 11 grudnia 1998 – 14 marca 1999
Miejsce rozpoczęcia Austria Hochfilzen
Miejsce zakończenia Norwegia Holmenkollen
Zwycięzcy
Generalna Niemcy Sven Fischer

Szwecja Magdalena Forsberg
Sprint Niemcy Sven Fischer

Szwecja Magdalena Forsberg
Bieg indywidualny Rosja Pawieł Rostowcew

Niemcy Uschi Disl
Bieg pościgowy Francja Raphaël Poirée

Ukraina Ołena Zubryłowa
Bieg masowy Niemcy Sven Fischer

Ukraina Ołena Zubryłowa
Sztafeta  Niemcy

 Niemcy
Puchar Narodów
Puchar Narodów  Niemcy

 Niemcy

Klasyfikację generalna pań po raz trzeci w karierze wygrała Szwedka Magdalena Forsberg, która zgromadziła 478 punktów. Druga w klasyfikacji Ukrainka Ołena Zubryłowa zdobyła 467 punkty, a trzecia Niemka Uschi Disl 420. Forsberg triumfowała również w klasyfikacji sprintu. Bieg indywidualny wygrała Uschi Disl, a w biegu pościgowym i masowym Ołena Zubryłowa. W sztafecie i w Pucharze Narodów najlepsze były Niemki.

Wśród panów zwycięstwo odniósł Sven Fischer. Niemiec zgromadził 443 punkty i wyprzedził drugiego w klasyfikacji Norwega Ole Einar Bjørndalena o 46 punkty, oraz o 53 swojego rodaka Franka Lucka. Fischer wygrał także klasyfikację sprintu i biegu masowego. W biegu indywidualnym najlepszy okazał się Rosjanin Pawieł Rostowcew. W biegu pościgowym zwyciężył Raphaël Poirée. W sztafecie oraz w Pucharze Narodów najlepsi byli Niemcy.

KalendarzEdytuj

MężczyźniEdytuj

WynikiEdytuj

1.   Hochfilzen, 11.12.1998 – 13.12.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 grudnia 1998 Sprint (10 km)   Ole Einar Bjørndalen   Raphaël Poirée   Pawieł Rostowcew
12 grudnia 1998 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Raphaël Poirée   Ole Einar Bjørndalen   Sven Fischer
13 grudnia 1998 Bieg indywidualny (20 km)   Aleh Ryżenkau   Ole Einar Bjørndalen   Ivan Masařík
2.   Osrblie, 16.12.1998 – 20.12.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 grudnia 1998 Bieg indywidualny (20 km)   Pawieł Rostowcew   Vesa Hietalahti   René Cattarinussi
18 grudnia 1998 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
  Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Іwan Piestieriew
Wadim Saszurin
Aleh Ryżenkau
  Norwegia
Halvard Hanevold
Egil Gjelland
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
19 grudnia 1998 Sprint (10 km)   Sven Fischer   Oļegs Maļuhins   Raphaël Poirée
20 grudnia 1998 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Sven Fischer   Raphaël Poirée   Pawieł Rostowcew
3.   Oberhof, 8.01.1999 – 10.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
8 stycznia 1999 Sprint (10 km)   Władimir Draczow   Ole Einar Bjørndalen   Ricco Groß
9 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Ole Einar Bjørndalen   Ricco Groß   Frank Luck
10 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
  Rosja
Siergiej Rożkow
Władimir Draczow
Wiaczesław Kunajew
Wiktor Majgurow
  Norwegia
Egil Gjelland
Sylfest Glimsdal
Frode Andresen
Halvard Hanevold
4.   Ruhpolding, 13.01.1999 – 17.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 stycznia 1999 Bieg masowy (15 km)   Raphaël Poirée   Frank Luck   Siergiej Rożkow
14 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
  Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczow
Siergiej Rożkow
Pawieł Rostowcew
  Finlandia
Ville Räikkönen
Vesa Hietalahti
Mikko Uusipaikka
Paavo Puurunen
16 stycznia 1999 Sprint (10 km)   Alaksiej Ajdarau   Sylfest Glimsdal   Fredrik Kuoppa
17 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Raphaël Poirée   Ricco Groß   Sven Fischer
5.   Anterselva, 22.01.1999 – 24.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
22 stycznia 1999 Sprint (10 km)   René Cattarinussi   Frank Luck   Ricco Groß
23 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Ole Einar Bjørndalen   Carsten Heymann   Halvard Hanevold
24 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Niemcy
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
Frank Luck
  Włochy
René Cattarinussi
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Pieralberto Carrara
  Norwegia
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
Mistrzostwa świata   Lahti, 12.02.1999 - 14.02.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 lutego 1999 Sprint (10 km)   Frank Luck   Patrick Favre   Frode Andresen
13 lutego 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Ricco Groß   Frank Luck   Sven Fischer
14 lutego 1999 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Białoruś
Alaksiej Ajdarau
Petr Iwaszko
Wadim Saszurin
Aleh Ryżenkau
  Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczow
Siergiej Rożkow
Pawieł Rostowcew
  Norwegia
Halvard Hanevold
Dag Bjørndalen
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
6.   Lake Placid, 26.02.1999 - 28.02.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
26 marca 1999 Sprint (10 km)   Sven Fischer   René Cattarinussi   Jan Wüstenfeld
27 marca 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Raphaël Poirée   Peter Sendel   Sven Fischer
28 marca 1999 Sztafeta (4 × 7,5 km)   Rosja
Wiktor Majgurow
Władimir Draczow
Siergiej Rożkow
Pawieł Rostowcew
  Niemcy
Frank Luck
Ricco Groß
Peter Sendel
Sven Fischer
  Norwegia
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Sylfest Glimsdal
Halvard Hanevold
7.   Valcartier, 4.03.1999 - 6.03.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
4 marca 1999 Sprint (10 km)   Oļegs Maļuhins   Ole Einar Bjørndalen   Frode Andresen
6 marca 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Frode Andresen   Halvard Hanevold   Sven Fischer
8.   Holmenkollen, 11.03.1999 - 14.03.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 marca 1999 Bieg indywidualny (20 km)   Sven Fischer   Ricco Groß   Wadim Saszurin
12 marca 1999 Sprint (10 km)   Halvard Hanevold   Sven Fischer   Andrij Deryzemla
13 marca 1999 Bieg masowy (15 km)   Sven Fischer   Władimir Draczow   Ole Einar Bjørndalen
14 marca 1999 Bieg na dochodzenie (12,5 km)   Frank Luck   Raphaël Poirée   Ricco Groß

KlasyfikacjeEdytuj

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Sven Fischer 443
2   Ole Einar Bjørndalen 397
3   Frank Luck 390
4   Ricco Groß 367
5   Raphaël Poirée 365
6   Pawieł Rostowcew 330
7   Halvard Hanevold 322
8   Wadim Saszurin 303
9   Peter Sendel 291
10   René Cattarinussi 290
Miejsce Zawodnik Punkty
11   Frode Andresen 260
12   Alaksiej Ajdarau 238
13   Władimir Draczow 237
14   Aleh Ryżenkau 218
15   Vesa Hietalahti 192
16   Oļegs Maļuhins 191
17   Ludwig Gredler 178
18   Sylfest Glimsdal 173
19   Siergiej Rożkow 168
20   Wolfgang Perner 159

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Klasyfikacja biegu pościgowego

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Pawieł Rostowcew 62
2   Sven Fischer 62
3   Aleh Ryżenkau 61
4   Ole Einar Bjørndalen 48
5   Vesa Hietalahti 43
6   René Cattarinussi 42
7   Siergiej Rożkow 39
8   Ivan Masařík 37
9   Frank Luck 37
10   Ricco Groß 35
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Sven Fischer 170
2   Frank Luck 161
3   Halvard Hanevold 151
4   Ricco Groß 137
5   Frode Andresen 133
6   Ole Einar Bjørndalen 130
7   Wadim Saszurin 128
8   Pawieł Rostowcew 123
9   Oļegs Maļuhins 113
10   René Cattarinussi 112
Miejsce Zawodnik Punkty
1   Raphaël Poirée 185
2   Sven Fischer 184
3   Ole Einar Bjørndalen 174
4   Frank Luck 174
5   Ricco Groß 168
6   Pawieł Rostowcew 140
7   Halvard Hanevold 136
8   Peter Sendel 135
9   Wadim Saszurin 135
10   René Cattarinussi 120

Klasyfikacja biegu masowego

Klasyfikacja sztafet

Puchar narodów

Miejsce Zawodnik Punkty
1   Sven Fischer 48
2   Raphaël Poirée 47
3   Ole Einar Bjørndalen 45
4   Władimir Draczow 41
5   Ricco Groß 38
6   Frank Luck 32
7   Dag Bjørndalen 27
8   Peter Sendel 26
9   Siergiej Rożkow 24
10   Frode Andresen 24
Miejsce Reprezentacja Punkty
1   Niemcy 146
2   Rosja 129
3   Norwegia 120
4   Białoruś 115
5   Finlandia 104
6   Francja 102
7   Słowenia 96
8   Włochy 93
9   Polska 83
10   Łotwa 77
Miejsce Reprezentacja Punkty
1   Niemcy 3626
2   Norwegia 3505
3   Rosja 3474
4   Białoruś 3361
5   Włochy 3237
6   Austria 3166
7   Francja 3095
8   Finlandia 3098
9   Łotwa 2997
10   Czechy 2771

KobietyEdytuj

WynikiEdytuj

1.   Hochfilzen, 11.12.1998 – 13.12.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 grudnia 1998 Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg   Corinne Niogret   Galina Kuklewa
12 grudnia 1998 Bieg na dochodzenie (10 km)   Magdalena Forsberg   Corinne Niogret   Simone Greiner-Petter-Memm
13 grudnia 1998 Bieg indywidualny (15 km)   Uschi Disl   Magdalena Forsberg   Corinne Niogret
2.   Osrblie, 16.12.1998 – 20.12.1998
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
16 grudnia 1998 Bieg indywidualny (15 km)   Uschi Disl   Albina Achatowa   Magdalena Forsberg
18 grudnia 1998 Sztafeta (4 × 6 km)   Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Martina Zellner
  Białoruś
Iryna Tananajko
Swiatłana Paramyhina
Natalla Murszczakina
Natalia Ryżenkowa
  Rosja
Anna Wołkowa
Galina Kuklewa
Olga Romaśko
Albina Achatowa
19 grudnia 1998 Sprint (7,5 km)   Simone Greiner-Petter-Memm   Uschi Disl   Liv Grete Skjelbreid
20 grudnia 1998 Bieg na dochodzenie (10 km)   Uschi Disl   Simone Greiner-Petter-Memm   Katrin Apel
3.   Oberhof, 8.01.1999 – 10.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
8 stycznia 1999 Sprint (7,5 km)   Liv Grete Skjelbreid   Ołena Zubryłowa   Nadieżda Tałanowa
9 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Liv Grete Skjelbreid   Ołena Zubryłowa   Magdalena Forsberg
10 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 6 km)   Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Andrea Henkel
Martina Zellner
  Rosja
Anna Wołkowa
Olga Romaśko
Albina Achatowa
Nadieżda Tałanowa
  Francja
Delphyne Burlet
Emmanuelle Claret
Anne Briand
Corinne Niogret
4.   Ruhpolding, 13.01.1999 – 17.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
13 stycznia 1999 Bieg masowy (12,5 km)   Uschi Disl   Ołena Zubryłowa   Corinne Niogret
14 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 6 km)   Ukraina
Ołena Zubryłowa
Ołena Petrowa
Nina Łemesz
Tetiana Wodopjanowa
  Niemcy
Uschi Disl
Katrin Apel
Simone Greiner-Petter-Memm
Martina Zellner
  Rosja
Anna Wołkowa
Nadieżda Tałanowa
Swietłana Iszmuratowa
Olga Romaśko
16 stycznia 1999 Sprint (7,5 km)   Ołena Zubryłowa   Corinne Niogret   Gro Marit Istad
17 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Ołena Zubryłowa   Corinne Niogret   Magdalena Forsberg
5.   Anterselva, 22.01.1999 – 24.01.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
22 stycznia 1999 Sprint (7,5 km)   Corinne Niogret   Magdalena Forsberg   Ołena Petrowa
23 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Corinne Niogret   Magdalena Forsberg   Ołena Petrowa
24 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 6 km)   Rosja
Albina Achatowa
Anna Wołkowa
Swietłana Iszmuratowa
Galina Kuklewa
  Niemcy
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Katja Beer
  Francja
Florence Baverel
Christelle Gros
Emmanuelle Claret
Corinne Niogret
Mistrzostwa świata   Lahti, 12.02.1999 - 14.02.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
12 stycznia 1999 Sprint (7,5 km)   Martina Zellner   Magdalena Forsberg   Ołena Zubryłowa
13 stycznia 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Ołena Zubryłowa   Martina Schwarzbacherová   Martina Zellner
14 stycznia 1999 Sztafeta (4 × 6 km)   Niemcy
Uschi Disl
Simone Greiner-Petter-Memm
Katrin Apel
Martina Zellner
  Rosja
Nadieżda Tałanowa
Galina Kuklewa
Olga Romaśko
Albina Achatowa
  Francja
Delphyne Burlet
Florence Baverel
Christelle Gros
Corinne Niogret
6.   Lake Placid, 26.02.1999 - 28.02.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
25 lutego 1999 Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg   Ołena Zubryłowa   Martina Schwarzbacherová
27 lutego 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Ołena Zubryłowa   Magdalena Forsberg   Uschi Disl
28 lutego 1999 Sztafeta (4 × 6 km)   Norwegia
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Liv Grete Skjelbreid
Gunn Margit Andreassen
  Ukraina
Tetiana Rud
Ołena Petrowa
Oksana Chwostenko
Ołena Zubryłowa
  Finlandia
Katja Holanti
Outi Kettunen
Annukka Mallat
Eija Salonen
7.   Valcartier, 4.03.1999 - 6.03.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
19 lutego 1999 Sprint (7,5 km)   Liv Grete Skjelbreid   Katrin Apel   Magdalena Forsberg
20 lutego 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Magdalena Forsberg   Ołena Zubryłowa   Martina Schwarzbacherová
8.   Holmenkollen, 11.03.1999 - 14.03.1999
Data Dyscyplina Zwycięzca Drugie miejsce Trzecie miejsce
11 marca 1999 Bieg indywidualny (15 km)   Ołena Zubryłowa   Corinne Niogret   Albina Achatowa
12 marca 1999 Sprint (7,5 km)   Ołena Zubryłowa   Ann-Elen Skjelbreid   Ołena Petrowa
13 stycznia 1999 Bieg masowy (12,5 km)   Ołena Zubryłowa   Ołena Petrowa   Magdalena Forsberg
14 marca 1999 Bieg na dochodzenie (10 km)   Ołena Zubryłowa   Ann-Elen Skjelbreid   Ołena Petrowa

KlasyfikacjeEdytuj

Klasyfikacja generalna
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Magdalena Forsberg 478
2   Ołena Zubryłowa 467
3   Uschi Disl 420
4   Corinne Niogret 375
5   Liv Grete Skjelbreid 313
6   Martina Zellner 302
7   Ołena Petrowa 288
8   Katrin Apel 288
9   Albina Achatowa 275
10   Ann-Elen Skjelbreid 258
Miejsce Zawodnik Punkty
11   Ekaterina Dafowska 236
12   Gro Marit Istad 217
13   Simone Greiner-Petter-Memm 214
14   Andrea Henkel 188
15   Martina Schwarzbacherová 180
16   Andreja Grasič 177
17   Nina Łemesz 159
18   Eva Háková 155
19   Swietłana Iszmuratowa 151
20   Galina Kuklewa 148

Klasyfikacja biegu indywidualnego

Klasyfikacja sprintu

Klasyfikacja biegu pościgowego

Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Uschi Disl 77
2   Magdalena Forsberg 70
3   Albina Achatowa 50
4   Corinne Niogret 50
5   Martina Zellner 43
6   Ołena Zubryłowa 42
7   Simone Greiner-Petter-Memm 42
8   Yu Shumei 35
9   Swiatłana Paramyhina 35
10   Outi Kettunen 33
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Magdalena Forsberg 193
2   Ołena Zubryłowa 180
3   Liv Grete Skjelbreid 157
4   Corinne Niogret 148
5   Uschi Disl 134
6   Martina Zellner 113
7   Ołena Petrowa 111
8   Katrin Apel 110
9   Ann-Elen Skjelbreid 105
10   Ekaterina Dafowska 88
Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Ołena Zubryłowa 208
2   Magdalena Forsberg 203
3   Uschi Disl 171
4   Corinne Niogret 146
5   Ołena Petrowa 129
6   Katrin Apel 126
7   Liv Grete Skjelbreid 121
8   Martina Zellner 118
9   Albina Achatowa 117
10   Ann-Elen Skjelbreid 112

Klasyfikacja biegu masowego

Klasyfikacja sztafet

Puchar narodów

Miejsce Zawodniczka Punkty
1   Ołena Zubryłowa 56
2   Ołena Petrowa 49
3   Magdalena Forsberg 45
4   Katrin Apel 32
5   Corinne Niogret 31
6   Gro Marit Istad 31
7   Ann-Elen Skjelbreid 30
8   Martina Zellner 30
9   Ołena Petrowa 26
10   Galina Kuklewa 26
Miejsce Reprezentacja Punkty
1   Niemcy 142
2   Rosja 130
3   Ukraina 120
4   Francja 114
5   Norwegia 110
6   Czechy 95
7   Białoruś 78
8   Bułgaria 77
9   Polska 69
10   Finlandia 66
Miejsce Reprezentacja Punkty
1   Niemcy 3568
2   Rosja 3439
3   Ukraina 3402
4   Norwegia 3364
5   Francja 3297
6   Czechy 3026
7   Finlandia 2997
8   Białoruś 2744
9   Słowacja 2715
10   Słowenia 2690

Wyniki PolakówEdytuj

IndywidualnieEdytuj

(do uzupełnienia)

DrużynowoEdytuj

(do uzupełnienia)

Linki zewnętrzneEdytuj