Otwórz menu główne

Puchar Świata w kolarstwie górskim

Cycling (mountain biking) pictogram.svg

Puchar Świata w kolarstwie górskim jest organizowany przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsze zawody PŚ w konkurencji cross-country zostały rozegrane w 1991 roku. PŚ w konkurencji downhill miał swoją inaugurację dwa lata później. Natomiast zawody PŚ w konkurencji dual rozpoczęły się w 1998 roku, w 2002 roku ewoluował on w four cross. W 2001 roku pojawiła się nowa konkurencja – cross-country time-trial, jednak zrezygnowano z jej rozgrywania już w 2002 r. W 2005 roku do kalendarza PŚ wprowadzono maraton MTB, jednak od 2009 roku maraton nie jest już konkurencją pucharową. Przed sezonem 2012 z programu Pucharu Świata wypadł four cross, a rok później wprowadzono nowość: cross-country eliminator. Obecnie zawody Pucharu Świata odbywają się więc w trzech konkurencjach: cross-country, cross-country eliminatorze i downhillu.

Spis treści

ZwycięzcyEdytuj

Cross-countryEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2017   Nino Schurter   Stéphane Tempier   Maxime Marotte
2016   Julien Absalon   Nino Schurter   Maxime Marotte
2015   Nino Schurter   Julien Absalon   Jaroslav Kulhavý
2014   Julien Absalon   Nino Schurter   Daniel McConnell
2013   Nino Schurter   Daniel McConnell   Julien Absalon
2012   Nino Schurter   Burry Stander   Jaroslav Kulhavý
2011   Jaroslav Kulhavý   Nino Schurter   Julien Absalon
2010   Nino Schurter   Julien Absalon   Jaroslav Kulhavý
2009   Julien Absalon   José Antonio Hermida   Burry Stander
2008   Julien Absalon   Christoph Sauser   José Antonio Hermida
2007   Julien Absalon   José Antonio Hermida   Christoph Sauser
2006   Julien Absalon   Christoph Sauser   José Antonio Hermida
2005   Christoph Sauser   José Antonio Hermida   Fredrik Kessiakoff
2004   Christoph Sauser   Roel Paulissen   Filip Meirhaeghe
2003   Julien Absalon   Christoph Sauser   Filip Meirhaeghe
2002   Filip Meirhaeghe   Christoph Sauser   Bart Brentjens
2001   Roland Green   José Antonio Hermida   Miguel Martinez
2000   Miguel Martinez   Bas van Dooren   Christophe Dupouey
1999   Cadel Evans   Miguel Martinez   Christoph Sauser
1998   Cadel Evans   Miguel Martinez   Rune Høydahl
1997   Miguel Martinez   Christophe Dupouey   Cadel Evans
1996   Christophe Dupouey   Thomas Frischknecht   Miguel Martinez
1995   Thomas Frischknecht   Rune Høydahl   Jan Østergaard
1994   Bart Brentjens   Ned Overend   Tinker Juarez
1993   Thomas Frischknecht   John Tomac   Peter Hric
1992   Thomas Frischknecht   John Tomac   Ned Overend
1991   John Tomac   Gerhard Zadrobilek   David Wiens

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2017   Jana Bełomoina   Maja Włoszczowska   Annika Langvad
2016   Catharine Pendrel   Annika Langvad   Emily Batty
2015   Jolanda Neff   Gunn-Rita Dahle Flesjå   Lea Davison
2014   Jolanda Neff   Catharine Pendrel   Tanja Žakelj
2013   Tanja Žakelj   Eva Lechner   Kateřina Nash
2012   Catharine Pendrel   Gunn-Rita Dahle Flesjå   Kateřina Nash
2011   Julie Bresset   Catherine Pendrel   Irina Kalentjewa
2010   Catherine Pendrel   Willow Koerber   Eva Lechner
2009   Elisabeth Osl   Lene Byberg   Catherine Pendrel
2008   Marie-Hélène Prémont   Catherine Pendrel   Margarita Fullana
2007   Irina Kalentjewa   Marie-Hélène Prémont   Ren Chengyuan
2006   Gunn-Rita Dahle   Marie-Hélène Prémont   Sabine Spitz
2005   Gunn-Rita Dahle   Sabine Spitz   Marie-Hélène Prémont
2004   Gunn-Rita Dahle   Marie-Hélène Prémont   Annabella Stropparo
2003   Gunn-Rita Dahle   Sabine Spitz   Irina Kalentjewa
2002   Alison Dunlap   Sabine Spitz   Margarita Fullana
2001   Barbara Blatter   Caroline Alexander   Margarita Fullana
2000   Barbara Blatter   Alison Dunlap   Alison Sydor
1999   Alison Sydor   Gunn-Rita Dahle   Annabella Stropparo
1998   Alison Sydor   Laurence Leboucher   Paola Pezzo
1997   Paola Pezzo   Alison Sydor   Chantal Daucourt
1996   Alison Sydor   Gunn-Rita Dahle   Juli Furtado
1995   Juli Furtado   Alison Sydor   Paola Pezzo
1994   Juli Furtado   Caroline Alexander   Alison Sydor
1993   Juli Furtado   Ruthie Matthes   Alison Sydor
1992   Ruthie Matthes   Juli Furtado   Chantal Daucourt
1991   Sara Ballantyne   Juli Furtado   Regina Stiefl

ZjazdEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2017   Aaron Gwin   Troy Brosnan   Greg Minnaar
2016   Aaron Gwin   Danny Hart   Troy Brosnan
2015   Aaron Gwin   Loïc Bruni   Troy Brosnan
2014   Josh Bryceland   Aaron Gwin   Troy Brosnan
2013   Steve Smith   Gee Atherton   Greg Minnaar
2012   Aaron Gwin   Greg Minnaar   Gee Atherton
2011   Aaron Gwin   Greg Minnaar   Gee Atherton
2010   Gee Atherton   Greg Minnaar   Samuel Blenkinsop
2009   Sam Hill   Greg Minnaar   Steve Peat
2008   Greg Minnaar   Sam Hill   Gee Atherton
2007   Sam Hill   Matti Lehikoinen   Steve Peat
2006   Steve Peat   Sam Hill   Greg Minnaar
2005   Greg Minnaar   Sam Hill   Nathan Rennie
2004   Steve Peat   Sam Hill   Nathan Rennie
2003   Nathan Rennie   Mickaël Pascal   Cédric Gracia
2002   Steve Peat   Cédric Gracia   Chris Kovarik
2001   Greg Minnaar   Nicolas Vouilloz   Mickaël Pascal
2000   Nicolas Vouilloz   Steve Peat   David Vazquez
1999   Nicolas Vouilloz   Steve Peat   Gerwin Peters
1998   Nicolas Vouilloz   David Vazquez   Cédric Gracia
1997   Corrado Hérin   Jürgen Beneke   Tomas Misser
1996   Nicolas Vouilloz   Marcus Klausmann   Tomas Misser
1995   Nicolas Vouilloz   Mike King   Myles Rockwell
1994   François Gachet   Jürgen Beneke   Nicolas Vouilloz
1993   Jürgen Beneke   John Tomac   Stefano Migliorini

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2017   Myriam Nicole   Tracey Hannah   Tahnee Seagrave
2016   Rachel Atherton   Manon Carpenter   Tracey Hannah
2015   Rachel Atherton   Manon Carpenter   Tahnee Seagrave
2014   Manon Carpenter   Rachel Atherton   Emmeline Ragot
2013   Rachel Atherton   Emmeline Ragot   Manon Carpenter
2012   Rachel Atherton   Emmeline Ragot   Myriam Nicole
2011   Tracy Moseley   Floriane Pugin   Rachel Atherton
2010   Sabrina Jonnier   Emmeline Ragot   Tracy Moseley
2009   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley   Emmeline Ragot
2008   Rachel Atherton   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley
2007   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley   Tracey Hannah
2006   Tracy Moseley   Sabrina Jonnier   Rachel Atherton
2005   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley   Rachel Atherton
2004   Céline Gros   Sabrina Jonnier   Marielle Saner
2003   Sabrina Jonnier   Fionn Griffiths   Tracy Moseley
2002   Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Tracy Moseley
2001   Anne-Caroline Chausson   Missy Giove   Sabrina Jonnier
2000   Anne-Caroline Chausson   Missy Giove   Leigh Donovan
1999   Anne-Caroline Chausson   Missy Giove   Katja Repo
1998   Anne-Caroline Chausson   Missy Giove   Nolvenn Le Caër
1997   Missy Giove   Anne-Caroline Chausson   Leigh Donovan
1996   Missy Giove   Anne-Caroline Chausson   Leigh Donovan
1995   Regina Stiefl   Giovanna Bonazzi   Kim Sonier
1994   Kim Sonier   Anne-Caroline Chausson   Missy Giove
1993   Regina Stiefl   Giovanna Bonazzi   Missy Giove

Cross-country eliminatorEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2017
2014   Fabrice Mels   Simon Gegenheimer   Daniel Federspiel
2013   Daniel Federspiel   Simon Gegenheimer   Fabrice Mels

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2017
2014   Kathrin Stirnemann   Jenny Rissveds   Alexandra Engen
2013   Alexandra Engen   Kathrin Stirnemann   Jenny Rissveds

Konkurencje już nie rozgrywaneEdytuj

Four-crossEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2011   Jared Graves   Roger Rinderknecht   Tomáš Slavík
2010   Jared Graves   Tomáš Slavík   Joost Wichman
2009   Jared Graves   Joost Wichman   Romain Saladini
2008   Rafael Álvarez   Guido Tschugg   Dan Atherton
2007   Brian Lopes   Michal Prokop   Jared Graves
2006   Michal Prokop   Jared Graves   Kamil Tatarkovič
  Roger Rinderknecht
2005   Brian Lopes   Michal Prokop   Cédric Gracia
2004   Michal Prokop   Cédric Gracia   Guido Tschugg
2003   Eric Carter   Michal Prokop   Mike King
2002   Brian Lopes   Cédric Gracia   Mike King

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2011   Anneke Beerten   Melissa Buhl   Lucia Oetjen
2010   Anita Molcik   Anneke Beerten   Jana Horáková
2009   Anneke Beerten   Fionn Griffiths   Jill Kintner
2008   Anneke Beerten   Anita Molcik   Mio Suemasa
2007   Anneke Beerten   Jill Kintner   Mio Suemasa
2006   Jill Kintner   Katrina Miller   Tara Llanes
2005   Jill Kintner   Anneke Beerten   Jana Horáková
2004   Sabrina Jonnier   Tara Llanes   Jill Kintner
2003   Katrina Miller   Sabrina Jonnier   Mio Suemasa
2002   Anne-Caroline Chausson   Sabrina Jonnier   Katrina Miller

Dual-slalomEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2001   Brian Lopes   Eric Carter   Mickaël Deldycke
2000   Brian Lopes   Cédric Gracia   Wade Bootes
1999   Eric Carter   Brian Lopes   Cédric Gracia
1998   Brian Lopes   Dave Cullinan   Eric Carter

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2001   Leigh Donovan   Katrina Miller   Tara Llanes
2000   Anne-Caroline Chausson   Tara Llanes   Leigh Donovan
1999   Katrina Miller   Leigh Donovan   Tara Llanes
1998   Katrina Miller   Sari Jorgensen   Sabrina Jonnier

Maraton MTBEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2008   Héctor Páez   Thomas Dietsch   Alban Lakata
2007   Thomas Dietsch   Massimo De Bertolis   Alban Lakata
2006   Héctor Páez   Thomas Dietsch   Roland Stauder
2005   Mauro Bettin   Alban Lakata   Dario Acquaroli

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2008   Pia Sundstedt   Esther Süss   Blaža Klemenčič
2007   Pia Sundstedt   Esther Süss   Ivonne Kraft
2006   Pia Sundstedt   Esther Süss   Elena Giacomuzzi
2005   Daniela Louis   Esther Süss   Anna Enocsson

Cross-country time-trialEdytuj

MężczyźniEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2001   Marco Bui   Roland Green   Michael Rasmussen

KobietyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2001   Barbara Blatter   Annabella Stropparo   Margarita Fullana

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj