Otwórz menu główne

Puchar Świata w kolarstwie torowym

Puchar Świata w kolarstwie torowym – cykl zawodów organizowany corocznie przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). Pierwsza edycja miała miejsce w 1993 roku, inauguracyjne zawody odbyły się w maju tego roku w stolicy Danii - Kopenhadze[1]. W klasyfikacji końcowej zwycięża kraj, którego zawodnicy uzyskają najwięcej punktów. Na tych samych zasadach prowadzone są od 1999 roku klasyfikacje indywidualne.

Do 2004 roku zawody Pucharu Świata rozgrywano w systemie letnim, zazwyczaj między lutym a sierpniem. Jednak od 2004 roku stosowany jest system zimowy i zawody rozgrywane są od listopada do lutego. Sezon 1995 składał się z sześciu rund, jednak w sezonach 1998-2001 rozegrano tylko cztery rundy. Od 2008 roku program PŚ składa się z pięciu rund. W klasyfikacji narodów najczęściej wygrywała reprezentacja Niemiec, która odniosła w sumie dziewięć zwycięstw (1994, 1998, 2001, 2004, 2008/2009, 2009/2010, 2011/2012 i 2012/2013).

Spis treści

Zdobywcy Pucharu ŚwiataEdytuj

Klasyfikacja państwEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1993   Francja
1994   Niemcy
1995   Francja
1996   Francja
1997   Francja   Australia   Włochy
1998   Niemcy   Francja   Stany Zjednoczone
1999   Francja   Niemcy   Stany Zjednoczone
2000   Francja   Włochy   Niemcy
2001   Niemcy   Francja   Stany Zjednoczone
2002   Stany Zjednoczone   Niemcy   Australia
2003   Niemcy   Australia   Francja
2004   Niemcy   Francja   Australia
2004/2005   Holandia   Rosja   Wielka Brytania
2005/2006   Holandia   Rosja   Niemcy
2006/2007   Holandia   Niemcy   Wielka Brytania
2007/2008   Holandia   Francja   Rosja
2008/2009   Niemcy   Holandia   Wielka Brytania
2009/2010   Niemcy   Australia   Holandia
2010/2011   Francja   Wielka Brytania   Australia
2011/2012   Niemcy   Francja   Australia
2012/2013   Niemcy   Wielka Brytania   Francja
2013/2014   Wielka Brytania   Australia   Rosja
2014/2015   Niemcy   Wielka Brytania   Australia
2015/2016   Wielka Brytania   Niemcy   Chiny
2016/2017   Francja   Rosja   Polska
2017/2018   Niemcy   Francja   Włochy
2018/2019   Australia   Wielka Brytania   Niemcy

MężczyźniEdytuj

KeirinEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Roberto Chiappa   Marty Nothstein   Jan Van Eijden
2000   Roberto Chiappa   Ainārs Ķiksis   Mickaël Bourgain
2001   Pavel Buráň   Josiah Ng On Lam   Marty Nothstein
2002   Pavel Buráň   Josiah Ng On Lam   Jeffrey Labauve
2003   Josiah Ng On Lam   José Antonio Escuredo   Ryan Bayley
2004   Jobie Dajka   Mickaël Bourgain   Josiah Ng On Lam
2004/2005   Andrij Wynokourow   Siergiej Ruban   José Antonio Villanueva
2005/2006   Josiah Ng On Lam   Andrij Wynokourow   José Antonio Villanueva
2006/2007   Shane Perkins   Ross Edgar   Andrij Wynokourow
2007/2008   Chris Hoy   Arnaud Tournant   Roberto Chiappa
2008/2009   Azizulhasni Awang   Andrij Wynokourow   François Pervis
2009/2010   Azizulhasni Awang   Maximilian Levy   Jason Niblett
2010/2011   Azizulhasni Awang   Chris Hoy   Simon van Velthooven
2011/2012   Chris Hoy   François Pervis   Maximilian Levy
2012/2013   Matthijs Büchli   Stefan Bötticher   Fabián Puerta
2013/2014   Matthijs Büchli   Tobias Wächter   Lewis Oliva
2014/2015   Fabián Puerta   Christos Wolikakis   Matthew Baranoski

1000 mEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Sören Lausberg   Grzegorz Krejner   Jason Queally
2000   Arnaud Duble   Grzegorz Krejner   Teun Mulder
2001   Mark Renshaw   Stefan Nimke   Hervé Thuet
2002   Wilson Meneses   Amed Lopez   Jamie Staff
2003   Stefan Nimke   Amed Lopez   Shane Kelly
2004   Theo Bos   Amed Lopez   Stefan Nimke
2004/2005   Ben Kersten   Jason Queally   Tim Veldt
2005/2006   Tim Veldt   Shane Kelly   Tomasz Schmidt
2006/2007   Chris Hoy   François Pervis   Tim Veldt
2007/2008   Jewhen Boliruch   Li Wenhao   François Pervis
2008/2009   Jewhen Boliruch   Li Wenhao   Kamil Kuczyński
2009/2010   Wang Chongyang   Scott Sunderland   David Daniell
2010/2011   François Pervis   Hugo Haak   Simon van Velthooven
2011/2012   Simon van Velthooven   Stefan Nimke   François Pervis
2012/2013   Fabián Puerta   Kian Emadi-Coffin   Quentin Lafargue
2013/2014   Krzysztof Maksel   Hugo Haak   Simon van Velthooven
2014/2015

Sprint indywidualnyEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Jan Van Eijden   Roberto Chiappa   Laurent Gané
2000   Mickaël Bourgain   Matthias John   Viesturs Bērziņš
2001   Roberto Chiappa   Laurent Gané   Mickaël Bourgain
2002   René Wolff   Jeffrey Labauve   Sean Eadie
2003   Mark French   Jaroslav Jeřábek   Pavel Buráň
2004   Damian Zieliński   René Wolff   Laurent Gané
2004/2005   Mickaël Bourgain   Grégory Baugé   Arnaud Tournant
2005/2006   Grégory Baugé   Teun Mulder   Mickaël Bourgain
2006/2007   Craig MacLean   Ross Edgar   Grégory Baugé
2007/2008   Kévin Sireau   Mickaël Bourgain   Chris Hoy
2008/2009   Shane Perkins   Grégory Baugé   Michaël D’Almeida
2009/2010   Kévin Sireau   Shane Perkins   Matthew Crampton
2010/2011   Kévin Sireau   Tsubasa Kitatsuru   Jason Kenny
2011/2012   Chris Hoy   Maximilian Levy   Dienis Dmitrijew
2012/2013   Dienis Dmitrijew   Juan Peralta   Stefan Bötticher
2013/2014   Edward Dawkins   Matthew Glaetzer   Njisane Philip
2014/2015

Sprint drużynowyEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Wielka Brytania   Hiszpania   Polska
2000   Francja   Hiszpania   Japonia
2001   Niemcy   Francja   Japonia
2002   Wielka Brytania   Francja   Japonia
2003   Japonia   Niemcy   Francja
2004   Wielka Brytania   Niemcy   Francja
2004/2005   Francja   Japonia   Niemcy
2005/2006   Polska   Niemcy   Holandia
2006/2007   Wielka Brytania   Niemcy   Francja
2007/2008   Francja   Cofidis   Holandia
2008/2009   Cofidis   Niemcy   Team Sky + HD
2009/2010   Niemcy   Team Jayco   Cofidis
2010/2011   Francja   Wielka Brytania   Nowa Zelandia
2011/2012   Niemcy   Moscow Track Team   Francja
2012/2013   Niemcy   Francja   Nowa Zelandia
2013/2014   Niemcy   Wielka Brytania   Holandia
2014/2015

Wyścig indywidualny na dochodzenieEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Luke Roberts   Mauro Trentini   Franco Marvulli
2000   Robert Karśnicki   Ondřej Sosenka   Gary Anderson
2001   Damien Pommereau   Sergi Escobar   Aleksiej Markow
2002   Tomas Vaitkus   Jeffrey Labauve   Michael Tillman
2003   Hayden Godfrey   Sergi Escobar   Luke Roberts
2004   Sergi Escobar   Paul Manning   Wołodymyr Diudia
2004/2005   Levi Heimans   Sergi Escobar   Robert Hayles
2005/2006   Jens Mouris   Aleksandr Chatuncew   Aleksandr Sierow
2006/2007   Aleksandr Sierow   Jens Mouris   Fabien Sanchez
2007/2008   Wołodymyr Diudia   Taylor Phinney   Sergi Escobar
2008/2009   Walerij Kajkow   Witalij Szczedow   Edward Clancy
2009/2010   Witalij Szczedow   Walerij Kajkow   Witalij Popkow
2010/2011   Rohan Dennis   Geraint Thomas   Marc Ryan
2011/2012   Peter Latham   Glenn O’Shea   Mitchell Mulhern
2012/2013   Lasse Norman Hansen   Martyn Irvine   David Muntaner
2013/2014   Jenning Huizenga   Marco Coledan   Mauro Agostini
2014/2015

Wyścig drużynowy na dochodzenieEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Francja   Hiszpania   Australia
2000   Włochy   Nowa Zelandia   Francja
2001   Niemcy   Wielka Brytania   Ukraina
2002   Niemcy   Ukraina   Polska
2003   Niemcy   Rosja   Ukraina
2004   Nowa Zelandia   Wielka Brytania   Francja
2004/2005   Wielka Brytania   Niemcy   Rosja
2005/2006   Rosja   Ukraina   Holandia
2006/2007   Rosja   Ukraina   Wielka Brytania
2007/2008   Wielka Brytania   Dania   Holandia
2008/2009   Hiszpania   Wielka Brytania   Dania
2009/2010   Wielka Brytania   Australia   Hiszpania
2010/2011   Hiszpania   Nowa Zelandia   Wielka Brytania
2011/2012   Australia   Nowa Zelandia   RusVelo
2012/2013   Szwajcaria   Rosja   Ukraina
2013/2014   Australia   Dania   Wielka Brytania
2014/2015

Wyścig punktowyEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Cho Ho-sung   Zbigniew Wyrzykowski   James Carney
2000   Marlon Pérez   Glen Thompson   Franz Stocher
2001   James Carney   Robert Sassone   Franz Stocher
2002   Colby Pierce   Leonardo Duque   Jukka Heinikainen
2003   Michaił Ignatjew   Wołodymyr Rybin   Juan Curuchet
2004   Joan Llaneras   Chris Newton   Colby Pierce
2004/2005   Michaił Ignatjew   Colby Pierce   Sergi Escobar
2005/2006   Siergiej Kolesnikow   Michaił Ignatjew   Sebastian Cancio
2006/2007   Michaił Ignatjew   Wasil Kiryjenka   Ioánnis Tamourídis
2007/2008   Chris Newton   Cameron Meyer   Rafał Ratajczyk
2008/2009   Chris Newton   Glenn O’Shea   Eloy Teruel
2009/2010   Ioánnis Tamourídis   Kwok Ho Ting   Zachary Bell
2010/2011   Artur Jerszow   Aleksiej Markow   Claudio Imhof
2011/2012   Unai Elorriaga   Edwin Ávila   Albert Torres
2012/2013   Andreas Graf   Wojciech Pszczolarski   Jonathan Mould
2013/2014   Roman Łucyszyn   Kiriłł Swiesznikow   Martyn Irvine
2014/2015

ScratchEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2002   James Carney   Franco Marvulli   Ivan Vrba
2003   Roland Garber   Noriyuki Iijima   Greg Henderson
2004   Franco Marvulli   Colby Pierce   Robert Slippens
2004/2005   Alex Rasmussen   Wim Stroetinga   James Carney
2005/2006   Iwan Kowalow   Rafał Ratajczyk   Wim Stroetinga
2006/2007   Rafał Ratajczyk   Wasil Kiryjenka   Wim Stroetinga
2007/2008   Roger Kluge   Wim Stroetinga   Walter Pérez
2008/2009   Tim Mertens   Rafał Ratajczyk   Kazuhiro Mori
2009/2010   Łukasz Bujko   Zachary Bell   Ángel Darío Colla
2010/2011   Morgan Kneisky   Gijs Van Hoecke   Martin Bláha
2011/2012   Kiriłł Swiesznikow   Gijs Van Hoecke   Vivien Brisse
2012/2013   Tristan Marguet   Martyn Irvine   Roy Eefting
2013/2014   Andreas Müller   Owain Doull   Iwan Kowalow
2014/2015

MadisonEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
1999   Argentyna   Hiszpania   Australia
2000   Włochy   Austria   Belgia
2001   Szwajcaria   Hiszpania   Stany Zjednoczone
2002   Niemcy   Szwajcaria   Austria
2003   Niemcy   Argentyna   Holandia
2004   Szwajcaria   Argentyna   Austria
2004/2005   Czechy   Belgia   Ukraina
2005/2006   Rosja   Niemcy   Dania
2006/2007   Holandia   Dania   Rosja
2007/2008   Dania   Belgia   Holandia
2008/2009   Niemcy   Hiszpania   Belgia
2009/2010   Niemcy   Nowa Zelandia   Belgia
2010/2011   Australia   Nowa Zelandia   Holandia
2011/2012   Szwajcaria   Francja   Czechy
2012/2013   Francja   Ukraina   Szwajcaria
2013/2014   Belgia   Hiszpania   Nowa Zelandia
2014/2015

OmniumEdytuj

Rok Zwycięzca Drugi Trzeci
2010/2011   Zachary Bell   Shane Archbold   Edward Clancy
2011/2012   Bryan Coquard   Juan Esteban Arango   Cho Ho-sung
2012/2013   Loïc Perizzolo   Artur Jerszow   Lucas Liß
2013/2014   Jasper De Buyst   Tim Veldt   Thomas Boudat
2014/2015

KobietyEdytuj

KeirinEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2002   Swietłana Grankowska   Li Na   Jennie Reed
2003   Céline Nivert   Swietłana Grankowska   Daniela Larreal
2004   Jennie Reed   Katrin Meinke   Oksana Griszyna
2004/2005   Anna Meares   Susan Panzer   Elisa Frisoni
2005/2006   Elisa Frisoni   Clara Sanchez   Mu Di
2006/2007   Guo Shuang   Victoria Pendleton   Oksana Griszyna
2007/2008   Willy Kanis   Jennie Reed   Victoria Pendleton
2008/2009   Willy Kanis   Simona Krupeckaite   Elisa Frisoni
2009/2010   Guo Shuang   Christin Muche   Anna Meares
2010/2011   Clara Sanchez   Victoria Pendleton   Anna Meares
2011/2012   Simona Krupeckaite   Jekatierina Gnidienko   Lubow Szulika
2012/2013   Lee Wai Sze   Rebecca James   Zhong Tianshi
2013/2014   Lee Wai Sze   Fatehah Mustapa   Kristina Vogel
2014/2015

500 mEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
1999   Tanya Dubnicoff   Jiang Cuihua   Félicia Ballanger
2000   Nancy Contreras   Félicia Ballanger   Lyndelle Higginson
2001   Natalla Markowniczenko   Nancy Contreras   Lori-Ann Muenzer
2002   Jiang Yonghua   Natalla Cylinska   Yvonne Hijgenaar
2003   Nancy Contreras   Natalla Cylinska   Lori-Ann Muenzer
2004   Yvonne Hijgenaar   Natalla Cylinska   Jiang Cuihua
2004/2005   Elisa Frisoni   Tamiłła Abasowa   Yvonne Hijgenaar
2005/2006   Natalla Cylinska   Yvonne Hijgenaar   Elisa Frisoni
2006/2007   Lisandra Guerra   Yvonne Hijgenaar   Simona Krupeckaitė
2007/2008   Lisandra Guerra   Simona Krupeckaitė   Jinjie Gong
2008/2009   Jinjie Gong   Simona Krupeckaitė   Lisandra Guerra
2009/2010   Anna Meares   Willy Kanis   Simona Krupeckaitė
2010/2011   Anna Meares   Sandie Clair   Lee Wai Sze
2011/2012   Anastasija Wojnowa   Lisandra Guerra   Olga Panarina
2012/2013   Olga Panarina   Kristina Vogel   Tania Calvo
2013/2014   Miriam Welte   Anastasija Wojnowa   Lee Wai Sze
2014/2015

Sprint indywidualnyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
1999   Félicia Ballanger   Tanya Dubnicoff   Wang Yan
2000   Lyndelle Higginson   Félicia Ballanger   Tanya Lindenmuth
2001   Natalla Markowniczenko   Swietłana Grankowska   Susan Panzer
2002   Swietłana Grankowska   Tammy Thomas   Natalla Cylinska
2003   Daniela Larreal   Swietłana Grankowska   Natalla Cylinska
2004   Natalla Cylinska   Victoria Pendleton   Swietłana Grankowska
2004/2005   Tamiłła Abasowa   Elisa Frisoni   Yvonne Hijgenaar
2005/2006   Natalla Cylinska   Victoria Pendleton   Elisa Frisoni
2006/2007   Victoria Pendleton   Anna Meares   Natalla Cylinska
2007/2008   Willy Kanis   Natalla Cylinska   Clara Sanchez
2008/2009   Lubow Szulika   Zheng Lulu   Simona Krupeckaitė
2009/2010   Guo Shuang   Anna Meares   Willy Kanis
2010/2011   Victoria Pendleton   Anna Meares   Kristina Vogel
2011/2012   Guo Shuang   Kristina Vogel   Anna Meares
2012/2013   Lee Wai Sze   Jessica Varnish   Rebecca James
2013/2014   Lee Wai Sze   Kristina Vogel   Anna Meares
2014/2015

Sprint drużynowyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2003   Rosja   Australia   Ukraina
2004   Australia   Francja   Niemcy
2006/2007   Holandia   Australia   Rosja
2007/2008   Holandia   Francja   Niemcy
2008/2009   Niemcy   Polska   Holandia
2009/2010   Holandia   Australia   Chiny
2010/2011   Chiny   Wielka Brytania   Francja
2011/2012   Chiny   Niemcy   Ukraina
2012/2013   Wielka Brytania   Japonia   Chiny
2013/2014   Wielka Brytania   Niemcy   Rosja
2014/2015

Wyścig indywidualny na dochodzenieEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
1999   Rasa Mažeikytė   Marion Clignet   Sarah Ulmer
  Leontien van Moorsel
2000   Antonella Bellutti   Marion Clignet   Sarah Ulmer
2001   Katherine Bates   Erin Mirabella   Anouska van der Zee
2002   Erin Mirabella   Rasa Mažeikytė   María Luisa Calle
2003   Sarah Ulmer   Anouska van der Zee   Christina Becker
2004   Sarah Ulmer   Karin Thürig   Emma Davies
2004-2005   Ludmiła Wypyrajło   Marlijn Binnendijk   Emma Davies
2005-2006   Wendy Houvenaghel   Sarah Ulmer   María Luisa Calle
2006/2007   Wendy Houvenaghel   Rebecca Romero   Alison Shanks
2007/2008   Vilija Sereikaitė   Sarah Hammer   Rebecca Romero
2008/2009   Joanna Rowsell   Tara Whitten   Vilija Sereikaitė
2009/2010   Wendy Houvenaghel   Alison Shanks   Vilija Sereikaitė
2010/2011   Alison Shanks   Wendy Houvenaghel   Pascale Schnider
2011/2012   Alison Shanks   Joanna Rowsell   Wendy Houvenaghel
2012/2013   Katarzyna Pawłowska   María Luisa Calle   Rebecca Wiasak
2013/2014   Rebecca Wiasak   Caroline Ryan   Eugenia Bujak
2014/2015

Wyścig drużynowy na dochodzenieEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2007/2008   Ukraina   Rosja   Niemcy
2008/2009   Team 100% Me   Niemcy   Nowa Zelandia
2009/2010   Australia   Nowa Zelandia   Wielka Brytania
2010/2011   Nowa Zelandia   Australia   Kanada
2011/2012   Wielka Brytania   Nowa Zelandia   Ukraina
2012/2013   Włochy   SWI Welsh Cycling   Białoruś
2013/2014   Kanada   Australia   Stany Zjednoczone
2014/2015

Wyścig punktowyEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
1999   Antonella Bellutti   Belem Guerrero   Olga Slusariewa
2000   Antonella Bellutti   Belem Guerrero   Anouska van der Zee
2001   Belem Guerrero   Katherine Bates   Erin Mirabella
2002   Belem Guerrero   Jelena Czałych   Zheng Puxiang
2003   Vera Carrara   Marion Clignet   Ludmiła Wypyrajło
2004   Belem Guerrero   Yoanka González   Olga Slusariewa
2004/2005   Ludmiła Wypyrajło   Alexis Rhodes   Giorgia Bronzini
2005/2006   Gema Pascual   Li Yan   Vera Carrara
2006/2007   Yoanka González   Giorgia Bronzini   Julija Arustamowa
2007/2008   Li Yan   Jarmila Machačová   Rebecca Quinn
2008/2009   Giorgia Bronzini   Jarmila Machačová   Katie Colclough
2009/2010   Giorgia Bronzini   Tacciana Szarakowa   Yumari González
2010/2011   Giorgia Bronzini   Kelly Druyts   Aksana Papko
2011/2012   Elena Cecchini   Aksana Papko   Na Ah-reum
2012/2013   Katarzyna Pawłowska   Jarmila Machačová   Yudelmis Dominguez
2013/2014   Stephanie Pohl   Jamie Wong   Anastasija Czułkowa
2014/2015

ScratchEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2002   Erin Mirabella   Mandy Poitras   Rochelle Gilmore
2003   Gema Pascual   Ludmiła Wypyrajło   Adrie Visser
2004   Olga Slusariewa   Ludmiła Wypyrajło   Gema Pascual
2004/2005   Katherine Bates   Annalisa Cucinotta   Julija Arustamowa
2005/2006   Yulia Arustamova   Ludmiła Wypyrajło   Belinda Goss
2006/2007   Yumari González   Annalisa Cucinotta   Julija Arustamowa
2007/2008   Yumari González   Marianne Vos   Rebecca Quinn
2008/2009   Elizabeth Armitstead   Jewgienija Romaniuta   Annalisa Cucinotta
2009/2010   Jewgienija Romaniuta   Giorgia Bronzini   Vera Koedooder
2010/2011   Anastasija Czułkowa   Jennie Reed   Amy Cure
2011/2012   Kelly Druyts   Melissa Hoskins   Jarmila Machačová
2012/2013   Isabella King   Jarmila Machačová   Elena Cecchini
2013/2014   Leire Olaberria   Laurie Berthon   Małgorzata Wojtyra
2014/2015

OmniumEdytuj

Rok Zwyciężczyni Druga Trzecia
2010/2011   Tara Whitten   Leire Olaberria   Sarah Hammer
2011/2012   Li Huang   Sarah Hammer   Jewgienija Romaniuta
2012/2013   Sarah Hammer   Laura Trott   Isabella King
2013/2014   Laurie Berthon   Leire Olaberria   Laura Trott
2014/2015

Zobacz teżEdytuj

Linki zewnętrzneEdytuj

PrzypisyEdytuj